Zavrieť

Porady

Živnosť od 1.1.2013

Caute,

takze podla noveho zakonika by mali vsetci zivnostnici, ktori sedia v kancelarii svojho "odberatela" 8 hodin prejst na zamestnanecky pomer.

Chcel by som vediet ci sa to da nejakym sposobom obist. Aj napriek tomu, ze sedim u svojho hlavneho odberatela 8 hodin (politika spoločnosti) mam aj dalsi obcasny prijem od inych odberatelov a planujem trochu rozsirit podnikanie od buduceho roku. Aj napriek tomu, ze mam dalsie bocne zakazky a pritom musim sediet u svojho hlavneho odberatela som "nuteny" prejst na zamestnanecky pomer? Je jedina cesta von zalozenie sro-cky?

Dakujem za odpovede

Edit:

Zo zakona:

- vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca,
- osobne zamestnancom pre zamestnávateľa,
- podľa pokynov zamestnávateľa,
- v mene zamestnávateľa,
- v pracovnom čase určenom zamestnávateľom,
- za mzdu alebo odmenu

Nech mi prosim ukazu niekoho kto nepracuje "
za mzdu alebo odmenu"....
Naposledy upravil realshadow : 23.11.12 at 08:30
Usporiadat
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Prosim Vas mohli by ste mi poradit. Sestra chce zalozit zivnost. Po novom bude oslobodena prvy rok od odvodov? Co by platila a co nie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

majkaaa Pozri príspevok
Prosim Vas mohli by ste mi poradit. Sestra chce zalozit zivnost. Po novom bude oslobodena prvy rok od odvodov? Co by platila a co nie?
ak nie je poistencom štátu (mimo nezamestnanosti) tak bude platiť iba ZP cca 50 € mesačne.....
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

... presne 55,02 Eur bude platiť do ZP a do SP zatiaľ nič a ak nebude mať za rok 2012 príjmy viac ako 4760 Eur (čo zrejme už nebude mať) tak odvody do SP nebude platiť až do 30.6.2014.
0 0
NaKúpalisku NaKúpalisku

NaKúpalisku je offline (nepripojený) NaKúpalisku

Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť, či ako živnostník budem môcť pracovať budúci rok na zmluvu o dielo alebo príkaznú zmluvu ? Týka sa predmetu, ktorý mám v živnostenskom listu (viazaný).

Ďakujem pekne.
0 0
Peter S. Peter S.

Peter S. je offline (nepripojený) Peter S.

Večný študent práva :), tvorca komentárov k zákonom a školiteľ. ...viac
NaKúpalisku Pozri príspevok
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť, či ako živnostník budem môcť pracovať budúci rok na zmluvu o dielo alebo príkaznú zmluvu ? Týka sa predmetu, ktorý mám v živnostenskom listu (viazaný).

Ďakujem pekne.
Áno, živnostník môže používať tieto záväzkové zmluvy bez nejakých obmedzení. To obmedzenie sa vzťahuje na zamestnancov, aby tieto zmluvné vzťahy neboli využívané namiesto závislej práce.
0 0
Peter S. Peter S.

Peter S. je offline (nepripojený) Peter S.

Večný študent práva :), tvorca komentárov k zákonom a školiteľ. ...viac
Treba zásadne odlíšiť závislú prácu a definíciu živnosti a živnostenského podnikania. Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Nie je podstatné, len to či sedíte u svojho odberateľa a beriete odmenu. Dôležité sú znaky súvisiace s vašou podnikateľskou činnosťou. Vykonávate práce na základe objednávok alebo zmluvy? Dávate odberateľovi služieb faktúry? Vykonávate prácu vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť? Na základe čoho využívate kanceláriu, máte nejakú nájomnú zmluvu (hoc aj len so symbolickým nájomným)? Ak máte napr. nájomnú zmluvu na časť kancelárie, faktúry za svoju prácu atď. tak nemáte žiaden problém.
Problém by mal zamestnávateľ, ktorý donútil zamestnancov prejsť na živnosti (napr. krajčírky).
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Dobry,
prosim vas ja som na plnom invalidnom mam viac ako 75%neschopnosti, kolko budem platit statu, myslim odvody a ak tak aj ine veci?
0 0
orthoo orthoo

orthoo je offline (nepripojený) orthoo

Staci ak so zamestnavatelom spravis zmluvu tak, aby si nal na fakture menej hodin ako je 8 hodin denne, cize nebude sa jednat o viazanu cinnost.

Cize ak si mal napr hodinovu mzdu 10 euro a denne si zarobil za 8 hodin 80 eur, tak si daj napr 80 eur na hodinu a oficialne tam budes jednu hodinu denne v robote, ale realne 8 hodin. podla toho vystavis mesacnu fakturu na 20 hodin mesacne.
0 0
Gabo71 Gabo71

Gabo71 je offline (nepripojený) Gabo71

orthoo Pozri príspevok
Staci ak so zamestnavatelom spravis zmluvu tak, aby si nal na fakture menej hodin ako je 8 hodin denne, cize nebude sa jednat o viazanu cinnost.

Cize ak si mal napr hodinovu mzdu 10 euro a denne si zarobil za 8 hodin 80 eur, tak si daj napr 80 eur na hodinu a oficialne tam budes jednu hodinu denne v robote, ale realne 8 hodin. podla toho vystavis mesacnu fakturu na 20 hodin mesacne.
POZOR! Nemalo by sa stať, aby živnostník, ktorý robí rovnakú prácu ako iný zamestnanec, by bol v takomto rozsahu zvýhodnený. Toho by som sa obávala. Nemôže zamestnanec dostať 10€/hod a živnostník 80€/hod za presne tú istú prácu. Rovnako je to aj pri dohodároch, tiež nemôžu byť zvýhodnení oproti zamestnancom v trvalom pracovnom pomere.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

orthoo Pozri príspevok
Staci ak so zamestnavatelom spravis zmluvu tak, aby si nal na fakture menej hodin ako je 8 hodin denne, cize nebude sa jednat o viazanu cinnost.

Cize ak si mal napr hodinovu mzdu 10 euro a denne si zarobil za 8 hodin 80 eur, tak si daj napr 80 eur na hodinu a oficialne tam budes jednu hodinu denne v robote, ale realne 8 hodin. podla toho vystavis mesacnu fakturu na 20 hodin mesacne.
a tuto chujovinu si si odkial vycucal? ako prepac, ale toto je fakt hlupost
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

Gabo71 Pozri príspevok
POZOR! Nemalo by sa stať, aby živnostník, ktorý robí rovnakú prácu ako iný zamestnanec, by bol v takomto rozsahu zvýhodnený. Toho by som sa obávala. Nemôže zamestnanec dostať 10€/hod a živnostník 80€/hod za presne tú istú prácu. Rovnako je to aj pri dohodároch, tiež nemôžu byť zvýhodnení oproti zamestnancom v trvalom pracovnom pomere.
zamestnavatel sam rozhoduje o vyske odmeny, moze dat komukolvek kolko len chce, aj keby tam bol vyrazny nepomer.
uz len to ze zivnostnik a zamestnanec nikdy nemozu robit rovnaku pracu (vylucuje to zakonnik prace - bud je zivnostnik, alebo zamestnanec)
0 0
bnalim bnalim

bnalim je offline (nepripojený) bnalim

Živnosť od 1.1.2013

Z môjho okolia už skoro všetci poodovzdávali živnosťáky, fungujú veselo ďalej bez nich.
Garážoví autoopravári, inštalatéri, všetky stavebné profesie, tesári - úplne bez problému.
Sú na úrade práce, nič nemusia.....pohoda, - ak už nutne treba - použije sa kopia starého živnosťáku, alebo od toho, kto ho ešte má.
Zbytok, chodiaci po montážach, rôznych akciách a inak - pracujú na živn. list jedného toho, čo ho má , ten fakturuje všetkých, potom to potom delí.
Dnes je najväčší "zamestnávateľ" Úrad práce.







0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať