Zavrieť

Porady

Náhrada mzdy pri darovaní krvi

Prosím o radu: zamestnanec chodí pravidelne na odber krvi. V zmysle § 138 ZP má nárok na jeden deň voľna s náhradou mzdy. Dopočula som sa, že uvedený nárok bol zrušený. V zbierke som uvedenú informáciu nenašla. Vie mi niekto poradiť, či má zamestnanec právo na jeden deň voľna s náhradou mzdy v zmysle platnej legislatívy? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Romant
    Prosím o radu: zamestnanec chodí pravidelne na odber krvi. V zmysle § 138 ZP má nárok na jeden deň voľna s náhradou mzdy. Dopočula som sa, že uvedený nárok bol zrušený. V zbierke som uvedenú informáciu nenašla. Vie mi niekto poradiť, či má zamestnanec právo na jeden deň voľna s náhradou mzdy v zmysle platnej legislatívy? Ďakujem za radu.
    Má nárok na voľno s náhradou mzdy.
    §138 ZP
    Náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme



    Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach, na darovaní krvi a aferéze, darovaní ďalších biologických materiálov a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Len na nevyhnutne potrebný čas na darovanie krvi podľa § 136 - 137 Zákonníka práce. Celý deň už neplatí, jedine môže byť dohodnutý v kolektívnej zmluve.

    Romant je offline (nepripojený) Romant

    Romant
    Ďakujem za radu (za nevyhnutne potrebný čas beriem celý deň - ide o zamestnanca, ktorý pravidelne chodí darovať krv - zamestnávateľ s tým súhlasí).

    Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

    Tatiana19
    Mám otázočku k tejto téme. Ak bol zamestnanec ráno darovať krv a potom prišiel na poobednú zmenu a priniesol mi potvrdenie, mám mu tú poobednú zmenu zaplatiť ako nadčas?
    ďakujem

    Tatiana19 je offline (nepripojený) Tatiana19

    Tatiana19
    pretože mi priniesol potvrdenie o odbere krvi a v ten istý deň aj odpracoval poobednú zmenu, alebo to neberiem na vedomie, iba ak by neprišiel?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    On mal mať zmenu doobeda alebo poobede? Keď mal poobedňajšiu, neberieš do úvahy darovanie krvi. Ak mal robiť doobeda, zaplatíš mu zameškanú dobu a ostatné hodiny tak, akoby mal bez tej náhrady mzdy.

    lemonka je offline (nepripojený) lemonka

    lemonka
    <TABLE id=HB_Mail_Container height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNSELECTABLE="on"><TBODY><TR height="100%" UNSELECTABLE="on" width="100%"><TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNSELECTABLE="off">Stava sa aj to, ze po darovani krvi je zamestnanec malatny. Nasim zamestnancom vzdy odporucame, aby si dali potvrdit od transfuznej stanice, ze je potrebny oddych a uzname to aj ako absenciu v poobednej zmene (aj ked len niekolko hodin). Suhlasim s tym, ze ide iba o cas nevyhnutny (prist tam, zobrat krv a prist spat do prace), ale ak s tym zamestnavatel suhlasi, tak moze byt aj celodenna absencia. Preplaca sa podla toho, ako ma zamestnanec naplanovane pracovat - ak rano, tak sa preplati priemerom tolko hodin, kolko chybal, ak poobede a doklad nie je uznany, tak sa doklad neberie do uvahy - suhlasim so Zitou. Kolektivna zmluva moze urcit ine podmienky.
    </TD></TR><TR UNSELECTABLE="on" hb_tag="1"><TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNSELECTABLE="on">
    </TD></TR></TBODY></TABLE>

    Náhrada mzdy pri darovaní krvi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.