Zavrieť

Porady

Je pre nás zahraničná firma cennejšia ako slovenský živnostník?

Prečo podporujeme radšej veľké zahraničné firmy namiesto toho, aby sme tu zjednodušili podmienky pre domáce obyvateľstvo, aby sa mohlo postaviť na vlastné nohy?

Teraz som si prečítal ako Delphi presúva výrobu do Rumunska. Ale ja som iné ani nečakal. Takto to končí keď radšej dáme daňové prázdniny a kadejaké stimuly veľkým zahraničným firmám namiesto toho, aby sa tu v ľuďoch povzbudzovalo samostatné myslenie a konanie. Tieto SUPER firmy odídu hneď ako vyčerpajú stie stimuly a presunú výrobu do Rumunska. Kam vedie taká cesta? Čo bude zo Slovákov?

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/12722...by-do-Rumunska
Usporiadat
Téma je uzavretá.
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

A este nieco chcem dodat k tomu, aku tento pristup prinasa prosperitu. Bol som nedavno v Dansku v malej strojarskej fabrike. Robia tam stroje napriklad pre Lego. Maju asi 20 - 25 ludi, vsetky spolocne proestory firmy sluzia sucasne ako galeria moderneho danskeho umenia (firma nakupuje artefakty, ako obrazy a sochy), na obed maju zamestnanci na vyber a mnochych jedal, studenych aj telpych formou svedskych stolov, rovnako ako je to u nas zvykom na recepciach a rautoch, ktore mozete sledovat v "Smotanke". Teda nie len platova uroven 6,2.

U nas sme radi, ked damu, ktora ma mestruaciu v KIA pustia zahranicni investori jeden raz navyse na toaletu. Tolko asi k tym rozdielnym koncepciam a pristupom.
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Asi sme trocha uhli. Nie všetci zahraniční investori sem prišli kvôli stimulom od vlády. Prínos ich a aj tých s tými stimulmi je však v tom, že sme sa mohli priučiť tomu ako to má v podniku vyzerať ako sa starať o zamestnanca... A to si od nás nevezmú aj keď odídu. Problémom však je s žiadnou podporou od štátu pre tých, ktorí už vedia čo a ako by mali spraviť len im chýba kapitál resp. ľahší prístup k nemu.
Ako to je s menštruáciou v Kii netuším, nebol som tam. Na druhej strane som videl ako aj takáto potreba bola niektorými zamestnancami zneužívaná a stíhala sa aj kávička s cigaretou a linka kolabovala až sa muselo prejsť na 2 ďalšie prestávky mimo obednej.
Všetko sa dá zlepšovať, lenže pokiaľ nezamestnanosť neklesne pod 5-6 % tak nebude tlak na mzdy a ani na zvýšenie konkurencieschopnosti. A teraz to ešte zabila kríza.
1 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

misomiso Pozri príspevok
To len na margo pre tych, co sa tak raduju, ze sme sa stali (aj to len na par rokov) "montaznou halou" a smetiskom Europy.
Radujú? Ja som sa vôbec neradoval vtedy, skôr naopak. Myslel som si že ako dobre že veľké firmy sa dostávajú do rúk slovenských podnikateľov. No ako tí dopadli? Marhuľa, Rezeš, Pór, Cagala ... Iba rozkradli. Opravdu sa na Slovensku nedá? Alebo jednoducho sú Slováci priblblí? A slovenské poľnohospodárstvo? Ja mám nejaké pozemky v PD, neni toho veľa. Za hektár mi platia tuším 73€. No iba pár km odtiaľ neplatia nič alebo minimum. Prečo? Nevedia hospodáriť? Bonita pôdy je podobná. Prečo sused (bývalý bača ktorého neoklamú) keď cestoval vlakom a autobusom z NM do Brezna tak priviezol ovčie syry a oštiepky za polovičnú cenu ako ich predávajú u nás, pritom tie čo on priviezol boli opravdu ovčie a kvalitné. Prečo u nás ležia pasienky ľadom a ja keď chcem kúpiť dobrý ovčí syr tak musím ísť kúpiť talianský ku kamarátovi čo ho dováža sám? A takých "prečo" by sa dalo vymenovať ...
A úradnícké šimle, to je ďalšia záležitosť. Poznal som človeka ktorý získal potravinársku výrobňu pri privatizácii, mali tam totiž časť pozemku v reštitúcii. A hneď mu hodili pod nohy polená, hygiena mu nakázala všetky obklady osekať a dať nové, dlažby a ďalšie. síce dobre ale dovtedy to bolo všetko ok, pokiaľ to bolo štátne. Zrazu zo dňa na deň už nič nevyhovovalo. Nevzdal to a po pár mesiacoch spustil výrobu aj keď nejakých pôvodných odberateľov stratil. Firma existuje doteraz.
Že robím v zahraničnej firme? No a kde mám robiť? Poznám tu jednu slovenskú čo za voľačo stála ale je to malá firma a zamestnáva ľudí ktorých poznal. Ja som robil 12 rokov v bani a potom ešte cca 8 rokov ako vodič, takže už na ten CNC čo som na ňom potom 10 rokov robil som potreboval aj odvahu aj nejaký um. No teraz už som vo veku kedy si nemôžem vyberať a hlavne potrebujem prácu bez stresu.
Naposledy upravil deane7 : 25.11.12 at 21:48
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

lubko6394 Pozri príspevok
Asi sme trocha uhli. Nie všetci zahraniční investori sem prišli kvôli stimulom od vlády. Prínos ich a aj tých s tými stimulmi je však v tom, že sme sa mohli priučiť tomu ako to má v podniku vyzerať ako sa starať o zamestnanca... A to si od nás nevezmú aj keď odídu. Problémom však je s žiadnou podporou od štátu pre tých, ktorí už vedia čo a ako by mali spraviť len im chýba kapitál resp. ľahší prístup k nemu.
Ako to je s menštruáciou v Kii netuším, nebol som tam. Na druhej strane som videl ako aj takáto potreba bola niektorými zamestnancami zneužívaná a stíhala sa aj kávička s cigaretou a linka kolabovala až sa muselo prejsť na 2 ďalšie prestávky mimo obednej.
Všetko sa dá zlepšovať, lenže pokiaľ nezamestnanosť neklesne pod 5-6 % tak nebude tlak na mzdy a ani na zvýšenie konkurencieschopnosti. A teraz to ešte zabila kríza.
Trocha si odporujes. Ta kavicka s cigaretkou je prave pricinou tej nizkej konkurencieschopnosti. Lenze problemy s kavickovanim budu narastat priamo umerne znizujucej sa nezamestnanosti. Iba hrozba ze clovek pride opracu (a nenajde inu) mnohych nuto spravat sa v praci zodpovedne.

Co sa tyka toho prveho odseku - ja by som z vlastnych skusenosti naopak povedal, ze nielen velki zahranicni investori sem prisli zneuzivat system podpory, ale za sa sem tlacia dokonca esta aj ti mali spekulanti.

Prave pred par dnami som sa nahodou stretol s chlapikom zo zapadnej Europy, ktory tu ma malu vyrobu (vraj 20 ludi). Neskutocne nadaval na nas, Slovakov. Vraj ludia su lenivi a neschopni robit, ze je uspech, ked vobec do roboty pridu triezvi, ze si nevazia, ze tu prisiel a tak...

Ja mu vravim - to je zaujimave, ja som nikdy nemal problem s pracovnou moralkou, dokonca ani s fajcenim na pracovisku, nie to este nejaky alkohol. Vybral som si ludi, ktori odvadzaju perfektnu robotu, ktoru predawvame po celom svete a su ochotni prist este aj o pol noci, ak treba. A to som musel este bohuzial mnohych sikovnych na konkurzoch odmientnut pre nedostattok volnych pozicii. Tak sa ho pytam, kde to podnika, v ktorom regione. Sokoval ma tym ze podnika na zapadnom Slovensku. Tak mu vravim - tak ja na vychode nemam problemy s pracovnou moralkou a alkoholom, a ty na zapade nevies najst jedneho sikovneho cloveka?

Tak som mu zacal radit, ako si ma ludi vyberat. Nakoniec z neho vyliezlo, ze on si vyberat nemoze, vybavuje este aj dotacie na chranenu dielnu a kedze chce vyuzit na maximum vsetky dotacie, tak musi brat iba dlhodobo nezamestnanych z uradu prace.

Tak mu vravim, sa nehanbis? Ja, Slovak, co som za vlastne penaize zacinal z nuly si mozem dovolit inzerovat a spravit viackolove konkurzy (s tym ze niektorym, ktori presli prvym pohovorom sme platili par dni parce, ktoru robili "do kosa", aby sme si vybrali len tych najlepsich) a ty, zapadniar sa ulakomis este aj na nejake dotacie za to, ze si nemozes vybrat ludi a ze musis brat tych, ktori realne ani nechcu pravovat? To ti nestaci, ze to mas ludsku pracu za stvrtinu toho, co si musel platit doma, to chces mat pracu za 0 EUR? Stoji ti to za to?

Nemam nic proti chranenym dielnam, ako to niekto robi ako charitu, aby pomohol inym. Ale toto je ciste spekulantstvo.

Co taky clovek moze priniest na Slovensko? Ake know-how, ake pozitivne uvazovanie? Ake skusenosti? Aku kalitu produkcie vyrobkov Made in Slovakia?
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
K tomu poľnohospodárstvu asi len toľko - teraz na Viasat History opakujú viacdielny dokument Príbeh zemědělství: Bláto, pot a... a tam človek v skutočnosti uvidí, čo sa v poľnohospodárstve udialo a nie je to len u nás.

A ešte som zabudol ten základ: Slovenský živnostník vs. stimuly. Skutočný živnostník mi nie je konkurenciou, ale vynútený je pre mňa nebezpečnejší ako ten stimulovaný zahraničný investor - ten mi totiž nekonkuruje vôbec ( len ma oberá o dane a odvody aby na tie jeho stimuly bolo ). Ja si najskôr musím zaplatiť nájom, energie, zaplatiť plné odvody a dane za seba aj zamestnancov a z toho mi vyjde cena, ktorú by som mal účtovať. Ale nemôžem použiť svoju pivnicu a neplatiť nájom a ani zaplatiť minimálne odvody a dane ako to robí nekalá konkurencia cez živnostníkov a tým má reálnu šancu ma cenovo vyšachovať.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
misomiso Pozri príspevok
Trocha si odporujes. Ta kavicka s cigaretkou je prave pricinou tej nizkej konkurencieschopnosti. Lenze problemy s kavickovanim budu narastat priamo umerne znizujucej sa nezamestnanosti. Iba hrozba ze clovek pride opracu (a nenajde inu) mnohych nuto spravat sa v praci zodpovedne.
To čo spomínam som zažil osobne v r.92-93, napriek tomu, že bola vysoká nezamestnanosť, zamestnanci mali solídne mzdy ( dodávateľ to hodnotil tak, že to je firma v ktorej aj skladník fajčí Marlborky ). Len som sa snažil poukázať na to, že ani vyššia mzda v našich ľuďoch nevyvolávala automaticky korektný vzťah zamestnanca k zamestnávateľovi ako reakciu na tie info o Kii, ktoré neviem ani potvrdiť ani rozporovať, lebo som tam nebol.
K špekulantom sa vyjadriť neviem, nemám záujem o spoluprácu s nimi a ani po ich podnikaní hlbšie nepátram.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

[QUOTE=misomiso;2190496]
Co sa tyka toho prveho odseku - ja by som z vlastnych skusenosti naopak povedal, ze nielen velki zahranicni investori sem prisli zneuzivat system podpory,

Predovšetkým nám dali prácu

Prave pred par dnami som sa nahodou stretol s chlapikom zo zapadnej Europy, ktory tu ma malu vyrobu (vraj 20 ludi). Neskutocne nadaval na nas, Slovakov. Vraj ludia su lenivi a neschopni robit, ze je uspech, ked vobec do roboty pridu triezvi, ze si nevazia, ze tu prisiel a tak...

Trepeš chujoviny. Kamarátka bola v Nemecku zaúčať sa na novú linku a Nemci sa jej pýtali že "čo Ty lietaš? to koľko Ti platia? - oni pekne kľudne a ona akoby to tam chcela strhať. A keď im povedala za koľko €ur ona robí tak jej ukázali na čelo. Ona im len povedala že u nás sa tak robí.

Vybral som si ludi, ktori odvadzaju perfektnu robotu, ktoru predawvame po celom svete a su ochotni prist este aj o pol noci, ak treba.

Potom si otrokár. Na západe skús takto a nakopú ťa. Ja si u zahraničného zamestnávateľa odpracujem 8 hodín a idem.

U nás na západe nikto nemusí ani neberie žiadnych dlhodobo nezamestnaných. Ale ak chcel ďaľšie dotácie, ak chcel ľudí celkom zadarmo ktorých mu úrad práce plne zaplatí tak potom hej.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

[QUOTE=deane7;2191253]
misomiso Pozri príspevok
Co sa tyka toho prveho odseku - ja by som z vlastnych skusenosti naopak povedal, ze nielen velki zahranicni investori sem prisli zneuzivat system podpory,

Predovšetkým nám dali prácu

Prave pred par dnami som sa nahodou stretol s chlapikom zo zapadnej Europy, ktory tu ma malu vyrobu (vraj 20 ludi). Neskutocne nadaval na nas, Slovakov. Vraj ludia su lenivi a neschopni robit, ze je uspech, ked vobec do roboty pridu triezvi, ze si nevazia, ze tu prisiel a tak...

Trepeš chujoviny. Kamarátka bola v Nemecku zaúčať sa na novú linku a Nemci sa jej pýtali že "čo Ty lietaš? to koľko Ti platia? - oni pekne kľudne a ona akoby to tam chcela strhať. A keď im povedala za koľko €ur ona robí tak jej ukázali na čelo. Ona im len povedala že u nás sa tak robí.

Vybral som si ludi, ktori odvadzaju perfektnu robotu, ktoru predawvame po celom svete a su ochotni prist este aj o pol noci, ak treba.

Potom si otrokár. Na západe skús takto a nakopú ťa. Ja si u zahraničného zamestnávateľa odpracujem 8 hodín a idem.

U nás na západe nikto nemusí ani neberie žiadnych dlhodobo nezamestnaných. Ale ak chcel ďaľšie dotácie, ak chcel ľudí celkom zadarmo ktorých mu úrad práce plne zaplatí tak potom hej.
Ty si hlavne nepochopil, o com je tato tema. Skus sa vratit na zaciatok a dobre si to pozri.

Tato tema je o tom, ze ak stat deformuje podnikatelske prostredie, tak to vytvara zaklad pre cely retazec nesporavodlivosti, ktoru ciita este aj radovi zamestnanci v svojich penazenkach.

Ak ja som pre teba otrokar, tak ti si hnida, prizivnik, ktory zije z penazi nas vsetkych a este sa tym chvali.

Teda este raz - ano, musel som si vybrat ludi, ktori su ochotni prist este aj o polnoci, a ano, platim im (pravdepodobne) menej, ako dostavas v zahranicnej firme ty. Tenze este raz, prave o tom je tato tema. Neviem, ci ti treba vysvetlovat, ako funguje hospodarenie firmy, ze moze rozdelit oba to, co zarobi minus to, co musi odviest statu - ak jej pravda nepride extra cash od statu.

Teda este raz, lebo pat raz asi nestaci. Ak firma A nemusi platit dane a este sa jej vsetci poskladame na vyrobnu halu, potom moze dobre platit a dokonca nemusi ludi ani nahanat. Firme B ale nikto halu nepostavi a naopak musi poctivo platit dane, z ktorych sa okrem ineho stavaju haly takym firmam, ako je firma A. Preto logicky nemoze tolko platit ludom a musi si vyberat len takych, ktori vedia aj zabrat.

A este aj majitel musi citat na nete take dristy, ktore toto cele obhajuju. No neviem, kolko tried matematiky mas ukoncenych, ale verim, ze vacsina ludi chape, ze ak by bolo treba kazdej firme platit halu a odpustit dane, tak by asi nebolo z coho. Ide to iba v pripade nektorych firiem za predpokladu, ze tie ostatne sa na to poskladaju.

Ja by som sa hanbil a cusal by som ako vos pod chrastou v tvojom pripade.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
[QUOTE=misomiso;2191318]
deane7 Pozri príspevok

Ty si hlavne nepochopil, o com je tato tema. Skus sa vratit na zaciatok a dobre si to pozri.

Tato tema je o tom, ze ak stat deformuje podnikatelske prostredie, tak to vytvara zaklad pre cely retazec nesporavodlivosti, ktoru ciita este aj radovi zamestnanci v svojich penazenkach.

Ak ja som pre teba otrokar, tak ti si hnida, prizivnik, ktory zije z penazi nas vsetkych a este sa tym chvali.
Neobviňuj. Žijem v tomto regióne. Tí zahraniční, ktorí sem prišli nedostali úľavy ani pri príchode a ani potom a ani dnes. Je to len prenos výroby zo západnej európy sem. Jediný kto požiadal o dotácie bolo UMC, ktorý vyrába obrazovky a to len z toho dôvodu, že jeho konkurencia na Slovensku tuším Sony a Samsung tú dotáciu dostali.
0 0
xtriadax xtriadax

xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

[QUOTE=lubko6394;2191346]
misomiso Pozri príspevok

Neobviňuj. Žijem v tomto regióne. Tí zahraniční, ktorí sem prišli nedostali úľavy ani pri príchode a ani potom a ani dnes. Je to len prenos výroby zo západnej európy sem. Jediný kto požiadal o dotácie bolo UMC, ktorý vyrába obrazovky a to len z toho dôvodu, že jeho konkurencia na Slovensku tuším Sony a Samsung tú dotáciu dostali.
no ak si myslíš že sem niekto presťahoval firmu zo západu len tak aby dal tebe prácu tak neviem čo si už mám o tebe myslieť. Ťažko sa niekomu niečo vysvetľuje keď odpracuje 8 hodín za 500€ v zahraničnej firme ktorej sa môže povaľovať. Takú firmu by som chcel vidieť čo to dovolí
Naposledy upravil xtriadax : 27.11.12 at 09:47
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

misomiso Pozri príspevok
A este nieco chcem dodat k tomu, aku tento pristup prinasa prosperitu. Bol som nedavno v Dansku v malej strojarskej fabrike. Robia tam stroje napriklad pre Lego. Maju asi 20 - 25 ludi, vsetky spolocne proestory firmy sluzia sucasne ako galeria moderneho danskeho umenia (firma nakupuje artefakty, ako obrazy a sochy), na obed maju zamestnanci na vyber a mnochych jedal, studenych aj telpych formou svedskych stolov, rovnako ako je to u nas zvykom na recepciach a rautoch, ktore mozete sledovat v "Smotanke". Teda nie len platova uroven 6,2.

U nas sme radi, ked damu, ktora ma mestruaciu v KIA pustia zahranicni investori jeden raz navyse na toaletu. Tolko asi k tym rozdielnym koncepciam a pristupom.
toto môžem potvrdiť - presne tak to fungovalo aj v roku 1991, keď som bol v naerum u firmy bruel & kjaer.

+ všetky sekretárky mali bicykle s košom na riaditkách a takto pendlovali s poštou medzi budovami, priestory firmy upratovali študenti (nikdy nič nezmizlo) a pozemok firmy nebol xy rokov oplotený
Naposledy upravil srska : 27.11.12 at 10:01
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

[QUOTE=lubko6394;2191346]
misomiso Pozri príspevok

Neobviňuj. Žijem v tomto regióne. Tí zahraniční, ktorí sem prišli nedostali úľavy ani pri príchode a ani potom a ani dnes. Je to len prenos výroby zo západnej európy sem. Jediný kto požiadal o dotácie bolo UMC, ktorý vyrába obrazovky a to len z toho dôvodu, že jeho konkurencia na Slovensku tuším Sony a Samsung tú dotáciu dostali.
Keby si tusil ako to funguje, tak by si vedel, ze by si sa k tomu ani nemal vyjadrovat. Ty vobec netusus, kto vsetko a co dostava. Tych par velkych ryb, ktore nejako odhalia novinari, to je len vrchol ladovca.

Nikto sa nechvali tym, co si (vacsinou privatne) dohodne s ministrom hospodarstva alebo financii. Co myslis, preco chodil Pociatek do Monaca na sukromne jachty? Lebo u nas v Kempinski hoteli maju horsie Martini?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
[QUOTE=misomiso;2191366]
lubko6394 Pozri príspevok

Keby si tusil ako to funguje, tak by si vedel, ze by si sa k tomu ani nemal vyjadrovat. Ty vobec netusus, kto vsetko a co dostava. Tych par velkych ryb, ktore nejako odhalia novinari, to je len vrchol ladovca.

Nikto sa nechvali tym, co si (vacsinou privatne) dohodne s ministrom hospodarstva alebo financii. Co myslis, preco chodil Pociatek do Monaca na sukromne jachty? Lebo u nas v Kempinski hoteli maju horsie Martini?
Tiež sa divím, prečo sa toľkí hrabú k moru, keď sa môžu vyvaľovať aj na Mare.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
[QUOTE=misomiso;2191366]
lubko6394 Pozri príspevok

Keby si tusil ako to funguje, tak by si vedel, ze by si sa k tomu ani nemal vyjadrovat. Ty vobec netusus, kto vsetko a co dostava. Tych par velkych ryb, ktore nejako odhalia novinari, to je len vrchol ladovca.

Nikto sa nechvali tym, co si (vacsinou privatne) dohodne s ministrom hospodarstva alebo financii. Co myslis, preco chodil Pociatek do Monaca na sukromne jachty? Lebo u nas v Kempinski hoteli maju horsie Martini?
Sú aj iné firmy. V tejto som pracoval a takýto bol zámer : http://www.magna.com/migrated/en/pdf..._Slovakian.pdf

A bodaj by boli všetky také, bolo by nám sveta žiť.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
[QUOTE=xtriadax;2191355]
lubko6394 Pozri príspevok

no ak si myslíš že sem niekto presťahoval firmu zo západu len tak aby dal tebe prácu tak neviem čo si už mám o tebe myslieť. Ťažko sa niekomu niečo vysvetľuje keď odpracuje 8 hodín za 500€ v zahraničnej firme ktorej sa môže povaľovať. Takú firmu by som chcel vidieť čo to dovolí
Ano stalo sa. Samozrejme bolo to sťahovanie za lacnejšou pracovnou silou, ale tú silu naozaj zaplatili na naše podmienky nadpriemerne. Pozri si pravidlá tejto firmy a zagúgli si čosi o Frankovi Stronachovi, ktorý po emigrácii z Rakúska do Kanady firmu založil a doviedol ju tam kde je dnes. O plate písať nemôžem, ale tuším v roku 1995 som bral 14 platov z ktorých každý bol dvojnásobkom platu poslanca parlamentu a riaditeľa som nerobil.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

[QUOTE=lubko6394;2191382]
misomiso Pozri príspevok

Sú aj iné firmy. V tejto som pracoval a takýto bol zámer : http://www.magna.com/migrated/en/pdf..._Slovakian.pdf

A bodaj by boli všetky také, bolo by nám sveta žiť.
Ale ved to je vsetko pekne , my tieto zasady dokonca dodrziavame bez toho, aby sme platili za taketo literarne elaboraty.

Tieto literarne diela zvycajne nemaju nic spolocne so zamerom firmy, jednoducho su specializovane firmy, ktore sa zivia tym, ze velkym spolocnostiam pripravuju taketo kodexy (a ine smernice). Aj nam taketo sluzby obcas ponukaju. Je to rovnake ako v reklamom priemysle.

Na Renault chodila svojho casu reklama ktora nabadala k rychlej jazde so sloganom "ochrani vas v kazdej siruacii". No keby vedel hlavny konstrukter, ktory je v Renaulte zodpovedny za bezpecnost, ze nejaky reklamny chumaj zanho vymysli takuto garanciu, tak by sa mu zjezili vlasy. V podstate, je to zalovatelne, ak sa naburas v Renaulte a nieco sa ti stane...

Teda tieto dristy nemaju zvycajne vela spolocne s realitou a keby aj ano, tak to nijako nesuvisi s temou deformacie podnikatelskeho prostredia statom.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

xtriadax Pozri príspevok
no ak si myslíš že sem niekto presťahoval firmu zo západu len tak aby dal tebe prácu tak neviem čo si už mám o tebe myslieť. Ťažko sa niekomu niečo vysvetľuje keď odpracuje 8 hodín za 500€ v zahraničnej firme ktorej sa môže povaľovať. Takú firmu by som chcel vidieť čo to dovolí
Tak mám viac ako 500€ v čistom a v tej firme kde som sa nikto nepovaľuje. Že som napísal že sa nenarobím tak keď porovnám s rokmi keď som makal v bani a keď som robil šofera v stavebninách a všetko sa robilo ručne, cement sa súkromníkom na hrbe nosil do stavebných búd, žiadna mechanizácia, teda ak vieš čo bola IFA 50 za technický výdobatok. Síce som mal vždy nadštandartný plat, aj potom keď som robil na CNC-čku vysekávacom, to tiež nebola zašiváreň, no porovnaj si prácu v bani (tú si Ty ale sotva dokážeš predstaviť) s prácou na CNC lise. No ale človek čo robí na CNC si podľa Teba gule vyvaľuje zadarmo, že? A teraz tiež si musím svoje urobiť. Firma vyrába, zákazky sú (robíme pre svetoznáme firmy) tak aj peniaze sú. Keď je zisk tak firma dokáže z neho zaplatiť, nepotrebuje na to dotácie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

deane7 Pozri príspevok
Keď je zisk tak firma dokáže z neho zaplatiť, nepotrebuje na to dotácie.
No ved prave. Cize odpoved na temu ma byt, ze tu netreba tahat takych investorov, co iba nahahuju ruku a vydieraju, ale seriozne firmy, ktore dokazu za vlastne peniaze vyrobit a predat.

Viac ako 500 v cistom, teda naozaj nie je nejaky horibilny zarobok. To maju aj ucitelia, ktori teraz strajkuju.

Zoberme to teda z inej strany. Kolko platia na robotnickych poziciach u nas automobilky a ich priami dodavatelia? 800 alebo 900 EUR? Mozno majster ma 1500?

Lenze v Nemecku ta ista firma plati robotnikovi 3500 a majstrovi 6000. Pritom tie auta, ktore vyraba v podstate cele, od zaciatku az do konca na Slovensku neponuka lacnejsie, dokonca ani u nas, na nasom trhu nie.

Ked ja u nas prepustim ludi a pojdem do Ciny alebo do Vietmanu, pretoze si tam pri veceri dohodnem s nejakym miestnym papalasom dotaciu a navyse tam budem mat 20% naklady na pracovnu silu, tak ma asi ako podnikatela nebudete oslavovat, asi vselico by som si na seba vypocul, ze som chamtivy vykoristovatel - minimalne.

Pritom by platilo to iste - ja by som sa k Cinanom spraval slusne, a dokonca by som im platil dva razy tolko, ako by dostali u Cinana. Vyrobky by som stale predaval za povodne ceny, dostaval by som este aj dotaciu od miestnej vlady, takze by mi penazenka skusne opuchla.

Mistni podnikatelia by mi nemohli konkurovat ani nahodou. A vytesoval by som sa z toho, ze ma tam miestni robotnici chvalia do nebies za to, ze ich nebijem trstenicou a ze ich slusne platim...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Inak poznam slovenske firmy, kde by so dostal za praci na CNC stroji dvojnasobok ako v tej ospevovanej zahranicnej.
0 0
Emka Roman Emka Roman

Emka Roman je offline (nepripojený) Emka Roman

srska Pozri príspevok
toto môžem potvrdiť - presne tak to fungovalo aj v roku 1991, keď som bol v naerum u firmy bruel & kjaer.

+ všetky sekretárky mali bicykle s košom na riaditkách a takto pendlovali s poštou medzi budovami, priestory firmy upratovali študenti (nikdy nič nezmizlo) a pozemok firmy nebol xy rokov oplotený
Až kým tam našinci neprišli z Ostbloku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať