Zavrieť

Porady

Pripravenosť finančnej správy na podávanie DP za rok 2012 (FO a PO)

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Rozhodla som sa po konzultácii s kamoškou tiež externou účtovníčkou, že budeme musieť trošku zmedializovať prípravu zo strany finančnej správy, čo sa týka podávania daňových priznaní za rok 2012 pre fyzické osoby i právnické osoby ceu eDane. Vieme dobre, že máme termín na podávanie pevný a to najneskôr 1. 4 2013. Zrušili nám možnosť posunúť si niektorých klientov na neskorší termín podania. Zo zákona máme teda 3 mesiace aj jeden deň na spracovanie priznaní a ich podanie.
Softvérové spoločnosti KROS a MRP po dotaze, kedy zapracujú tieto tlačivá do svojich softvérov odpovedali, že v polovici mesiaca a druhá spoločnosť koncom februára. Nemôžu to urobiť skôr, pretože nemajú štruktúru od finančnej správy, aby to mohli urobiť.
Takže koľko času reálne nám ostáva na spracovanie a podanie DP ? No veeeľmi málo.
V médiách každý rok hovorkyňa vyzýva, že aby si to subjekty nenechali na poslednú chvíľu. Subjekty a čo externé účtovné spoločnosti, ktoré spracúvajú DP 30 - 40 a ešte aj väčšiemu počtu spoločností alebo FO ? Kto kedy myslí na tieto osoby ? A verte, že nás je veľa.

Radi by sme preto kontaktovať médiá na základe konkrétnych odpovedí od softvérových spoločností a niekoho kompetentného z finančnej správy. Pretože my sa môžeme snažiť akokoľvek jednoducho nám znemožňujú svojou nečinnosťou pracovať už priebežne od začiatku roka.
Týmto počinom chceme rozpútať to, aby sa kompetentní rozhýbali a čo by bolo ideálne aby možno v tomto roku umožnili posunúť si termín podávania DP.
Chceme, aby sa o tom verejne hovorilo. Nemusím zdôrazňovať, aké všetky povinnosti vďaka ich výmyslom na nás číhajú a času máme príliš málo.

Zaujímajú ma Vaše názory na danú problematiku. Zatiaľ je naša predstava taká, že skoncipujeme nejaký list napríklad pre Markízu a radi by sme zahrnúť k podpisu tomuto listu, čo najväčšie množstvo účtovníčiek, či účtovných firiem, ktorých sa nás to bytostne týka.
Budem rada za každý podnet, či pripomienku.
Preto sme sa dohodli, že dáme toto aj na poradu, aby sme získali čo najväčšiu podporu.
Mňa osobne poburuje to, že každý rok menia tlačivá, avšak nevedia to pripraviť v časovom predstihu. Vždy my musíme čakať, kým sa im uráči robiť to, čo majú. Prerábanie nových tlačív za nové stále komplikuje celú situáciu. A nám ukrajuje z času, ktorého je tak málo.
Usporiadat
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Economic Pozri príspevok
Nie my sme vymysleli elektronické podávanie. (dokonca povinnosť opäť odložená o rok) Nie my sme si žiadali zase nové tlačivá a formuláre. My musíme dodržať zákonnú lehotu na podávanie. Prečo ten kto je to zodpovedný za to, aby elektronické podávanie fungovalo aj v tejto oblasti 100%tne nie je pripravený, aby jednoducho 1. 1. 2013 všetko fungovalo ako má ? Zákonné lehoty by mali platiť pre obe strany rovnako tak ako pre nás, tak aj pre štát. No mne jednoducho tento štát neumožní si svoje povinnosti za svojich klientov splniť už teraz. Mám veľa klientov a jednoducho si celé 3 mesiace musím podeliť medzi všetkých. Veď nechceme nič výnimočné. Ak niečo musíme, musí jednoducho to isté robiť aj druhá strana. Naozaj nemôžem si dovoliť za veľké množstvo klientov robiť ručne ako v praveku. A v dnešnej dobre elektronizácie... Veď to je výsmech.
Pripájam sa a podporujem predošlé príspevky. Doplním, že na spracovanei priznaní nemáme ani tie 3 mesiace, lebo v januári je množstvo iných povinností, veď je málo firiem kotré maju veľký uradnícky aparát, smostatných personalistov, mzdárov, účtovníkov, ekonomov ... väčšinou su funkcie kumulované a u externých účtovných firiem ani nehovorím. Tento rok nam okrem bežných januarových povinnosti ( daň za auta, štatistiky, vydavanie potvrdení k zavislej činnosti a podpisovanie vyhlaseni k zučtovaniu dane, vysporiadane DPH ročných koeficentov, prechod kvartalnych DPh na mesačných, koncesionarske poplatky, dane z nehnuteľnosti, inventarizacie pohľadávok a záväzkov a ostatneho .... atď ) naložili riadnu zataž ohladne prihlasovania a v prvom rade pochopenia dohodarov do SP a ZP. Jednoducho v januari sa neda na danovych priznaniach naplno robiť, a vobec neprichádza do uvahy vyplnovať tlačivá na daň z príjmu a suvisiace výkazy ručne, behať fyzicky na DU, na poštu, obvolavať a kontaktovať a travi´t čas s klintom za účelom podpísania .... to všetko berie čas, to si nik kompetný od stola neuvedomí, lebo oni len vymyslia, rozhodu a maju na všetko svoj uradnicky aparát. Al bežný účtovník sa môže zblázniť.

Idealne by bolo ,keby vzhľadom na meškanie formularov posunuli termín podania o dobu o ktru meškali sao sprístupnením elektron. podavania + čas na upravu programov software firmami. To by bolo logické a hlavne slušné voči občanovi ... Ale toto je len nezrealizovateľný sen ... Vôľa kompetentných bola a je jasná.

Chvalim inciativu Economic a všetkých ktorí prispeli k tejto téme a podporia aby sa vyjadrenie nespokojnosti s týmto stavom dostalo na verejnosť.
Zákonodarci v parlamente postavili daňovníkov do pozície že odklady priznaní sa využívali na špekulatívne odkladanie platby dane ... iste boli aj takí, ale určite nie všetci, zas me pri tom že všetci podnikatelia su ponímaní ako podvodníci . Ale odklady priznaní mali opodstatneie presne aj na takéto situácie: keď daňovnk má vonkajšími faktormi znemožnenie plnenie svojich povinnosti. Prečo zákon stanovuje lehotu 3 mesiace a nezakotvuje že tato lehota je platná iba vtedy ak aj daňová správa dodrží svoje povinnosti voči daňovníkovi ?

Skratením realnej doby v kotrej budeme môcť pracovať na d prizaniach nás tlačia do stresu, do situácie ked sa neda práca vykonať s plnou zosdpovednosťou, musí sa niečo vynechať, urýchliť len aby sa stiho ... no a to ma za nasledoch chybovosť a možno aj nesprávnny vykázanie daňvoej povinnosti. Veď predsa ak daňovej správe by malo záležť na tom aby sme mali podmienky na vykázanie správnej daňovej povinnosti.

Navrh: za pokus by stálo skusiť podať žiadosť o povolenie odkladu ( zostalo v zákone) zo závažných dôvodov a spravca dane môže ( ale nemusí) povolíť, s uvedením dôvodu že neboli technické podmienky na podanie v lehote 3 mesiace. Iste by odpovedali v zmysle už citovaných odpovedí že na papierovm tlačive sa podať dá, a určite by to bola zamietajuca odpoveď,, nič by sa neporiešilo ...
Naposledy upravil ErikaDP : 10.01.13 at 10:37
7 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Práve o to znemožnenie nám robiť si svoje zákonné povinnosti v čase vyhovujúcom nám a pri tom v súlade s platnou legislatívou tu ide. Problém sa týka veľkého množstva spoločností, daňových poradcov a aj fyzických osôb spracujúcich externe účtovníctvo. Na Slovensku neplatí rovnica že každá SZČO a PO má svojho jediného účtovníka a ten robí a spracúva iba jedno daňové priznanie svojej firmy.
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Súhlasím a podporujem. Keď všetko nám zobrali a pridali neúrekom práce teraz, -ešte aj mesačných platiteľov DPH - nerozumiem a neviem, prečo aspoň nenechali nám ten odklad do 30. 6. Sama seba sa pýtam, to "tam" žiaden účtovník nie alebo ani jeden z partnerov tých "tam" nerobí takú mravenčiu práce......, veď človek - účtovník tri štyri mesiace nežije.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Economic Pozri príspevok
To akože myslíš vážne v dnešnej dobe ? Idem si vytlačiť formulár 8 stranové PDF aby som si čísla ručne do neho poodpisovala s perfektného softvéru a odniesť na DÚ ? Aj Súvah aj výkaz ziskov a strát ? To je čo... Na takýto spôsob som už ja a veľa iných zabudla. A toto mám robiť pri cca 40 klientoch ? Ozaj by si to tak robila ?
Prečo si poriadne neprečítaš na ktorý príspevok som reagovala? Až potom sa rozčuľuj...
Klient bredikovej potrebuje úver a ona tvrdí, že nemôže podať DP.
Tak som ju usmernila. Ak to jej klient tak súrne potrebuje kvôli úveru, tak možnosť tu je.
Ak by to bol môj klient, tak áno, vypísala by som mu to ručne, pretože sa klientom snažím vyjsť v ústrety a 1 DP vyplnené ručne by ma nezabilo.
Samozrejme, že tiež radšej podávam všetko elektronicky. A tiež ma rozčuľuje ako neskoro zapracúvajú tlačivá do eDANE.
Takže útočíš na tú nepravú...
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ale veď ja vôbec na teba neútočím, a ani sa nerozčuľujem. To by mi vôbec nepomohlo. Ak sa ťa môj príspevok dotkol, tak potom prepáč... Idem to poopraviť... pre istotu...
Naposledy upravil Economic : 10.01.13 at 13:04
0 0
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Súhlasím a podporujem túto iniciatívu. Už by bolo načase, keby niekto z kompetetných bol za takúto neschopnosť potrestaný. Ale to zrejme zostane len v rovine našich zbožných želaní. Hlavu hore, milé účtovníčky a účtovníci! My sme šikovní, vzdelaní a odolní, zvládneme to. No nie?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
absolutne suhlasím a podporujem tuto iniciatívu .
Iba som trochu skeptická , a to v podaní našich novinárov , redaktorov , či ako ich nazvat . ˇV drvivej väčšine sa uspokoja s odpovedou typu "sažíme sa", bude včas zabezpečené " apod. .. skuste si porovnat diskusie - hlavne politické s českou / nebudem menovat / s českými stanicami . Tam do tých politikov , hovorcov a čo ja viem koho postavia pred kameru búšia jedna radosť , a odpovede typu " k tomu sa nebudeme vyjadrovat" som snad ešte ani nepočula . U nás je to absolutne bežný sposob komunikácie pre media , a tí redaktori sa voči tomu ani len neohradia . /Tým nechcem znižovat prácu redaktorov a novinárov .. , len sa mi to častokrát zdá ako : vysielací čas sme sme vyplnili , tak čo ?! /
trochu som odbočila - ospravedlnujem sa .
0 0
nely221 nely221

nely221 je offline (nepripojený) nely221

Ste zlatí. Súhlasím s Vami, že náš štát nie je pripravený..... Mne sa dokonca stalo, že som sa na daňovom úrade bola opýtať konkrétnu vec a pani mi nedokázala zodpovedať moju otázku tak, aby som odišla s odpoveďou. Hlavne, že za to dostáva plat.

Chcem sa Vás aspoň opýtať, koľko je odpočítateľná položka na daňovníka pri podávaní priznania za rok 2012. Vopred ďakujem.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

dnes pokročili - pridali upozornenie a dá sa ísť na el. podateľňu :-)
Naposledy upravil srska : 10.01.13 at 14:55
upozornenie.png  
el_podateľňa.png  
el_podateľňa01.jpg  
1/1
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

žeby som bol výnimka? ale zas je pravda, že ani priamo v eTaxe históriu podaní nevidím :-)
Naposledy upravil srska : 10.01.13 at 15:19
el_podateľňa02.jpg  
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
srska Pozri príspevok
žeby som bol výnimka? ale zas je pravda, že ani priamo v eTaxe históriu podaní nevidím :-)
Vladko eviduje to iba podania počnúc dnešným dňom.
Teraz som si pozerala podanú DPH, čo som dnes podávala a vidím to tam a aj na samotné DP sa dostanem.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Vladko eviduje to iba podania počnúc dnešným dňom.
Teraz som si pozerala podanú DPH, čo som dnes podávala a vidím to tam a aj na samotné DP sa dostanem.
myslel som si, že to tak urobili. história podaní pred 10.01.2013 ich netrápi. ale ak je tu niekto, kto má dič začínajúce dvojčíslim 28xxxxxxxx - zaujímalo by ma či v eTaxe vidí históriu podaní v 2012. ja tam mám zero celý rok. schránka je ok.

poz.: neviem ako teraz ale tých dič s 28-kou bolo vraj v sr pridelených málo, prideľovali ich začiatkom roku 2012 pri známom kolapse inf. systému
Naposledy upravil srska : 10.01.13 at 15:36 Dôvod: chyba v dátume
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
srska Pozri príspevok
myslel som si, že to tak urobili. história podaní pred 10.01.2013 ich netrápi. ale ak je tu niekto, kto má dič začínajúce dvojčíslim 28xxxxxxxx - zaujímalo by ma či v eTaxe vidí históriu podaní v 2012. ja tam mám zero celý rok. schránka je ok.

poz.: neviem ako teraz ale tých dič s 28-kou bolo vraj v sr pridelených málo, prideľovali ich začiatkom roku 2012 pri známom kolapse inf. systému
28 vôbec v zozname subjektov nevidno v eDaniach, iba v etaxe
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
28 vôbec v zozname subjektov nevidno v eDaniach, iba v etaxe
to hej vierka ale mňa srdí hlavne to, že v etaxe nevidím na mojom subjekte žiadnu históriu podaní. akceptácie sú ok. opýtam sa v bb na it prečo je to tak.
0 0
Anelas Anelas

Anelas je offline (nepripojený) Anelas

v hre Radosinskeho naivneho divadla 'Janosik' hovori Janosikov otec, ze ako poddani pracuju 6 dni v tyzdni. A potom polozi otazku 'a nie je to malo?'. Tak by sme sa my danovnici mali k informacii, ze danove priznania buduv druhej polovici februara spytat: 'A NIE JE TO SKORO?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
To Srska : To je chvály hodné, že niečo v eDaniach aj napreduje. Naozaj badám, že vo veci trochu pokročili. Ale poďme na to takto. Štát chce vybrať čo najvyššie dane. Uprednostňuje novú elektronickú podateľňu. Pekné. Konečne za naše peniaze aj niečo robia a hlavne to aj vidieť. Ale nebolo by vhodnejšie sprístupniť obyčajným ľuďom a daňovým poplatníkom možnosť podávať daňové priznania on-line už teraz ? Prečo toto stále odkladajú ?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Anelas Pozri príspevok
v hre Radosinskeho naivneho divadla 'Janosik' hovori Janosikov otec, ze ako poddani pracuju 6 dni v tyzdni. A potom polozi otazku 'a nie je to malo?'. Tak by sme sa my danovnici mali k informacii, ze danove priznania buduv druhej polovici februara spytat: 'A NIE JE TO SKORO?

Však jasné jeden daňovník má možno času dosť... ale čo taký človek čo má daňovníkov na starosti 30 - 40 a určite aj viac ?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Zhodou okolností občas píšem pre tlačené média a včera som dostala otázku od redaktora SME na tému petície kvoli stranke fin.spravy. Ak chcete pisat nejaky oficialny list ku ktoremu sa rada pridam môžem ho veľmi ľahko dostať do denníkov ako SME alebo Hospodárske noviny takze touto cestou ponukam svoju pomoc.
4 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
victoria Pozri príspevok
Zhodou okolností občas píšem pre tlačené média a včera som dostala otázku od redaktora SME na tému petície kvoli stranke fin.spravy. Ak chcete pisat nejaky oficialny list ku ktoremu sa rada pridam môžem ho veľmi ľahko dostať do denníkov ako SME alebo Hospodárske noviny takze touto cestou ponukam svoju pomoc.
Ja osobne a pár 100 % ďalších overených účastníkov "petície" sa určite pripájame..... Treba medializovať... Musíme...

V prípade potreby dodám pripravený základný spracovaný materiál k problematike
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

victoria Pozri príspevok
Zhodou okolností občas píšem pre tlačené média a včera som dostala otázku od redaktora SME na tému petície kvoli stranke fin.spravy. Ak chcete pisat nejaky oficialny list ku ktoremu sa rada pridam môžem ho veľmi ľahko dostať do denníkov ako SME alebo Hospodárske noviny takze touto cestou ponukam svoju pomoc.
chválim ponuku. no ja som radšej za medializáciu v hn.
Naposledy upravil srska : 11.01.13 at 00:49
0 0
Načítať ďalšie