Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel 2013

Zmeny od 1.1.2013
- Od 1. januára 2013 predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a
prípojné vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa
sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že od 1. januára 2013 predmetom dane bude len vozidlo, ktoré
je evidované v Slovenskej republike, bez ohľadu na to, kde sa vozidlo bude používať na
podnikanie. To znamená, že vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo v zahraničí,
v zdaňovacom období roku 2013 už nebudú podliehať dani z motorových vozidiel, a to
i napriek tomu, že sa vozidlo bude používať na podnikanie na území Slovenskej republiky.
- Na základe uvedenej úpravy, pri vyplácaní cestovných
náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na služobné cesty je daňovníkom dane
zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom tohto vozidla alebo nie je.

- Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.
- Došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

efka23
Ahojte, chcela by som sa spýtať, ak mám v TP na riadku 49 emisnú normu 70/220*98/69B
(EURO4) a táto nie je v zozname na stránke FS, či si môžem uplatniť zníženú sadzbu
pozri do VZN príslušného kraja
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
pozri tu
2 0
besttracker besttracker

besttracker je offline (nepripojený) besttracker

Dobrý deň
precital som si celu debatu tu na porade, ale nie je ani jedna 100% definovana odpoveď,ale stále som nedošiel k tomu ako ,a koľko zaplatiť dane z motorových vozidiel za rok 2013.
Osoba SZCO ma nákladné vozidla kategórie N a O,a používala ich obcas,a si myslela že platí daň z MV, len za dni používania ktoré boli vykázané v knihe jazd,teda používala vozidla napr. v dňoch v ktorých bola na dane vozidlo práca pre dodávateľa a to : 11.03.2013 ,15.04.2013, 20.08.2013 ,22.08.2013,20.10.2013 ,na každý deň odovzdala daňovému úradu papier o zániku na daný deň ...,teda vozidlo nepouzivala,ale stále bolo prihlásené a stalo v garáži pripravene na ďalšiu prácu
ale po precitaný Pokynu FR SR k zániku daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel podľa zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov
došla na to že treba platiť daň z motorových vozidiel za cely rok hoci auto zarobilo za tych 5 dni co pracovalo len okolo 500 eur,a len samotna dan z MV z neho ma byt okolo 1000eur....
tak je to po:
A: (5/365)*1000 eur-co je ročná sadzba dane a výsledná daň z MV je za rok 2013 : 13,7 eur
alebo
B: (365/365)*1000 eur-Čo je ročná sadzba dane z MV a výsledná daň z MV za rok 2013 je : 1000 eur

Diky za reakciu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

B možnosť je správna.
0 0
besttracker besttracker

besttracker je offline (nepripojený) besttracker

diky za odpoved,si ma veru nepotesila .. :-(
0 0
AJED AJED

AJED je offline (nepripojený) AJED

účtovníčka
Dobrý večer, dostala som otázku kto je daňovníkom v tomto prípade??? - sro prenajala na 4 mesiace auto manželke konateľa - podnikateľke, lebo mala problémy so svojím autom a ona bez auta nemôže podnikať. v prvom momente ma napadla daňovníčka SZČO (užívateľ) podľa §85,ods.1, pís,.c, ale vlastne je tam veta, že držiteľ ho nepoužíva na podnikanie (teoreticky držiteľ auto nepoužíva, lebo ho ani nemá ) a vlastne keď ho prenajíma sro a má v predmete podnikania prenájom hnuteľných vecí, môžem tam zahrnúť aj auto - a daň by platil držiteľ, lebo podniká ( prakticky má príjem za prenájom auta). Lenže za zvyšných 8 mesiacov ani nepotrebuje sro zaplatiť DMV, lebo ho nepoužíva.
Lenže to má ešte háčik auto je na leasing a vlastníkom je leasingovka a podľa ods.1, pís. A - je daňovníkom vlastník vozidla pri prenájme bez predkupného práva - ale vlastne tá leasingovka ani netuší, že auto bolo prenajaté tretej osobe ( otázka je či aj mohlo byť, keď ho prenajal držiteľ - sro prenajala vozidlo bez predkupného práva SZČO) - toto nevymyslíš, to je život...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

sro ma predpokladam predkupne pravo, tzn po skonceni leasingu sro nadobudne vozidlo po uhrade kupnej ceny...ide o financny leasing a nie operativny..ak je to tak v tomto pripade je danovnikov srocka danovnik podľa §85 1a

(851c je napr ak by si podnikatelka manzelka pozicala auto od nepodnikata manzela vlastnil by ho ako sukromna osoba v tom pripade by platila dan szco podnikatelka)
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

AJED
Dobrý večer, dostala som otázku kto je daňovníkom v tomto prípade??? - sro prenajala na 4 mesiace auto manželke konateľa - podnikateľke, lebo mala problémy so svojím autom a ona bez auta nemôže podnikať. v prvom momente ma napadla daňovníčka SZČO (užívateľ) podľa §85,ods.1, pís,.c, ale vlastne je tam veta, že držiteľ ho nepoužíva na podnikanie (teoreticky držiteľ auto nepoužíva, lebo ho ani nemá ) a vlastne keď ho prenajíma sro a má v predmete podnikania prenájom hnuteľných vecí, môžem tam zahrnúť aj auto - a daň by platil držiteľ, lebo podniká ( prakticky má príjem za prenájom auta). Lenže za zvyšných 8 mesiacov ani nepotrebuje sro zaplatiť DMV, lebo ho nepoužíva.
Lenže to má ešte háčik auto je na leasing a vlastníkom je leasingovka a podľa ods.1, pís. A - je daňovníkom vlastník vozidla pri prenájme bez predkupného práva - ale vlastne tá leasingovka ani netuší, že auto bolo prenajaté tretej osobe ( otázka je či aj mohlo byť, keď ho prenajal držiteľ - sro prenajala vozidlo bez predkupného práva SZČO) - toto nevymyslíš, to je život...
ak je drzitel zapisany sro, danovnikom je sro ... vozidlo pouziva na podnikanie - ved sro prenajala ... a ze nema vyuzitie cely rok, podla usmernenia FS ich nezaujima

alikvotnu cast dane si mala sro zakalkulovat do ceny prenajmu

to ci mohla sro dalej auto prenajat inemu podnikatelovi, by malo byt uvedene v zmluve s lizingovkou
1 0
efka23 efka23

efka23 je offline (nepripojený) efka23

žena
ďakujem
Naposledy upravil efka23 : 30.01.14 at 06:19
0 0
AJED AJED

AJED je offline (nepripojený) AJED

účtovníčka
tiež ďakujem
0 0
yvonlet yvonlet

yvonlet je offline (nepripojený) yvonlet

Dobry den

prosim o radu. Zamestanec vyuzival sukromne auto za co sa mu vyplacali cestovne nahrady. Pred rokom stacilo uviest do DP len kategoriu N, podla technickeho preukazu je to N1 ale hlasi mi chybu, ze je kombinacia mozna len N2, co to zas nie je. je to chrysler voyager. aku kombinaciu uviest?

Dakujem
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Dobrý deň, čo uvádzate v r.40 predpokladaná daň? keď sa jedná o daňovníka podľa § 85 odst. 2A?
Ďakujem.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
yvonlet
Dobry den

prosim o radu. Zamestanec vyuzival sukromne auto za co sa mu vyplacali cestovne nahrady. Pred rokom stacilo uviest do DP len kategoriu N, podla technickeho preukazu je to N1 ale hlasi mi chybu, ze je kombinacia mozna len N2, co to zas nie je. je to chrysler voyager. aku kombinaciu uviest?

Dakujem
Daňové priznanie vyplňuješ podľa poučenia, nie podľa technického preukazu.
V poučení máš na výber: N - nákladné 2-nákladné

http://www.porada.sk/t233038-dan-z-m...ml#post2475570
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Dobrý deň,

chcem sa uistiť, ak podávam opravné DP k dani z MV, vyplním ho nanovo správne a oddiel V. nevyplňam
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Ak som dobre pozerala VZN na 2013, v Trnavskom kraji neplatí znížená daň pre autá EURO 3. Na E-dane je napísaná. Je tu rozpor!!!
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
heja3
Ak som dobre pozerala VZN na 2013, v Trnavskom kraji neplatí znížená daň pre autá EURO 3. Na E-dane je napísaná. Je tu rozpor!!!
Kde? Trnava má zníženú sadzbu len na EURO 4a5
Naschvál som sa pozrela, v E-dane v tabulke je len EURO 4a5
Cez portál fin.správy je tiež len EURO 4a5

Niečo si prehliadla.
Naposledy upravil kn-alka : 30.01.14 at 10:23
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

druzstvo81
Dobrý deň, čo uvádzate v r.40 predpokladaná daň? keď sa jedná o daňovníka podľa § 85 odst. 2A?
Ďakujem.
nv tomto pripade je to nula
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

nv tomto pripade je to nula[/QUOTE]

Ďakujem.
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, ak v jednoosobovej sro využíva konateľ svoje súkromné vozidlo na zahraničné pracovné cesty, ktoré trvajú viac dni, musí sro podať DP k dani z MV ako daňovník podľa §85 odst. 2A?


Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ÁNo. DP podáva spoločnosť.
0 0
Načítať ďalšie