Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V citovanom príspevku sa nie celkom dobre a presne vyjadrujem, príjmite moje ospravedlnenie prosím. Uvedený odstavec správne znie takto:

"Keďže konateľ sa považuje podľa zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, je platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Pritom nie je podstatná výška príjmu, ktorý má za výkon funkcie konateľa. Aj keby konateľ nemal za výkon funkcie žiaden príjem, aj tak bude platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Platiteľom poistného bude konateľ bez ohľadu na to, či je nezaopatreným dieťaťom (študentom), či je dôchodcom, či je súčasne zamestnancom alebo či už vykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby napríklad na živnostenský list a podobne. Nie je podstatné ani to, či spoločnosť s r.o. je „živá“ alebo „mŕtva“ – teda existuje „len na papieri“ ale fakticky nevykonáva žiadnu aktivitu, nie je podstatné, či spoločnosť je alebo nie je v likvidácií a pod. Podstatné je, či spoločnosť je zapísaná v obchodnom registri a kto je v zápise uvedený ako konateľ spoločnosti."

Aby ste tomu správne rozumeli. To, že niekto je platiteľom poistného, ešte neznamená, že aj nejaké poistné zaplatí. Ak je niekto platiteľom poistného len ako SZČO (konateľ), musí za rok 2005 zaplatiť poistné zo základu najmenej cca 79500 Sk. Ale ak je niekto platiteľom poistného aj ako SZČO (konateľ) aj ako zamestnanec, jeho úhrnný vymeriavací základ musí byť najmenej cca 79500 Sk. Ak túto výšku dosiahne už ako zamestnanec, tak ak ako konateľ žiadny príjem nemá, ako konateľ fakticky žiadne poistné neplatí.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 29.12.04 at 11:13
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

AHA, už rozumiem.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Dobre a ak tu výšku 79.500,- Sk nedosiahne, z príjmu zamestnanca a ako konateľ tiež nič nemá, nemápovinnosť doplatiť poistné.

Ak by napríklad ako zamestnanec dosiahol sumu len 70.000,- Sk.
Nemá povinnosť ako konateľ doplatiť poistné zo sumy 9.500,- Sk?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, kedže jedna časť jeho "JA" je SZČO, musí mať celkový VZ za rok 2005 vo výške aspoň cca 79500, takže fakticky ako konateľ v danom príklade zaplatí poistné z 9500 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pripomínam, že včera, tj. 28.12.2004 vyšiel v Zbierke, čiastke 297, zákon č.718/2004 - tj. "malá" novela zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, ktorá znamená "veľké" zmeny pre výpočet poistného - SZČO, konatelia, samoplatcovia...
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Prepáčte, že vás otravujem stále dookola, ale potrebujem to vedieť presne:

Ak teda SZČO /živnostník/ aj napriek tomu, že v roku 2003 bol platcom paušálnej dane a v roku 2004 nemá žiadný príjem MUSÍ platiť poistné najmenej vo výške 910,- Sk.

A ako je to s tým ročným vyúčtovaním. Keďže v skutočnosti nemá žiadný základ na platenie poistného, vráti mu poisťovňa preplatok?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

To som si dnes vytlačila, ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR
Ak teda SZČO /živnostník/ aj napriek tomu, že v roku 2003 bol platcom paušálnej dane a v roku 2004 nemá žiadný príjem MUSÍ platiť poistné najmenej vo výške 910,- Sk.

A ako je to s tým ročným vyúčtovaním. Keďže v skutočnosti nemá žiadný základ na platenie poistného, vráti mu poisťovňa preplatok?
Áno, musí platiť preddavok na poistné každý mesiac vo výške 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy - v januári 2005 teda vo výške 910 Sk.

V ročnom zúčtovaní uvedie vymeriavací základ daný ako polovica základu dane dosiahnutého za rok 2005. Tento vymeriavací základ musí byť aspoň vo výške súčtu minimálnych miezd, platných v jednotlivých mesiacoch roka 2005. Ak teda vymeriavací základ bude vo výške súčtu minimálnych miezd, platných v jednotlivých mesiacoch roka 2005, tak poistné, vypočítané z takéhoto základu bude presne vo výške ním - počas roka 2005 - zaplatených preddavkov. Takže nebude ani mať preplatok, ani nedoplatok.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

pan Mihal. Dovolim si spýtať sa 12.1. BA, 18.1. Zilina... v januari Košice už nebudu ??, tie decembrove kosice mi usli
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No dobre, ale on síce uvedie základ dane, ktorý je stanovený, ale to nie je v skutočnosti jeho základ. To je len fiktívny.
To je podľa mňa teda super. teda platí poistné z fiktívne stanoveného základu a nie z toho čo naozaj dostal.
Naposledy upravil Katarína STR : 29.12.04 at 12:00
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
aladin
Dovolim si spýtať sa 12.1. BA, 18.1. Zilina... v januari Košice už nebudu ??, tie decembrove kosice mi usli
Dobrého málo býva...
Takže už len 12.1. BA a 18.1. ZA.
Možno niekedy na jar...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR
No dobre, ale on síce uvedie základ dane, ktorý je stanovený, ale to nie je v skutočnosti jeho základ. To je len fiktívny.
To je podľa mňa teda super. teda platí poistné z fiktívne stanoveného základu a nie z toho čo naozaj dostal.
To máte podobné, ako keď SZČO, ktorý mal hrubý príjem nad 72960 Sk, ale základ dane povedzme nulový, musí platiť poistné do Sociálnej poisťovne zo základu 6500...
"Úmysel zákonodarcu" bol v tomto prípade ten, aby ekonomicky aktívne osoby platili na zdravotné poistenie aspoň z minimálnej mzdy.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Asi máte pravdu.

Už tomu trošku rozumien, ale v prvom momente som mala z toho chaos. Zákon tak a potom novela tak.

Nechám si to uležať v hlave a po novom roku to iste vyjde už kompletné.

Ďakujem vám za ochotu
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR
...ale v prvom momente som mala z toho chaos. Zákon tak a potom novela tak...a po novom roku to iste vyjde už kompletné...
Kompletný zákon aj so zapracovanou novelou nájdete tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3618
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

To snad nie( Ved od 1.1.2005 to ma byt v platnosti. A znova novela? Aky to bude mat dopad pri subehu zamestnanie + SZCO + konatel? Pokusam sa v tom vyznat, ale uz som z toho uplny magor.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Stále to čítam dokola a stále to isté. Skúste si to fakt poriadne prečítať, p. Mihál už z toho musí byť na mŕtvicu. Nie je to jednoduché, ale už sa to dá pochopiť, aspoň teda väčšina.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Prepac Sany, ze som ta tak rozculila. Vcerajsia novela ma tak vyplasila, ze zas neplati to co platit malo a vela veci sa zasa zmeni a asi som si teda neprecitala pozorne dnesne prispevky. Bolo by vsak asi vhodnejsie, keby si nereagovala tak podrazdene, ale si mohla namiesto toho slusne odpovedat a necakat na to, kym bude z toho p. Mihal na mrtvicu, ale si ho mohla v odpovedi zastupit. Zasluzil by si to.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

1.ako je to v prípade keď konateľ nie je zamestnaný ani nie je szčo a je na materskej dovolenke resp.rodičovskom príspevku - má povinnosť platiť 910? Má povinnosť podať ročné zúčtovanie ? (v prípade že sa jedná o celý rok a samozrejme nemál príjem za konateľa v r 2003 až 2005)
2.ako je to v prípade keď konateľ nie je zamestnaný ani nie je szčo a počas roka bude PN - bude sa mu pri ročnom zúčtovaní krátiť aj suma cca 79500 o dni PN? Berú sa do úvahy "neodpracované" dni alebo len mesiace resp. celé mesiace?
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

[QUOTE=Evanka]Prepac Sany, ze som ta tak rozculila. Vcerajsia novela ma tak vyplasila, ze zas neplati to co platit malo a vela veci sa zasa zmeni a asi som si teda neprecitala pozorne dnesne prispevky. Bolo by vsak asi vhodnejsie, keby si nereagovala tak podrazdene, ale si mohla namiesto toho slusne odpovedat a necakat na to, kym bude z toho p. Mihal na mrtvicu, ale si ho mohla v odpovedi zastupit. Zasluzil by si to

Ospravedlňujem sa, ak to vyznelo, že ma to rozčúlilo. Vôbec nie, len mám pocit, že niektoré veci sú fakt stále dokola. Tá novela bola schválená ešte začiatkom decembra, ona len vyšla v zbierke (už) predvčerom, a problém konateľa, SZČO, zamestanec je tu riešený aj na konkrétnych príkladoch. Tvoja otázka nebola dosť konkrétna.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivan01
1.ako je to v prípade keď konateľ nie je zamestnaný ani nie je szčo a je na materskej dovolenke resp.rodičovskom príspevku - má povinnosť platiť 910? Má povinnosť podať ročné zúčtovanie ? (v prípade že sa jedná o celý rok a samozrejme nemál príjem za konateľa v r 2003 až 2005)
2.ako je to v prípade keď konateľ nie je zamestnaný ani nie je szčo a počas roka bude PN - bude sa mu pri ročnom zúčtovaní krátiť aj suma cca 79500 o dni PN? Berú sa do úvahy "neodpracované" dni alebo len mesiace resp. celé mesiace?
1. Nádherný problém. Konateľ je SZČO, je platiteľ poistného ako SZČO, štát poistné určite neplatí - § 11. Pre SZČO platí, že vym.základ je najmenej súčet minimálnych miezd platných počas roka 2005, s odkazom na zákon o minimálnej mzde, v prípade SZČO je však úmysel zákonodarcu taký, že aj keď by bol po celý rok PN alebo na MD, RP, na vojne a pod. tak by mal dodržať to, že VZ je aspoň súčet mesačných minimálnych miezd, tj. za rok 2005 cca 79500 Sk.
Tu by sa dalo chytiť toho, či konateľ skutočne vykonáva činnosť, keď je predsa na MD, RP. Istá šanca pre takýto výklad by bola. Potom by to znamenalo, že konateľ sa považuje za SZČO a podáva ročné zúčtovanie v prípade, ak aspoň 1 deň v roku 2005 nebol na MD alebo RP. A potom jeho VZ by bol súčet mesačných minimálnych miezd za tie mesiace, kedy nebol na MD, RP. Mne sa samozrejme takýto výklad páči ale ani zďaleka Vám neviem zaručiť, že sa to bude páčiť aj poisťovni.
2. Odpoveď je myslím zrejmá z predošlého. Celé mesiace PN by mohli znamenať nezapočítanie takéhoto mesiaca do povinnosti mať VZ aspoň vo výške súčtu min.miezd za mesiace, kedy konateľ vykonával činnosť...

...skúsim nadniesť Vami nastolené otázky vyššie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať