Zavrieť

Porady

Dat si urobit prehliadku ERP

Pred rokom bola povinost si dat prerobit ERP na fiskalne a teraz to vypisuje ze treba dat kasu do servisu na servisnu prehliaku ktora vyjde zhruba na 35eur co sa stane ked tak nespravym
Usporiadat
kezeso kezeso

kezeso je offline (nepripojený) kezeso

obchodník
To by ti presne vedel povedať servisný technik, na nete ich nájdeš kopu. /ak nechceš volať tomu, čo ti sprevádzkoval pokladňu/, ale predpokladám, že sa zablokuje, aj keď sa mi to nezdá logické. Mala by ísť aj potom, len ťa môžu čakať sankcie zo strany ŽU, DÚ, ŠOI...
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Inak vo všeobecnosti je to svinstvo. Podľa zákona by mala byť prehliadka absolvovaná aspoň raz za 4 roky. Výrobcovia a dovozcovia tento interval nastavujú na 1 rok (výnimočne 2 roky), aby si naháňali kšefty, darmožráči.
Minulý rok, keď som bol nútený si kúpiť ERP, som sa u každého z predajcov informoval, koľko stojí prehliadka. Nakoniec som ERP kúpil u toho, ktorí mi povedal najnižšiu cenu - 12 €. To bolo pred rokom. Som zvedavý, akú cenu mi zapotí teraz, nakoľko aj mňa čaká v decembri povinná prehliadka. A tom som tú kasu použil len niekoľko krát a je ako nová. Radosť podnikať na Slovensku
0 0
xtriadax xtriadax

xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

keď som kupoval tak mi predajca vravel že podľa zákona každý rok musí byť prehliadka. Ale vravel mi to predajca zákon som neštudoval
0 0
ddusan1 ddusan1

ddusan1 je offline (nepripojený) ddusan1

volal som aj do elkomu aj tam my povedali ze to stoji okolo 35Eur kasa by mala fungovat aj potom ale nevedeli my povedat ci je za to aj niejaky postih lebo vsetci servisaci budu tvrdit ze treba lebo treba zrobiť kseft je kseft
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

35 € je strasne vela, treba si obvolat servisne strediska podla znacky pokladne, Elcom ich ma v kazdom okresnom meste viac. Ja ked som minuly rok zistoval ceny, vacsinou boli okolo 20 € a jeden predajca mi vravel, ze 12 €. Ale mozno sa svine dohodli a zdvihli to hromadne.

Inak toto hovori zakon:
"(7) Podnikateľ je povinný do dvoch mesiacov od zobrazenia
prvej informácie o potrebe vykonania povinnej
údržby elektronickej registračnej pokladnice písomne
požiadať servisnú organizáciu o jej vykonanie. Povinnou
údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej
pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby
bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej
pokladnice. Servisná organizácia zaznamená
do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum
vykonania povinnej údržby elektronickej
registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí
odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú,
a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú
údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala,
s uvedením jej mena a priezviska."
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

Inak toto hovori zakon: - Ktorý zákon cituješ? To je paragraf alebo odstavec? V zákone 289/2008 o používaní elektronickej registračej pokladnice som nič také nenašla.......
"(7) Podnikateľ je povinný do dvoch mesiacov od zobrazenia
prvej informácie o potrebe vykonania povinnej
údržby elektronickej registračnej pokladnice písomne
požiadať servisnú organizáciu o jej vykonanie. Povinnou
údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej
pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby
bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej
pokladnice. Servisná organizácia zaznamená
do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum
vykonania povinnej údržby elektronickej
registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí
odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú,
a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú
údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala,
s uvedením jej mena a priezviska."[/QUOTE]
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Obvolaj servisné strediska, a zistíš že 35 Eur je skoro všade. Niekde majú 35 Eur aj s DPH, niekde 35 Eur bez DPH.
0 0
seflera seflera

seflera je offline (nepripojený) seflera

calimero1 Pozri príspevok
Inak vo všeobecnosti je to svinstvo. Podľa zákona by mala byť prehliadka absolvovaná aspoň raz za 4 roky(podľa zákona 289/2008 §4odst.7 je to do 5 rokov). Výrobcovia a dovozcovia tento interval nastavujú na 1 rok (výnimočne 2 roky), aby si naháňali kšefty, darmožráči - nieje to také jednoduché, ako to podávaš. Pôvodné znenie zákona totiž bolo také, že naozaj museli ERP povinnú údržbu absolvovať každý rok - výrobcovia a dovozcovia ich v tomto znení certifikovali a potom "naša strana a vláda" príslušný paragraf novelizovala na 5 rokov, ale pokladne už boli certifikované - nová certifikácia by znamenala ďaľšie výdavky a navýšenie ceny pokladne a pri frevecii novelizácií naších zákonov, neviem či by to malo nejaký význam. Jednoducho, hustota povinných údržieb je daná certifikátom ale minimálne tak, ako určuje zákon.
Minulý rok, keď som bol nútený si kúpiť ERP, som sa u každého z predajcov informoval, koľko stojí prehliadka. Nakoniec som ERP kúpil u toho, ktorí mi povedal najnižšiu cenu - 12 €. To bolo pred rokom. Som zvedavý, akú cenu mi zapotí teraz, nakoľko aj mňa čaká v decembri povinná prehliadka. A tom som tú kasu použil len niekoľko krát a je ako nová. Radosť podnikať na Slovensku - Áno.
0 0
JTOMA JTOMA

JTOMA je offline (nepripojený) JTOMA

Žiadne zo servisných stredisk zákon nevymyslelo, tak im netreba nadávať. Robia len to čo zákonodarcovia vymysleli.Návod na hľadanie servisného strediska, ktoré to urobí o pár centov lacnejšie je kontraproduktívny.Na prvej strane knihy ERP je uvedená servisná organizácia, ktorá je okrem toho zapísaná aj v evidencii DÚ. Tak že pri jej zmene je potrebné ohlásiť zmenu aj DÚ. Nadávať niekomu kto si robí svoju prácu do svíň je hodne krčmy 4 cenovej skupiny, alebo nášho milovaného parlamentu. Tá cena bola stanovená podľa toho, čo sa na kase má urobiť a to tiež nestanovili servisné strediská- preto je približne rovnaká všade.
Pokladnica sa po uplynutí 60 dní jednoducho zastaví a nedovolí už nič nablokovať, čo pri odchytení DÚ má fatálne následky - pokuta.
Žiaden zo zákonov tohoto štátu nie je dokonalý, ale je to zákon a o zákonoch sa nediskutuje, zákony treba dodržiavať, čo sa u nás žiaľ veľmi nenosí.
2 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

JTOMA Pozri príspevok
Žiadne zo servisných stredisk zákon nevymyslelo, tak im netreba nadávať. Robia len to čo zákonodarcovia vymysleli.Návod na hľadanie servisného strediska, ktoré to urobí o pár centov lacnejšie je kontraproduktívny.Na prvej strane knihy ERP je uvedená servisná organizácia, ktorá je okrem toho zapísaná aj v evidencii DÚ. Tak že pri jej zmene je potrebné ohlásiť zmenu aj DÚ. Nadávať niekomu kto si robí svoju prácu do svíň je hodne krčmy 4 cenovej skupiny, alebo nášho milovaného parlamentu. Tá cena bola stanovená podľa toho, čo sa na kase má urobiť a to tiež nestanovili servisné strediská- preto je približne rovnaká všade.
Pokladnica sa po uplynutí 60 dní jednoducho zastaví a nedovolí už nič nablokovať, čo pri odchytení DÚ má fatálne následky - pokuta.
Žiaden zo zákonov tohoto štátu nie je dokonalý, ale je to zákon a o zákonoch sa nediskutuje, zákony treba dodržiavať, čo sa u nás žiaľ veľmi nenosí.
Nehnevaj sa, ale ak mi minuly rok servisne organizcie tvrdili, ze servisny zasah stoji 12-20 € len preto, aby mi prave oni predali kasu, a teraz ak to ma byt 35 €, tak to je naozaj svinstvo. Neviem co sa tu ohanas zakonom, zakon nikde nehovori, ze skontrolovanie plomby ma stat 35 €. A tie ceny su naozaj nehorazne. Cely tento biznis okolo ERP zavana zneuzivanim situacie na trhu.
0 0
JTOMA JTOMA

JTOMA je offline (nepripojený) JTOMA

Nehnevám sa, ale ak pod servisnou prehliadkou ERP rozumieš len kontrolu štátnej plomby budeš zrejme odborník, nad rámec tohoto fóra.
Ak máš pocit, že tie ceny sú vysoké prihlás sa výrobcom. alebo dovozcom ERP, urob si potrebné školenia a zbohatni z tohoto podľa Teba nehorázneho biznisu.
0 0
zuzana191080 zuzana191080

zuzana191080 je offline (nepripojený) zuzana191080

Dobrý deň, vedel by mi niekto odpovedať na túto otázku, otec je na plnom invalidnom dôchodku, má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím, a vedie účtovníctvo, vytvára faktúry, a ak je platená v hotovosti musí mať registračnú pokladňu alebo mu bude stačiť tak ako v minulosti príjmový pokladničný doklad. Na daňových úradoch mi povedia aby som si prečítala zákon ale keď som si zákon preštudovala tak som sa nič nedozvedela. Ďakujem za odpovede.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

calimero1 Pozri príspevok
35 € je strasne vela, treba si obvolat servisne strediska podla znacky pokladne, Elcom ich ma v kazdom okresnom meste viac. Ja ked som minuly rok zistoval ceny, vacsinou boli okolo 20 € a jeden predajca mi vravel, ze 12 €. Ale mozno sa svine dohodli a zdvihli to hromadne.

Inak toto hovori zakon:
"(7) Podnikateľ je povinný do dvoch mesiacov od zobrazenia
prvej informácie o potrebe vykonania povinnej
údržby elektronickej registračnej pokladnice písomne
požiadať servisnú organizáciu o jej vykonanie. Povinnou
údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej
pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby
bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej
pokladnice. Servisná organizácia zaznamená
do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum
vykonania povinnej údržby elektronickej
registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí
odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú,
a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú
údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala,
s uvedením jej mena a priezviska."
V § 4 odsek 7 bola zákonom 494/2010 s účinnosťou od 30.12.2010 zmenená prvá veta.

Takže v súčasnosti je platné toto znenie :

(7) Podnikateľ je povinný zabezpečiť vykonanie povinnej údržby elektronickej registračnej pokladnice servisnou organizáciou najneskôr do piatich rokov od uvedenia elektronickej registračnej pokladnice do prevádzky a následne najneskôr každých päť rokov od predchádzajúcej údržby. Povinnou údržbou sa preverí technický stav elektronickej registračnej pokladnice a neporušenosť plomb tak, aby bola zabezpečená správna funkčnosť elektronickej registračnej pokladnice. Servisná organizácia zaznamená do knihy elektronickej registračnej pokladnice dátum vykonania povinnej údržby elektronickej registračnej pokladnice a jej výsledok a záznam potvrdí odtlačkom pečiatky, ak ju servisná organizácia má vyhotovenú, a podpisom fyzickej osoby, ktorá povinnú údržbu elektronickej registračnej pokladnice vykonala, s uvedením jej mena a priezviska.
3 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zuzana191080 Pozri príspevok
Dobrý deň, vedel by mi niekto odpovedať na túto otázku, otec je na plnom invalidnom dôchodku, má preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím, a vedie účtovníctvo, vytvára faktúry, a ak je platená v hotovosti musí mať registračnú pokladňu alebo mu bude stačiť tak ako v minulosti príjmový pokladničný doklad. Na daňových úradoch mi povedia aby som si prečítala zákon ale keď som si zákon preštudovala tak som sa nič nedozvedela. Ďakujem za odpovede.
Stačí PPD, nemusí mať ERP.

§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou



(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, 5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,

b) služby poskytované

1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
3. v rámci praktického vyučovania žiakov,
4. prostredníctvom predajných automatov.
2 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

JTOMA Pozri príspevok
Nehnevám sa, ale ak pod servisnou prehliadkou ERP rozumieš len kontrolu štátnej plomby budeš zrejme odborník, nad rámec tohoto fóra.
Ak máš pocit, že tie ceny sú vysoké prihlás sa výrobcom. alebo dovozcom ERP, urob si potrebné školenia a zbohatni z tohoto podľa Teba nehorázneho biznisu.
Neviem, co obnasa servisna prehliadka, ale pokial minuly rok stala 12-20 € a servisak na tom zarobil, tak 35 € je potom co?
Je straaasne vela drobnych zivnostnikov, ktori spravia v hotovosti 10 transakcii rocne a kvoli tomu museli minuly rok kupovat kasy. A teraz maju este platit kazdy rok 35 €?
Proste to co sa tu deje, je likvidacia drobnych zivnostnikov a ERP je jednym z klincov do ich rakvy. Som zvedavy, ci budu servisaci taki vysmiati, ked to ti drobni nakoniec uplne zabalia a ostanu tu iba hypermarkety.
0 0
slavok1 slavok1

slavok1 je offline (nepripojený) slavok1

Prehliadka musi byt vykonana raz za 5 rokov, servisak vam to moze nastavit aj na raz za rok, ale v podstate ak ho po upozorneni nezavolate, nic neporusujete, nanajvys riskujete ze sa vam ERP pokazi pretoze pri prehliadke moze servisak zistit, ze nieco nie ej v poriadku. Tzn. moze sa vam stat ze ERP prestane ist prave vtedy, ked mate obchod plny ludi, zakon vsak urcite neporusite, akurat budete musiet kazde rano pozapnuti pokladnice potvrdzovat, ze ste oboznameni s tymto oznamom
1 0
Soulstealer Soulstealer

Soulstealer je offline (nepripojený) Soulstealer

Pokúsim sa reagovať na túto diskusiu:

To, že niektorí z Vás uvádzajú, že si registračnú pokladnicu/fiskálnu tlačiareň zakúpili minulý rok a teraz to už žiada vykonanie prehliadky je štandardný stav. Prečo? V čase uvedenia prvých fiskálnych pokladníc platil zákon, že servisná prehliadka musí byť vykonaná každý rok, resp. raz za 2 roky (zákon sa následne ešte menil). To znamená, že pokladnica vyrobená v období, kedy platil zákon na vykonanie prehliadky každý rok, Vám to samozrejme po uplynutí daného roku aj hlási. Následne sa interval menil až na teraz platných 5 rokov.
Ďalšia informácia je, že interval servisnej prehliadky je vo Väčšine zariadení (ERP) nastavený pevne zo strany výrobcu (1 rok, 2 roky...) a aj po vykonaní servisnej prehliadky zo strany servisného technika sa tento interval potvrdením vykonania prehliadky nastaví na dátum o rok, 2 ... Kroky servisnej prehliadky nie sú len o kontrole plomby a 35 eur do vrecka pre servisného technika. Kontrola pokladnice pozostáva z cca 15 krokov, počas ktorých je nutné pokladnicu v niektorých prípadoch kompletne rozobrať, skontrolovať a poskladať späť. Veľký počet používateľov ERP zabúda na vyčítavanie elektronického žurnálu a jeho pravidlené zálohovanie na médium (CD/DVD...). Ak ste jedným z nich čaká Vás pri kontrole z DÚ mastná pokuta, preto požiadajte pri vykonaní servisnej prehliadky servisného technika o pomoc aj s týmto úkonom. Ako už niekto spomenul celé je to o zákone a ten je potrebné dodržiavať aj keď nie je dokonalý.
Malá pomoc: ak máte knihu ERP vo formáte A4 v tvrdej väzbe a myslím, že je modrej farby tak si určite prejdite posledné strany knihy, kde je kompletný zákon o ERP a Vašich povinnostiach.
1 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Aljok Pozri príspevok
Stačí PPD, nemusí mať ERP.

§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou



(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, 5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,

b) služby poskytované

1. občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
2. vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
3. v rámci praktického vyučovania žiakov,
4. prostredníctvom predajných automatov.
To myslia len občanov so ZŤP, alebo sa to vzťahuje aj na SZČO ZŤP? Alebo aj na SZČO ZŤP so zamestnancami, ktorí nie sú ZŤP? To by ma fakt zaujímalo. Asi podám dopyt.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

M3G Pozri príspevok
To myslia len občanov so ZŤP, alebo sa to vzťahuje aj na SZČO ZŤP? Alebo aj na SZČO ZŤP so zamestnancami, ktorí nie sú ZŤP? To by ma fakt zaujímalo. Asi podám dopyt.
aj podnikatel je obcan, takze zrejme na vsetky ZTP osoby (zivnostnikov a nezivnostnikov), ktori prijimaju platby vo vlastnom mene, resp. ich zamestnanci v mene osoby ZTP... ale je k tomu aj poznamka 8)
0 0
kezeso kezeso

kezeso je offline (nepripojený) kezeso

obchodník
Nie je pravdou, že zo zákona musíme robiť servisné prehliadky každých 5 rokov, iba servisáci to nastavujú schválne tak, aby pokladňa hlásila potrebu servisnej prehliadky každý rok???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať