Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Jozef Mihál
Prihlásiť sa musí ako SZČO, lebo sa ním stal od 1.1.2005 - ak nie je náhodou už prihlásený ako živnostník - ale to asi nie je, kedže píšete, že živnosť má pozastavenú. Takže prihlásiť.
Platiť preddavky ako SZČO - konateľ, nebude, lebo je zamestnaný.
V materiáloch "Konatelia- odvody a daň z príjmu" časť Konateľ s odmenou, zároveň je zamestnanec- sa píše: Počas roka 2005 bude platiť preddavky na poistné dvakrát. Ako to teda vlastne je? I keď mi nie je jasné ďalej: Ako konateľ - SZČO - bude v prvom polroku 2005 platiť preddavky na poistné .......z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2003. Ako preukáže svoj príjem, odmenu konateľa v roku 2003?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
esprit
Môžem sa ešte spýtať ako je to s týmto konateľom na účely SP. Tam sa nemusí prihlásiť?
Do Soc.poisťovne sa konateľ neprihlasuje - podľa zákona 461/2003 nie je ani zamestnancom, ani SZČO.
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

A ako má postupovať spoločník - konateľ ak poberá rodičovský príspevok a za výkon funkcie konateľa nemá ziadny príjem? Už sa v tom vôbec nevyznám, všade je písané niečo iné. Ďakujem za odpoveď
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Magma
V materiáloch "Konatelia- odvody a daň z príjmu" časť Konateľ s odmenou, zároveň je zamestnanec- sa píše: Počas roka 2005 bude platiť preddavky na poistné dvakrát. Ako to teda vlastne je? I keď mi nie je jasné ďalej: Ako konateľ - SZČO - bude v prvom polroku 2005 platiť preddavky na poistné .......z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2003. Ako preukáže svoj príjem, odmenu konateľa v roku 2003?
Neviem na ktorej strane siete je chyba...

Prosím každého, kto sa ešte bude pýtať na preddavky konateľa, aby si najskôr pozorne prečítal tento príspevok:

1. Konateľ je SZČO
2. SZČO (teda i konateľ) platí preddavky
3. Výška preddavku SZČO od januára do júna 2005 sa určí ako 14% z 1/24 základu dane, ktorý ako SZČO dosiahol v roku 2003
4. Výška preddavku musí byť najmenej 910 Sk
5. Bod 4. neplatí, ak je SZČO - konateľ, súčasne aj zamestnancom
6. Ak preddavok vyjde menej ako 100 Sk, neplatí sa vôbec.

Toť podstata toho, ako platí preddavky SZČO, teda i konateľ.

Ešte ku konateľom, a všeobecne k SZČO, ktoré už sú zdravotne poistené v inom členskom štáte.

Podľa nariadenia Rady EHS č.1408/71 môže byť občan EÚ zdravotne poistený len v jednom štáte. Je vylúčené, aby bol súčasne poistený v inom členskom štáte, napr. v Česku a súčasne poistený aj na Slovensku. Existuje však výnimka - ak ide osobu, ktorá je v inom členskom štáte poistená ako zamestnanec a na Slovensku vykonáva činnosť SZČO (konateľ), tak má byť aj na Slovensku zdravotne poistená ako SZČO. Doporučujem však konkrétne prípady prejednať so slovenskou zdravotnou poisťovňou.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 04.01.05 at 19:42
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte k tomu, ako preukáže konateľ svoj príjem konateľa.
= chyba zákona. Typická SZČO, čiže živnostník, s tým nemá problém. V daňovom priznaní je jasne vyčíslený základ dane zo živnosti a nielen z nej, ale zo všetkých činností, spadajúcich pod § 6 zákona o dani z príjmov. Odmena a činnosť konateľa však nespadá pod § 6 ale pod § 5 zákona o dani z príjmov. Čiže potenciálna suma odmeny konateľa je ukrytá niekde medzi ostatnými príjmami dotyčnej osoby zo závislej činnosti, v daňovom priznaní na odmenu konateľa neexistuje osobitný riadok.
Takže dokazovanie, aká bola odmena konateľa za rok 2003, bude v praxi obrovský problém, žiadne rozumné riešenie ja osobne neviem.
0 0
SlavkaS SlavkaS

SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

Ahoj Jožko,
Ja ťa poprosím ako je to s prokuristami?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Magma
V materiáloch "Konatelia- odvody a daň z príjmu" časť Konateľ s odmenou, zároveň je zamestnanec- sa píše: Počas roka 2005 bude platiť preddavky na poistné dvakrát. Ako to teda vlastne je? I keď mi nie je jasné ďalej: Ako konateľ - SZČO - bude v prvom polroku 2005 platiť preddavky na poistné .......z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2003. Ako preukáže svoj príjem, odmenu konateľa v roku 2003?

Ja som sa nad tým tiež pozastavila, je tam napísané že bude platiť preddavky 2x a v príspevku pred tým ste pán Mihál odpovedali, že len raz.

Keď som to včera čítala doma, musím povedať, že som to hneď šmarila do koša.

Ale myslím, že tam je len chyba.
Lebo keď si tejto vety nevšímam, už tomu celkom rozumiem.
Prečítala som to celé asi 3 x a pomaly už rozumiem kto platiť musí a kto nie.
Naposledy upravil Katarína STR : 04.01.05 at 07:53
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

To je super že rozumiete kto má platiť, môžte mi poradiť či má platiť konateľ - spoločník, ktorý nepoberal ani nepoberá žiadnu odmenu za výkon funkcie a poberá momentálne rodičovský príspevok? Ďakujem
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

zhrniem :

fyzická osoba - konateľ, spoločník, momentálne na rodičovskom ?

ako konateľ sa považuje za SZČO

Takže neberie ani ako konateľ, ani ako spoločník žiadnú odmenu.

Je ešte niekde zamestnaný ako zamestnanec ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Citujem z inkriminovaného článku:

"Počas roka 2005 bude platiť preddavky na poistné dvakrát. Raz ako zamestnanec a raz ako samostatne zárobkovo činná osoba.

Ako zamestnanec bude platiť preddavky vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím), z vymeriavacieho základu zisteného ako úhrn započítateľných príjmov dosiahnutých v jednotlivých mesiacoch na základe pracovnej zmluvy. Tento vymeriavací základ musí byť najmenej vo výške jemu prislúchajúcej minimálnej mzdy a najviac vo výške 43095 Sk.

Ako konateľ – samostatne zárobkovo činná osoba – bude v prvom polroku 2005 platiť preddavky na poistné vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím) z jednej dvanástiny polovice základu dane z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2003. V druhom polroku 2005 bude platiť preddavky na poistné vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím) z jednej dvanástiny polovice základu dane z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2004. Maximálna výška preddavku počas celého roka 2005 môže byť 6034 Sk (v prípade zdravotného postihnutia 3017 Sk). Ak výška preddavku vyjde nižšia, ako 100 Sk, preddavok ako konateľ neodvádza. Ak napríklad v rokoch 2003 a 2004 nemal ako konateľ žiadne odmeny, preddavok ako konateľ v roku 2005 platiť nebude."

Lepšie to skutočne napísať neviem...
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

esprit pozri na príspevok 261. Aj ja mam ten problém. Uz sa na tom pracuje. Ale "ja" si myslím že musí platiť preddavok 910,-
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SlavkaS
Ja ťa poprosím ako je to s prokuristami?
Slávka, prokurista nie je konateľ. Nie je ani zamestnanec, na výkon prokúry nemá pracovnú zmluvu. Takže z odmeny prokuristu nie je zdravotné poistenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
esprit
...má platiť konateľ - spoločník, ktorý nepoberal ani nepoberá žiadnu odmenu za výkon funkcie a poberá momentálne rodičovský príspevok? Ďakujem
Má platiť, je konateľ = je SZČO = musí platiť preddavky = musí vykonať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné za rok 2005 zo základu najmenej vo výške súčtu min.miezd, platných v tých mesiacoch roka 2005, počas ktorých bol zapísaný v o.r. ako konateľ.
Nie je podstatné, že popritom poberá rodičovský príspevok.
Jediné riešenie je čím rýchlejší jeho výmaz ako konateľa z o.r. Ak to stihnete v januári, zaplatí len tých 910 Sk a to bude všetko.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Jozef Mihál
Citujem z inkriminovaného článku:

"Počas roka 2005 bude platiť preddavky na poistné dvakrát. Raz ako zamestnanec a raz ako samostatne zárobkovo činná osoba.

Ako zamestnanec bude platiť preddavky vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím), z vymeriavacieho základu zisteného ako úhrn započítateľných príjmov dosiahnutých v jednotlivých mesiacoch na základe pracovnej zmluvy. Tento vymeriavací základ musí byť najmenej vo výške jemu prislúchajúcej minimálnej mzdy a najviac vo výške 43095 Sk.

Ako konateľ – samostatne zárobkovo činná osoba – bude v prvom polroku 2005 platiť preddavky na poistné vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím) z jednej dvanástiny polovice základu dane z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2003. V druhom polroku 2005 bude platiť preddavky na poistné vo výške 14% (prípadne 7%, ak je osoba so zdravotným postihnutím) z jednej dvanástiny polovice základu dane z príjmu dosiahnutého v súvislosti s výkonom funkcie konateľa v roku 2004. Maximálna výška preddavku počas celého roka 2005 môže byť 6034 Sk (v prípade zdravotného postihnutia 3017 Sk). Ak výška preddavku vyjde nižšia, ako 100 Sk, preddavok ako konateľ neodvádza. Ak napríklad v rokoch 2003 a 2004 nemal ako konateľ žiadne odmeny, preddavok ako konateľ v roku 2005 platiť nebude."

Lepšie to skutočne napísať neviem...

Už som to pochopila.
Ale človek sa hneď zarazí, že musí sa platiť 2x.

Ale to sa platí, len ak by mal konateľ príjem z výkonu tejto funkcie.
Ak by nemal žiaden príjem z tejto funkcie, tak 2x neplatí. Platí len zo mzdy.
A teda len raz.
Toto platí, ak je konateľom zároveň aj zamestnancom.


Ak by ale osoba bola len konateľom a nebola zvlášť ešte SZČO či zamestnancom, tak bez ohľadu na to či mala, alebo nemala príjem z výkonu funkcie konateľa musela by platiť preddavky vo výške minimálne 910,-Sk mesačne.

Pochopila som to správne ?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ale keby bol aj zamestnancom, tak by nemusel platiť preddavky, je tak ?

týka sa to esprit
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

Katarína STR
Ale keby bol aj zamestnancom, tak by nemusel platiť preddavky, je tak ?

týka sa to esprit
keby bol zamestnancom na MD resp.rodičovskom príspevku tak prevdepodobne nepoberá mzdu a musí platiť ako konateľ SZČO - 910
ak by bol ma MD resp.RP a poberal by mzdu nemusí platiť ako konateľ SZČO - 910.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

vladan
Lucka, neviem na ktorú zdravotnú poisťovnu ste volali, ale ja som dnes hovorila so VZP a tam mi potvrdili to, že sa má konateľ prihlásiť ako SZCO. Má to tak urobiť na prihláške poistenca + doložiť fotokopiu výpisu z obchodného registra.
Mne povedali vo VšZP, že konateľ sa prihlasuje na tlačive oznámenie poistenca...Aj som si dnes bola vyzdvihnúť, teraz neviem...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
konkretizujem skratku VZP v mojej odpovedi: VZP = Všeobecná zdravotná poisťovňa. Čiže tam mi povedali, že sa má konateľ prihlásiť + doložiť fotokópiu výpisu z obchodného registra.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Mne ale príde správnejšie poslať "oznámenie", veď ja už v poisťovni prihlásená som. Teraz len rozšírim kategóriu poistenca aj o SZČO. A vôbec nechápem, načo im je kópia výpisu z OR. To si myslia, že sa len tak z pasie prihlásim aj ako SZČO?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Sany, čo? ....
1. Do zdravotnej poisťovne sa z titulu konateľ prihlasuješ na prihláške poistenca, kde vyznačíš kolonku konateľ, resp. SZČO (podľa novely zákona o zdravotnom poistení sa konateľ považuje za SZČO).
2. Prihlásiť by si sa do zdravotky ako konateľ mala, lebo tak to určuje zákon o zdravotnom poistení.
3. To, že si už prihlásená z titulu zamestnanca, resp. občana to je OK.
4. Titul konateľ (SZČO) je úplne iná kategória.
5. Preto sa musíš do zdravotnej poisťovne prihlásiť 2x.
6. Kópia výpisu z OR je im na to, aby tam videli, že si konateľom - aj keď si myslím, že by si to mohli zistiť sami, no ale čo neurobíš pre zdravotnú poisťovňu, však?
Už je to trochu zrozumiteľnejšie?
Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať