Zavrieť

Porady

Prežijú rok 2013?

Prečo mám hrôzu zo zmien, ktoré majú byť platné od 1.1.2013 ?

Nemám problém s tým, aby sa z dohôd platilo poistné, ak to má hlavu a pätu. Ale to nie je prípad našich zákonov, ktoré majú byť účinné po 1.1.2013. Uvádzam pár príkladov, ale zďaleka nie všetko.

Zmeny Zákonníka práce v súvislosti s dohodami sú problematické, nezmyselné a ešte k tomu aj zle napísané. Ide predovšetkým o povinnosť rozvrhnúť pracovný čas dohodára a ospravedlniť neprítomnosť dohodára z určitých v zákone uvedených dôvodov. Za túto dobu odmena dohodárovi nepatrí. Pár príkladov, ale zďaleka to nie je všetko.

Problematické : lebo napr. pri dohode o vykonaní práce je práca vymedzená výsledkom, môže sa dohodnúť aj rozsah práce, ak rozsah práce priamo nevyplýva priamo z vymedzenia úlohy. Po novom teda bude zamestnávateľ musieť aj určiť aj v akom pracovnom čase bude zamestnanec prácu vykonávať (nemusí to uviesť do dohody, určí to napr. aj ústne). Určí to povedzme na pondelok až piatok od 8.00 do 12.00 hod, odmena 100 €. Ak ale zamestnanec vo štvrtok príde až o 10.00 hod, donesie potvrdenie od lekára, zamestnávateľ mu odmenu musí krátiť. Môžu nastať dve situácie :
- zamestnanec stihne prácu dorobiť napriek tomu, že 2 hodiny v práci nebol – napriek tomu by mu zamestnávateľ mal odmenu krátiť a za túto prácu dostane 90 € namiesto 100 €.
- zamestnanec nestihne prácu vykonať, potom práca ostane nedorobená, lebo nemôže dohodár robiť nadčas, ani si nadpracovať svoju neprítomnosť. Zamestnávateľ môže odstúpiť od dohody, alebo odmenu primerane znížiť.
Aby zamestnávateľ s dohodárom túto situáciu „normálne“ vyriešili, tak sa dohodnú, že v 1. prípade akože pracoval aj vo štvrtok tak, ako mal. Samozrejme je to porušenie ZP. V 2. prípade sa dohodnú akože vopred, že teda vo štvrtok bude robiť od 10.00 do 14.00, ale zase sa iba tvária že dodržujú ZP.

Nezmyselné : Ak dohodár v určenom pracovnom čase nepríde do práce z iného dôvodu ako je uvedené v ZP, tak dôsledok je aj tak ten istý – zamestnávateľ síce neprítomnosť neospravedlní, ale odmenu tiež kráti (asi). Neospravedlnená neprítomnosť u dohodára nemá ani taký dôsledok, že by zamestnávateľ mohol dohodu okmažite skončiť. Čiže je jedno, či zamestnávateľ neprítomnosť ospravedlní alebo neospravedlní, akurát, raz to zaeviduje tak, raz onak, dôsledok žiadny, iba zbytočná byrokracia.

Zle napísané : Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť dohodára, ak čerpá materskú alebo rodičovskú dovolenku. To je pekné, len zabudli napísať, že paragrafy o materskej a rodičovskej dovolenke sa vzťahujú na dohodára. Čiže dohodár nemôže svojho zamestnávateľa požiadať o materskú dovolenku ani o rodičovskú dovolenku, takže nemôže ani nastať tento dôvod na ospravedlnenie jeho neprítomnosti. (Materské ako dávka a rodičovský príspevok je niečo iné, o tom ZP nehovorí.)

Zdravotné poistenie.
Tu sa neuveriteľne zvýši byrokracia. Osoby, ktoré robia na dohody ani netušia ako ich to postihne. Ďalšie zmeny postihnú niektorých poistencov štátu a prídu na to až keď sa im urobí rzzp za rok 2013 (v septembri/októbri 2014) – a už bude neskoro.

Byrokracia.
Pani robí na dohodu o pracovnej činnosti tak, že 3x týždenne chodí upratovať do firmy, odmena mesačne napr. 100 € :
- Zamestnávateľ ju na každý pondelok, stredu a piatok prihlási do zdravotnej poisťovne. Za jeden mesiac je to minimálne 24 riadkov v hromadnom oznámení, za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok.
- Ak táto pani je inak samoplatiteľ (po 1.4. podľa navrhovaných zmien sa už nebude dať pracovať na dohodu popri evidencii na ÚP), tak táto pani sa bude na každý utorok, štvrtok, sobotu-nedeľu prihlasovať a odhlasovať v ZP ako samoplatiteľ. Toto musí realizovať do 8 dní, čiže do ZP bude chodiť približne 52 krát do roka, spolu podá za rok cca 156 prihlášok a 156 odhlášok Za tieto zvyšné dni samozrejme zaplatí preddavky ako samoplatiteľ. Za každé neprihlásenie/neodhlásenie môže dostať pokutu do 331 €.

(Ne?)chcené dôsledky :
Ak táto dohoda je mesačne odmeňovaná a pani je na rodičovskej dovolenke z pôvodného zamestnania, a po dovŕšení 3 rokov dieťaťa ju zamestnávateľ prepustí, potom dávku v nezamestnanosti nedostane vypočítanú z pôvodného zamestnania z príjmu pred materskou, ale z tejto dohody, čiže vo výške cca 50 € mesačne. Toto platí aj v prípade, že by na takúto dohodu
robila len napr. dva mesiace. Dá sa to obísť, ale zákony máme na to, aby sme mali čo obchádzať?

Postihnutoe poistencov štátu.
Štát bude za poistencov štátu platiť iba ak ich VZ v r. 2013 nepresiahne 2918,70 €. Vezmime pre jednoduchosť iba prípad, že niekto je celý rok poistencom štátu (dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku, invalid, študent,...).

Študent je szčo, jeho VZ zo szčo bude 3000 €, keďže presiahol 2918,70, zaplatí v rzzp poistné z 4716 €.

Dôchodca celý rok, zamestnaný od 1.1.2013 do 30.6.2013, príjem zo zamestnania 4500 €. Keďže presiahol 2918,70 €, štát za neho poistné r.2013 neplatí, a v čase keď nie je zamestnancom sa stáva samoplatiteľom. Čiže v rzzp za rok 2013 mu ZP vyčísli nedoplatok 6x55,02 € = 330,12 €.
Žena poberá RP, popri tom pracuje na dohodu 3xtýždenne. Zarobí za rok 3000 €. Z tohto príjmu zamestnávateľ zrazí preddavok na ZP. Keďže jej príjem presiahol 2918,70, štát za ňu poistné v r.2013 neplatí a v dňoch, keď nepracuje (cca 208 dní v roku) bude samoplatiteľom – ukáže sa to až v rzzp – za tieto dní zaplatí v rzzp poistné ako samoplatiteľ približne v sume 376 €. Toto je suma, ktorú zaplatí okrem poistného z dohody.

Sociálne poistenie.Tu je riziko, že keď poviem, čo v zákone je, že niekto na mňa podá trestné oznámenie...


Kedysi, keď som bola dieťa bola relácia Prežijú rok 2000? (zvieratá)
Prežijú rok 2013 ? – otázka je, či zákony, alebo ľudia a zamestnávatelia.
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

jmparazit Pozri príspevok
http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/...hal_Jozef.html
86:10 - začiatok prihlasovanie a odhlasovania na ZP
Pozorne som si vypočula pána Mihála a prišla som na to, že tomu vôbec nerozumiem Hovoril o poistencoch štátu pracujúcich na dohodu, že prekročením zárobku cca 2900€ ročne sa stávajú samoplatiteľmi ZP. Bola som v tom, že ak budem mať starobného dôchodcu zamestnaného na dohodu o pracovnej činnosti s príjmom 350€ mesačne, čo je 4.200€ ročne, ZP sa ho nebude týkať. Teraz som si vypočula, že pri jeho ročnom príjme sa stane samoplatiteľom ZP. Je to tak????, alebo mi z tých zmien už ozaj šibe
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
truch Pozri príspevok
Pozorne som si vypočula pána Mihála a prišla som na to, že tomu vôbec nerozumiem Hovoril o poistencoch štátu pracujúcich na dohodu, že prekročením zárobku cca 2900€ ročne sa stávajú samoplatiteľmi ZP. Bola som v tom, že ak budem mať starobného dôchodcu zamestnaného na dohodu o pracovnej činnosti s príjmom 350€ mesačne, čo je 4.200€ ročne, ZP sa ho nebude týkať. Teraz som si vypočula, že pri jeho ročnom príjme sa stane samoplatiteľom ZP. Je to tak????, alebo mi z tých zmien už ozaj šibe
Dáška, dohoda "dohodár - dôchodca" nezakladá povinnosť ZP a preto sa teoreticky a ani prakticky, nemôže stať samoplatiteľom.

Iné by bolo, ak by sa ten Tvoj dôchodca zamestnal na TPP - tam už zdravotne poistený bude a je to tak ako si pochopila J.Mihála.
5 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Podmienka je, ak VZ prekroćí 2918,70 €, tak nebude poistencom štátu. Príjem z dohody starobného dôchodcu nevstupuje do VZ, takže tento problém nemá. Problém má, ak by zarobil 3000 na pracovný pomer a tento netrvá celý rok. Alebo pri dohode má problém predčasný starobný dôchodca, žena poberujúca rodičovský príspevok, atď.
9 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Babenky dík za vysvetlenie
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Jana Motyčková Pozri príspevok
Podmienka je, ak VZ prekroćí 2918,70 €, tak nebude poistencom štátu. Príjem z dohody starobného dôchodcu nevstupuje do VZ, takže tento problém nemá. Problém má, ak by zarobil 3000 na pracovný pomer a tento netrvá celý rok. Alebo pri dohode má problém predčasný starobný dôchodca, žena poberujúca rodičovský príspevok, atď.
Ak tomu rozumiem správne, lebo naozaj už tomu nerozumiem, tak predčasný dôchodca pracujúci na DOPČ pravidelný príjem po 1.1.2013 do 28.2.2013 bude mať dajme tomu VZ nad 2918,70€ tak sa z neho stáva samoplatiteľ po skončení dohody? A od marca prestáva byť poistencom štátu?
0 0
danula.s danula.s

danula.s je offline (nepripojený) danula.s

Na stránke VšZP je uvedený celkom zrozumiteľný postup pri platení a nahlasovaní odvodov do ZP. Potešilo ma aspoň to, že ak zamestnávateľ nevie presne určiť, kedy v mesiaci dohodára zamestná, stačí urobiť prihlášky a odhlášky hromadne k 30. v danom mesiaci.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

danula.s Pozri príspevok
Na stránke VšZP je uvedený celkom zrozumiteľný postup pri platení a nahlasovaní odvodov do ZP. Potešilo ma aspoň to, že ak zamestnávateľ nevie presne určiť, kedy v mesiaci dohodára zamestná, stačí urobiť prihlášky a odhlášky hromadne k 30. v danom mesiaci.
inak zamestnávateľ musí viesť presnú evidenciu odpracovaných dní a hodín aj u dohodárov!!!!!!
0 0
Muziku Muziku

Muziku je offline (nepripojený) Muziku

No ja nesúhlasím s tým čo vláda vymyslela, ja podám odhlášku z tohoto systému. Ja nechcem aby za mňa rozhodovali politici z kruhu smeru. Len by ma zaujímalo kde sú tí, ktorí ficošizmus chceli. Boja sa ukázať. Buď sú to obyvateľia mentálne menej vyzretí, alebo vekovo už za vodou a vidia len 13-ty dôchodok. Neviem si inak vysvetliť a predstaviť voličskú základňu smeru, ak teda nejaká je.
Ak tu niekto je a nemá strach, nech napíše dôvod prečo tak konal, ja mu jeho presvedčenie neberiem, len to neviem pochopiť.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Muziku Pozri príspevok
No ja nesúhlasím s tým čo vláda vymyslela, ja podám odhlášku z tohoto systému. Ja nechcem aby za mňa rozhodovali politici z kruhu smeru. Len by ma zaujímalo kde sú tí, ktorí ficošizmus chceli. Boja sa ukázať. Buď sú to obyvateľia mentálne menej vyzretí, alebo vekovo už za vodou a vidia len 13-ty dôchodok. Neviem si inak vysvetliť a predstaviť voličskú základňu smeru, ak teda nejaká je.
Ak tu niekto je a nemá strach, nech napíše dôvod prečo tak konal, ja mu jeho presvedčenie neberiem, len to neviem pochopiť.
Sú dve otázky, ktoré v dobrej spoločnosti nesmieš položiť:
koho ste volili ?
koľko zarábate ?
Myslíš, že aj Briti na seba zazerajú a nadávajú si, že volili konzervatívcov alebo liberálov?
Problém nie je v tom kto koho volil, ale že nám jednotlivé nové vlády obrátia svet na ruby, jednému modrá, druhému červená a tretiemu akákoľvek.
Podľa mňa vlády by sa mali meniť tak, aby sme to čo najmenej pocítili, my voliči.
1 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

danula.s Pozri príspevok
Na stránke VšZP je uvedený celkom zrozumiteľný postup pri platení a nahlasovaní odvodov do ZP. Potešilo ma aspoň to, že ak zamestnávateľ nevie presne určiť, kedy v mesiaci dohodára zamestná, stačí urobiť prihlášky a odhlášky hromadne k 30. v danom mesiaci.
Kde si to tam našla? neviem to tam nikde nájsť? Lebo po mna sa dohodári dostanú až ked im robim výplatu za predchádzajúci mesiac, celý mesiac neviem o nich nič.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jana007 Pozri príspevok
Kde si to tam našla? neviem to tam nikde nájsť? Lebo po mna sa dohodári dostanú až ked im robim výplatu za predchádzajúci mesiac, celý mesiac neviem o nich nič.
Ale keď im robíš výplatu, tak vieš - vtedy ich prihlasuješ na dni, kedy robili !!!
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ale keď im robíš výplatu, tak vieš - vtedy ich prihlasuješ na dni, kedy robili !!!
Ja im robim len výplaty, majitel firmy mi pošle v tabulke (niekedy až 10.deň nasledujúceho mesiaca), kolko hodin každý odpracoval. Doteraz som im to rozpisovala na každý týždeň po 10 hodin, skutočne odpracovaný čas ma nezaujímal. Teraz to budem musieť urobiť podľa presnej evidencie odpracovaných hodín. Dohodári robia v sobotu alebo v nedelu. Takže každý týždeň - prihláška a odhláška do ZP?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zamestnávateľ musi robiť evidenciu pracovného času, resp., vykonanej práce po dňoch! Zamestnávateľ ich prihlasuje do ZP na dni, kedy robili. Zamestnávateľ teda musí dodať aj evidenciu prac. času, resp. vykonanej práce, alebo aspoň dni, kedy robili. Termín na splnenie tejto oznamovacej povinnosti je do konca nasl.mesiaca.
Čiže každý týždeň prihláška, odhláška - stačí to ale "hromadne" po skončení mesiaca.
5 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Ja som doteraz dohodárovi zapisovala každý deň od 10.00 do 12.00 odpracovaný čas a deň, keď mi to už nevychádzalo z pohľadu počtu dní v mesiaci tak aby neprekročil 40 hodín za mesiac tak mal ten deň voľno. Teraz to budem asi rozpisovať na každý deň v mesiaci, aby nemal prázdne miesto v mesiaci a namiesto 2 hodín, to rozložím na jednu hodinu, aby sa nemusel chodiť prihlasovať na ZP sám ako samoplatiteľ. A ako čítam vyššie je možnosť prihlásiť ho hromadne na konci mesiaca a nie je treba prihlasovať a odhlasovať každý mesiac.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

inges Pozri príspevok
Ja som doteraz dohodárovi zapisovala každý deň od 10.00 do 12.00 odpracovaný čas a deň, keď mi to už nevychádzalo z pohľadu počtu dní v mesiaci tak aby neprekročil 40 hodín za mesiac tak mal ten deň voľno. Teraz to budem asi rozpisovať na každý deň v mesiaci, aby nemal prázdne miesto v mesiaci a namiesto 2 hodín, to rozložím na jednu hodinu, aby sa nemusel chodiť prihlasovať na ZP sám ako samoplatiteľ. A ako čítam vyššie je možnosť prihlásiť ho hromadne na konci mesiaca a nie je treba prihlasovať a odhlasovať každý mesiac.
podľa môjho názoru, si nemusela "opravovať" odpracované hodiny, pretože dohodár môže pracovať 10 hodín týždenne, t.j. to neznamená 40 hodín mesačne........

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

skús pohľadať, na web. stránke Všzp (ak sa nemýlim) je uvedené ako sa má prihlasovať dohodárov......čítala som , že ako dohodár bude pracovať od PO-PIA, neodhlasuje sa a neprihlasuje sa na SO-NE.....ale toto moje tvrdenie si over....
0 0
inges inges

inges je offline (nepripojený) inges

Matka :)
Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru, si nemusela "opravovať" odpracované hodiny, pretože dohodár môže pracovať 10 hodín týždenne, t.j. to neznamená 40 hodín mesačne........

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

skús pohľadať, na web. stránke Všzp (ak sa nemýlim) je uvedené ako sa má prihlasovať dohodárov......čítala som , že ako dohodár bude pracovať od PO-PIA, neodhlasuje sa a neprihlasuje sa na SO-NE.....ale toto moje tvrdenie si over....
ja som myslela, že ak má mesiac napr.22 dní a dajme tomu, že v jednom týždni je koniec jedného mesiaca a začiatok druhého, tak to musí sadnúť na 40 hodín. preto som stále vykazovala 40 hodín.Overím, zavolám.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Ahojte,
prosim neviete niekto ako je to s registraciou zamestnavatela v ZP koli dohodarom? Budeme musiet stale prihlasovat a odhlasovat firmu v ZP podla toho ako dohodar robi? Ide mi o pripady ked nikto iny vo firme nie je prihlaseny v danej ZP, len napr. jeden dohodar.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

kattka.c Pozri príspevok
Ahojte,
prosim neviete niekto ako je to s registraciou zamestnavatela v ZP koli dohodarom? Budeme musiet stale prihlasovat a odhlasovat firmu v ZP podla toho ako dohodar robi? Ide mi o pripady ked nikto iny vo firme nie je prihlaseny v danej ZP, len napr. jeden dohodar.
nie, ak by nemala firma žiadneho dohodára dlhodobo, vtedy by som závod odhlásila, inak nie, nechám ho prihlásený
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

inges Pozri príspevok
Ja som doteraz dohodárovi zapisovala každý deň od 10.00 do 12.00 odpracovaný čas a deň, keď mi to už nevychádzalo z pohľadu počtu dní v mesiaci tak aby neprekročil 40 hodín za mesiac tak mal ten deň voľno. Teraz to budem asi rozpisovať na každý deň v mesiaci, aby nemal prázdne miesto v mesiaci a namiesto 2 hodín, to rozložím na jednu hodinu, aby sa nemusel chodiť prihlasovať na ZP sám ako samoplatiteľ. A ako čítam vyššie je možnosť prihlásiť ho hromadne na konci mesiaca a nie je treba prihlasovať a odhlasovať každý mesiac.
No ... to som si aj ja myslela, že to takto vymyslím. Ale v inej téme v Drakovi (http://www.porada.sk/t198094-p26-pra...-po-novom.html) mi bolo povedané, citujem: "Pozor, na dohodára sa po 1.1.2013 vzťahuje §93 - doba nepretržitého odpočinku v týždni."
T.z. aj dohodár musí mať nepretržitý odpočinok - raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni.
Takže nič - treba vymyslieť niečo lepšie ...
0 0
Načítať ďalšie