Zavrieť

Porady

Zákon o bytových domoch

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.

Orim Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí nepochopili o čo mi šlo. Asi som to nezrozumiteľne sformuloval.

Skúsim to znova.
Predstavte si, že nemáme žiadny zákon o bytových domoch. Možno ho je treba, možno nie. Ak by mal byť musí sa premyslieť a vytvoriť, toto môže trvať 1-2 roky ak sa na budúci rok začne.

Ak súhlasíte, že by ho treba treba skúste tu naformulovať jednotlivé §. Aj keď máme demokraciu pokúste sa vynechať ti žabomyšie vojny ktoré máte medzi sebou . Je možné, že by sa z tohoto mohlo niečo dostať aj do zákona. Podotýkam, že nie som v tej skupine čo ho bude tvoriť.

Skúste nad tým uvažovať aj z trocha iného pohľadu, napr. viacej majiteľov bytov budú zahraniční majitelia, ktorý vôbec nebudú chodiť na schôdze. V zime bude treba odhadzovať sneh, ako na to. Zahraniční majitelia budú ochotní platiť za všetky služby a pod. Môže ich byť väčšina.
Naposledy upravil Orim : 22.12.12 at 00:43
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jasne treba dať definíciu bytového domu, čo je spoločné pre dom, čo pre byty.
Ako financovať balkóny, koľko z balkóna budem na opravy hradiť ja, koľko z fondu opráv.
Myslím si, že do zákona by mal konečne zasiahnúť odborník stavbár, ktorý by jasne povedal, ako sa budú špecifikovať spoločné zariadenia, lebo časť z nich je
1. spoločná pre dom (všetky prípojky do domu)
2. časť z nich je spoločná pre byty v jednej stúpačke (akékoľvek rozvody od prípojky k bytom).

Tieto zariadenia v časti 2. vôbec nie sú spoločné pre dom, ale sú spoločné pre skupinu bytov, pričom v každom dome to môže byť skupina bytov s rôznou podlahovou plochou.
Vieme, že domy sú rôzne, majú rôzne riešenia TZB, preto kým toto nebude jasne definované, budeme sa tu stále dohadovať.
Sito má pravdu, že je balkón či lodžia súčasťou obvodovej konštrukcie, ale potom platba do FO za balkón a lódžiu je smiešna v porovnaní s tým, aké sú náklady na rekonštrukciu, či obnovu.
Aj toto by mal vyčísliť odborník zo stavebníctva, aký podiel z kompletnej rekonštrukcie domov tvoria balkóny či lódžie a potom určiť príspevky do fondu úplne inak.
Balkón je totiž stále príslušenstvom bytu, ktoré sa ale nezapočítava do podlahovej plochy bytu, balkón nevykurujeme, ale užívame. Je aj súčasťou odvodového plášťa, ale to sú aj okná, nie? Preto nemôžeme meniť ich vzhľad, ani okná si nemôžeme dať také, ktoré by výrazne menili vzhľad domu.
Byty s balkónom sú na realitnom trhu drahšie.
4 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kvaka Pozri príspevok
Jasne treba dať definíciu bytového domu, čo je spoločné pre dom, čo pre byty.
Ako financovať balkóny, koľko z balkóna budem na opravy hradiť ja, koľko z fondu opráv.
Myslím si, že do zákona by mal konečne zasiahnúť odborník stavbár, ktorý by jasne povedal, ako sa budú špecifikovať spoločné zariadenia, lebo časť z nich je
1. spoločná pre dom (všetky prípojky do domu)
2. časť z nich je spoločná pre byty v jednej stúpačke (akékoľvek rozvody od prípojky k bytom).

Tieto zariadenia v časti 2. vôbec nie sú spoločné pre dom, ale sú spoločné pre skupinu bytov, pričom v každom dome to môže byť skupina bytov s rôznou podlahovou plochou.
Vieme, že domy sú rôzne, majú rôzne riešenia TZB, preto kým toto nebude jasne definované, budeme sa tu stále dohadovať.
Sito má pravdu, že je balkón či lodžia súčasťou obvodovej konštrukcie, ale potom platba do FO za balkón a lódžiu je smiešna v porovnaní s tým, aké sú náklady na rekonštrukciu, či obnovu.
Aj toto by mal vyčísliť odborník zo stavebníctva, aký podiel z kompletnej rekonštrukcie domov tvoria balkóny či lódžie a potom určiť príspevky do fondu úplne inak.
Balkón je totiž stále príslušenstvom bytu, ktoré sa ale nezapočítava do podlahovej plochy bytu, balkón nevykurujeme, ale užívame. Je aj súčasťou odvodového plášťa, ale to sú aj okná, nie? Preto nemôžeme meniť ich vzhľad, ani okná si nemôžeme dať také, ktoré by výrazne menili vzhľad domu.
Byty s balkónom sú na realitnom trhu drahšie.
Keď balkón spadne niekomu na hlavu, kto bude za to zodpovedný?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Llívia Pozri príspevok
Keď balkón spadne niekomu na hlavu, kto bude za to zodpovedný?
majitel bytu- ja som mal tento prípad minulý rok, odpadol kus betonu z balkona a padlo na auto chlapíkovi, a súd rozhodol, že to musí zaplatiť majitel bytu- v tomto prípade to platila poistovňa...- z poistky BYTU...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stanislav 1975 Pozri príspevok
majitel bytu- ja som mal tento prípad minulý rok, odpadlo z balkona a padlo na auto chlapíkovi, a súd rozhodol, že to musí zaplatiť majitel bytu- v tomto prípade to platila poistovňa...- z poistky BYTU...
Zaujímavé - na auto spadla časť obvodovej konštrukcie a vinný je majiteľ bytu...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Llívia Pozri príspevok
Zaujímavé - na auto spadla časť obvodovej konštrukcie a vinný je majiteľ bytu...
Llívka, akože fakt, v balkon je súčasťou bytu, nechcem sa hádať, ani mi na tom nezáleží ale dám za to ruku do ohňa...- a určite je za balkon zodpovedný majiteľ bytu...,inak by sme to ani neplnili a plnili sme kompletku...
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Stanislav 1975 Pozri príspevok
majitel bytu- ja som mal tento prípad minulý rok, odpadol kus betonu z balkona a padlo na auto chlapíkovi, a súd rozhodol, že to musí zaplatiť majitel bytu- v tomto prípade to platila poistovňa...- z poistky BYTU...
Môžeš prosím ťa hodiť sme číslo konania, rád by som si pozrel ten rozsudok, kde súd zaviazal vlastníka bytu uhradiť škodu. Zaujímalo by ma, ako sa súd vysporiadal s §10 ods. 3) druhej vety "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. " a §10 ods. 1) poslednej vety "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy." vo vzťahu k rozhodovaniu podľa §14 bytového zákona.
2 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Ak je balkon sucastou bytu, mozem ho strhnut ?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Stanislav 1975 Pozri príspevok
A just je balkon súčasť bytu- a nikto ma nepresvedčí o opaku...
Vieš Stanko , ja hovorím dávno, že rozum je nad zákony...ale v SR to neplatí. Vlastníci rozumní si balkóny opravia, lebo vedia že sú ich!!! Vlastníci vychcaní čakali až naša osprostelá vláda dala do zákona , že je to súčasť fasády a čakajú až sa im to opraví zo spoločného. ...A potom pri predaji sa prsia...predám byt s balkónom!! samozrejme o 2 tis. drahšie ako bez balkóna....ale tých 2 tis. už do spoločného nikto nevráti...Takže som na tvojej strane , nedaj sa presvedčiť ani za .....
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

SamuelSK Pozri príspevok
Ak je balkon sucastou bytu, mozem ho strhnut ?
Nemôžeš, pretože by si zmenil vzhľad domu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
Vieš Stanko , ja hovorím dávno, že rozum je nad zákony...ale v SR to neplatí. Vlastníci rozumní si balkóny opravia, lebo vedia že sú ich!!! Vlastníci vychcaní čakali až naša osprostelá vláda dala do zákona , že je to súčasť fasády a čakajú až sa im to opraví zo spoločného. ...A potom pri predaji sa prsia...predám byt s balkónom!! samozrejme o 2 tis. drahšie ako bez balkóna....ale tých 2 tis. už do spoločného nikto nevráti...Takže som na tvojej strane , nedaj sa presvedčiť ani za .....
Ja som tiež za Stanka, preto som písala, že by to malo byť jednoznačné aj v zákone. Ide o to, aby keď si niekto neopraví balkón a ten spôsobí niekomu škodu, neboli za to postihnutí aj ostatní vlastníci a/alebo predseda SVB. Myslím si, že v terajšej situácii to môže iný sudca posúdiť inak a to má po chlebe aj SVB, aj predseda.
0 0
brani brani

brani je offline (nepripojený) brani

neviem ci by sankcia za nezucastnenie na schodzi nieco vyriesila, mozno ze by zalezalo od vysky sankcie, ja by som mozno navrhol co tak uzakonit ze po hodine od zaciatku schodze (tak ako je to teraz) moze nadpolovicna vacsina zucastnenych na schodzi rozhodnut o hocicom t.j. aj o veciach o ktorych dnes rozhoduju nadpolovicny v celom dome resp az 2/3. A to si myslim ze potom by sa ludia zamysleli ci pridem alebo nepridem ked o hocicom rozhodne aj mensina v dome. A samozrejme len prehlasovany vlastnik sa moze odvolat na sud, ten co sa nezucastni holt ma smolu.

Ja sa trapim hlavne s nazujmom ludi o schodzu, ako je mysleny terajsi zakon ze vlastnik ma pravo a povinnost sa zucastnit schodze? Treba nam riesit fasadu ta je v havarijnom stave, samozrejme mi pride malo ludi neviem odsuhlasit uver a ani v pisomnom hlasovani neodsuhlasime nic lebo je malo hlasov. Co ak sa fasada rozpadne a na ulici zdemoluje parkujuce auta?? pripadne niekoho zrani, nedajboze zabije? co vy nato?
ty co si neplnia povinnosti a ignoruju schodzu pojdu na sud?? za marenie schodze a nemožnosť rozhodovania vlastnikov??
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ja som za to, aby sa časť balkónov hradila zo spoločného FO, ale to by sa malo týkať len nosných konštrukcií, aj zákon tak hovorí, u nás konkrétne sú to boky lódžie. Podesta balkóna a predná strana balkóna nie je z pohľadu domu nosnou konštrukciou, ale treba ju udržiavať, najmä ukotvenie a podhľad, aby sa nestalo, že niekomu dole niečo padne.
Podľa mňa by mali byť fondy dva, jeden na dom a jeden na balkóny či lódžie.
Vtedy by nebol problém. Som zvedavá, ako by pribúdali peniažky na ich opravu, keby sa platilo tak, ako je teraz v zákone.
Ak bola poistka, o ktorej píše Stanko, robená tak, že poistené boli škody, spôsobené nehnuteľnosťou, ktorou bol byt + príslušenstvo bytu, tak balkón je príslušenstvom bytu, o tom niet pochýb, je to uvedené v zákone.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Brani, súhlasím s tebou, aj u nás je to rovnaké, absolútny nezáujem o schôdzu, preto bolo aj písomné hlasovanie, muselo byť, dohodlo sa tak na schôdzi, no 53% sa o to zaujímalo, aj to bolo treba ešte okrem miesta určeného na hlasovanie pobehať po niektorých bytoch, tak bolo na schôdzi dohodnuté.
U nás sú dve tretiny bytov jednoizbové, zväčša sa prenajímajú a majitelia bytov majú nejakú schôdzu v paži.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kvaka Pozri príspevok
Jasne treba dať definíciu bytového domu, čo je spoločné pre dom, čo pre byty.
Ako financovať balkóny, koľko z balkóna budem na opravy hradiť ja, koľko z fondu opráv.
Myslím si, že do zákona by mal konečne zasiahnúť odborník stavbár, ktorý by jasne povedal, ako sa budú špecifikovať spoločné zariadenia, lebo časť z nich je
1. spoločná pre dom (všetky prípojky do domu)
2. časť z nich je spoločná pre byty v jednej stúpačke (akékoľvek rozvody od prípojky k bytom).

Tieto zariadenia v časti 2. vôbec nie sú spoločné pre dom, ale sú spoločné pre skupinu bytov, pričom v každom dome to môže byť skupina bytov s rôznou podlahovou plochou.
Vieme, že domy sú rôzne, majú rôzne riešenia TZB, preto kým toto nebude jasne definované, budeme sa tu stále dohadovať.
Sito má pravdu, že je balkón či lodžia súčasťou obvodovej konštrukcie, ale potom platba do FO za balkón a lódžiu je smiešna v porovnaní s tým, aké sú náklady na rekonštrukciu, či obnovu.
Aj toto by mal vyčísliť odborník zo stavebníctva, aký podiel z kompletnej rekonštrukcie domov tvoria balkóny či lódžie a potom určiť príspevky do fondu úplne inak.
Balkón je totiž stále príslušenstvom bytu, ktoré sa ale nezapočítava do podlahovej plochy bytu, balkón nevykurujeme, ale užívame. Je aj súčasťou odvodového plášťa, ale to sú aj okná, nie? Preto nemôžeme meniť ich vzhľad, ani okná si nemôžeme dať také, ktoré by výrazne menili vzhľad domu.
Byty s balkónom sú na realitnom trhu drahšie.
Kvaka, zákon je napísaný pre každého rovnako, a aj rovnako si ho každý prečíta, tak ako je napísaný! Ale, po prečítaní, vyloží si ho každý rovnako? NIE! Každý vlastník podľa svojej hlavy, jej schopnosti. Nie len vlastník, aj právnici a tiež sudcovia. Však sú to len ľudia, ktorí vymysleli zákon, hádam nie zákon vymyslel nás pre svoju potrebu.

Preto je, ak sa vlastníci nedohodnú, alebo sa niektorý cíti, že väčšina svojim rozhodnutím mu upiera jeho právo zo zákona, v takom prípade sa môže obrátiť na súd. A súd nerozhoduje, človek, sudca, sudcovia. Prečo sa potom stáva, že ak sa ten v koho neprospech sudca rozhodol, odvolá, vyšší súd rozhodne opačne. Len ľudia a každý má iný metre.

Tých fondov by mohlo byť aj viac.

Logický, prvý by sa mal týkať priamo domu, základov obvodových múrov, vodorovných nosných konštrukcii, atď. Tam kde balkóny nie sú je všetko v poriadku, žiaden problém. Tiež tam kde sú rovnaké byty a všetky majú rovnaký balkón, nie sú.

Ale, čo ak je v dome tretina tretina trojizbových bytov a dve tretiny jednoizbových bytov, králikarni. A všetky majú rovnako veľký balkón? Ako rozumne postupovať sa dohodnúť?

Smiešna je tá suma za ktorú by sa vraj mali opraviť balkóny za tých 25 % plochy. Ja by som navrhol za plochu balkóna do tohto fondu dvojnásobok sumy, ktorá je dohodnutá na m2 v byte, a aj to by nestačilo na generálnu opravu balkónov.

S tohto fondu by sa platilo aj všetko to čo je v dome pre všetkých, alebo všetkým slúži. Všetko by to malo byť definované v zákone.

Ak má dom viac vchodov viac vchodov, každý by mal mať svoj fond na definované veci zákonom, vchodové dvere, spoločné osvetlenie, výťah, schodište, atď. A záležalo by na prístupe vlastníkov vo vchode, či budú dva krát do roka maľovať, ako často majú rozbité vchodové dvere, osvetlenie, atď.

A tiež by malo byť jasné definované, čo v byte je spoločné zariadenie, ktoré sa uhrádza zo Spoločného fondu domu.

Len taká otázočka. Prípojky domu sú spoločným zariadením a to aj ak sú mimo domu. Ale čo stým čo je za prípojkami, rozvody, meranie tepla, vody, teplej vody, tie veci v byte neslúžia vlastníkovi, vlastníkom slúžia, všetkým, preto im zákon umožňuje rozhodovať ako si podľa nich rozpočítajú spoločné náklady, alebo ostatní vlastníci tvrdia, že sú vlastníka, tak si môže napočítať každý podľa svojho, ako si natočí, namerá, špekulatívne.

Však sme ľudia, či nie?
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Sito, každá domová prípojka je spoločná všetkým bytom, teda prípadné opravy podľa m2, ale rozvody v dome už patria asi len tým skupinám bytov, ku ktorým vedú, veď nie všetky len pre rozpočítanie slúžia, ale najmä pre užívanie. Teda miera využívania rozhodovať by mala. Vykurovací systém domu je spoločný, väčší byt má viac radiátorov, viac teplovodných stúpačiek. Tam by boli náklady na tieto rozvody, či už podľa m2, či podľa počtu radiátorov a stúpačiek približne rovnaké. Ale pri rozvodoch vody, plynu, pri odpadoch po spoločný zvod pre dom, no asi každý byt ich má aspoň u nás úplne rovnaké.
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

Neuveriteľné.
Bavíte sa tu ako malé deti, že čo všetko by ste chceli mať v zákone (vari aj farbu vchodových dverí - - kedže poznám povahu ľudí, rozhodol som (vtedy ako ich zástupca) sám a kedže sa nehlasovalo, nebol žiadny prehlasovaný a nemohol ísť na súd, že on chce ružové dvere a NIE hnedé )

Ľudia, čo majú občaňáky a volebné právo sú schopní navrhovať (a asi aj myslieť vážne) takéto hovadiny :

1, Myslím si, že najprv by malo byť v zákone definované čo je to bytový dom (A budova je nehnuteľnosť, ktorá sa zapisuje aj do katastra ako prvá.)
(a môže sa na LV rozpísať na byty )

2, Pri správcovi v zákone nič také nie je, ale v zmluve o výkone správy to nie je vylúčené, dohodnúť.

Nahliadnutím, podľa zákona, len nahliadnutí sa tiež nič nedá skontrolovať, správcovi.

D : U správcu je to obdobne = ešte nebol taký doklad (ak existoval), aby som ho nedostal

3,
Jasne treba dať definíciu bytového domu, čo je spoločné pre dom, čo pre byty.
Ako financovať balkóny, koľko z balkóna budem na opravy hradiť ja, koľko z fondu opráv.
Myslím si, že do zákona by mal konečne zasiahnúť odborník stavbár, ktorý by jasne povedal, ako sa budú špecifikovať spoločné zariadenia, lebo časť z nich je
1. spoločná pre dom (všetky prípojky do domu)
2. časť z nich je spoločná pre byty
v jednej stúpačke (akékoľvek rozvody od prípojky k bytom).

Tieto zariadenia v časti 2. vôbec nie sú spoločné pre dom, ale sú spoločné pre skupinu bytov, pričom v každom dome to môže byť skupina bytov s rôznou podlahovou plochou.

D : Toto ani nejdem komentovať

4, Ak je balkon sucastou bytu, mozem ho strhnut ?

D : Detto

5, ja by som mozno navrhol co tak uzakonit ze po hodine od zaciatku schodze (tak ako je to teraz) moze nadpolovicna vacsina zucastnenych na schodzi rozhodnut o hocicom

D : Nerád by som komentoval inteligenciu autora

6,Podľa mňa by mali byť fondy dva, jeden na dom a jeden na balkóny či lódžie
(zo spoločného FO, ale to by sa malo týkať len nosných konštrukcií, aj zákon tak hovorí, u nás konkrétne sú to boky lódžie. Podesta balkóna a predná strana balkóna nie je z pohľadu domu nosnou konštrukciou, ale treba ju udržiavať, najmä ukotvenie - a kto by mal podľa tohoto zvrhlého návrhu platiť tú časť ukotvenia, ktorá je v nosnej konštrukcii (a ešte potom to 1 deci betonu alebo malty na zapucovanie toho ukotvenia ???????? FO / vlastník )

D : To aj doma máš dve peňaženky ??????????????

7, Tých fondov by mohlo byť aj viac.

D : Nekomentujem

8, rozvody v dome už patria asi len tým skupinám bytov, ku ktorým vedú

D : Nekomentujem


Žiadny zákon nemôže pokryť všetky varianty v praxi (ani 18 stranový, ani keby bol 180 stranový )

Preto je dôležitý aj duch zákona.
Tu je asi takýto (približne premietnutý do litery)
D :
- čím väčšia je dôležitosť rozhodnutia, tým väčšia časť zainteresovaných musí súhlasiť
- ľudia bývajú rozumní
- ak chcú mať niektoré veci inak, môžu si ich urobiť podľa seba
- sila jednej strany je vyvažovaná možnosťou obrany druhej strany
- okrem objektívnej a subjektívnej zodpovednosti občas zasahuje aj vis major.


0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

sito Pozri príspevok
Laco, aj nezmysel sa dá schváliť ako zákon.

Vlastník bytu je dlhodobo v zahraničí, koná sa schôdza v ich dome. Môže niekoho splnomocniť na hlasovanie, ale musí len s úradným overením, u notára, alebo na úrade v SR.
Ako chceš riešiť právne veci, keď ma nerozoznáš od Laca - písal som ti : Opýtaj sa 5 = Petra Nová (alebo iných, čo sa motajú okolo práva) - zákon (a aj rozum) jednoducho vyžaduje niektoré veci robiť definovaným spôsobom a ty svojím mudrovaním na tom NIČ nezmeníš.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

a kto by mal podľa tohoto zvrhlého návrhu platiť tú časť ukotvenia, ktorá je v nosnej konštrukcii (a ešte potom to 1 deci betonu alebo malty na zapucovanie toho ukotvenia ???????? FO / vlastník )
No predsa z fondu opráv, to je súčasť domu, nie? Návrh sa ti zdá zvrhlý, ale lepšie čítaj, Milan.
Dve peňaženky máme, jedna je na bývanie, jedna na užívanie.
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

sito Pozri príspevok
Laco, aj nezmysel sa dá schváliť ako zákon.

Vlastník bytu je dlhodobo v zahraničí, koná sa schôdza v ich dome. Môže niekoho splnomocniť na hlasovanie, ale musí len s úradným overením, u notára, alebo na úrade v SR.
Jasne

Zdaniť zdanené peniaze - ale ľudia si zvykli
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

sito Pozri príspevok
Ak je tých 12 ľudí v jednom byte, oplatí sa!

Ta elektrina za svetlo môže byť prkotina, ale čo elektrina za výťah, alebo náklady za studenú vodu, keď nemusia a ani nemajú v dome? To už nebude len 1,1 €. Či?
Splietaš ako malé decko
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať