Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jurajt
...konatel je konatel a nie SZCO. to uz mohol zakon urobit SZCO rovno zo statnych uradnikov, co maju na svedomi text tohoto paskvilu a aj by si to zasluzili, nech si svoje vyplody uziju na vlastnej kozi.
Presne na to sa spolieham aj ja. Nepochybne veľa štátnych úradníkov, povedzme si rovno že aj poslancov NR, pôsobí priamo, či prostredníctvom nastrčených osôb ako konatelia v rôznych s.r.o. A tí keď zistia, čo to vlastne prijali a schválili, tak...

Mimochodom, myslíte, že chudák kórejský konateľ kia-slovakia s.r.o. či francúzsky konateľ citroen-slovakia s.r.o, vie o tejto svojej povinnosti?

Keď nie nikto iný, tak títo zahraniční ľudkovia budú tlačiť cez Min.hospodárstva, aby sa to zrušilo...A Rusko sa o investorov postará tým, že len konateľ - slovenský občan - bude SZČO. Konateľ - zahraničný investor - bude mať výnimku. Alebo?
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Jozef Mihál
Mimochodom, myslíte, že chudák kórejský konateľ kia-slovakia s.r.o. či francúzsky konateľ citroen-slovakia s.r.o, vie o tejto svojej povinnosti?
nie som si uplne isty, ale neplatilo minimalne este donedavna, ze konatelom sro moze byt len obcan SR? lebo takto by uplne odpadla potreba bielych koni a konatelom by mohol byt obcan urundi-burundi, nedostihnutelny slovenskou a ani europskou jurisdikciou.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pokiaľ viem, tak v tom nie je problém minimálne pokiaľ ide o občanov EÚ, bez problémov môžu byť konateľmi, a tým ostatným stačí povolenie na pobyt na Slovensku.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
a) fyzická osoba v pracovnom pomere, - cize aj konatel, ktory je normalnym zamestnancom

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
e) je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným,

(5) Zamestnávateľ na účely tohto zákona je pre
a) fyzickú osobu v pracovnom pomere právnická osoba alebo fyzická osoba, ku ktorej je fyzická osoba v pracovnom pomere,

Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu, ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40)sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu,
b) samostatne zárobkovo činnú osobu 14 % z vymeriavacieho základu; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osoba so zdravotným postihnutím, ) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu,
c) zamestnávateľa 10 % z vymeriavacieho základu; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je za tieto osoby 5 % z vymeriavacieho základu,

(5) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu18) dosiahnutého v rozhodujúcom období v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou.

(9) Vymeriavací základ zamestnávateľa je úhrn vymeriavacích základov jeho zamestnancov podľa odsekov 1 až 4 dosiahnutých v rozhodujúcom období a upravených podľa odseku 8. Ak mal zamestnanec v rozhodujúcom období postupne alebo súbežne viac platiteľov poistného (odsek 7) , do vymeriavacieho základu každého jeho zamestnávateľa v rozhodujúcom období sa započíta pomerná časť vymeriavacieho základu poistenca. Pomerná časť sa určí ako súčin vymeriavacieho základu poistenca (odseky 7 a 8) a podielu vymeriavacieho základu platiteľa poistného neupraveného podľa odseku 8 k vymeriavaciemu základu poistenca neupravenému podľa odseku 8.

citam dobre v zakone, ze zamestnany konatel s prijmom vylucne zo zavislej cinnosti, teda SZCO, zaplati poistne vo vyske 14% z vymeriavacieho zakladu z titulu svojho SZCOvstva a jeho zamestnavatel este na dovazok dalsich 10% z titulu jeho zamestnavania? teda spolu 24%? :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čítajte...:

http://mihal.blog.sme.sk/c/824/Konat...iel-II.html#t2
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jurajt
citam dobre v zakone, ze zamestnany konatel s prijmom vylucne zo zavislej cinnosti, teda SZCO, zaplati poistne vo vyske 14% z vymeriavacieho zakladu z titulu svojho SZCOvstva a jeho zamestnavatel este na dovazok dalsich 10% z titulu jeho zamestnavania? teda spolu 24%? :-)
Nie, to nie je dobrá úvaha.
Osoba, ktorá je v s.r.o. konateľom a za výkon funkcie konateľa poberá odmenu a súčasne má v tejto s.r.o. aj pracovnú zmluvu, zaplatí:

Ako konateľ = SZČO, zaplatí 14% z vymeriavacieho základu daného ako odmena konateľa

Ako zamestnanec zaplatí 4% z vymeriavacieho základu daného ako príjem plynúci na základe pracovnej zmluvy

S.r.o. ako zamestnávateľ zaplatí 10% z vymeriavacieho základu daného ako príjem plynúci na základe pracovnej zmluvy.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Jozef Mihál
Nie, to nie je dobrá úvaha.
ja pevne dufam, ze to nie je dobra uvaha. lenze spoliehat sa v tomto state na zdravy rozum...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dokončím: ...sa častokrát oplatí. Napríklad spoločník, konateľ, by mal "zdravo" porozmýšľať, ak chce ušetriť na odvodoch a dani.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Jozef Mihál
sway a všetci, ktorí sa v horeuvedenej vete našli:

Viď etiketa porady, bod č.1.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2886

...po lopate - neposielajte mi prosím súkromné správy, v ktorých sa pýtate na nejaký problém. Na to je diskusia v Porade.
p.Mihál sorry ospravedlnujem sa!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sway: O.K.
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Ako je to s podielom spolocnika na zisku? Tato suma vyplatena po skonceni roka sa zahrna do sum zahrnovanych na vypovet preddavkov (resp. celkoveho poistneho) ZP?
0 0
arian arian

arian je offline (nepripojený) arian

Dnes t.j. 8.1.2004 som si vyhľadal stránku "mojej !!" Všeobecnej zdravotnej poisťovne v naivnej viere, že tam budem mať všetko vysvetlené ohľadne nového zákona a problému konateľ-SZČO, a návodu ako postupovať. Ako slušný človek sa nebudem vyjadrovať čo som tam našiel. To isté som našiel na stránke s honosným názvom. "Združenie zdravotných poisťovní".
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
bachorikova
Ako je to s podielom spolocnika na zisku? Tato suma vyplatena po skonceni roka sa zahrna do sum zahrnovanych na vypovet preddavkov (resp. celkoveho poistneho) ZP?
Podiel na zisku sa nezapočítava do vymeriavacieho základu zamestnanca, teda ani spoločníka. Je pritom jedno, či ide o podiel na zisku za rok 2003 (prípadne ešte za staršie roky) alebo za rok 2004. Viď § 13 ods.1 písm.a). Podiely na zisku nie sú predmetom dane, preto nejdú do VZ.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Pán Mihál...viem, že je toho už rozpísaného dosť...ale chcem sa opýtať priamo..na moje prípady...
1. prípad
konateľ firmy sro....bývalý baník - stavovský dôchodok poberá / ak sa to tak ešte volá?/..nemá pracovnú zmluvu..nie je SZČO .. nepoberá ani odmeny..jednoducho nič..nemá žiadny príjem z firmy....
Je povinný sa prihlásiť do VšZP? Ak áno ..akú sumu bude odvádzať?

2. prípad
Konateľ sro a zároveň aj SZČO.../ zaujíma ma to z pohľadu SRO-čky/
Je povinný sa prihlásiť do VšZP? Ak áno ..akú sumu bude odvádzať?
Ďakujem za Vašu odpoveď...mám v tom totiž poriadny chaos...
SILVIA
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Silvia:
1. Je konateľ = na účel zákona o zdr.poistení je SZČO, je úplne jedno aký "stavovský" dôchodok poberá, a je úplne jedno, že "za konateľa" nemá žiaden príjem. Musí sa okamžite prihlásiť do svojej (VšZP) poisťovne ako SZČO. A bude platiť preddavok 910 Sk mesačne.

2. Predpokladám, že ako SZČO už registrovaný vo VšZP je, takže nejaké ďalšie ohlasovanie-prihlasovanie toho, že je konateľ, nemusí robiť.
Suma preddavku bude až do júna 2005 daná ako 14% z 1/24-tiny zo základu dane SZČO za rok 2003, najmenej však 910 Sk a najviac 6034 Sk.
Ako základ dane za rok 2003 treba zobrať z jeho daňového priznania to, čo tam má uvedené ako SZČO - živnostník. Ak nebodaj mal aj ako konateľ nejaký príjem za rok 2003, teda mal nejakú odmenu konateľa - uvedenú v čiastkovom základe dane zo závislej činnosti - tak tá by sa k základu dane dosiahnutého zo živnosti mala pripočítať.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 08.01.05 at 16:55
0 0
cclass cclass

cclass je offline (nepripojený) cclass

arian
Dnes t.j. 8.1.2004 som si vyhľadal stránku "mojej !!" Všeobecnej zdravotnej poisťovne v naivnej viere, že tam budem mať všetko vysvetlené ohľadne nového zákona a problému konateľ-SZČO, a návodu ako postupovať. Ako slušný človek sa nebudem vyjadrovať čo som tam našiel. To isté som našiel na stránke s honosným názvom. "Združenie zdravotných poisťovní".
To isté aj na stránke Apollo. Nová stránka, čim sa chzvália, ale v sekcii zákony je zákon o zdr.p. z roku 94 . . .


Inak k tomu nahlasovaniu - nic si z premeskania terminu nerobte, ja som bol ohlasovat a prihlasovat na zivnost teraz - zivnost mam od 2.6.2004 a pani pri prehriadke to brala v pohode. minimálne poistné mám platené, tak neni problém.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K tomu nahlasovaniu citujem zo zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona 718/2004:

"§ 26 Pokuty

(1) Úrad (pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pozn.JM) uloží pokutu
a) do výšky 5 000 Sk poistencovi za nesplnenie povinností ustanovených v § 22 ods. 2 písm. a) až d),
b) do výšky 10 000 Sk tomu, kto nesplnil oznamovacie povinnosti ustanovené v § 23 (oznamovacie povinnosti, pozn.JM),
c) do výšky 100 000 Sk platiteľovi poistného za nesplnenie povinností ustanovených v § 24 písm. a) až i)."
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Jozef Mihál
Silvia:
1. Je konateľ = na účel zákona o zdr.poistení je SZČO, je úplne jedno aký "stavovský" dôchodok poberá, a je úplne jedno, že "za konateľa" nemá žiaden príjem. Musí sa okamžite prihlásiť do svojej (VšZP) poisťovne ako SZČO. A bude platiť preddavok 910 Sk mesačne.

2. Predpokladám, že ako SZČO už registrovaný vo VšZP je, takže nejaké ďalšie ohlasovanie-prihlasovanie toho, že je konateľ, nemusí robiť.
Suma preddavku bude až do júna 2005 daná ako 14% z 1/24-tiny zo základu dane SZČO za rok 2003, najmenej však 910 Sk a najviac 6034 Sk.
Ako základ dane za rok 2003 treba zobrať z jeho daňového priznania to, čo tam má uvedené ako SZČO - živnostník. Ak nebodaj mal aj ako konateľ nejaký príjem za rok 2003, teda mal nejakú odmenu konateľa - uvedenú v čiastkovom základe dane zo závislej činnosti - tak tá by sa k základu dane dosiahnutého zo živnosti mala pripočítať.
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE.. p. MIHÁL...
Ešte k tomu bodu 2..tu je upresnenie.
ÁNo.je registrovaný ako SZČO vo VšZP.
ako konateľ bol v SRO zamestnaný na základe pracovnej zmluvy asi do konca októbra 2004 vtedy ukončil pracovný pomer ...takže poberal asi 10 mesiacov minimálnu mzdu...takže aj tento príjem sa mu zarátava do základu dane?
ĎAKUJEM...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Silvia - minimálnu mzdu poberal ako zamestnanec - z titulu existencie pracovnej zmluvy - a pracovná zmluva versus funkcia konateľa to sú dve odlišné veci. Jednoducho - mzda je mzda, nie je to odmena konateľa. To sa do základu dane "SZČO" nezapočítava.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE ani neviete ..ako som rada..že ste tu..a máte trpezlivosť mi to objasniť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať