Zavrieť

Porady

odklad daňoveho priznania v r. 2013

Dobry den,chcem sa prosim opytat-podla schvalenej novely bude obmedzeny odklad daňoveho priznania - teda nebude uz moznost pre FO a PO odklad na jun / september,iba pri prijmoch zo zahraničia min. 20% celk.prijmov
tato zmena plati prosim uz na daňove priznanie za rok 2012,alebo je novelizacia platna od 1.1.2013,teda pre daňove priznania za rok 2013 (tj. do 31.3.2014) ?
dakujem vopred za pomoc
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Zo stránky Finančnej správy :

Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky

Od 1.1.2013 si daňovníci nemôžu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania a tým aj zaplatenie dane, okrem daňovníkov, ktorých súčasťou príjmov sú aj príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.


http://www.financnasprava.sk/uploads...ehoty%20DP.pdf
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

marjankaj Pozri príspevok
Ja by som to videl takto.
Povinnosť podať daňové priznanie za rok 2012 vzniká po skončení roka 2012. Teda až od 1.1.2013.
Keďže nie vôbec jasné, či vzniká povinnosť podávať daňové priznanie(výpis z banky príde až po novom roku), tak aj to oznámenie možno podať až v roku 2013.

Nakoniec prečo teda nepodať tie oznámenia do 31.12.2012 aj na 20 rokov dopredu?
Zrejme aj to by niektorí právnici vedeli zdôvodniť.
určite áno.

že výklad 563/2009 môže byť rôzny, uvediem na príklade zastupovania daňového subjektu:
minulý rok pri reorganizácii daňovej správy - zastupovanie daňového subjektu u správcu dane ak zástupca nie je daňový poradca ani advokát. všeobecné plnomocenstvá dané na dú napr. dú ba1, ba2, ba3, ..... v 2010 na dobu neurčitú alebo aj určitú napr. do 31.03. 2013 pred zlúčením daňových úradov, zostali v platnosti naďalej aj po zlúčení dú v ba na jeden. čiže je "porušovaný" zákon 563/2009 lebo v zmysle 563/2009 môže takýto zástupca zastupovať len 1 subjekt na 1 dú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ErikaDP Pozri príspevok
Moja pôvodná otázka znela: či niekto z poraďakov podal Oznámenie o odklade v roku 2012 a zaujímala ma reakcia správcu dane. Mojou otázkou som smerovala len zisteniu reakcie danovej správy na podané oznámenia, ale keďže Mariankaj ragoval na samotný problém, tak som reagovala na jeho príspevok. Poradu neberiem ako teoretizovanie, ale ako vymieňanie si skusenosti, a rôznych pohľadov na vec, rôznych názorov, správnych či nesprávnych. Človek ak chce, tak si osvojí aj opačný názor ak sa s ním stotožní. T.j. nechcela som reakcoiu na príspevok od Mariankaj teoretizovať, ale vysvetlila som svoj názor, a reagovala som na názor od Marjankaj.
Takže ja stále čakám na reakciu od poraďákov ktorí podali oznámenia v roku 2012, lebo viem, že auditori ku koncu roku firmám radili oznímenie podať .... takže predpokladám že niekto sa taký našiel.
Pýtala som sa dcéry, jej klienti dávali a prišla im z DU zamietavá odpoveď. Predlženú lehotu na podanie DP DU neakceptuje (neviem z ktorého DU prišla odpoveď).
2 0
sweeney sweeney

sweeney je offline (nepripojený) sweeney

to veronikasad
Oznamenia o predlzeni lehoty za rok 2013 sme podavali v decembri 2012 a zatial vsetky odpovede z DU su rovnake: odvolavka na nove znenie §49 (ucinne od 1.1.2013), ze sme neuviedli informaciu ci danovnik ma prijmy zo zahranicia, takze zatial to vyzera neuspesne. Nikto z mfsr sa nevie na tuto temu vyjadrit dokonca ani na odbornych seminaroch. Ak by ste mali nejaku inu odpoved z DU dajte vediet.
1 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

sweeney Pozri príspevok
to veronikasad
Oznamenia o predlzeni lehoty za rok 2013 sme podavali v decembri 2012 a zatial vsetky odpovede z DU su rovnake: odvolavka na nove znenie §49 (ucinne od 1.1.2013), ze sme neuviedli informaciu ci danovnik ma prijmy zo zahranicia, takze zatial to vyzera neuspesne. Nikto z mfsr sa nevie na tuto temu vyjadrit dokonca ani na odbornych seminaroch. Ak by ste mali nejaku inu odpoved z DU dajte vediet.
Aj mne prišla odooveď ako píše sweeney, t.j. len OZNÁMENIE s odcitovanými ustanovenia zákon, ktroré platia od 1.1.2013, ale žiadna zmienka o tom, že bolo niečo porušené podaním oznámenia o odklade, že to neakceptuju ... prost list, na kotrý sa neda nijako reagovať, odvolať sa, taký nijaký ...
Aj ja mám informáciu zo školenia že na otázku , ktoré ustanovenie zákona sme porušili keď sme oznámenie podali v roku 2012, nevedeli odpovedať ... finančná správa sama asi nevie čo s tým, vydali nejaké usmernenia na internetovej stránke, kde píšu že odklad nie je možný, ale usmernenie nie záväzné, nie je to zákon, zdá sa, že fin.správa presadzuje tento názor, aby to vo verejnosti bolo tak chápané, ale právnu oporu to nemá . Je neskutočné, že aj daňovníci z hospodárskym rokom, kotrí oznámenie podali ešte októbri, keď tento úžasní nápad o zrušení odkladov su vlastne postinutí, t.j. v oktobri 2012 konali podľa zákona a dnes im finančná správa povie: maš smolu, my spätne meníme podmienky ...
V súvislosti s nefunkčnosťou systému el.podávaní, s hrozbou že danove priznania budeme mať softwarovo poriešené až v polke februára, by bolo férové keby finančná správa k problému zrušenia odkladov pristupila na posun o dobu o kotru nam znemožnili pracovať. Myslím že toto je čas kedy by sa už aj účtovníci mali žačať búriť ( štrajuku aj iné profesie) a toto je už naozaj nemysliteľné ako toto máme zvládať časovo.
Tu na porade už niekotré šikulky poraďáčky začali s takouto aktivitou, za čo im ppatrí vďaka, keď popri naročnej práci venuju čas aj spoločnémmu záujmu - zviditeľneniu problému s termínmi a vypadávaním elektronických podaní. Dnes na TA3 by mali ist o tom reportáže. Viac v teme na porade PRIPRAVENOST finančnej správy...
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

tibor1000 Pozri príspevok
Dobry den,chcem sa prosim opytat-podla schvalenej novely bude obmedzeny odklad daňoveho priznania - teda nebude uz moznost pre FO a PO odklad na jun / september,iba pri prijmoch zo zahraničia min. 20% celk.prijmov - podla ktorej novely zakona sa posudzuje percento prijmov zo zahranicia? v zakone to neviem najst ! dakujem za objasnenie
tato zmena plati prosim uz na daňove priznanie za rok 2012,alebo je novelizacia platna od 1.1.2013,teda pre daňove priznania za rok 2013 (tj. do 31.3.2014) ?
dakujem vopred za pomoc
prosim o radu vyznacene cervenym
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Nie je percentuálna podmienka, ani DÚ žiadnu nespomína.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, chcem sa spytat. Prijmami zo zahranicia sa mysli, ked danovnik (firma) vystavi faktury mimo Slovenska alebo su to prijmy, ktore sa zdanuju v zahranici ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, chcem sa spytat. Prijmami zo zahranicia sa mysli, ked danovnik (firma) vystavi faktury mimo Slovenska alebo su to prijmy, ktore sa zdanuju v zahranici ?
príjmy zo zahraničia sú také, kt. sa dávajú do tbl. DP alebo na vyňatie alebo na zápočet....
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mila123 Pozri príspevok
príjmy zo zahraničia sú také, kt. sa dávajú do tbl. DP alebo na vyňatie alebo na zápočet....
Ja som bola o tomto presvedcena, ale ma zacal dnes presviedcat jeden klient, ze oni maju vystavenych faktur viac ako 50% do ICS EU a preto maju narok na odklad podania. Moja odpoved bola, ze nie, pretoze jeho prijmy nie su zdanovane v zahranici ale na Slovensku ale neveril mi (uzasna dovera k uctovnikovi) ale aby bol spokojny tak som povedala, ze aj napriek tomu co viem ja si to overim. Takze ma tesi ze som sa nemylila, a zaroven mrzi ze som o sebe zapochybovala. Takze sa moze prestat tesit na odklad (co by sice pomohlo aj mne)...
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

nika.sum Pozri príspevok
Ja som bola o tomto presvedcena, ale ma zacal dnes presviedcat jeden klient, ze oni maju vystavenych faktur viac ako 50% do ICS EU a preto maju narok na odklad podania. Moja odpoved bola, ze nie, pretoze jeho prijmy nie su zdanovane v zahranici ale na Slovensku ale neveril mi (uzasna dovera k uctovnikovi) ale aby bol spokojny tak som povedala, ze aj napriek tomu co viem ja si to overim. Takze ma tesi ze som sa nemylila, a zaroven mrzi ze som o sebe zapochybovala. Takze sa moze prestat tesit na odklad (co by sice pomohlo aj mne)...

Na stranke Finančnej správy www.drsr.sk je oznam: Príjmy plynuce zo zdrojov v zahraničí, kde sa vysvetluje pri akých príjmoch sa povolí odklad,
na konci článku je veta kotrá potvrdzuje joreuivedené príspevky, že len pri samotnom obchodovaní so zahraničným partnerom nie je možne podať odklad:
citujem:
samotná skuto
čnosť, keď napr. daňovník má najväčšiehoodberateľa v zahraničí, resp. daňovníkovi plynú príjmy z predaja tovaru, či poskytnutia službyna území Slovenskej republiky odberateľovi so sídlom v zahraničí, nie je dôvodom napredĺženie lehoty na podanie daňového priznania daňovníka podľa ustanovenia § 52t zákona
o dani z príjmov.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Pripajam sem material co spominala ErikaDP, mozno niekomu pomoze....
0 0
melli melli

melli je offline (nepripojený) melli

keby bol stále nejaký problém skúste riešiť daňové priznanie s odborníkom, http://www.danovecentrum.sk/clanok-z...-rok-2012_.htm dole je poradňa môžte sa spýtať naisto.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

dakujem melli, ale ja nemam problem, len som si nieco overila a na porade je dost odbornikov a vynikajucich.
0 0
Marikaby Marikaby

Marikaby je offline (nepripojený) Marikaby

Pri spracovaní daňového priznania za rok 2013 si môžete znova p o s u n ú ť svoju povinnosť (podať daňové priznanie a zaplatiť daň) až o 3 mesiace. Ja som to urobila takto:


Daňový úrad

VEC:
Oznámenie o posunutí lehoty
na podanie daňového priznania

Oznamujem daňovému úradu XY, že si posúvam termín na podanie daňového priznania za rok 2013 o 3 mesiace, t.j. do 30.6.2013. Rozhodla som sa tak po dôkladnom zvážení najmä z dôvodu,že tlačivá daňových priznaní boli k dispozícii s veľkým oneskorením a niektoré nie sú v elektronickej podobe k dispozícii ani k dnešnému dňu (fyzické osoby typ B). Mám obavu, že nestihnem spracovať daňové priznania pre seba a svojich klientov, resp. ich budem robiť v časovej tiesni a v strese. Spracovanie daňových priznaní za takýchto okolností (nehovoriac o neustálych zmenách daňových zákonov) môže mať za následok chyby. A tomu by som sa rada vyhla.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať