Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

To aby sme upravili v mzdových programoch systém výpočtu - aby konateľovi,ktorý je aj zamestnancom nebolo zrazené ZP? Ovplyvní to aj jeho základ dane v konečnom dôsledku.....Neviem, ako to budeme počítať ,mám z toho veru chaos.
Naposledy upravil Paula : 05.01.05 at 07:45
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ja si myslím, že sa momentálne poisťovne do toho rozumejú ešte menej ako mi všetci.
Radšej si ešte počkáme.
Za január sa bude platiť poistné až vo februári. Netreba sa unáhliť.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Takže zatiaľ treba len konateľa zaregistrovať aj ako SZČO.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Myslím, že je teraz najdôležitejšie neprešvihnúť termín 8.1.2005 na prihlásenie.
Poistné budeme riešiť ešte dlho.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Súhlasím s tým, že je to poriadna sprostosť.

Konečne som sa trocha začala vyznať v tomto chaose a pochopila, že konateľ, ktorý je zároveň spoločníkom a zamestnancom vo svojej s.r.o. a za funkciu konateľa nepoberá žiaden príjem, musí sa síce prihlásiť do ZP ako SZČO ale preddavky platiť ako konateľ nebude. Chcela som si len overiť vo VšZP, na akom tlačive ho treba prihlásiť a oni na mňa vypália, že ho musím ako zamestnanca najskôr odhlásiť...To mi fakt stačilo...
Zatiaľ ho tiež len prihlásim ako SZČO a uvidíme čo ďalej.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

A ozaj na akom tlačive ho príhlásiš? Ja som sa rozhodol, že všetkých konateľov radšej poprihlasujem. Lebo kým mi z poisťovne dajú nejakú odpoveď asi sa načakám.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Práve som sa vrátila z VšZP...taký chaos..ako je tam..to ste asi ešte nevideli...!!!to stálo zato!!
Prihlášky podľa mňa platia staré..bo nové tlačivá nemajú nikde..ani v SP ani vo VšZP...až po 20 -tom..tak mi bolo povedané!!
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Aj ja som bola dnes v našej ZP-Dôvera. Bolo mi povedané, že teraz nemusím robiť nič, že všetko sa vyrieši až koncom januára. Že sa chystá po 10.1. ďalšia novelizácia. Takže vraj sa nemusíme báť termínu 8.1. Takže čakajme, čo zase bude ...........
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Je to zase celé jedno veľké Kocúrkovo - keď som si pýtala tlačivo na prihlásenie konateľa ako poistenca, tak na mňa pozerali, čo to vlastne chcem.
Mne dali vo VšZP – Oznámenie poistenca – ako prihlášku konateľa, kde v kategórii poistenca treba zaškrtnúť P + predložiť kópiu výpisu z OR. O odhlásení konateľa ako zamestnanca nehovorili nič.
Všade povedia inak, kto sa v tom má vyznať (žeby páni poslanci alebo na MZ?)
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

jess
Aj ja som bola dnes v našej ZP-Dôvera. Bolo mi povedané, že teraz nemusím robiť nič, že všetko sa vyrieši až koncom januára. Že sa chystá po 10.1. ďalšia novelizácia. Takže vraj sa nemusíme báť termínu 8.1. Takže čakajme, čo zase bude ...........
p. Mihál, nenapíšete nám niečo k tomu?
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Hlinkovx
Práve som sa vrátila z VšZP...taký chaos..ako je tam..to ste asi ešte nevideli...!!!to stálo zato!!
Prihlášky podľa mňa platia staré..bo nové tlačivá nemajú nikde..ani v SP ani vo VšZP...až po 20 -tom..tak mi bolo povedané!!
Mne pracovníčka VšZP v Trenčíne do telefónu povedala, že nové tlačivo tuším "Prihláška poistenca" si mám prísť vyzdvihnúť na VšZP, na hociktorú pobočku....dobré.... Ale, ako som už písala, najskôr treba konateľa odhlásiť ako zamestnanca....ešte lepšie...
Asi najlepšie bude počkať, ako sa to vyvinie...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Teraz som nahlasovala nového zamestnanca..a som sa jasne pýtala..či majú nové tlačivo...alebo na staré..a povedala..že nové tlačivá nie sú...že čo chcem..však na staré mám dať prihlášku poistenca..a na hromadné dať zmenu..nič viac.../aj mi to orazila!! ja už som z toho fakt blbec/
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Sisa, ostaneme radšej pri scrable a kanaste!
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Prihláška poistenca (je ako príloha v prísp. č. 346) - dáva sa, ak sa prihlasujete do VšZP z inej zdravotky.

Na prihlásenie SZČO (konateľa) do VšZP je Oznámenie poistenca.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Prepacte, mozete mi prosim napisat presne kde najdem vymenovaneho konatela v zakone o zdravotnom poisteni? Vsade nachadzam spoločnika. Co ak konatel nie je spolocnik?
Dakujem.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Je to v novele č. 718/2004 a § 11 ods. 4 písm. e)
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
jess
Sisa, ostaneme radšej pri scrable a kanaste!
JESS...nevieš náhodou..ako sa dá so scrabble a s canastou uživiť??? !! Ja to beriem...kanastu hrávam roky..scrabble pár mesiacov...ale celkom by ma bavila taká práca..len nájsť niekoho..kto by mi za to platil....to by bolo sveta žiť!!!
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Dakujem. Ja som to hladala v 580/2004.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Palino
Pán Mihál, ale JUDr. Kopecký tam píše aj toto:

Žiaľ, podľa terajšieho znenia nového zákona č. 580/2004 Z.z. je tomu tak, že aj keď nebudete ako konateľ s.r.o. poberať žiadny príjem, na účely uvedeného zákona ste považovaný (od 1. 1. 2005) za SZČO, ktorá si musí odvádzať mesačné poistné na zdravotné poistenie novým preddavkovým spôsobom bez ohľadu na to, či ste popritom zúčastnený na zdravotnom poistení aj z dôvodu zamestnania.

Podľa mňa to tak ale nie je, a konateľ, ktorý nepoberal a nepoberá z titulu funkcie konateľa žiadnu odmenu a je zamestnancom, ktorý platí mesačné preddavky, preddavky ako konateľ neplatí. Alebo si to zle vysvetľujem?
Pán Palino, JUDr. Kopecký pravdepodobne komentoval situáciu konateľov a SZČO všeobecne ešte pred prijatím novely č.718/2004. Až v tejto novele sa zadefinovalo (a hádajte kto sa o to pričinil ), že SZČO, ktorá už platí ako zamestnanec, platí síce preddavky, ale nemusí dodržať ustanovenie o minimálnej výške preddavku 910 Sk. Takže ak konateľ v roku 2003 ako SZČO nemal žiaden príjem a je súčasne zamestnanec, platí preddavky 0 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR
pán Mihál, ja viem, že bude platiť len jedenkrát, v tomto smere mi je ten zákon už celkom jasný, ale chcem sa spýtať, či to bude platiť ako SZČO živnostník,alebo konateľ.

Myslím tým, že či to má platiť pod IČOm SZČO živnostníka, alebo je povinný sa prihlásiť ako konateľ a platiť ako konateľ.
Je vôbec povinný sa prihlásiť ako konateľ, keby mal platiť pod IČOm SZČO
živnostníka ?

Alebo sa to bude platiť pod rodným číslom ? A v tom prípade je to jedno ?
Môj názor - ak už je registrovaný v zdravotnej poisťovni ako SZČO, lebo pred rokom 2005 bol a stále je živnostníkom, tak sa prihlasovať ako konateľ nemusí - lebo nikto sa neprihlasuje ako konateľ, ale prihlasuje sa ako SZČO, a tou SZČO je z titulu, že je konateľ.
A keďže už prihlásený ako SZČO je, nemusí robiť nič iné, len platiť tie preddavky (ak treba) a pod IČOM SZČO živnostníka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať