Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2013

Potrebujem info, plánujem bábo v čo najkatšom čase..potrebujem získať max materskú, moja situácia je taká, že 26.10.2012 mi skončilo DNP, ktoré som si platila alikvotne, pretože som ešte zamestnaná na HPP už cca 3 roky (takže som si platila DNP len rozdiel sumy do max VZ ešte podľa starého zákona 1.153,50 eur). Bohužial sa mi doteraz nepodarilo otehotnieť a potrebujem vedieť čo mám robiť aby som získala max materskú???? Mám sa znovu prihlásiť na DNP ( platiť rozdiel,podľa nového zákona to nie je žiadna sranda z maxima????), podmienku 270 dní za posled. 2 roky mám splnenú...ale čo robiť teraz fakt neviem....VIE MI PROSIM NIEKTO PORADIT??? a ešte jeden dotaz, ak otehotniem, pojdem hned na rizikové tehotenstvo... viem ze z HPP by som mala narok na PN , ale co potom s tym DNP???
dakujem
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Za zamestnanca 134 Eur (zdravotné +odvody do SP)
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

teda zamestnavatel by ma zamestnal na viac ako 90 dni v hrubom 1000 eur a odvody by som si zaplatila sama bolo by to 134 eur mesacne nejak malo ci?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Natalka 3 Pozri príspevok
teda zamestnavatel by ma zamestnal na viac ako 90 dni v hrubom 1000 eur a odvody by som si zaplatila sama bolo by to 134 eur mesacne nejak malo ci?
ešte chýbajú odvody zamestnávateľa vo výške 35,20% z HM
0 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

cize z hrubej mzdy 1000 eur by to bolo 352+ 134 = 486 eur mesacne a ak po skonceni 90 dnovej lehoty mozem ist na PN az do nastupu na matersku a budem mat narok aj na PN ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natalka 3 Pozri príspevok
teda zamestnavatel by ma zamestnal na viac ako 90 dni v hrubom 1000 eur a odvody by som si zaplatila sama bolo by to 134 eur mesacne nejak malo ci?
Natalka, ak pre zamestnávatela budeš skutočne vykonávať prácu (nepôjde o podvodné vylákanie vysokého materského), poistné za zamestnávatela hradí sám a spolu s poistným, ktoré tebe zrazí zo mzdy ich odvedie do SP.

ETIKETA PORADY :

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
1 0
Natalka 3 Natalka 3

Natalka 3 je offline (nepripojený) Natalka 3

nejde o porusenie zakona len ma zaujima kolko to stoji zamestnavatela lebo na 90 dni ma urcite nezamestna jedna sa len o jeden projekt -vypomoc a len tak nebude platit odvody z hrubej mzdy pretoze mne by sa to pacilo a ani sa mu necudujem nieje to lacny spas. A dalsia vec je ze mnozstvo zakonov je napisanych sposobom nezrozumitelnym pre ludi ktory v tom niesu doma a vela krat je tazko pochopit oco sa vlastne jedna. A najsmutnejsie na tom vsetkom je ze ani na pobockach SP nepodavaju pravdive info v paralele z novelou zakona. Cize ked to niekto napise zrozumitelnejsie tak je to napomocne. Dkujem vam velmi pekne za pomoc a objasnenie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natalka 3 Pozri príspevok
nejde o porusenie zakona len ma zaujima kolko to stoji zamestnavatela lebo na 90 dni ma urcite nezamestna jedna sa len o jeden projekt -vypomoc a len tak nebude platit odvody z hrubej mzdy pretoze mne by sa to pacilo a ani sa mu necudujem nieje to lacny spas. A dalsia vec je ze mnozstvo zakonov je napisanych sposobom nezrozumitelnym pre ludi ktory v tom niesu doma a vela krat je tazko pochopit oco sa vlastne jedna. A najsmutnejsie na tom vsetkom je ze ani na pobockach SP nepodavaju pravdive info v paralele z novelou zakona. Cize ked to niekto napise zrozumitelnejsie tak je to napomocne. Dkujem vam velmi pekne za pomoc a objasnenie.
Natalka, moja reakcia bola na tvoj prísp. č. 103, kde píšeš, že odvody by si zaplatila sama. Nič viac som mojou odpoveďou a upozornením na dodržiavanie etikety porady nechcela napísať.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

a úplne stačilo pozrieť si tú tabuľku odvodov - čo som ti pripla .. SP má na svojej stránke zverejnené presne všetky údaje, týkajúce sa platieb poistného. (a myslím, že aj prehľadne - že koľko % pri akom type poistenia ... )
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Ako sa počítajú tie dva roky? Nastúpila do zamestnania v júli 2012 do 31.12.2012. A teraz v marci by mala znovu nastúpiť, ale je tehotná. Stačí jej byť 2 mesiace poistená v novom zamestnaní aby splnila podmienku za posledné 2 roky poistená 270 dní?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

JankaV Pozri príspevok
Ako sa počítajú tie dva roky? Nastúpila do zamestnania v júli 2012 do 31.12.2012. A teraz v marci by mala znovu nastúpiť, ale je tehotná. Stačí jej byť 2 mesiace poistená v novom zamestnaní aby splnila podmienku za posledné 2 roky poistená 270 dní?
počítajú sa ku dňu vzniku prípadu ...(očr, pn či MD)
hľadala som tvoj pôvodný príspevok, resp. otázku ale nič som nenašla.....
je x možností čerpať dávky nemocenského poistenia.....
1 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Prepáč, ani som žiadnu otázku nezadala. Čítala som tému a rozmýšľam nad neterou a neviem si rady s tými dvoma rokmi. Preto otázka taká divná.
Neter bola nezamestnaná od školy. Len brigády a dohody. V júli 2012 sa zamestnala, ale k 31.12.2012 skončili. Teraz je nezamestnaná znovu, ale od marca ju znova volá späť. Lenže zistila, že je asi tehotná. Preto sa skúšam nejako dopočítať, či má zmysel nastúpiť. Zamestnanie je za minimálnu mzdu a dochádzka. Čo zarobí to pomaly precestuje. Neviem si dať dokopy, či má nastúpiť alebo aj tak jej to nebude nič platné.
Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

JankaV Pozri príspevok
Prepáč, ani som žiadnu otázku nezadala. Čítala som tému a rozmýšľam nad neterou a neviem si rady s tými dvoma rokmi. Preto otázka taká divná.
Neter bola nezamestnaná od školy. Len brigády a dohody. V júli 2012 sa zamestnala, ale k 31.12.2012 skončili. Teraz je nezamestnaná znovu, ale od marca ju znova volá späť. Lenže zistila, že je asi tehotná. Preto sa skúšam nejako dopočítať, či má zmysel nastúpiť. Zamestnanie je za minimálnu mzdu a dochádzka. Čo zarobí to pomaly precestuje. Neviem si dať dokopy, či má nastúpiť alebo aj tak jej to nebude nič platné.
Ďakujem
tak mohla by mať ešte materskú (ona má 6 mesiacov poistenia) - dá sa stihnúť! Buď z PP, alebo ako DPO .
to už je na nej
2 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Tak teraz má 6 mesiacov poistenia, ak nastúpi v marci do zamestnania, odrobí tak 3-4 mesiace a materskú bude mať zo zamestnania? A môže sa aj pripoistiť?
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Alebo ešte keď čítam poznámky, mi to tu tak vychádza, že by mohla byť dobrovoľne poistená na minimum a pár dni pred odchodom na materskú zmení poistenie na maximum.
Dobre som si to prečítala?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

JankaV Pozri príspevok
Alebo ešte keď čítam poznámky, mi to tu tak vychádza, že by mohla byť dobrovoľne poistená na minimum a pár dni pred odchodom na materskú zmení poistenie na maximum.
Dobre som si to prečítala?
- tak toto už dávnejšie neplatí
Ale ja na jej mieste byy som skúsila získať materskú z obidvoch popoistení - treba dobre prepočítať - a tiež overiť na SP
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katy a R Pozri príspevok
- tak toto už dávnejšie neplatí
Ale ja na jej mieste byy som skúsila získať materskú z obidvoch popoistení - treba dobre prepočítať - a tiež overiť na SP
stíha z oboch poistení????
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mila123 Pozri príspevok
stíha z oboch poistení????
podľa výkladu SP - áno. Má to háčik. jedno poistenie by musela ukončiť A veľa času nemá - vlastne nevieme - kedy je ptp - takže ...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katy a R Pozri príspevok
podľa výkladu SP - áno. Má to háčik. jedno poistenie by musela ukončiť A veľa času nemá - vlastne nevieme - kedy je ptp - takže ...
predchádzajúce poistenie(v roku 2012) teda jej bude sa započítavať pre obe poistenia? jedno pre zamestnanie a druhé pre dobrovoľné?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mila123 Pozri príspevok
predchádzajúce poistenie(v roku 2012) teda jej bude sa započítavať pre obe poistenia? jedno pre zamestnanie a druhé pre dobrovoľné?
zo zamestnania nárok v OL (ukončené, podmienka v súčte splnená) .. a nárok z trvajúceho dobrovoľného (k tomu pripočítajú aj ukončené)
Už je to tu riešené - dávnejšie. Treba pohľadať - tiež som kukala, ako puk najskôr. Ale treba si potom konkrétny prípad overiť aj na SP .
Myslím tým - získať oficiálne vyjadrenie zo SP (z ústredia - nie chodiť na pobočku)
Naposledy upravil Katy a R : 15.02.13 at 21:08
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katy a R Pozri príspevok
zo zamestnania nárok v OL (ukončené, podmienka v súčte splnená) .. a nárok z trvajúceho dobrovoľného (k tomu pripočítajú aj ukončené)
Už je to tu riešené - dávnejšie. Treba pohľadať - tiež som kukala, ako puk najskôr. Ale treba si potom konkrétny prípad overiť aj na SP .
oki, ja to beriem, len som sa pýtala minulého roku Janky Motyčkovej a tá túto možnosť, započítavať ukončené poistenia dvakrát vylúčila.....alebo som nesprávne pochopila jej príspevok....chcela som nájsť oporu v zákone, ale nenašla som zákaz....
pre istotu je vhodné informovať sa v SP, ale i tak si tvrdenie jednej pani overiť, lebo som odporúčala mojej známej uzavrieť si dobr. poistenie a pani ju presvedčila, že musí platiť 270 dní, inak nemocenské nedostane...(menila na konci roka 2012 zamestnanie po 3 rokoch) a známa jej uverila a nemá PN aj z dobr. poistenia........
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať