Zavrieť

Porady

Oprava účtovníctva

Ahojte

Začal som robiť účto vo firme a potrebujem opraviť výsledok na viacerých účtoch. Na účet 311 a 321 mám zlé začiatočné stavy. Rok 2011 a rok 2012 je v poriadku ale rok 2009 a 2010 vykazuje zlé výsledky. Podľa informácií ktoré mi dali konatelia by mal byť 311 k 01.01.2012 vynulovaná. Všetko im bolo uhradené ale v účtovníctve majú zostatok 200 000 Eur. Neviem sa dopátrať k úhradám. Niektoré boli v hotovosti niektoré cez účet a niektoré faktúry som našiel aj dvojmo . Chcel som to opraviť tak, že všetko vyhľadám ale nejde to. Potrebujem to opraviť s jednoduchším spôsobom. Je možnosť opraviť každého odberateľa s jedným zápisom? Ako by som podložil a odôvodnil opravu? To isté ma čaká aj na 321 a tiež musím odôvodniť opravu len neviem ako.

Prosím skúste poradiť.

Ďakujem
Usporiadat
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ty musíš najlepšie vedieť, prečo z toho vlaku nevystúpiš. Na mňa sa darmo hneváš a ani veľmi nechcem vedieť, ako to ty vyriešiš.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Poradil som Ti nedaňovú 546, a nemusíš nám dokazovať ako sa to robí. Veľmi som zvedavý ako to chceš "opraviť", keď nechceš upravovať daňovú povinnosť. Ja radím iba zákonné riešenia.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Určite by som vstúpila do účtovníctva daného obdobia, urobila by som zápis, prečo nebolo o úhradách účtované a vystavila by som na to pokladničné doklady, v súvažných účtoch by sa ti zmenili len účty 311 a 211, vo VZaS by sa nemenilo nič. Ak ale boli skutočne 2x vystavené faktúry a tým aj 2 x odvedená DPH a zaúčtované vo výnosoch, tak by som to riešilo dodatočným DP a na základe overených dokladov by som vystornovala zmeny. DPH ti už nik nevráti, ale znížiš výnosy daného obdobia a znížiš aj rozdiel na účte DPH. Nič iné ako inventarizácia účtov tu nie je možné, ak nebola urobená, ja by som to riešila s konateľom firmy a vstúpila by som do opráv. Možno nájdeš ešte viac chýb, než sa ti ukazuje teraz, ale stojí to za poriadok v účtovníctve.
1 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
K príspevku 23: To by si si mal dať patentovať, od dnešného dňa omylom vystavené faktúry nebudeme už musieť stornovať, ale budeme ich odpisovať cez účet 546. Treba si pozrieť § 68 ods.5 Postupov, v ktorých prípadoch sa účtuje na účte 546 Odpis pohľadávky.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Adiks Pozri príspevok
K príspevku 23: To by si si mal dať patentovať, od dnešného dňa omylom vystavené faktúry nebudeme už musieť stornovať, ale budeme ich odpisovať cez účet 546. Treba si pozrieť § 68 ods.5 Postupov, v ktorých prípadoch sa účtuje na účte 546 Odpis pohľadávky.
Storno by pripadalo vtedy, ak by pohľadávka vznikla a bolo niečo dodané, avšak nebolo, čiže nejedná sa o normálne storno. On žiaľ stornovať nemá čo, nakoľko pohľadávka (tá duplicitná neexistuje) - v účtovníctve platia aj zásady verného zobrazenia, vecnosti a úplnosti....
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
S tým nesúhlasím a pokladám tento názor za najnesprávnejší, s akým som sa zatiaľ na porade ohľadom účtovníctva stretol.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ak je faktúra vystavená omylom, tak o akých opravných položkách hovoríš? Hrozí tu riziko, že odberateľ faktúru neuhradí ? Nehrozí, lebo tú omylom vystavenú faktúru odberateľ pravdepodobne ani vôbec nemá.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

myslím, že tá pohľadávka má nulovú hodnotu, čiže musí vstúpiť do roku 2009 a stornovať alebo v aktuálnom roku urobiť opravu. Aj mne sa páči viac postup ondrejvla, ale nechce opravovať minulosť, čiže bude to musieť riešiť nedaňovo v aktuálnom roku. stornovať faktúru po troch rokoch???? to akože obojstranne tvrdíme, že dve uzávierky tie faktúry boli korektné a potom nesprávne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak nechce robiť dodatočné DPPO, tak musí opraviť výnosy nedaňovo.
RUZ 2009,2010,2011 sú za nami, ťažko môže vstupovať do uzavretých období. A "nejako" to opraviť musí. Vzhľadom na uplynulý čas súhlasím s "odpisom" pohľadávky, aj ked sa to tak korektne nazvať nedá. Nepoužila by som účet 546, ale zaúčtovala by som duplicitné faktúry 429/311 v bežnom období. neovplyvní to HV 2012, nič nemusí riešiť v DPPO 2012.
Faktúry ktoré sú platné, by som zaúčtovala vyrovnanie 355/311 spolu s ich zoznamom a vyhlásením konateľa, že tie peniaze prevzal.
Úhrady záväzkov je dosť problematické vyriešiť takto jednoducho, kedže je povinnosť záväzky 3 roky po splatnosti dodaniť /termín už je aj tak prešvihnutý/. V tejto oblasti už vzniká riziko dodanenia či už z dôvodu uplynulej lehoty, alebo ak by sa "odpísali" podobne ako pohľadávky.
Som toho názoru, že tu jednoduché vyhlásenie konateľa, že prijaté peniaze za pohľadávky ďalej použil na úhradu splatných záväzkov, nepostačí. /pre účtovníka áno, bude krytý, ale v prípade daňovej kontroly DU môže žiadať dôkazy od konateľa. pomohla by inventarizácia a následne získanie kopii dokladov od dodávateľov - tieto by zaúčtoval 321/365,
záväzky, ku ktorým kopiu dokladu nezíska by mal správne dodaniť - čiže sa zrejme dod.DPPO nevyhne, ak chce postupovať korektne.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ak by sme v roku 2012 k omylom vystaveným faktúram v rokoch 2009,2010 vystavili dobropisy, ktoré by sme účtovali 311-/6xx-, 343-, takéto výnosy použijúc § 17 ods.29 zákona o dani príjmov by boli súčasťou ZD za rok 2012 a znižovali by ho, DPH z týchto dobropisov by bolo súčasťou riadneho daň.priznania DPH za mesiac, v ktorom by sme dobropisy vystavili, použijúc § 25 ods.1 zákona o DPH o zrušení dodávky tovaru alebo služby. Nevidím dôvod, prečo by naviac uhradená daň z príjmov a naviac uhradená DPH nemala byť štátom v roku 2012 vrátená späť. Otázka, ktorú zadávateľ neobjasnil je, či sedí pokladňa: 1) pokladňa sedí, čo znamená, že odberatelia uhradili správne vystavené fa (samozrejme neuhradili tie omylom vystavené fa), niektoré tieto úhrady neboli zaúčtované a ak pokladňa sedí, chýbajúce nezaúčtované úhrady boli pravdepodobne zaúčtované ako záväzok voči spoločníkom 211/365, aby pokladňa nebola v mínuse, po odsúhlasení s odberateľmi, ktoré fa uhradili a zaslaní kópií dokladov o úhrade zaúčtujeme v roku 2012 365/211 a v rovnakej čiastke úhradu faktúr 211/311 2) pokladňa nesedí, čo znamená, že odberatelia uhradili správne vystavené fa, niektoré tieto úhrady neboli zaúčtované, po odsúhlasení s odberateľmi, ktoré fa uhradili a zaslaní kópií dokladov o úhrade zaúčtujeme v roku 2012 úhradu faktúr 211/311, čím sa pokladá vyrovná. Po vystavení dobropisov na omylom vystavené fa sa tieto vzájomne započítajú, pričom dátum započítania bude zhodný s dátumom vystavenia (ktorý je zhodný s dátumom dodania) dobropisov, čo bude, ako je uvedené vyššie v roku 2012.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

ahojte
čo sa týka pohľadávok a záväzkov opravil som podĺa príspevku 30, ďakujem Kejka.

Mám teraz ´dalšiu otázku. Mzdy sú zaúčtované v roku 2011 nasledovne
IDV 521/331 hrubá mzda 5000 eur
331/336 odvody sp zp 700 eur
PD 521/211 úhrada mzdy 5000 eur
kvôli tomuto účtovaniu na účte 331 mám zostatok na začiatku roka sumu 50 000 eur.
Prosím poradte akým zápisom to viem zlikvidovať. Daňové hľadisko viem treba opravné daňové. Mňa zaujíma iba účtovné hľadisko potrebujem sumu dostať na úroveň december 2011 3000 Eur (čistá mzda už bez odvodov)

nepoužil som presné sumy, potrebujem len postup na opravu

Dakujem
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Úhrada mzdy namiesto 521/211 má byť 331/211.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
junior78 Pozri príspevok
ahojte
čo sa týka pohľadávok a záväzkov opravil som podĺa príspevku 30, ďakujem Kejka.

Mám teraz ´dalšiu otázku. Mzdy sú zaúčtované v roku 2011 nasledovne
IDV 521/331 hrubá mzda 5000 eur
331/336 odvody sp zp 700 eur
PD 521/211 úhrada mzdy 5000 eur
kvôli tomuto účtovaniu na účte 331 mám zostatok na začiatku roka sumu 50 000 eur.
Prosím poradte akým zápisom to viem zlikvidovať. Daňové hľadisko viem treba opravné daňové. Mňa zaujíma iba účtovné hľadisko potrebujem sumu dostať na úroveň december 2011 3000 Eur (čistá mzda už bez odvodov)

nepoužil som presné sumy, potrebujem len postup na opravu

Dakujem
aj v zmysle predchádzajúceho príspevku a kedže podľa mňa ide o významnú sumu, tak
zaúčtuješ 331/429.zisk 2011
a dodatočná daň 429/341
môžeš aj nákladovo, ale veľmi ti to skreslí rok 2012.
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ďakujem

nákladovo nie. radšej tak ako uvádzate. je to významná suma.
ešte raz ďakujem cením si Vaše odpovede
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Poprosím Vás...
v roku 2011 sme prenajímali priestory a priajal som zálohu 600 Eur, na ktorú som vystavila daňový doklad+ DPH. Samozrejme som to blbo zlikvidovala a dala to hneď do výnosov.
V roku 2012 sme prenájom ukončili a potrebovala som urobiť dobropis k zálohe. Lenže ja mám už účet 324 nulový. Ako sa mám z toho vymotať? Nemôžem si znížiť výnosy v roku 2012 :}
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš, ak si mala v r. 2011 zisk
1 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Učtovnú som mala stratu ale daňový zisk potom ....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ivenka Pozri príspevok
Učtovnú som mala stratu ale daňový zisk potom ....
ˇano - ide o daňový zisk. Kludne to mozes nechat v r. 2012
0 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Zdravím,
tiež by som potrebovala radu v tejto problematike. Prevzala som od 1.1.2012j jednu sro a samozrejme zostatky na niektorých účtoch nesedeli, bývalá účtovníčka absolútne odmietla spolupracovať, takže som si založila účet 429.90 a urobila som opravy min.období. Teraz mám na strane MD-841,19 EUR a DAL-4535,77 EUR. Ako to vysporiadať daňovo? Stranu MD zdaním v priznaní alebo to preúčtujem na nejaké výnosy? A DAL-ová bude pripoč.položka?
Ďakujem.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ahojte...ani neviem či potrebujem niečo opraviť, ale.
V r.2010 sme si uplatnili DPH z nákupu OA - kontrola skončila v r.2012, kde nebol uznaný nárok na odpočet.
OA som zaradila v OC bez DPH a urobila odpisy. Ale ako to mám teraz opraviť? Opravky opravím oproti účtu 429 ? Firma mala stratu aj za 2010 aj za 2011.
Ďakujem, snáď som to napísala nie blbo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať