Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evanka a vôbec všetci. Ignorujte prosím zákon 580/2004 v podobe pred novelou 718/2004. Nevšímajte si to, nečítajte to.

Novelou č.718/2004 sa zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení pokiaľ ide o platenie odvodov úplne zmenil. V záujme ušetrenia si nervov študujte zákon v podobe po novele č.718/2004. Link na znenie zákona po tejto novele je:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=3618

...ešte upravené klasické príslovie: Dvakrát čítaj a raz sa pýtaj.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 14:58
0 0
marvikand marvikand

marvikand je offline (nepripojený) marvikand

Jozef Mihál
Ak bude ako zamestnanec na rodičovskej dovolenke do 6-tich rokov, štát bude platiť poistné. Aj keď bude s dieťatom doma povedzme do 10-tich rokov veku a bude mať neplatené voľno, aj tak bude štát platiť poistné. Ak bude zamestnaná a nebude na rodičovskej dovolenke, bude samozrejme platiť poistné ako zamestnanec. Nie celkom chápem zmysel otázky.
Podla Zakonnika prace ale moze byt matka doma s dietatom do 6-teho roku jeho veku len v pripade ze ide o dieta s dlhodobo nepriaznivym zdravotnym stavom, ktory si vyzaduje osobitnu starostlivost. Co ked je dieta zdrave? Navyse Zakonnik prace nepozna vraj "neplatene volno".
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
marvikand
Podla Zakonnika prace ale moze byt matka doma s dietatom do 6-teho roku jeho veku len v pripade ze ide o dieta s dlhodobo nepriaznivym zdravotnym stavom, ktory si vyzaduje osobitnu starostlivost. Co ked je dieta zdrave? Navyse Zakonnik prace nepozna vraj "neplatene volno".
marvikand, Vy ste sa ma pôvodne pýtali toto (viď príspevky 224 a 228):

Otazka: Je vyhodne pre matku trojrocneho zdraveho dietata poziadat o rodicovsku dovolenku do 6-teho roku veku dietata a zostat v zamestnaneckom pomere, ked stat podla tejto novely bude platitelom poistneho?

Samozrejme podľa Zákonníka práce v prípade zdravého dieťaťa zamestávateľ poskytne rodičovskú dovolenku len do dovŕšenia 3-roku veku dieťaťa. Takže fakticky matka z Vašej otázky nemôže požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku do 6-roku veku dieťaťa. Môže však zamestnávateľa požiadať o neplatené voľno napr. na základe § 141 ods.1 ZP.
Zamestnankyňa zostane v pracovnom pomere, ale jej mzda bude 0, jej VZ na zdravotné poistenie bude takisto 0 a bude to v poriadku, lebo jej prislúchajúca minimálna mzda podľa zákona o min.mzde je 0, keďže je na neplatenom voľne. Čiže ona platiť vlastne nebude, platiť bude štát - viď § 11 ods.8 písm. b) zákona 580/2004 po novele 718/2004.


Naposledy upravil Jozef Mihál : 31.12.04 at 10:24
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
dávam do pozornosti link, bod 769.

http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2004&cc=310

o platení preddavkov na verejné zdravotné poistenie a o ročnom zúčtovaní preddavkov ...

... len neviem, či ja nedobre čítam, alebo tam nič extra nie je?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, je to v "dnešnej" Zbierke. Podstata "pre nás" je v tom, že táto vyhláška rámcovo pojednáva o tom, ako bude vyzerať mesačný výkaz preddavkov, ktorý bude odovzdávať zamestnávateľ. Dúfal som, že tam nebude to, čo tam napokon bude - menný zoznam všetkých poistencov - zamestnancov, ich príjem, vymeriavací základ, poistné zamestnanca a zamestnávateľa... Takže chvíľu bude trvať, kým to mzdárka vyplní, či bude možné používať "svoje" tlačivá alebo či bude nejaká elektronická forma výkazu zatiaľ neviem.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... a história sa opakuje
Od 1.1.2004 sme to tak začali praktikovať pre veličenstvo Sociálnu poisťovňu, tak prečo v roku 2005 krátiť Zdravotnú poisťovňu, však?
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

Dobry den pan Mihal
Chcela by som sa opytat, ze ked budem vypocitavat mzdy za december a budem ich vypocitavat v januari tak ich mam vypocitavat podla starych pravidiel alebo novych, ktore ste nam predniesli na Vasom seminari v decembri (samozrejme ze s tymi novinkami co sa schvalili alebo neschvalili)

Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vlaďa:Smutné hmmm.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Keity - mzdy za december vypočítate v januári samozrejme "po starom".
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Prajem prijemny den diskutujucim, aj ja som sa zacitala do noveho zakona o ZP, dal nam poriadne zabrat hlavne hned necakana novela,ale stale mi nie je jasne, ked SZCO platil zdrav.poistenie z prijmu za r. 2003, mal by tu istu ciastku platit do juna 2004 alebo ma platit hned teraz v januari tych 910.- Sk?
Prosim poradte mi.dakujem.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Tych 910,-Sk budes fyzicky platit az vo februari, lebo sa plati pozadu.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujem velmi pekne. ak som to spravne pochopila tak je uplne jedno ci SZCO ma vymeriavaci zaklad 200tis. zaplati si preddavkovo 910.-mes. po 1.7. mu zdravotna poistovna urci kolko bude nadalej skutocne podla Dan.priznania platit preddavkovo do ZP? alebo si to ma SZCO sam vypocitat a platit hned od januara presne podla vymer.zakladu ?
dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Majka - počnúc 8-mym februárom, kedy sa prvýkrát platí poistné po novom - za január - si SZČO vypočíta poistné (rozumej preddavok na poistné) tak, že poistné je:
14% z 1/24-tiny čiastkového základu dane z príjmu SZČO za rok 2003. Najmenej to musí byť suma 910 Sk, najviac suma 6034 Sk. SZČO si to musí vypočítať sám.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakujem Vam, hmmm v r. 2003 boli vsetci moju uctujuci zivnostnici platcami pausalnej dane a v r. 2004 platili z minimalneho VZ.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako platcovia paušálnej dane za rok 2003 ich základ dane neexistuje, preto ich preddavky budú vo výške 910 Sk za január - jún 2005. Ak majú paralelne nejaké zamestnanie, tak preddavky za január - jún 2005 budú 0.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Nemaju, su to len SZCO maju obrovsky prijem /hruby prijem-vydavky/ cca 400tis. za r. 2004
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

a ak sú SZČO popri tom dôchodcovia ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR
a ak sú SZČO popri tom dôchodcovia ?
Pojem "dôchodcovia" sa v novom zákone o zdravotnom poistení nevyskytuje. Takže ak sú dôchodcovia - SZČO, platia preddavky.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Platí sa odvod do zdavotnej poisťovne z odmien členom orgánov a.s. za výkon funkcie - predstavenstvo, dozorná rada?
Podľa starého zákona sa platilo do zdravotnej poisťovne, podľa nového sa platiť nebude? Ak sa odmena za rok 2004 napr. členom predstavenstva, ktorí majú okrem tejto odmeny aj príjem zo závislej činnosti vyplatí až vo februári (so mzdou za január)
nebudú odmeny podliehať odvodom do zdravotnej poisťovne?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Pán Mihál, práve som konečne dočítala Vašu HH a klobúk dolu - veľmi výstižný materiál, ale aj tak mi nie je jasno. Som SZČO a zároveň spoločník a konateľ v jednej novej s.r.o./vznikla v 9/2004/ zatiaľ bez akejkoľvek odmeny a príjmu. Budem teda zdrav.poistenie platiť 2x po 910,- čiže 1820,- mesačne? Potom radšej ukončím SZČO a budem radšej nasledovať "p.HUGA" spoločník-konateľ z posledného príkladu HH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať