Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typu B 2012 (fyzické osoby)

daňový poradca, audítor
V roku 2012 dochádza k zmenám v daňových priznaniach. Vzory boli uverejnené vo FS č. 10/2012. K najvýznamnejším zmenám došlo v tlačive typu B pre fyzické osoby.

Stručné zhrnutie najvýznamnejších zmien:

Strana 1:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011 (okrem označenia vzoru tlačiva, ktorým je MF/22371/2012-721)


Strana 2:


  • bezo zmeny položiek oproti roku 2011


Strana 3:


  • V. ODDIEL § 5 bezo zmeny
  • VI. ODDIEL § 6 zmena v názve oddielu, z dôvodu zmeny štruktúry aktívnych a pasívnych príjmov a zavedenia pasívneho príjmu z použitia diela a umeleckého výkonu do § 6 ZoDP a doplnenie riadku 11 do tabuľky č. 1 s uvedením príjmov podľa § 6 ods. 4
  • pod tabuľkou č. 1 bola doplnená možnosť zaškrtnutia daňovej evidencie (§ 6/14) pri príjmoch z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 4 a rovnako bola doplnená u týchto príjmov možnosť vyznačenia uplatnenia percentuálnych výdavkov (§ 6/10)


Strana 4:


  • odvolávka/poznámka 11 doplnená zmenu vo vyplnení daňového priznania oproti MO, ktorá súvisí so zánikom možnosti vykazovať daňovú stratu z príjmov z prenájmu podľa § 6/3
  • doplnená odvolávka 12 týkajúca sa príjmov z použitia diela, u ktorých sa výdavky uvádzajú len do výšky príjmov
  • pri uplatnení percentuálnych výdavkov k pasívnym príjmom sa výdavky uvedú úhrnom na riadku 12
  • doplnenie poznámka 13, kedy riadky 41 a 42 vyplní iba účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva
  • riadky 45-52 so zmenou obsahu, ktorá vychádza z údajov tabuľky č. 1 po zohľadnení príjmov za použitie diela


Strana 5:


  • štruktúra tabuľky č. 2 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 53-55 k vyčísleniu základu dane podľa § 7 ZoDP
  • zmena poradia odvolávok a zároveň doplnenie odvolávky 14 v súvislosti s platením odvodov na zdravotné poistenie z titulu poberania príjmov z kapitálového majetku:
    • o ktoré si daňovník znižuje tieto príjmy
    • ktoré daňovník zahrnie do výdavkov



Strana 6:


  • štruktúra tabuľky č. 3 bezo zmeny, rovnako obsah riadkov 56-58
  • prečíslované poznámky, doplnenie poznámok 15, 16, 17 premietnutie zaplatených odvodov na ZP v daňovom priznaní


Strana 7:


  • zmena označenia z bývalého výpočtu základu dane na „Uplatnenie daňovej straty z predchádzajúcich období“ na riadkoch 67-75 a zmena štruktúry údajov tu uvádzaných (významná zmena štruktúry riadkov oproti MO)
  • doplnenie poznámky 19 o presné uvedenie sumy, o ktorú sa zvýši základ dane z dôvodu porušenia podmienok ďalšieho vzdelávania zdravotníckeho pracovníka, zrušenia životného a obdobného poistenia do 31. 12. 2010 uplatneného v nezdaniteľnej časti základu dane v oddiele XIV
  • riadok 76 obsahuje základ dane iba z aktívnych príjmov


Strana 8 a 9:


  • obsahuje riadky 80-110 s tým, že riadok 80 obsahuje základ dane z aktívnych príjmov znížený o nezdaniteľnú časť
  • riadok 81 predstavuje základ dane po zohľadnení pasívnych príjmov
  • štruktúra a obsah riadkov 82-107, 108-110 ostávajú rovnaké ako v MO, zmena spočíva len v prečíslovaní
  • doplnený riadok 107a o samostatné vyčíslenie preddavku na daň z príjmov FO, ktorá si platí preddavky sama z dôvodu, že jej zamestnávateľ nie je platiteľom dane v SR


  • poznámky 20-29 aktualizované podľa štruktúry nového daňového priznania bez iných zmien okrem:
    • poznámky 25 k doplneniu príloh k daňovému priznaniu pri transformácii zrážkovej dane na preddavok o potvrdenie
    • nová poznámka 28 k preddavkom:
      • zaplateným aj po skončení ZO na toto obdobie
      • uhradeným z preplatku


  • XI. Oddiel – rozdiely z dodatočného DP na riadkoch 111-116 vrátane poznámky 30 bezo zmeny s výnimkou prečíslovania riadkov, poznámok a odvolávok na nové riadky DP


Strana 10:


  • nový riadok 120 na uvedenie počtu stálych prevádzkarní umiestnených na území SR a tomu zodpovedajúca poznámka 32
  • XIII. oddiel doplnenie zaškrtnutia splnenia podmienok na poukázanie 3 % dane a s tým súvisiace doplnenie poznámky 33 (dobrovoľnícka činnosť)


Strana 11:


  • bezo zmeny s výnimkou odvolávok na aktualizované riadky daňového priznania


Strana 12:

  • nová strana DP „Údaje na účely sociálneho a zdravotného poistenia“
  • údaje vypĺňa len daňovník, ktorý:
    • dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy podľa § 20 zákona č. 447/2008
    • dosahuje príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003
    • dosahuje príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje platené poistné v daňových výdavkoch

Naposledy upravil Jana Acsová : 14.01.13 at 12:37
Usporiadat
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
V riadku 37 a 39 vyplaníš CELÚ sumu 3.644,74. Vrátia ti to na prerobenie, v daňovom priznaní nemôžeš opravovať nič.
Mne dokonca raz vrátili DP, v ktorom bola bielitkom prepísaná suma.
0 0
jutkah jutkah

jutkah je offline (nepripojený) jutkah

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že aké DP (A alebo B) by som mala vypĺňať v tomto prípade: ide o autora, od 01/12 - 31/08 2012 pracoval na DIĆ, pričom si sám platil ZP. Podľa §6 na autorské zmluvy ako autor nezarobil za celý rok nič, potvrdenia má iba z dohôd (závislá činnosť). Od 01/09/2012 je zamestnaný na TPP, vrátil DIČ, ale popri TPP pracoval aj na dohody, ale tiež podľa §5. Takže mi to vychádza na typ A, ale kam potom dám tie zaplatené príspevky na ZP za 8 mesiacov ako autor?
Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

jutkah Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že aké DP (A alebo B) by som mala vypĺňať v tomto prípade: ide o autora, od 01/12 - 31/08 2012 pracoval na DIĆ, pričom si sám platil ZP. Podľa §6 na autorské zmluvy ako autor nezarobil za celý rok nič, potvrdenia má iba z dohôd (závislá činnosť). Od 01/09/2012 je zamestnaný na TPP, vrátil DIČ, ale popri TPP pracoval aj na dohody, ale tiež podľa §5. Takže mi to vychádza na typ A, ale kam potom dám tie zaplatené príspevky na ZP za 8 mesiacov ako autor?
Ďakujem.
Ja dávam typ B, pri príjmoch § 6 dám 0 príjem a výdaj - zaplatené poistné na ZP, doplníš príjem § 5 a tým pádom nemusím oznamovať DÚ, že nemal žiadne príjmy z autorských honorárov.
3 0
jutkah jutkah

jutkah je offline (nepripojený) jutkah

Ďakujem:-)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zuzana sustekova Pozri príspevok
Ohľadom vyplňania riadku DP B 2012 a údaja o zaplatenom poistnom na sociálne a zdravotné poistenie prikladám odpoveď z drsr:
Citujem odpoveď :
Dobrý deň,
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Do riadkov pod tabuľkou č. 1 v oddiely VI v daňovom priznaní typu B daňovník uvedie sumu
preukázateľne zaplateného poistného na sociálne poistenie a poistného na zdravotné poistenie, ktoré daňovník zaplatil V PRÍSLUŠNOM ZDAŇOVACOM OBDOBÍ (v uvedenom prípade v zdaňovacom období roka 2012) a to VRÁTANE platby poistného za mesiac december 2011 (uhradený v januári 2012) PLUS úhrady nedoplatku za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (za rok 2011) vyplývajúce z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Na poslednej strane v príslušnom daňovom priznaní na riadku 09 a10 daňovník uvedie VŠETKY platby poistného (aj platbu poistného za mesiac december 2011 uhradenú v mesiaci január 2012) OKREM úhrady nedoplatku za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vyplývajúce z ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Mgr. Bibiana Hricková
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

-------------------------
Čo sa týka strany 12 DP FO a riadku 09 a 10 vidím rozdiel medzi odpoveďou z DRSR a znením v poučení k DP FO B na rok 2012 . Vo vyjadrení píšu , že do riadku 09 a 10 sa uvedú platby na SP a ZP skutočne uhradené v roku 2012 okrem nedoplatku vyplývajúceho z RZZP .

Lenže poučenie jasne hovorí , že :

V riadku 09 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného poistného na sociálne poistenie uvedie len sumu, ktorú preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

V riadku 10 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného preddavku na verejné zdravotné poistenie sa uvedie suma, ktorú preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov.

--------------------------
Čiže ich zvýraznená odpoveď sedí s riadkom 10 , ale nie 09 .....do riadku 09 sa uvedie len skutočne uhradené poistné v roku 2012(január až - december 2012) okrem toho žiadne iné platby do sociálnej poisťovne ,ako sú napríklad nedoplatky starých rokov napr.r.2006,2009 atď uhradené v roku 2012.(ako nedoplatok starých rokov nemám na mysli platbu 8.1.2012 za mesiac december2011)

Chápem to správne ?
Naposledy upravil Zita5 : 29.01.13 at 11:53
8 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Čiže ich zvýraznená odpoveď sedí s riadkom 10 , ale nie 09 .....do riadku 09 sa uvedie len skutočne uhradené poistné v roku 2012(január až - december 2012) okrem toho žiadne iné platby do sociálnej poisťovne ,ako sú napríklad nedoplatky starých rokov napr.r.2006,2009 atď uhradené v roku 2012.(ako nedoplatok starých rokov nemám na mysli platbu 8.1.2012 za mesiac december2011)

Chápem to správne ?
Zitka, mne to tak príde, že sami nevedia.
Ak si zoberieme, načo to tam vlastne treba - aby vedeli v SP, ZP vypočítať vymeriavací základ, čiže na to im stačí údaj na str. 3.

Načo zaviedli str. 12? spočiatku som si myslela, že túto celú dostane SP, ZP a už nič nepotrebujú, ale nie je to tak, lebo tam skoro žiadne údaje nie sú.

Ak tam majú byť len platby zaplatené v r. 2012, ktoré ale nie sú zhodné s VOZD, tento údaj nie je absolútne k ničomu.
Ak tam majú byť len platby vzťahujúce sa k r. 2012 (toto zas vyplýva z pokecu pod r. 09 a r.10), načo im to je? veď oni najlepšie vedia, čo sme zaplatili - a najmä, kam to oni priradili.
Údaj je úplne o ničom.

Ja som tiež poslala na FRSR včera túto otázku, tak som zvedavá, aká bude odpoveď.
Za koľko dní ti došla?
5 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Zitka, mne to tak príde, že sami nevedia.
Ak si zoberieme, načo to tam vlastne treba - aby vedeli v SP, ZP vypočítať vymeriavací základ, čiže na to im stačí údaj na str. 3.

Načo zaviedli str. 12? spočiatku som si myslela, že túto celú dostane SP, ZP a už nič nepotrebujú, ale nie je to tak, lebo tam skoro žiadne údaje nie sú.

Ak tam majú byť len platby zaplatené v r. 2012, ktoré ale nie sú zhodné s VOZD, tento údaj nie je absolútne k ničomu.
Ak tam majú byť len platby vzťahujúce sa k r. 2012 (toto zas vyplýva z pokecu pod r. 09 a r.10), načo im to je? veď oni najlepšie vedia, čo sme zaplatili - a najmä, kam to oni priradili.
Údaj je úplne o ničom.

Ja som tiež poslala na FRSR včera túto otázku, tak som zvedavá, aká bude odpoveď.
Za koľko dní ti došla?
Rozalka ja som dnes poslala otázku cez dopyt, lebo naozaj to je šalamúnsky vysvetlené a teda potom aj napísané v poučení DP a následne aj vysvetlené v odpovedi z DRSR , ktorú som citovala v mojom príspevku (okrem iného odpoveď z DRSR je pripnutá v tejto téme - z tej som čerpala citáciu tu http://www.porada.sk/t206886-p4-dano...ml#post2234726 )

Mám prípad , kedy sa v roku 2012 doplácalo sociálne poistenie vo výške 57,12 euro údajne za prelom rokov 2004/2005 . Z uvedeného usudzujem, že túto platbu zahrniem pod tabuľku č.1 oddielu VI , ale na stranu 12 by som túto sumu podľa poučenia nemala uvádzať , ale podľa vyjadrenia z DRSR mala uvádzať .

Tak ako to má v skutočnosti byť správne ? Odpoveď hľadám aj ja.

Som zvedavá aj na moju odpoveď aj na Tvoju .
5 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

Ja si myslím, že si pani Hricková iba pomýlila roky v podčiarknutom texte. A na riadku 09 a10 majú byť všetky platby poistného na rok 2012 aj za mesiac december 2012 uhradenú v januári 2013. T.j. platby uhradené 02/2012 - 01/2013. Za predpokladu, že sa uhrádzali do 8.nasl.mesiaca.
Okrem úhrad nedoplatkov za predchádzajúce obdobia vyplývajúce z RZ. Touto chybou to riadne doplietla a mnohých dezorientovala.
Stotožňujem sa sspríspevkom 71.
Naposledy upravil japis : 29.01.13 at 13:05 Dôvod: doplnenie
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Na školení nám bolo povedané, že na strane 12, v riadkoch 9 a 10 sa uvádza zaplatené poistné príslušné k roku 2012. Takže aj poistné za 12/2012 uhradené v 1/2013 resp. uhradené do 31.3.2013.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať či mám urobiť daňové priznanie aj pani ktorá išla v septembri do dôchodku... vraj nie,ale nie som is istá...
Úhran príjmov mala 4500€ a základ dane 3900€
vďaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lilien 15 Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som sa spýtať či mám urobiť daňové priznanie aj pani ktorá išla v septembri do dôchodku... vraj nie,ale nie som is istá...
Úhran príjmov mala 4500€ a základ dane 3900€
vďaka
Vraj nie? čo ťa k tomu vedie? DP je zo zákona povinná podať. Nepíšeš síce o aké príjmy ide, ale ak ich mala zo závislej činnosti, môže požiadať zamestnáv. o RZD.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

áno mala ich zo závislej činnosti, dobre a ked nepožiada zamestnávateľa?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
beatam Pozri príspevok
Na školení nám bolo povedané, že na strane 12, v riadkoch 9 a 10 sa uvádza zaplatené poistné príslušné k roku 2012. Takže aj poistné za 12/2012 uhradené v 1/2013 resp. uhradené do 31.3.2013.
........ja si myslím, že to malo byť napísané jasne pre každého v poučení , ak tam vedia dať Pomôcku ....pre uplatňovanie NZČ a Zamestn.prémie , tak tam mohli uviesť príklady aj z tejto oblasti , ak teda sa nevedia dohodnúť a každá strana informuje inak.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lilien 15 Pozri príspevok
áno mala ich zo závislej činnosti, dobre a ked nepožiada zamestnávateľa?
Má povinnosť podať DP.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Zita5 Pozri príspevok
........ja si myslím, že to malo byť napísané jasne pre každého v poučení , ak tam vedia dať Pomôcku ....pre uplatňovanie NZČ a Zamestn.prémie , tak tam mohli uviesť príklady aj z tejto oblasti , ak teda sa nevedia dohodnúť a každá strana informuje inak.
Veď to. Oni sami sa nevedia dohodnúť a my aby sme si pokúpili veštecké gule
2 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Tu to je presne uvedené, stačí sa pozrieť na stránky daňového úradu:

Daňové priznanie – povinnosť podať, ak zdaniteľné príjmy za rok 2012 presiahli sumu
1 822,37 eura

Mimochodom je to presne uvedené aj na poučení k vyplnení daňového priznania, ešte k tomu hrubo vyznačeným.
Naposledy upravil kn-alka : 29.01.13 at 13:46
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kn-alka Pozri príspevok
Tu to máš presne uvedené, stačí sa pozrieť na stránky daňového úradu:

Daňové priznanie – povinnosť podať, ak zdaniteľné príjmy za rok 2012 presiahli sumu
1 822,37 eura
Nezmýlila si sa ? To patrí mne ?
1 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

Tweety Pozri príspevok
Má povinnosť podať DP.
ďakujem, ved to sa mi nezdalo prečo by nemala podávať....
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
beatam Pozri príspevok
Na školení nám bolo povedané, že na strane 12, v riadkoch 9 a 10 sa uvádza zaplatené poistné príslušné k roku 2012. Takže aj poistné za 12/2012 uhradené v 1/2013 resp. uhradené do 31.3.2013.
Ale táto informácia je podľa mňa úplne zbytočná, oni dobre vedia, koľko sme im tam poslali .....
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Rozalka Pozri príspevok
Ale táto informácia je podľa mňa úplne zbytočná, oni dobre vedia, koľko sme im tam poslali .....
No, už aj o tom začínam pochybovať, či vedia . Ale šak už dáke číslo by sme napísali, len nech sa dohodnú, aké
0 0
Načítať ďalšie