Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ejha, musí sa osoba prihlásiť do ZP ako konateľ aj keď je zamestnancom a platí z tohto príjmu poistné a je zrejné, že z funkcie konateľa nebude dostávať žiadnú odmenu a tým pádom ani nebude platiť žiadné odvody do ZP?
Je v 3 s.r.o. konateľom+ zamestnanec.

Potom je tu ešte osoba, ktorá je konateľom, ale je zároveň aj SZČO živnostník.
Tu je zrejmé to, že bude platiť preddavky na poistné ako živnostník a ako konateľ nebude dostávať žiadnú odmenu. A teda nebude platiť poistné ako konateľ.
Musí sa aj tu ešte zvlášť prihlásiť do poisťovne?

Asi nie, že ?

Prihlásiť by sa mal ak by mal asi platiť, že ?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ak je konateľ vo svojej ZP už registrovaný ako SZČO a je súčasne konateľom vo viacerých sro, tak teraz by mal pre ZP opäť vyplniť registračný list, kde okrem SZČO-podnikateľ uvedie že je ešte aj SZČO-konateľ a doloží kópie výpisov jednotlivých sro z OR. Alebo stačí len zaslať kópie výpisov z OR a to, že je už raz registrovaný ako SZČO stačí?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ak je už SZČO raz prihlásený do ZP, tak ako konateľ sa už neprihlasuje (keďže sa konateľ=SZČO). A zasielať kópie výpisov sa mi zdá zbytočné.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

A ak je zamestnanec aj konateľom?
Ako konateľ platiť preddavky poistného nebude.

Musí sa aj tak registrovať ?

Podľa mňa by to bola zbytočná registrácia, ak platiť nebude nič.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Vladan, mne to je dosť jasné, len proste považujem za nezmysel prihlasovať sa do ZP na prihláške poistenca. Ja tam už prihlášku poistenca mám podanú. Ja teraz len rozširujem kategóriu poistenca - nebudem už poistencom len ako zamestnanec, ale aj ako SZČO, ale stále to budem ja.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Sany, je to to isté ako keď to porovnáš so Sociálnou poisťovňou, však? Aj tam sa prihlasuješ 2x.
Tak prečo hľadať logiku niekde, kde chýba
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Priznávam, že stále nemám jasno a prosím len o odpoveď "áno" alebo "nie"

Konateľ v jedinej-svojej s.r.o. nemal,nemá a nebude mať iný príjem okrem mzdy ako zamestnanec vo svojej s.r.o.

Prihlásiť ho aj ako SZČO ?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja hovorím, že "áno"
Naposledy upravil vladan : 04.01.05 at 10:09 Dôvod: áno pre Paulu
0 0
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

Pan Mihal, volala som do vseob.zdrav.poistovne a oni este presne nevedia co a ako alebo povedali mi,ze ak je zamestnany v CR a je konatel v SR bude platiti aj v CR a v SR, pretoze su tam nejake vynimky.Tak neviem,ako to je. Dakujem
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Úplne mimo logiky: je mi jasné, že prihlásiť sa musím, ide len o formu (alebo formulár?) - prihláška, alebo oznámenie?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
prihláška .....
oznámenie ....
Prosím napíš celý názov formulárov.
A ešte, máš obidva dokumenty pri sebe, teda v ruke? Nie? Ak nemáš pôjdeš na zdravotku a keď tam už budeš tak sa opýtaš, ktoré z nich vyplniť!
Ale bude to prihláška poistenca
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ďakujem vladan
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
SODOMA, GOMORA !!!
0 0
Káča Káča

Káča je offline (nepripojený) Káča

Včera som bola na zdravotke a zatiaľ ani oni nevedia s presnosťou, ktorý formulár sa má vyplniť, máš sa sama rozhodnúť.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

už som sa, posielam oznámenie poistenca ( tak sa to presne volá) so sprievodným listom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ruzickova
...volala som do vseob.zdrav.poistovne a oni este presne nevedia co a ako alebo povedali mi,ze ak je zamestnany v CR a je konatel v SR bude platiti aj v CR a v SR, pretoze su tam nejake vynimky.Tak neviem,ako to je. Dakujem

Podľa § 3 zákona o zdravotnom poistení verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. To neplatí, ak je zamestnaná u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na území Slovenskej republiky a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom má sídlo jej zamestnávateľ alebo...atď.
Zmena, oprava -
Je zamestnaný v ČR, z toho vyplýva, že by mal byť zdravotne poistený v ČR.
Podľa nariadenia Rady EHS č.1408/71 môže byť občan EÚ zdravotne poistený len v jednom štáte. Je vylúčené, aby bol súčasne poistený aj v českej aj v slovenskej zdravotnej poisťovni. Je však výnimka - vtedy, ak ide o kombináciu zamestnanie v jednom štáte a činnosť SZČO v druhom štáte.
Takže v tomto prípade majú zrejme vo VšZP pravdu!


Naposledy upravil Jozef Mihál : 04.01.05 at 12:43 Dôvod: Oprava - v danom prípade sa platí v oboch štátoch
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Sany
už som sa, posielam oznámenie poistenca ( tak sa to presne volá) so sprievodným listom.
Neviete niekto, kde by som si na internete stiahla tlačivo Prihláška poistenca – pre VšZP. Na ich stránke o takom niečom nechyrovať - sú tam len iné tlačivá (nechce sa mi behať do poisťovne). Ak to niekto má, môžem poprosiť, aby to hodil „do pľacu” na Poradu.
Ď.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Ivet, aj ja som šuchtala na ich stránke, no nič. Práve toto tlačivo tam není. A tetuška na VšZP mi povedala, že "veď tie tlačivá sú aj na vrátnici, takže ani v rade nemusím stáť". Jéééj, strašne mi to pomôže! (nemám čo iné na práci len lógovať hore-dole, nie?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
vladan
Ivet, aj ja som šuchtala na ich stránke, no nič. Práve toto tlačivo tam není. A tetuška na VšZP mi povedala, že "veď tie tlačivá sú aj na vrátnici, takže ani v rade nemusím stáť". Jéééj, strašne mi to pomôže! (nemám čo iné na práci len lógovať hore-dole, nie?
Ivet a Vladi...
poteším Vás....ja ho mám..!!!
Že som Vám urobila radosť?!? ...hlavne tebe IVET!!! hihi.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Prilepujem tlaciva na VsZP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať