Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
jarkra jarkra

jarkra je offline (nepripojený) jarkra

ANYMex
Minule som bol vo ZP 04 a tam mi povedali, že od 1. 1. sa zamestnanci prihlasujú a odhlasujú samy, neodhlasuje a prihlasuje ich zamestnávateľ.

Vie sa aspoň, ako je toto v praxi?
Čo sa týka zamestnancov (len zametnanec, ktory nie je aj SZČO), vo VŠZP v KE mi povedali, že stačí, ak zamestnanec prinesie fotokópiu pracovnej zmluvy (tú si tam nechajú) a jej originál k nahliadnutiu. A za manžela to môžem priniesť vraj aj ja. Nedali mi žiadne tlačivo (ani oznámenie, ani prihlášku). Tak uvidím v pondelok. Čo je potrebné k odhláseniu neviem, ale predpokladám, že to by mal potom stačiť doklad o skončení pracovného pomeru (výpoveď, dohoda).
Naposledy upravil jarkra : 07.01.05 at 06:22
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sway
skús priamo p. Mihála - pošli mu správu - on určite vie... ja nie. :p
sway a všetci, ktorí sa v horeuvedenej vete našli:

Viď etiketa porady, bod č.1.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2886

...po lopate - neposielajte mi prosím súkromné správy, v ktorých sa pýtate na nejaký problém. Na to je diskusia v Porade.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
esprit
Neviete mi prosím poradiť, ako ma postupovať SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok? Živnosť má od februára 2004 a doteraz neplatila vôbec zdravotné poistenie. Vraj jej v ZP povedali, že nebude platiť žiadne ZP až kým nedonesie 1. výpis z daňového priznania. Nejako sa mi to nezdá.
Všetky SZČO sú si pred zákonom rovné, pokiaľ ide o povinnosť platiť od 1.1.2005 preddavky - dôchodca, nedôchodca, invalid, všetko jedno.

Preddavok za január až jún je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003.
Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.
Predošlá veta sa netýka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom.
Preddavok je maximálne 14% z 43095 Sk.
Preddavok sa neplatí, ak jeho výška je menej ako 100 Sk.

...toľko základná matematika k preddavkom SZČO, dúfam, že si to prečíta každý, koho to trápi, ešte pred položením ďalšej otázky na túto tému.

SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok, "má" minimálnu mzdu závislú od percent zníženia pracovnej schopnosti:
Pri 70% a viac % : 3250 Sk
Pri 40% až 70%: 4875 Sk

Takže invalidná SZČO, ktorá v roku 2003 nemala základ dane, platí preddavok:
14% z 3250 Sk = 455 Sk, alebo
14% z 4875 = 683 Sk.
0 0
flash78 flash78

flash78 je offline (nepripojený) flash78

Dobry den.

Chcem sa informovat, ci platenie preddavku 910,-Sk (od februara 2005) za januar (a neskor aj za dalsie mesiace) plati aj pre dochodkynu, ktora je na dochodku od 1.1.2002 a podnika od marca 2003. V tomto roku nebol dosiahnuty zisk (aj ked obrat bol 300tis.) - a tak sa nic neplatilo.
(ZP vraj dochodcovia nemusia platit, tak sa bola len zaregistrovat).
Ak v roku 2004 bol obrat cca 50tis. a zisk cca 10tis. Sk, ma platit ZP?
OD maja 2004 do novembra 2004 (6mesiacov) mala pozastavenu cinnost...

Dakujme za odpoved.
0 0
Kimáková Kimáková

Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

Prosim Vás, vie mi niekto poradit?

Ak zamestnávam pracovníka od 1.1.2005 na hlavný pracovný pomer a taktiež na Dohodu o vykonaní prace, tak odvody na ZP mám platiť iba z HPP (a z Dohody si zamestnanec pojde ZP vyplatit sám), alebo aj z HPP+Dohody.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kimáková
Prosim Vás, vie mi niekto poradit?

Ak zamestnávam pracovníka od 1.1.2005 na hlavný pracovný pomer a taktiež na Dohodu o vykonaní prace, tak odvody na ZP mám platiť iba z HPP (a z Dohody si zamestnanec pojde ZP vyplatit sám), alebo aj z HPP+Dohody.
Osoba, ktorá je zamestnancom - neplatí poistné na zdravotné poistenie z dohôd. Je jedno, či dohodu má uzatvorenú so svojim zamestnávateľom alebo s iným subjektom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Moja dnešná skúsenosť zo VŽP-Dôvera, expozitúra Cintorínska 5, BA.

Žiadne čakanie, žiadna nervozita v expozitúre nebola patrná. Kľud a pohoda.
Venoval sa mi príjemný mladý muž, ktorý evidentne rozumel svojej práci.
Zaregistroval som sa bez problémov ako SZČO.
A to z titulu - autora a súčasne konateľa.
Nahlásil som účet, z ktorého budem platiť, a odovzdal som kópiu výpisu z Obch.registra.

Na moju otázku, či sa majú prísť zaregistrovať aj kolegovia - spolukonatelia, ktorí žiadnu inú činnosť SZČO nevykonávajú, som dostal odpoveď:
"...nech počkajú do konca januára, chystá sa novela zákona, potom uvidíme."

Už pár príspevkov vyššie som komentoval, kedy tak asi môžeme očakávať ďalšiu novelu (podľa môjho názoru najskôr k 1.4.2005), takže...konatelia čakajte do konca januára (teda aspoň tí, ktorí patríte do Dôvery).
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

A tu je moja skúsenosť zo VšZP Nové Mesto n/V:

čakala som ani nie 5 minút, pohodička. Pracovníčka mi okamžite vysvetlila ako vyplniť Oznámenie poistenca, bola milá. Akurát mali poruchu počítačov (asi preto tam bol úplný kľud), tak ma poprosila, aby som prišla poobede, že majú otvorené od 13.00-14.00. Lenže celú poobedňajšiu hodinku je z technických príčin zatvorené.
Takže smola...
0 0
gabri gabri

gabri je offline (nepripojený) gabri

Moja skusenosť je: v Dôvere nevedia, ale sankcie nebudú, v SpolZP vedia-je nutné prihlásiť, v Istote len nejaké tlačivo vyplniť a vo VšZP mi nikto neberie tlf -asi sa z toho zatiaľ nestriela (dufam ani potom )
0 0
majar majar

majar je offline (nepripojený) majar

Pan Mihal,
chcela by som sa Vas opytat z akeho vymeriavacieho zakladu sa bude platit poistne na zdravotne poistenie v pripade, ze zamestnanec bude mat cely mesiac vazne prevadzkove dôvody podľa § 142 ods. 4 Zakonnika prace, ktore su platene vo vyske 60% priemerneho zarobku, tzn. ze nahrada mzdy podla tohto paragrafu moze byt v mesiaci aj nizsia ako je vyska minimalnej mzdy napr. 6000 Sk.
Kedze zakon o zdravotnom poisteni sa pri kontrole vymeriavacieho zakladu na minimalnu vysku vymeriavacieho zakladu odvolava na cely zakon o minimalnej mzde, tak minimalny vymeriavaci zaklad by mal byt vo vyske minimalnej mzdy, ktora zodpoveda poctu odpracovanych hodin. V tomto pripade, kedze zamestnanec neodpracuje ani 1 hodinu, tak vyska minimalnej mzdy = 0 Sk a zamestnanec bude platit poistne na zdravotne poistenie z vymeriavacieho zakladu 6000 Sk tzn. iba z nahrady mzdy za vazne prevadzkove dovody a VZ sa nemusi doplatit do vysky minimalnej mzdy.

Aky bude minimalny VZ napr. u spolocnikov s.r.o., ktori nemaju so spolocnostou uzatvorenu pracovnu zmluvu, tzn. ze zakon o minimalnej mzde sa na nich nevztahuje?
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

Nikde v zakone som nenasla zaokruhlovanie poistného, ktore sa bude pocitat v rocnom zuctovaní poistneho? V zákone sa zaokruhluju iba preddavky na poistne a vymeriavaci zaklad. Znamena to, ze poistne bude s desatinami?<o:p></o:p>
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri prestojoch bude VZ = náhrade za prestoj, kde náhrada, presne ako píšete je vždy vyššia, ako adekvátna minimálna mzda.

Minimálny VZ u spoločníkov je problém. Dá sa dôjsť napr. k záveru, že ak spoločník "odpracuje" pre spoločnosť 1 hodinu za mesiac, jeho minimálny VZ je minimálna hodinová mzda čiže 37,40.

Ale toto sa asi zdravotným poisťovniam páčiť nebude a budú zrejme vyžadovať minimálny VZ 6500 Sk (prípadne 4875 Sk, či 3250 Sk pre invalidov). Do konca roku 2004 totiž takáto prax bola - ak spoločník, alebo člen samosprávneho orgánu mal čo len 1 Sk odmenu za prácu alebo výkon funkcie, zdrav.poisťovne vyžadovali VZ vo výške 3000 Sk, niečo ako odvolávky na § 14 ods.10 zákona 273/1994 (VZ zamestnanca, ktorý má kratší pracovný čas...) neuznávali a predpokladám, že ich výklad bude aj v roku 2005 taký, že v prípade minimálneho VZ zamestnancov (na účely zdravotného poistenia), ktorí nie sú zamestnancami v zmysle Zákonníka práce, sa bude minimálny VZ posudzovať ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou bez možnosti jej krátenia.

Ešte k zaokrúhľovaniu - máte pravdu, chybička zákona, bolo by dobré do marca 2006 zákon doplniť o to, že zaokrúhľuje sa i poistné vypočítané v roč.zúčtovaní.
0 0
Kimáková Kimáková

Kimáková je offline (nepripojený) Kimáková

A este jedna otázocka:
Podľa nového zákona o ZP ak zamestnám Dlhodobo nezamestnaného na verejno-prospešné práce, tak v minulosti mal zamestnávateľ u takéhoto zamestnanca vymeriavací základ taký, z akého platil odvod poistného štát. V r.2004 to bolo najviac z 3 464 Sk. V novom zákone niečo takéto nevidím. Už bude aj zamestnávateľ platiť z takého vymer.základu ako platí aj zamestnanec?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, v novom zákone už nie je výnimka, úľava pre zamestnávateľa, zamestnávajúceho dlhodobo nezamestnaného.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Z dobre informovaného nemenovaného zdroja som sa dozvedel, že žiadna novela zákona o zdravotnom poistení sa nechystá.Takže - konatelia, berte smrteľne vážne svoju povinnosť ohlásiť sa ako SZČO (ak nie ste už prihlásení ako SZČO z iného titulu, napr. živnosti) vo svojej zdravotnej poisťovni, a to do 8.1.2005!
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

§ 16

Preddavok na poistné

(3) Preddavok na poistné z príjmu podľa § 13 ods. 1 písm. a) a c) vypočítava a odvádza za zamestnanca zamestnávateľ. <O:p

<O:p

(5) Ak je zamestnanec súčasne samostatne zárobkovo činnou osobou, preddavok na poistné podľa odseku 2 písm. b) vypočítava a odvádza sám.


ak ma konatel sro prijem len zo zavislej cinnosti a danove priznanie si nepodava, znamena to, ze si ma zdravotne poistenie vo vyske 14% platit zo svojich cistych zdanenych penazi, ktore dostane zo zavislej cinnosti a nie je to odpocitatelna polozka z danoveho zakladu? odhliadnuc od toho, ze pri zamestnancoch plati zamestnanec 4% a zamestnavatel 10%?

dakujem vopred za odpoved.
Naposledy upravil jurajt : 07.01.05 at 14:28 Dôvod: zly format
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Jozef Mihál
Z dobre informovaného nemenovaného zdroja som sa dozvedel, že žiadna novela zákona o zdravotnom poistení sa nechystá.Takže - konatelia, berte smrteľne vážne svoju povinnosť ohlásiť sa ako SZČO (ak nie ste už prihlásení ako SZČO z iného titulu, napr. živnosti) vo svojej zdravotnej poisťovni, a to do 8.1.2005!
konatelia sa asi prihlasit nestihnu, kedze dnes je 7.1. piatok hlboko popoludni a vacsina konatelov este ani netusi, aku budu na nich tato "pravicova" vlada usila.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jurajt
...ak ma konatel sro prijem len zo zavislej cinnosti a danove priznanie si nepodava, znamena to, ze si ma zdravotne poistenie vo vyske 14% platit zo svojich cistych zdanenych penazi, ktore dostane zo zavislej cinnosti a nie je to odpocitatelna polozka z danoveho zakladu? odhliadnuc od toho, ze pri zamestnancoch plati zamestnanec 4% a zamestnavatel 10%?
Správne, odkryli ste ďalší problém, ktorý tu je v prípade konateľov.

Zadefinujem tento problém z môjho uhla pohľadu.

1.Konateľ = SZČO
2. SZČO platí preddavky vo výške 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO dosiahnutého za rok 2003.
3. Nevieme určiť základ dane konateľa za rok 2003, pretože
a) daňové priznanie konateľ možno vôbec nepodával - jeho "zamestnávateľ" z pohľadu dane z príjmov, teda jeho s.r.o. zaňho vykonala ročné zúčtovanie
b) konateľ sa rozhodol nepožiadať o ročné zúčtovanie a v zmysle zákona o dani z príjmov ani nepodal daňové priznanie
c) daňové priznanie konateľ podal - ale v daňovom priznaní za rok 2003 neexistuje niečo ako kolonka "odmena konateľa". Je tam len kolonka "základ dane zo závislej činnosti", kde je "guláš" všetkých možných príjmov, ktoré daná osoba mala zo závislej činnosti - okrem odmeny konateľa tam môže byť odmena spoločníka, jeho plat ako zamestnanca atď.
4. Keďže nevieme určiť základ dane za rok 2003 (prípadne v roku 2003 daná osoba konateľom nebola), postupujeme podľa § 16 odsek 4:

"Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.“.

5. Bod 4. sa týka všetkých konateľov, bez rozdielu, či sú alebo nie sú súčasne aj zamestnancami!

"Čistý" konateľ však musí dodržať ustanovenie § 16 ods.7 písm.b), podľa ktorého preddavok musí byť najmenej 910 Sk.
Konateľ súbežne zamestnaný bude mať preddavok = 0 Sk, lebo naňho sa vzťahuje ustanovenie § 16 ods.7 písm.c).

A napokon k otázke. Zaplatené poistné mu určite zníži jeho základ dane. Ak konatelia v nejakej ďalšej novele zákona nevypadnú spomedzi SZČO, tak verím, že do konca roku 2005 snáď ministerstvá zdravotníctva a financií nájdu spoločnú reč a zladia si "konateľa" na účely platenia dane i účely platenia poistného.
Hotovo.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.01.05 at 14:56
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

P. Mihal,
prosim, mohli by ste nahliadnut do temy TPP a sprostredkovanie DSS?
Je to v Dani z prijmov...a samozrejme napisat svoj nazor? Dakujem vopred.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Jozef Mihál
Správne, odkryli ste ďalší problém, ktorý tu je v prípade konateľov.
to bude zrejme tym, ze mame opat do cinenia s nekompetentnym a zmatocnym zakonom, co sa snazi riesit veci ad hoc a nie koncepcne a vyraba z hrusiek jablka. konatel je konatel a nie SZCO. to uz mohol zakon urobit SZCO rovno zo statnych uradnikov, co maju na svedomi text tohoto paskvilu a aj by si to zasluzili, nech si svoje vyplody uziju na vlastnej kozi.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Magma
P. Mihal,
prosim, mohli by ste nahliadnut do temy TPP a sprostredkovanie DSS?
Je to v Dani z prijmov...a samozrejme napisat svoj nazor? Dakujem vopred.
Magma, máte tam môj názor...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať