Zavrieť

Porady

zákon o obmedzení platieb v hotovosti

Od 1.1.2013 je v platnosti nový zákon 394/2012 o obmedzení platieb v hotovosti. Podľa tohto zákona je zakázané realizovať platby v hotovosti, podľa § 4 ods.1) Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Následne § 6 ods.2) uvádza, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu. Predpokladám, že tento paragraf chcel ošetriť to, ak sa jedna faktúra bude platiť v hotovosti, aby sa jej platba nerozdelila na drobné a tým by sa zabezpečilo neprekročenie limitu 5000eur. V zákone však absentuje bližšia definícia pojmu "právny vzťah". Istá definícia pojmu "Právny vzťah" , ktorú som našla je nasledovná...právny vzťah je spoločenský vzťah medzi najmenej dvoma konkrétne určenými právnymi subjektami, upravený právnymi normami, v ktorom jeho účastníci sú nositelia vzájomne spätých subjektívnych práv a právnych povinností, ktoré vznikajú týmto subjektom priamo alebo sprostredkovane na základe právnych noriem.

Z toho znenia by však vyplývalo, že sa jedná o zmluvu ako celok a nie o jednotlivé právne úkony ako napr. mesačne dodávané služby na základe zmluvy. Zákon tiež neuvádza ani stanovenie nejakého časového horizontu, počas ktorého sa bude kumulovať táto hodnota až do hranice 5000 eur. Čo v prípade ak odmena za služby je na báze ročnej odmeny (vyúčtovanie na konci roka) a platí sa preddavkovo mesačne, ale tiež na báze výpočtu z premennej, nie je možne stanoviť, či ročná odmena presiahne čiastku 5000eur. Tým pádom mesačné preddavky na ročnú odmenu by mali či nemali byť platené bankou? Alebo, čo ak dostanem faktúru na 5000 eur a zaplatím v hotovosti 4999eur, a 1 eur nedoplatím veriteľovi z tej jednej faktúry? Máte niekto nejaké dostupné info k tomuto zákonu, nejaké pokyny, usmernenia..... vďaka
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
Prosím Vás, mám opakované Fa za pomocné práce, kde mesačná fakt. suma nepresiahla hranicu 5,000Eur ale ročná už ano.
Mohli sme to vyplácať v hotovosti?
Budem robiť nahlasovaciu povinnosť, kde mám udať dôvod platby...ten bude prosím aký?
Ďakujem
...a ešte prosím dotaz...
ak mám len jednu fa od FO, kde mi fakt. 5,000Eur za rok 2012, tak tomu môžem vyplatiť ešte v hotovosti?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
...a ešte prosím dotaz...
ak mám len jednu fa od FO, kde mi fakt. 5,000Eur za rok 2012, tak tomu môžem vyplatiť ešte v hotovosti?
A čítala si predch. príspevok?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Maxinka Pozri príspevok
Prosím Vás, mám opakované Fa za pomocné práce, kde mesačná fakt. suma nepresiahla hranicu 5,000Eur ale ročná už ano.
Mohli sme to vyplácať v hotovosti?
Budem robiť nahlasovaciu povinnosť, kde mám udať dôvod platby...ten bude prosím aký?
Ďakujem
ak to nie je na zaklade jednej zmluvy alebo objednavky tak mozte ... pozri predchadzajuce prispevky, su tam aj stanoviska
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Tweety Pozri príspevok
A čítala si predch. príspevok?
Čítala a Ďakujem zaň, len som si myslela že či toto nie je iný prípad ked mám len jednu FA
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
Čítala a Ďakujem zaň, len som si myslela že či toto nie je iný prípad ked mám len jednu FA
Je to rovnaké, posudzuje sa každá jedna samostatne.
0 0
barmi barmi

barmi je offline (nepripojený) barmi

Prosím o Vaše názory na takúto situáciu: 3 súrodenci sme na základe dedičstva spoluvlastníkmi bytu, ktorý chceme odpredať. Podiel každého z nás je pod hranicou 15000,-€, celá suma samozrejme nad túto hranicu. Ako bolo uvedené v predchádzajúcich článkoch, sú dve možnosti: Prevodom na účet, ktorému sa chceme vyhnúť alebo vklad kupujúceho na účet jedného z nás. Chcem sa spýtať či by bola legálne tretia možnosť: Vystaviť 3 zmluvy (každý na svoj podiel) a tieto by sa mohli jednotlivo vyplatiť v hotovosti u notára nakoľko by boli pod 15000,-€. Vopred dakujem za Vaše názory.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Dosť dobre nerozumiem tomu, prečo to nechcete na účet.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

barmi Pozri príspevok
Prosím o Vaše názory na takúto situáciu: 3 súrodenci sme na základe dedičstva spoluvlastníkmi bytu, ktorý chceme odpredať. Podiel každého z nás je pod hranicou 15000,-€, celá suma samozrejme nad túto hranicu. Ako bolo uvedené v predchádzajúcich článkoch, sú dve možnosti: Prevodom na účet, ktorému sa chceme vyhnúť alebo vklad kupujúceho na účet jedného z nás. Chcem sa spýtať či by bola legálne tretia možnosť: Vystaviť 3 zmluvy (každý na svoj podiel) a tieto by sa mohli jednotlivo vyplatiť v hotovosti u notára nakoľko by boli pod 15000,-€. Vopred dakujem za Vaše názory.
Načo tri zmluvy? stačí len jedna, kde bude rozpísané koľko kto dostane, ak suma pripadajúca na jednu osobu je pod hranicou, nemáš čo riešiť, môže sa vyplatiť v hotovosti
1 0
sylvester01 sylvester01

sylvester01 je offline (nepripojený) sylvester01

Dobry Den mna by zaujimalo ako to je ked do teraz som vždy kupil osobne auto za hotovost achystam sa zas kupit osobne auto za hotovost z bazaru,kdesik hore som to cital ze ako to tam je ale nebolo to tam dobre vysvetlene,auto stoji 20000eur,moj nazor na tento zakon je ze vsetko zozeru banky na poplatokoch za prevody zas budu tahat odnas ecka za platby a vedienie uctov nic ine a to este stat bude zistovat co robim z vlastnymi eckami,ide to na sk dolu vodou.dakujem za kladnu odpoved sylvester
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

sylvester01 Pozri príspevok
Dobry Den mna by zaujimalo ako to je ked do teraz som vždy kupil osobne auto za hotovost achystam sa zas kupit osobne auto za hotovost z bazaru,kdesik hore som to cital ze ako to tam je ale nebolo to tam dobre vysvetlene,auto stoji 20000eur,moj nazor na tento zakon je ze vsetko zozeru banky na poplatokoch za prevody zas budu tahat odnas ecka za platby a vedienie uctov nic ine a to este stat bude zistovat co robim z vlastnymi eckami,ide to na sk dolu vodou.dakujem za kladnu odpoved sylvester
no bud prevedies peniaze bankovym prevodom,
alebo vlozis peniaze na ucet bazaru,
alebo posles dvoma postovymi poukazkami na ucet bazaru (alebo aj na adresu - ale s tym asi bazar nebude suhlasit)

bola moja odpoved kladna?
0 0
sylvester01 sylvester01

sylvester01 je offline (nepripojený) sylvester01

to je vymysel zas na porazenie vzdy som kupoval vsetko za kes a hlavne auta ziadne spltky nic to sa neda najst ziadny sposob ako inak,a tyka sa tento zakon vstkych platieb nad 5000e??treba nakup domu ties na kes a plati to pre fizicke aj pravnicke osoby ci ako to vlasne je dakujem vopred za vase dotazy sylvester
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

sylvester01 Pozri príspevok
to je vymysel zas na porazenie vzdy som kupoval vsetko za kes a hlavne auta ziadne spltky nic to sa neda najst ziadny sposob ako inak,a tyka sa tento zakon vstkych platieb nad 5000e??treba nakup domu ties na kes a plati to pre fizicke aj pravnicke osoby ci ako to vlasne je dakujem vopred za vase dotazy sylvester
podnikatelia 5000
bezny obcan 15000

PS: ja na teba nemam ziadny dotaz
1 0
sylvester01 sylvester01

sylvester01 je offline (nepripojený) sylvester01

Dakujem moc nechcem tu nadavat ale vymysel ako svina slak ich pobyl este raz ti dakujem za dolezite info moc dik sylvester
0 0
barmi barmi

barmi je offline (nepripojený) barmi

keš je keš, v našich končinách je možné všetko. Napr. zrušiť prevod v banke.
0 0
barmi barmi

barmi je offline (nepripojený) barmi

kukučka Pozri príspevok
Dosť dobre nerozumiem tomu, prečo to nechcete na účet.
keš je keš, v našich končinách je možné všetko. Napr. zrušiť prevod v banke.
0 0
barmi barmi

barmi je offline (nepripojený) barmi

truch Pozri príspevok
Načo tri zmluvy? stačí len jedna, kde bude rozpísané koľko kto dostane, ak suma pripadajúca na jednu osobu je pod hranicou, nemáš čo riešiť, môže sa vyplatiť v hotovosti
aj ked je to jeden obchodný prípad?
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Prosím, v r.2010 si spoločnosť požičala od FO-cudzia, nie spriaznená osoba, 12000€,.V zmluve je napísané, že pôžička sa vráti jednorazovo v hotovosti 12.4.2013...ak by sme napísali dodatok k zmluve o pôžičke, že sa vráti jednorazovo 31.3.13, môže sa vrátiť v hotovosti, na výdavkový pokl.doklad, nie ERP? Ďakujem.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Steré platby - záväzky pred 1.1.2013 sa do 31.3.2013 nemusia registrovať cez ERP
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Ivenka Pozri príspevok
Steré platby - záväzky pred 1.1.2013 sa do 31.3.2013 nemusia registrovať cez ERP
Ďakujem , ved preto chceme zmeniť dátumnech to tých 12dní nekomplikuje
Naposledy upravil JM1968 : 09.04.13 at 09:40
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Ešte raz zdravím, napadla ma taká vec, že čo výplaty, máme zamestnancov, ktorý chcú hotovosť, ročne je to viac ako 5000€, dúfam,že toto nie je problém....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať