Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ja som bola dnes v Spoločnej zdravotnej poisťovni a vo Všebecnej zdravotnej poisťovni.
V Spoločnej sme dostali tlačivko na prihlásenie konateľa, aj keď zo začiatku nám nerozumeli, že čo vlastne chceme, a potom nám dokonca dali aj tlačivo, že keď konateľ nepoberá žiadnu odmenu z konateľstva, tak aby sme to tam vyplnili. Konateľ tam potom musí prísť osobne a pred zamestnankyňou poisťovne podpísať, alebo to môže poslať aj po niekom inom, ale musí to ísť podpísať pre notára.
Vo všebecnej sme sa nedočkali ničoho, akurát chaosu, kopec ľudí. Žiadne tlačivo nám nechceli dať, že konateľ musí prísť osobne, a pred nimi celé tlačivo vypisovať (nielen podpisovať). Dokonca ani samotnému konateľovi nechceli dať tlačivo, aby si ho zobral, vypísal, a potom neskôr ho doniesol a pred nimi podpísal.
Proste fakt to dnes stálo zato.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

A mal by sa prihlasiť konateľ spoločnosti ak je v tej istej spoločnosti aj zamestnanec ?
Aj napriek tomu, že ako konateľ platiť poistné nebude ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR
A mal by sa prihlasiť konateľ spoločnosti ak je v tej istej spoločnosti aj zamestnanec ?
Aj napriek tomu, že ako konateľ platiť poistné nebude ?
Mal by sa aj tak prihlásiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
silvia
Teraz som volala do VšZP poisťovne v Trenčíne, kde mi povedali, že konateľ, ktorý je zároveň aj zamestnancom s.r.o., za funkciu konateľa nepoberá žiaden príjem, má len mesačnú mzdu ako zamestnanec, sa musí ako zamestnanec odhlásiť zo zdravotnej poisťovne a prihlásiť sa ako konateľ=SZČO a platiť bude "zatiaľ " 910,- Sk mesačne, "neskôr" sa mu spočíta jeho príjem a preddavok sa upraví. A samozrejme že sa musí prihlásiť na novom tlačive, ktoré si treba vyzdvihnúť priamo na poisťovni.

Čo vy na to?
Totálny nezmysel.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Ja by som sa zasa chcela spýtať. Konateľ je zdravotne poistený v poisťovni Apollo, papier mu prišiel zo všeobecnej zdravotnej poisťovne, že sa musí dostaviť, ale inštrukcie, že tie ešte pošlú. Konateľ je v zamestnaneckom pomere a mzdu poberá ako technický riaditeľ. Je nám to veľmi divné, že mu to poslala práve všeobecná zdravotná poisťovňa, keď nieje ich poistencom. Mám vtom chaos, viete mi niekto poradiť? Ďakujem
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

A to im vážne preskočilo? To sa ani inak nazvať nedá.Ja som poslala poštou oznámenie poistenca, kde som zaškrtla SZČO a v sprievodnom liste som napísala, že preddavky platiť nebudem, nakoľko nepoberám žiaden príjem z výkonu funkcie konateľa a ZP odvádzam ako zamestnanec. Povinnosť som si splnila, nikde nie je napísané, že sa musím prihlásiť osobne. Stačilo, že som si bola pre tlačivo, odstála som ako somár šóru (lebo to je asi problém dať tlačivá pred dvere) a za pol hodiny, čo som tam stála, kým som sa nasilu nevtlačila dnu vybavili 1 (jednu) stránku. To by boli o chvíľu zápchy a dopravný kolaps ako v pondelok zavinil Carrefour...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jess
Aj ja som bola dnes v našej ZP-Dôvera. Bolo mi povedané, že teraz nemusím robiť nič, že všetko sa vyrieši až koncom januára. Že sa chystá po 10.1. ďalšia novelizácia. Takže vraj sa nemusíme báť termínu 8.1. Takže čakajme, čo zase bude ...........
Noviel zákona 580/2004 bude do konca roka počítam tak zo 5-6...A novelizácia sa samozrejme chystá, ale čo v nej bude a kedy bude na svete - presnejšie povedané, kedy ju v NR schvália, nevie asi nikto.
Fakt je ten, že k dnešnému dňu Ministerstvo nezverejnilo do pripomienkového konania žiadnu novelu (viď www.health.gov.sk), a keby ju zverejnilo povedzme hneď zajtra, tak skôr ako od takého 1.4.2005 by prijatá a účinná byť nemohla. Takže - ak sa do 8.1.2005 konateľ, ktorý doteraz nebol prihlásený ako SZČO, neprihlási, poruší platný zákon.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
rosemary
Ja by som sa zasa chcela spýtať. Konateľ je zdravotne poistený v poisťovni Apollo, papier mu prišiel zo všeobecnej zdravotnej poisťovne, že sa musí dostaviť, ale inštrukcie, že tie ešte pošlú. Konateľ je v zamestnaneckom pomere a mzdu poberá ako technický riaditeľ. Je nám to veľmi divné, že mu to poslala práve všeobecná zdravotná poisťovňa, keď nieje ich poistencom. Mám vtom chaos, viete mi niekto poradiť? Ďakujem
Chaos v tom má VšZP, keď nie je jej poistencom, nemá ich čo zaujímať, či je konateľom a či, kde, u koho sa prihlási ako SZČO...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ja sa chystám do mojej VŽP-Dôvera prihlásiť ako SZČO v piatok. Doteraz som bol prihlásený ako zamestnanec (spoločník), kedže od januára 2005 ako spoločník odmenu za prácu nepoberám, firma už za mňa poslala odhlášku zamestnanca. Rád sa o pár dní podelím so svojimi skúsenosťami.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Myslíte si, že budú ZP v tomto prípade tolerovať nejaký deň-dva meškania s prihlásením?

Pred pár rokmi (už neviem presný dátum, možno sú 4 roky) bol takýto chaos na začiatku roku v Sociálke s prihlasovaním a odhlasovaní SZČO, ktorí dosiahli, resp. nedosiahli určitý príjem (odvtedy sa toho už toľko a toľkokrát menilo, že si podrobnejšie a presnejšie fakt nepamätám) a vtedy nejaké drobné omeškanie tolerovali bez postihu.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
To mi je jasné, že sa zákon poruší, keď si nesplnám oznamovaciu povinnosť. Ale ja som len citovala to, čo mi povedala pani z Dôvery. Citujem pracovníčku ZP: "Keď počujem slovo konateľ, vlasy mi dupkom stoja ! Teraz som dohovorila s nadriadenou a tá povedala, že pracovníci ZP dostanú vyrozumenie po 10-om ako to vlastne má byť a Vám /akože nám konateľom/ stačí prísť koncom januára a len potom budeme vedieť, čo máme s Vami robiť!"

Jozef Mihál
Noviel zákona 580/2004 bude do konca roka počítam tak zo 5-6...A novelizácia sa samozrejme chystá, ale čo v nej bude a kedy bude na svete - presnejšie povedané, kedy ju v NR schvália, nevie asi nikto. ...... Takže - ak sa do 8.1.2005 konateľ, ktorý doteraz nebol prihlásený ako SZČO, neprihlási, poruší platný zákon.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

jess
"Keď počujem slovo konateľ, vlasy mi dupkom stoja ! Teraz som dohovorila s nadriadenou a tá povedala, že pracovníci ZP dostanú vyrozumenie po 10-om ako to vlastne má byť a Vám /akože nám konateľom/ stačí prísť koncom januára a len potom budeme vedieť, čo máme s Vami robiť!"
to je ozaj super, informovanosť nadovšetko - a hlavne NEPORUŠIŤ ZÁKON

prečo nemohli nejaké info vyvesiť na internet???!!! pokyny, tlačivá, všetko by bolo inak ako to, čo som zažila dnes v poisťovni - nikto nič nevie, nikto nič nedá, atď.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Veď to teda treba len oznámiť, snáď je jedno ako. A potom sa len brániť, že sme to oznámili. Nikto nepovedal ako....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neviem, či ešte niekoho okrem mňa na Porade zaujíma sledovanosť tém - ale viete, ako to v dnešných časoch chodí, všade samý peoplemeter... A táto téma dosiahla pred chvíľou sledovanosť 20.000 videní, teší ma.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Keby to videli radšej tí, ktorí robili ten zákon !!!!!!!!!! Aby vedeli ako ho urobili!
Ale mám taký dobrý pocit, že nie som sama a že mám Vás všetkých na pomoc. Vďaka!
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
To je taká radosť "cez slzy"! Radšej keby takéto problémy vôbec neboli! Pán Mihál, Dôvera má bezplatnú infolinku - 0800 123 334 - tam mi povedali tiež, že budú ohľadom konateľov vedieť až budúci týždeň čo a ako, čakajú na vykonávacie predpisy...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
No vidíš, že som nekecala !
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Túto stránku a všetky témy v nej by som dala povinnú literatúru našim „úspešným zákonodarcom”.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dnes tu bolo veselo. Dúfam, že sa zainteresovaní nenahnevajú, že som si ich dovolil citovať na:

http://mihal.blog.sme.sk/c/749/Prve-...e-reformy.html
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

fuh, tak som sa preluskala zakonom, vidim ze je toto forum uzasne na informacie, avsak som nic nenasla na pracujucich dochodcov /na dohody/ oni si nemusia platit do zdravotnej poistovne,resp. zamestnavatel za nich?

dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať