Zavrieť

Porady

Zákon o bytových domoch

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti.

Orim Pozri príspevok
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí nepochopili o čo mi šlo. Asi som to nezrozumiteľne sformuloval.

Skúsim to znova.
Predstavte si, že nemáme žiadny zákon o bytových domoch. Možno ho je treba, možno nie. Ak by mal byť musí sa premyslieť a vytvoriť, toto môže trvať 1-2 roky ak sa na budúci rok začne.

Ak súhlasíte, že by ho treba treba skúste tu naformulovať jednotlivé §. Aj keď máme demokraciu pokúste sa vynechať ti žabomyšie vojny ktoré máte medzi sebou . Je možné, že by sa z tohoto mohlo niečo dostať aj do zákona. Podotýkam, že nie som v tej skupine čo ho bude tvoriť.

Skúste nad tým uvažovať aj z trocha iného pohľadu, napr. viacej majiteľov bytov budú zahraniční majitelia, ktorý vôbec nebudú chodiť na schôdze. V zime bude treba odhadzovať sneh, ako na to. Zahraniční majitelia budú ochotní platiť za všetky služby a pod. Môže ich byť väčšina.
Naposledy upravil Orim : 22.12.12 at 00:43
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

brani Pozri príspevok
aj napriek tomu ti musim dat za pravdu ze sbd, osbd, ubd a ine druzstva ktore spravuju BD a teraz sa nechcem nikoho dotknut takze cest vynikmam si robia sami po svojom co chcu a ako chcu a samozrejme pre dobro vlastnikov a za co naj(ne)vyhodnejsich podmienok bolo tomu tak aj u nas a kazdeho to stvalo, nahovorili ma aby sme predsedu zrusili a ja som to prebral a dnes ked to nejako zacalo konecne po 2 rokoch fungovat tak ty co vykrikovali proti byvalemu najviac sa ani neunuvaju prist na schodzu aby podporili to za co predtym vykrikovali (napr. ze sa nic nerobi, rozhadzuju sa peniaze na nezmyselne veci ...)
preto by som dal hlasovacie pravo rozhodnut o veciach v bytovom dome ludom, ktori maju zaujem a na schodzu aj pridu, ostatny sedte doma a nadavajte sami na seba.
brani, zas si to tak neber, ber Poradu z nadhľadom a humorom. Prečítaj si to tu, hoď na sito, potras a uvidíš, čo ti zostane na site. Ale, podstatné je to, čo potrebuješ, či to pod sitom, alebo to na site.

Inak to čo píšeš o účasti na schôdzach 100 % pravda a tak v 80 - 85 % domoch, by som si trúfol odhadnúť.

Ááá, vidíš ho, chameleóna. Ale, vraj sa bude redukovať ... len aby nedal väčšiu redukciu ...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Trochu to poopravím: všade, kde sa píše o PREDDAVKU do fondu prevádzky údržby a opráv nahradiť slovo PREDDAVOK slovom PRÍSPEVOK. Dúfam, že už všetci chápu, ako som to myslela
Livia, ak sa vlastníci na schôdzi dohodnú, že budú povinne dávať na, do FOaÚ istú sumu peňazí, môžu to nazvať dávka, ale ak musia mesiac vopred! Ako? Popredudávka, alebo preddavok?

PREDDAVOK, nie!

PRÍSPEVOK?

Aj tu na Porade prispievamé, príspevkami. Ale nemusíme, že?

Tak si to myslela?

Dobrovolne príspevky ...

Baníci a priemyselní robotníci

Od 16. storočia existovala v banských mestách tzv. bratská pokladnica, kam baníci prispievali určitou čiastkou zo svojho platu. Renta im bola vyplácaná v prípade choroby, úrazu, invalidity a v prípade smrti bola vyplácaná ich rodinným príslušníkom. Príspevok do pokladnice však bol dobrovoľný. To sa zmenilo v 19. storočí, kedy Banský zákon nariaďoval zriadiť takúto pokladnicu v každom banskom podniku a členstvo bolo povinné.


A, prajem Vianoce, príjemné, v zdraví ukončí tento rok, aj s rodinou, blízkymi, a veselého Silvestra.
Naposledy upravil sito : 22.12.12 at 19:20
0 0
zknihy zknihy

zknihy je offline (nepripojený) zknihy

kvak kvak

Fčera som sa tuším pomýlil (lebo som pridallll )
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

zknihy Pozri príspevok
kvak kvak

Fčera som sa tuším pomýlil (lebo som pridallll )
Nikto nie je dokonalý, ani ja.

A že si sa fčera pomýlil?

Na to, že vás je tisíc a plus,

sa jeden, jeden raz pomýliť môže.

A na teba by som bol zabudol.

Ale len raz a len jednému.

A, prajem Vianoce, príjemné,

v zdraví ukončí tento rok,

aj s rodinou, blízkymi,

a veselého Silvestra.

0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

"Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti."
Ja by so limitoval nízke platby za teplo. Celková ročná platba za vykurovanie bytu v dome so spločným systémom ÚK by nemohla byť nižšia trebárs o viac ako 40% priemernej platby za rovnaké byty. Mnohí majitelia bytov doplácajú na byty, v ktorých sa nekúri. Takto by primerane platili aj prehnaní sporivci. To percento samozrejme nechávam na odborné posúdenie.
0 0
Emka Roman Emka Roman

Emka Roman je offline (nepripojený) Emka Roman

mackoivan Pozri príspevok
"Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti."
Ja by so limitoval nízke platby za teplo. Celková ročná platba za vykurovanie bytu v dome so spločným systémom ÚK by nemohla byť nižšia trebárs o viac ako 40% priemernej platby za rovnaké byty. Mnohí majitelia bytov doplácajú na byty, v ktorých sa nekúri. Takto by primerane platili aj prehnaní sporivci. To percento samozrejme nechávam na odborné posúdenie.
Ako by si to počítal ? To by si musel mať extra vložené vzorce pre byty s rovnakou plochou
U nás je 69 bytom
rôzne plochy :
21 bytov
21
21
3
3 (to by si potom z niektorých 2 urobil priemer a dal aspoň 40 % tomu tretiemu ? )
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Po čase som si otvorila túto tému ale nič nové som sa nedozvedela.
Ja ako som už písala by som upravila platbu za balkóny a pomery hlasovania. V spoločenstvách sú s týmto pomerom veľké problémy ( účasť na zhromaždeniach pre nezáujem o dianie alebo dlhodobého pobytu v zahraničí - splnomocnenia sú pre viacerých zbytočná zaťaž).
Potom aj odborná spôsobilosť - veľa predsedov vykonáva túto prácu od roku 2000 a teraz si majú platiť školenia. To je výhodné len pre správcov a SBD.

A nedá mi nespomenúť aj nové odvody od 01.01.2013, pre ktoré bude malá motivácia pracovať pre bytové domy.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Emka Roman Pozri príspevok
Ako by si to počítal ? To by si musel mať extra vložené vzorce pre byty s rovnakou plochou
U nás je 69 bytom
rôzne plochy :
21 bytov
21
21
3
3 (to by si potom z niektorých 2 urobil priemer a dal aspoň 40 % tomu tretiemu ? )
mohlo by sa vychádzať z plochy bytu a priemer by sa vypočítal na 1m2. Takže priemerná platba za 1m2 atď...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
"Keby ste mali robiť nový zákon o bytových domoch čo by ste tam dali a prečo - (nemusí byť krátke zdôvodnenie). Je to jedno, či je to z pohľadu majiteľov bytov, SVB, družstva alebo správcovskej spoločnosti."

Žiaľ, nie sme poslanci, ale ich voľbou sme si zavarili, aj keď sme niektorí nevolili. Platí to čo oni schvália, my len čo nám dovolia, dovolí nimi schválený zákon!

Ja by so limitoval nízke platby za teplo.

Platby nemôžeš limitovať! Platby sa napočítavajú podľa napočítaných nákladov predošlého roku, teda až po ročnom vyúčtovaní zálohových platieb za plnenia, služby! Jasné, nejaká rezerva 5 - 10 %, prípadne ak sa v priebehu roku výrazne zmení cena za službu, služby.

Celková ročná platba za vykurovanie bytu v dome so spločným systémom ÚK by nemohla byť nižšia trebárs o viac ako 40% priemernej platby za rovnaké byty.

Že si čítal 358/2009, že! A prečo si si neprečítal aj to, že vlastníci môžu rozhodnúť aj inak???

Mnohí majitelia bytov doplácajú na byty, v ktorých sa nekúri.

Ver tomu, že nemáš pravdu! Väčšina vlastníkov bytov na tom získa! Len pár nie, pár priamych susedov, aj to nemusí byť pravda, môžu na tom aj prerobiť.

Takto by primerane platili aj prehnaní sporivci.

Ak to ľuďom vysvetlíš, tých o 40 %, že nemôže byť nižšia platba a pochopia, tak ver, že to nebude nikto preháňať s tým sporením tepla. nebude mať dôvod nikto šetriť! Leda tí, čo nepotrebujú kúriť!

To percento samozrejme nechávam na odborné posúdenie.

Odborníci tvrdia presne to isté čo ty, ale má to jeden háčik, že oni s toho žijú! Alebo, že aj ty si háčik, ťaháš peniaze zo spoluvlastníkov?
Ak nie, tak by si si mal, ak máš všetky podklady domu spraviť rozpočítanie, pôvodné podľa m2 a potom podľa zaznamenaných, korigovaných jednotiek, ks. Ak sú rozdiely, tak sa ti treba zamyslieť, prečo sú, sú až také veľké. A čo rozumné sa dá preto spraviť, aby neboli.

Vieš, jeden tu písal, že je to psychologický ťah, tie PRT, ako odrbať tých posledných, že sú to vlastníci bytov, spoluvlastníci domu, či nie?

A darí sa im? Nie! Darí sa iným, nie vlastníkom!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

verkaz Pozri príspevok
Po čase som si otvorila túto tému ale nič nové som sa nedozvedela.

Ako to, že nič?

Ja ako som už písala by som upravila platbu za balkóny

Tak ako navrhla Kvaka, že balkóny by mali mať svoj fond. Prečo? Lebo sú súčasťou fasády domu. Tam kde nie sú, slúži fasáda na všetkých bytoch rovnako. Spôsobuje únik tepla z domu, vykurovaného objektu. Ale tam keď sú, tepla uniká viac, a to len, že ich vlastníci konkrétnych bytov využívajú vo svoj prospech, len!

Spomínal som tu príklad, štvorec dom, polovica trojizbové byty. Druhá dva jedno izbové byty, ale všetky majú rovnako veľké balkóny. Kľúč úhrady to čo sa platí v byte, krát dva, krát cena tvorby na podlahovú plochu v byte. Takže, ak majú rovnaké balkóny na ich opravu musia zložiť rovnakú sumu, rovnaký podiel z nákladov na opravu všetkých balkónov.

a pomery hlasovania.

Tie by som nemenil, ale každý vlastník by si mal uvedomiť, že je zodpovedný za svoj majetok, aj spoločný majetok ako vlastník a spoluvlastník.

V spoločenstvách sú s týmto pomerom veľké problémy ( účasť na zhromaždeniach pre nezáujem o dianie alebo dlhodobého pobytu v zahraničí - splnomocnenia sú pre viacerých zbytočná zaťaž).

Aká záťaž? Však podpíše, splnomocní, že v jeho neprítomnosti na schôdzi hlasuje zaňho niekto iný. A fertik!

Potom aj odborná spôsobilosť - veľa predsedov vykonáva túto prácu od roku 2000 a teraz si majú platiť školenia.

A prečo by mal platiť? Môže skončiť, nech si iný zaplatí. Ak je dobrý, a spoluvlastníci sú s ním spokojný, zaplatia, však to pre nich, je, či nie?

To je výhodné len pre správcov a SBD.

Práve správcovia, družstvá, bývalí vlastníci to navrhli, lebo oni vraj sú, odborníci. Že by?



A nedá mi nespomenúť aj nové odvody od 01.01.2013, pre ktoré bude malá motivácia pracovať pre bytové domy.

To nie pre dom, motivácia, demotivácia! Ale motivácia pre štát, nie! Štátnych úradníkov, veď majú kasu prázdnu.
Ten nový zákon bude zasa len pre ľudí a len ľudia ho schvália, že?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
mohlo by sa vychádzať z plochy bytu a priemer by sa vypočítal na 1m2. Takže priemerná platba za 1m2 atď...
Takže priemerná platba za 1m2 atď... 1dm2, 1cm2, 1mm2, tak?!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mravecs Pozri príspevok
Lenže ak Orim chcel čosi ako paragrafové znenie zákona, tak to musí byť také, aby pokrylo nad 99,9 % prípadov (a takto ako píšeš - priemer nákladov na m2 je to oveľa širšie, ako na rovnakopodlažné byty).

Toj na jednom programe bežal taký seriál, že mravci vedia všetko! Ale s mravec vie hovno. Toj tu písal, že sa včera pomýlil a dnes zasa. Že by bytové domy boli rozdielne len v jednej desatine percenta?!

Na 100 % musí sedieť na všetký bytové domy! Tak v 50 %, tých ostatných 50 % sú detaily domov, ktoré sú riesené v zmluvé o SVB, alebo v zmluve o výkone správy.

A keď niekde náhodou majú 50/50 , tak už teraz sú blízko tvojich 40.

Preboha, ako môžeš napísať takú kravinu, že tak už teraz sú blízko tvojich 40. Teda jeho. A vlastne máš pravdu, tých 10 % nie je až taká vzdialenosť. Ak o 10 % prekročí tých svojich 40 %, tak uhradí minimálne 50 % zo svojho priemeru. Ak nie, tak 60 % zo svojho priemeru. 50 -60, ako desiatky sú tesne vedľa seba, nie, skoro.
Mýliť sa je ľudské, tak prečo by sa nemohol pomýliť mravec, alebo ... x ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... x ... že?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Hladam od vcera. kde je v zakone specifikovane, ako sa hlasuje za uznesenia zo schodze.

Hlasuje sa za kazde uznesenie zvlast, alebo sa hlasuje am blok za vsetko spolu /co je pre mna nepochopitelne/. Potrebujem surne citaciu paragrafu.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
alaya1 Pozri príspevok
Hladam od vcera. kde je v zakone specifikovane, ako sa hlasuje za uznesenia zo schodze.

Hlasuje sa za kazde uznesenie zvlast, alebo sa hlasuje am blok za vsetko spolu /co je pre mna nepochopitelne/. Potrebujem surne citaciu paragrafu.
Asi si chcela napísať "en bloc".
0 0
Mirka-Thx Mirka-Thx

Mirka-Thx je offline (nepripojený) Mirka-Thx

Neviem či to tu už odznelo alebo nie, na môj príspevok sú dva pohľady:
1. prispievať do fondu opráv rovnako bez ohľadu na m2
2. prispievať do fondu opráv podľa m2 (takto to teraz definuje zákon).

V našom BD máme 1, 2, a 3-izbové byty. Jednoizbové prispievajú logicky najmenej, voči čomu sa búria 3-izbové, pričom využívajú najväčšiu plochu v BD. Pozastaviť sa treba ale fakt nad tým, že pri výmene potrubia, rozvodov, dlažby v spoločných priestoroch, rekonštrukcia výťahu a pod. prispievajú najviac 3-izbové, pričom potrubia, rozvody a pod. sú v každom byte rovnaké, dlažbu môže z 3-izbového využívať len 1, z 1-izbového aj 3-4 ľudia. Je to na zamyslenie, a je na to viac názorov, len v niektorých prípadoch je to fakt nelogické, neviem síce ani, či by sa to dalo aj inak vypočítať .
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Excise Duty Pozri príspevok
Asi si chcela napísať "en bloc".

AA?? mohol si skor napisat radu.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mirka-Thx Pozri príspevok
Neviem či to tu už odznelo alebo nie, na môj príspevok sú dva pohľady:
1. prispievať do fondu opráv rovnako bez ohľadu na m2
2. prispievať do fondu opráv podľa m2 (takto to teraz definuje zákon).

V našom BD máme 1, 2, a 3-izbové byty. Jednoizbové prispievajú logicky najmenej, voči čomu sa búria 3-izbové, pričom využívajú najväčšiu plochu v BD. Pozastaviť sa treba ale fakt nad tým, že pri výmene potrubia, rozvodov, dlažby v spoločných priestoroch, rekonštrukcia výťahu a pod. prispievajú najviac 3-izbové, pričom potrubia, rozvody a pod. sú v každom byte rovnaké, dlažbu môže z 3-izbového využívať len 1, z 1-izbového aj 3-4 ľudia. Je to na zamyslenie, a je na to viac názorov, len v niektorých prípadoch je to fakt nelogické, neviem síce ani, či by sa to dalo aj inak vypočítať .
Na to je veľmi jednoduchá a veľmi účinná rada. POSTAVIŤ SI RODINNÝ DOM, najlepšie vlastnými rukami. Ale môže byť aj na kľúč.
0 0
Mirka-Thx Mirka-Thx

Mirka-Thx je offline (nepripojený) Mirka-Thx

sito Pozri príspevok
Na to je veľmi jednoduchá a veľmi účinná rada. POSTAVIŤ SI RODINNÝ DOM, najlepšie vlastnými rukami. Ale môže byť aj na kľúč.
Toto som chcela doplniť na koniec príspevku ale nedala som to tam, mať peniažky, tak už to mám dávno takto poriešené
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať