Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel 2013

Zmeny od 1.1.2013
- Od 1. januára 2013 predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a
prípojné vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa
sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy sú predmetom dane z príjmov.
Z uvedeného vyplýva, že od 1. januára 2013 predmetom dane bude len vozidlo, ktoré
je evidované v Slovenskej republike, bez ohľadu na to, kde sa vozidlo bude používať na
podnikanie. To znamená, že vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo v zahraničí,
v zdaňovacom období roku 2013 už nebudú podliehať dani z motorových vozidiel, a to
i napriek tomu, že sa vozidlo bude používať na podnikanie na území Slovenskej republiky.
- Na základe uvedenej úpravy, pri vyplácaní cestovných
náhrad zamestnancovi za používanie vozidla na služobné cesty je daňovníkom dane
zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či zamestnanec je držiteľom tohto vozidla alebo nie je.

- Od 1. januára 2013 daňovník nemá oznamovaciu povinnosť pri vzniku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel, ale iba pri jej zániku.
- Došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Usporiadat
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Tak ako to teda je? Auto sme odhlásili vo februári 2013, nakoľko sa nevyužíva. Nepredali sme ho, ostalo v majetku, ale nevyuzi a sa. Žiadne phm, ani nič. Uhradime dzmv len za 2 mesiace?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno
2 0
Kavi Kavi

Kavi je offline (nepripojený) Kavi

Dobry den, vyplnam danove priznanie k dani z MV za rok 2013 cez eDane.
V TP mame pri firemnom vozidle uvedenu kategoriu N1. V riadkoch 03+04 je mozne ale zadat len kategorie: M1, M4, N2, N3, O5 a O6. Kedze ide o Fabiu s mriezkou, zadam to ako M1?
Kategória N2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 3 500 kg, ale neprevyšujúcou 12 000 kg ... toto nie je nas pripad.
Ak dam M1 je tu pre nas sazdba podla zdvihoveho objemu motora 121,77€, pre uzitkove vozidla s poctom naprav 2 je sadzba 134,37€.
Prosim o radu, aku kategoriu zadat cez eDane v nasom pripade?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Kavi
Dobry den, vyplnam danove priznanie k dani z MV za rok 2013 cez eDane.
V TP mame pri firemnom vozidle uvedenu kategoriu N1. V riadkoch 03+04 je mozne ale zadat len kategorie: M1, M4, N2, N3, O5 a O6. Kedze ide o Fabiu s mriezkou, zadam to ako M1?
Kategória N2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 3 500 kg, ale neprevyšujúcou 12 000 kg ... toto nie je nas pripad.
Ak dam M1 je tu pre nas sazdba podla zdvihoveho objemu motora 121,77€, pre uzitkove vozidla s poctom naprav 2 je sadzba 134,37€.
Prosim o radu, aku kategoriu zadat cez eDane v nasom pripade?
Zákon o miestnych daniach ...

§ 96
Výklad niektorých pojmov

(1) Úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4.38)

Čiže v DP uvedieš kategóriu vozidla N a druh vozidla 2 - nákladné vozidlo
sadzba je pre úžitkové - vozidlo podľa hmotnosti
0 0
Kavi Kavi

Kavi je offline (nepripojený) Kavi

ked ale podrzim mysku dlhsie na tej jednotke v r. 04, nabehne riadok s napovedou, ze povolene su len kategorie ako pisem vyssie v prispevku - vid. prilozeny dokument. Rovnako ak tam natvrdo necham N1, tak riadky ostanu oranzove a r. 06 je povinny udaj pre vozidla, ktore maju v riadku 04 c. 1. A to je hlupost, aby som pri N vyplnala Zdvihovy objem motora, kedze tento je urcujuci len pre Osobne automobily M1.
???

Vopred dakujem za radu....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Kavi
ked ale podrzim mysku dlhsie na tej jednotke v r. 04, nabehne riadok s napovedou, ze povolene su len kategorie ako pisem vyssie v prispevku - vid. prilozeny dokument. Rovnako ak tam natvrdo necham N1, tak riadky ostanu oranzove a r. 06 je povinny udaj pre vozidla, ktore maju v riadku 04 c. 1. A to je hlupost, aby som pri N vyplnala Zdvihovy objem motora, kedze tento je urcujuci len pre Osobne automobily M1.
???

Vopred dakujem za radu....
ale ved citaj poriadne co som napisala .... druh vozidla 2 ... to ze mas v TP N1, neznamena ze do DPzMV uvadzas N1!
0 0
Kavi Kavi

Kavi je offline (nepripojený) Kavi

Dakujem, pochopila som:-) Pekny den.
1 0
skuku skuku

skuku je offline (nepripojený) skuku

Prosím, poraďte. Mám vozidlo, ktoré má v TP uvedené, že ide o špeciálne vozidlo. je to cisterna.
podla zakona, dani z MV nepodlieha vozidlo, ktoré je v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II (v dokladoch vozidla) označené ako špeciálne vozidlo (nie špeciálne nákladné vozidlo), je určené na vykonávanie špeciálnych činností a zároveň nie je určené na prepravu.
otazka c. 1: preprava sa rozumie preprava osob? tym padom nemusim platit dan?
otazka c. 2: predchadzajuca uctovnicka toto vozidlo uviedla v priznani za rok 2012. ak nie je povinnost platit zan dan a nespravila som odhlasku, musim za rok 2013 dan odviest?
0 0
micuska6 micuska6

micuska6 je offline (nepripojený) micuska6

Na druhej strane technického preukazu v druhom riadku " 2 J Kategória" máš čo uvedené? Mohlo by tam byt napr. N alebo N3, ty tam máš čo?
0 0
skuku skuku

skuku je offline (nepripojený) skuku

mam tam N3
0 0
micuska6 micuska6

micuska6 je offline (nepripojený) micuska6

Tak platíš podľa hmotnosti. Daň určite platiť budeš. Ale pozor, písala si cisternu. To je ťahač =tá N3 ? a k tomu je náves s tou cisternou? Máš 2 technické preukazy, alebo len jeden?
0 0
skuku skuku

skuku je offline (nepripojený) skuku

mam len jeden TP (co ale neznamena, ze niekde aj druhy, idem zistit). zmiatlo ma to specialne vozidlo
ale pozeram, ze v TP cast karoseria je druh: SG cisternova na polievanie
Naposledy upravil skuku : 08.01.14 at 13:49 Dôvod: doplnenie
0 0
micuska6 micuska6

micuska6 je offline (nepripojený) micuska6

Tak to asi bude 1 technický preukaz, v tom prípade spočítaš všetky hmotnosti pripadajúce na jednotlivé nápravy a podla toho súčtu zaradíš vozidlo do kategórie podla hmotnosti, ktorá ti vyšla a počtu náprav. Tie hmotnosti musíš spočítať. Neriaď sa prevádzkovou hmotnosťou, alebo najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou. ( Je to na riadku 33 označenom N= NAJVACSIA PRIPUSTNA HMOTNOST PRIPADAJUCA NA NAPRAVU) napr. 7500 /11500/ - /-
v tomto príipade by to bolo 19 t a 2 nápravy.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

skuku
mam len jeden TP (co ale neznamena, ze niekde aj druhy, idem zistit). zmiatlo ma to specialne vozidlo
ale pozeram, ze v TP cast karoseria je druh: SG cisternova na polievanie
pravdepodobne, neplatis dan z MV ... prestuduj http://www.danovepriznanie.sk/index.php?id=237

aktualne znenie tam spominanej vyhlasky najdes na www.zakonypreludi.sk
0 0
skuku skuku

skuku je offline (nepripojený) skuku

a co to specialne vozidlo, ktore nepodlieha dani? nevztahuje sa to na to?
dakujem za trpezlivost
0 0
micuska6 micuska6

micuska6 je offline (nepripojený) micuska6

No podľa príspevku, čo dala avalik máte karosériu SG-cisterna na polievanie a za tú sa daň neplatí. Ja som myslela, že mate klasickú cisternu, preto som sa pýtala, či máte 2 TP.
Doteraz ste platili daň? Ja by som podala dodatočné priznanie a daň by som žiadala vrátiť.
0 0
skuku skuku

skuku je offline (nepripojený) skuku

dakujem vam obom, velmi ste mi pomohli. za min. rok teda podam dodatocne
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

pozical som si privesny vozik od svagra na podnikanie kto bude platit dan z motorových vozidiel ja ked som si ho pozical?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Fyzická osoba (živnostník) potrebuje na prevoz viacrozmerného nákladu prívesný vozík k autu (prípojné vozidlo), prípadne potrebuje prívesný vozík s väčšou ložnou plochou alebo nosnosťou. Vozík si požičiava napríklad od člena rodiny, priateľov alebo nepodnikateľského subjektu (napr. neziskovej organizácie). V tomto prípade je živnostník daňovníkom podľa § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach, pretože používa vozidlo, ktorého nie je držiteľ a ktorého držiteľ je osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

http://www.podnikajte.sk/dane-a-ucto...iel-2013.xhtml
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tak ja musim zaplatit a mam uviest tie dni ktore som ho pouzival alebo ako to mam nahlasit
0 0
Načítať ďalšie