Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nastupuješ k tomu istému zamestnávateľovi ? Ak áno, tak výpočet bude z pravdepodobného DVZ. Teda nie zo zárobku z PP od 1.5.2011-30.5.2012.
Naposledy upravil Andyke : 14.02.13 at 14:27
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

no k tomu istemu ale len na cca dva mesiace cize menej ako 90 dni aj tak sa to bude pocitat z pravdepodobneho ? a ako sa to vlastne pocita ?
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
pretoze stale neviem - tak sa pytam - ci ma konatelka a vlastnicka sro ktora ma pravidelnu odmenu s riadnymi odvodmi do SP a ZP narok na matersky a rodičovsky prispevok.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Treba splniť aj podmienku : byť nemoc. poistená 270 dní pred pôrodom. Odkedy išli odvody z odmeny?
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
dakujem. podmienka 270 dni PN je splnena a nadalej sa odvody z odmeny konatela a vlastnika platia a pravidelna odmena sa poskytuje 4. mesiac.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Tak je všetko OK.
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

no k tomu istemu ale len na cca dva mesiace cize menej ako 90 dni aj tak sa to bude pocitat z pravdepodobneho ? a ako sa to vlastne pocita ?
0 0
smileinka smileinka

smileinka je offline (nepripojený) smileinka

Andyke Pozri príspevok
Nemáš náhodou chybu v dátumoch ? Pôrod v r.2012 alebo 2013...
2012 už bolo.
Ano, pardon... ma tam byt 2013 alebo v roku 2014...
0 0
Mija33 Mija33

Mija33 je offline (nepripojený) Mija33

Kamarátka planuje otehotniet, v roku 2011 bola 6 mesiacov nezamestnaná a 6 mesiacov SZČO, od 1.7.2012 jej vznikla povinnost už platit min. odvody do SP, momentálne podniká. Ako by si prilepšila materskú? mala by sa pripoistiť v SP na DNP, kolko týždnov pred otehotnením, alebo stačí pre nástupom na MD? Alebo si má zvýšiť odvody z maxima ešte pred otehotnením? Poradte. Dakujem
Naposledy upravil Mija33 : 20.02.13 at 09:48
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

smileinka Pozri príspevok
Dobry den,
mam otazku ohladom vypoctu materskej. Momentalne pracujem na 3/4 uvazok oficialne - tj. v hrubom je to nejakych 470 eur. Takuto zmluvu mam 3. rok. Pokial by mi zamestnavatel zmenil zmluvu na TPP a vzrastla by vyplata v hrubom v roku 2013 - z akej sumy by sa pocitala materska? Z tych povodnych 470 Eur ktore boli platene pocas roka 2012 alebo by sa pocitala nova zmluva - novy prijem u starej firmy v roku 2013? je rozdiel, ak by bol termin porodu v roku 2012 alebo v roku 2013? Dakujem za rady.
Zvýšenie mzdy bude riešené dodatkom k pôv.zmluve? Ak áno a nástup na MD bude v r.2013, tak RO bude r.2012. Ak budeš mať nástup na MD až v r.2014, tak do výpočtu pôjdu Tvoje VZ za r.2013.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Natalka 3 Pozri príspevok
no k tomu istemu ale len na cca dva mesiace cize menej ako 90 dni aj tak sa to bude pocitat z pravdepodobneho ? a ako sa to vlastne pocita ?
Natálka, budú vychádzať z minim.VZ 393 Eur (pokiaľ ale Tvoja mzda bude nižšia ako táto suma, tak výpočet bude z tej nižšej )
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

Andyke najprv dakujem za odpovede a za pomoc ale este mam otazky no teraz bude urcite z minimalky ale predchadzaucu pracovnu zmluvu som mala na 950 eur tak by som bola rada ak by sa materska ratala z tejto. Ako by som mala postupovat co by bolo najlepsie aby sa zachovala materska z predchadzajucej prac zmluvy zamestnavatel by mi vysiel v ustreti kedze prenho pracujem uz dlhsi cas s mensimi prestavkami a este narok na matersku mi vznika aj ked som v poslednej pracovne zmluve uzatvorenej od 1.5.2011 do 30.5.2012 odpracovala len cca mesiac a pol kedze som musela na PN pre problemy v tehotenstve. pochopila som to spravne ze rata sa aj obdobie zamestnania, PN , materskej a rodicovskej dovolenky az po koniec pracovnej zmluvy ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Z 950 Eur - výpočet materského môžeš mať, ale musia ísť odvody 90 dní z tejto sumy (takže žiadna PN, OČR počas tejto doby).
Takže takúto mzdu musíš mať. Iná možnosť nie je.
Je obrovskou škodou, že PP Ti netrvá dodnes. (lebo by si mohla ísť na 2. materskú plynule)
1 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

a ak by teraz zamestnanie trvalo menej ako 90 dni a bolo by to z minimalky tak by sa ratalo z toho pravdepodobneho cize aj z 950 a aj z minimalky ako by to vyzeralo ? alebo ako sa to rata ? a ten narok mi vznika ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Hľadala som spätne Tvoje príspevky, dátum nástupu na MD cca 6/2013. 270 dní splňaš, ale musíš obnoviť trvanie nemoc. poistenia ešte pred týmto dátumom - buď to bude uzavretím nového PP alebo DNP. Aj keby sa to skončilo ešte pred nástupom na MD, tak budeš v ochrannej lehote (a nastúpiš presne 6 týždňov pred pôrodom, v ochr.lehote toto musíš mať presne!!!)
Pokiaľ PP bude trvať menej ako 90 dní, tak platí môj prísp.92: z minim.VZ 393:30 a z toho 65% - výsledok je denná dávka materského. Pokiaľ bude Tvoja mzda nižšia ako 393 napr. 340 Eur, tak 340:30 a z toho 65%.
Iba toto dostaneš, buď jedno alebo druhé.
1 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

a ak by som si uzavrela DNP z maxima je potrebne ho platit urcite obdobie aby sa mi ratala z maxima tiez to musi byt bez PN ? ale citala som ze zamestnanie moze trvat 90 dni aj s max VZ a rata sa aj obdobie PN ci toto uz tento rok neplati ? lebo to boli prispevky z minuleho roku
a aky je tento rok max. VZ pre vypocet materskej 3930 eur ?
Naposledy upravil Natalka 3 : 15.02.13 at 13:05
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Na DNP je už neskoro, 26 týždňov do nástupu na MD už nestihneš... A z maxima platiť je veľmi drahá záležitosť, lebo musíš platiť balík poistení.
Čo sa týka toho prac.pomeru : 90 dní musí byť bez PN (je to novela od 1.1.2013)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Natalka 3 Pozri príspevok
a ak by som si uzavrela DNP z maxima je potrebne ho platit urcite obdobie aby sa mi ratala z maxima tiez to musi byt bez PN ? ale citala som ze zamestnanie moze trvat 90 dni aj s max VZ a rata sa aj obdobie PN ci toto uz tento rok neplati ? lebo to boli prispevky z minuleho roku
môžeš si uzavrieť doprovoľné poistenie aj z maxima - to treba platiť tak 1300 eur mesačne!!! viď http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2013/924s - no a materská by bola aj tak minimálna - pretože už nestihneš 26 týždňov do nástupu na materskú .

urob, ako ti Andyke radí - to zamestnanie.
1 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

a neviete nahodou kolko sa platia odvody z hrubez mzdy 1000 eur ?
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

a kolko sa platia odvody z hrudej mzdy 1000 eur teda kolko musi platit zamestnavatel ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať