Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
I.H.
Po preštudovaní poskytnutých materiálov počas "HH" je už aj oveľa jasnejšie ročné zúčtovanie poistného a sú tam zodpovedané aj niektoré mnou položené otázky v "porade", na ktoré ste mi žiaľ neodpovedal, takže ešte raz vďaka.
...neodpovedal, iste uznáte, že efektívnejšie je hodinku-dve písať materiál užitočný pre stovky ľudí, ako 10 minút sa venovať jednej "sólo" odpovedi...

...Vám je už oveľa jasnejšie ročné zúčtovanie poistného? To ste tie materiály asi nečítali dosť pozorne...
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Tak aby som to upresnila, pod tým "jasnejšie" som mala na mysli vysvetlenie §13 ods.9, teda nie celé ročné zúčtovanie, ale to, ako sa bude postupovať pri súbehu prac.pomerov ako vypočítať tú pomernú časť pre zamestnávateľa.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak I.H., ak sa niekedy uvidíme, rád si to od Vás nechám vysvetliť, inými slovami, treba pre Ministerstvo vypracovať metodický pokyn na robenie ročného zúčtovania, každý dobrý nápad, ako to vyriešiť, sa hodí.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

Jozef Mihál
Prerušená živnosť = nevykonáva činnosť SZČO = v danom čase neplatí preddavky ako SZČO. Avšak ak bude mať za rok 2005 ako SZČO nejaký základ dane, polovica základu dane bude vymeriavacím základom, z ktorého zaplatí v ročnom zúčtovaní zdravotné poistenie.
pri určení vymeriavacieho základu strop na poistné bude 12x32000 alebo počet dní resp. mesiacov podnikania x 32000 ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Strop VZ na ZP pre SZČO, ktorý v roku 2005 nebude zamestnancom, bude za rok 2005 daný ako:

Počet začatých mesiacov podnikania krát 43095 Sk.

Napríklad X.Y. získa ŽL k 15.8.2005. Zamestnaný v roku 2005 nie je. Strop jeho VZ bude 5 x 43095 Sk = 215475 Sk.

Viď § 13 odsek 8 písmeno b) zákona 580/2004 v znení novely prijatej v NR SR 2.12.2004.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 23.12.04 at 10:19
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Som zamestnaná na pracovnú zmluvu. Som konateľkou s.r.o. z ktorej nemám žiadny príjem, som SZČO kde základ dane tvorí strata. Budem platiť na zdravotné poistenie 3x ?
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Musím čistých konateľov prihlásiť do zdravotnej poisťovne od 1.1.2005 pre účely platenia preddavkov na ZP?

Spoločník s.r.o., je zamestnancom, má pracovnú zmluvu, a v tej istej spoločnosti je aj konateľom pričom z konateľstva nemá žiadnu odmenu. V druhej s.r.o. nepoberá žiaden príjem ani ako zamestnanec ani odmenu ako spoločník ani ako konateľ. Mám sa na túto osobu pozerať ako na jeden celok z pohľadu na platenie preddavkov na ZP alebo mám na platenie preddavkov pozerať v každej s.r.o. zvlášť? Bude teda musieť táto osoba platiť len raz preddavok ako zamestnanec a z konateľstva v dvoch s.r.o nie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VieraM - ak Váš vym.základ za rok 2005 ako zamestnanca bude vyšší, ako cca 79500 Sk, ako konateľ a živnostník nebudete za rok 2005 platiť nič.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ESTER:Konateľ (ak k 1.januáru 2005 už nebol prihlásený ako SZČO) sa sám musí prihlásiť ako platiteľ - SZČO, k 1.januáru 2005
Naposledy upravil Jozef Mihál : 27.12.04 at 08:29
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ESTER
Spoločník s.r.o., je zamestnancom, má pracovnú zmluvu, a v tej istej spoločnosti je aj konateľom pričom z konateľstva nemá žiadnu odmenu. V druhej s.r.o. nepoberá žiaden príjem ani ako zamestnanec ani odmenu ako spoločník ani ako konateľ. Mám sa na túto osobu pozerať ako na jeden celok z pohľadu na platenie preddavkov na ZP alebo mám na platenie preddavkov pozerať v každej s.r.o. zvlášť? Bude teda musieť táto osoba platiť len raz preddavok ako zamestnanec a z konateľstva v dvoch s.r.o nie?
Ak je ten človek v oboch s.r.o. zamestnancom, ako zamestnanec musí v oboch zamestnaniach platiť preddavky. Ako konateľ v dvoch s.r.o. bude platiť preddavky ako jediný platiteľ - jediná SZČO, pričom výška preddavku za január až jún 2005 závisí od jeho základu dane dosiahnutého ako SZČO v roku 2003.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Zamestnancom je len v jednej s.r.o. a poberá príjem zo z.č. V r.2003 ako konateľ nemal žiadne odmeny v oboch s.r.o. T.j. bude platiť preddavky len ako zamestnanec zo z.č. v tej jednej s.r.o., a ako konateľ v oboch s.r.o., keďže ide o súbeh preddavky platiť nebude?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ahojte, ja si chcem potvrdiť výpočet preddavkov pre SZČO, ktorá je zároveň aj zamestnancom (je a aj bola v roku 2003). V roku 2003 mala základ dane ako SZČO 8173 Sk. Čiže pre preddavky platí výpočet:
8173/2/12 = 341*14% = 48 Sk
konečný výsledok je nižší ako 100 Sk, takže ako SZČO nebude v prvom polroku platiť preddavky na zdravotné poistenie, však?
ďakujem za odobrenie výpočtu
Pekný deň
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ESTER
Zamestnancom je len v jednej s.r.o. a poberá príjem zo z.č. V r.2003 ako konateľ nemal žiadne odmeny v oboch s.r.o. T.j. bude platiť preddavky len ako zamestnanec zo z.č. v tej jednej s.r.o., a ako konateľ v oboch s.r.o., keďže ide o súbeh preddavky platiť nebude?
ESTER - presne tak, bude platiť preddavky ako zamestnanec, preto ako konateľ - čiže na účely zákona o ZP samostatne zárobkovo činná osoba - preddavky platiť nebude. Viď:

§ 16 ods.2 písm.b)
§ 16 ods.7 písm.c)
§ 16 ods.8

zákona 580/2004 Z.z. v znení po novele prijatej v NRSR 2.12.2004.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vladan
ahojte, ja si chcem potvrdiť výpočet preddavkov pre SZČO, ktorá je zároveň aj zamestnancom (je a aj bola v roku 2003). V roku 2003 mala základ dane ako SZČO 8173 Sk. Čiže pre preddavky platí výpočet:
8173/2/12 = 341*14% = 48 Sk
konečný výsledok je nižší ako 100 Sk, takže ako SZČO nebude v prvom polroku platiť preddavky na zdravotné poistenie, však?
ďakujem za odobrenie výpočtu
Pekný deň
Ahoj Vlaďa,
odobrujem tento výpočet, je to presne tak, odkaz na paragrafy rovnaký, ako v predošlom príspevku.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ok, ďakujem Jožko
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Pán, Mihál. Ja sa ešte k predošlej mojej otázke o konateľovi v dvoch s.r.o, ktorý nemusí platiť preddavky chcem spýtať - musia sa prihlásiť v ZP ako SZČO od 1.1.2005?
0 0
Andrej Ahoy Andrej Ahoy

Andrej Ahoy je offline (nepripojený) Andrej Ahoy

Dobry den vsetkym, precital som si celu diskusiu, ale odpoved na moju otazku som nenasiel...asi ju nikto nepolozil. Tak teda>

som zivnostnik, zivnost som zacal prevadzdkovat v septembri 2004, co sa tyka zisku, po odcitani nakladov a nezdanitelneho minima nebude ziadny. Inu oracu nemam. Platim teda 910 Sk od januara? Pride mi o tom nejaky papier so zdravotnej poistovne alebo nie?

Dakujem pekne,
PF2005
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ESTER
...ešte k predošlej mojej otázke o konateľovi v dvoch s.r.o, ktorý nemusí platiť preddavky chcem spýtať - musia sa prihlásiť v ZP ako SZČO od 1.1.2005?
Podľa môjho názoru sa konateľ, ktorý doteraz ako SZČO vo svojej zdravotnej poisťovni nebol prihlásený (hoci mohol byť prihlásený ako zamestnanec) musí ísť k 1.1.2005 prihlásiť ako SZČO.

Je to to isté, ako keď povedzme nejaký zamestnanec si k 1.3.2005 založí živnosť - takisto to musí ohlásiť svojej zdravotnej poisťovni.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Andrej Ahoy
...som zivnostnik, zivnost som zacal prevadzkovat v septembri 2004, co sa tyka zisku, po odcitani nakladov a nezdanitelneho minima nebude ziadny. Inu pracu nemam. Platim teda 910 Sk od januara? Pride mi o tom nejaky papier zo zdravotnej poistovne alebo nie?
Áno, od januára platíte preddavok na zdravotné poistenie a to aspoň vo výške 910 Sk. Papier ak by Vám aj nejaký prišiel, tak to by bola nadpráca vašej zdravotnej poisťovne, ona nie je povinná Vám oznamovať výšku Vašich preddavkov. Vy sa musíte starať o to, aby ste si plnili svoje povinnosti a platili preddavky tak, ako zákon káže.
PF 2006
0 0
Andrej Ahoy Andrej Ahoy

Andrej Ahoy je offline (nepripojený) Andrej Ahoy

Dakujem velmi pekne :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať