Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...alebo keď informačnú kampaň nerobí Ministerstvo, tlač, TV, rádio, tak niekto sa musí obetovať.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Algoritmus na výpočet preddavkov SZČO je umiestnený tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243
0 0
andreajanska andreajanska

andreajanska je offline (nepripojený) andreajanska

Ja som momentalne v zahranici uz 8 rokov. Doteraz som si zdravotne poistenie vzdy doplacala, nakolko som vyuzivala aj chcem vyuzivat zdravotnu starostlivost na Slovensku. Teraz momentalne od januara vlastne neviem ako to bude a co mam dalej robit. Som vlastne samostatne zarobkova osoba v zahranici, nieco ako zivnostnik, mozno posledny rok, ale by som sa chcela informovat aj na to ako by to bolo keby som mala zamestnavatela, ako to vlastne je s platenim. Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
andreajanska: AKo SZČO máte určite v zahraničí povinnosť platiť zdravotné poistenie. Doporučujem aby ste si to riešili vo Vašej zdravotnej poisťovni - odhláška na Slovensku, prihláška v zahraničí. To nejde tak, že Vy by ste chcela...V zahraničnej ZP dostanete príslušné preukazy a formuláre a môžete využívať na Slovensku zdr.starostlivosť temer bez problémov.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.01.05 at 06:18
0 0
Fajdy Fajdy

Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

Jozef Mihál
pracovná zmluva versus funkcia konateľa to sú dve odlišné veci. Jednoducho - mzda je mzda, nie je to odmena konateľa.
Bola som sa zaregistrovať ako SZČO - konateľ v ZP Sideria-Istota, kde mi tvrdili, že sa musím zaregistrovať ešte aj ako firma a zamestnanec, vypísať hromadné oznámenie a pravidelne predkladať mesačný výkaz. Mám obavy, či mi nevznikne povinnosť potom platiť preddavky ako zamestnanec, čiže nie 1/24-tiny základu dane. Je ich postup správny?
Naposledy upravil Fajdy : 09.01.05 at 21:11
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Pán Mihál 3 krátke otázky ak môžem:

1. Prihlásiť za SZČO sa musí aj konateľ, ktorý je zároveň zamestnaný a nemá žiadne odmeny a aj keď bude platiť 0 Sk preddavky?
2. Tie pokuty platia aj pri neprihlásení(alebo odhlásení) zamestnancov do 8 dní?
3. Školenie 12.1. kde v BA je? Nemôžem nájsť druhú časť návratky.

Vďaka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Fajdy:

Zamestnávateľ (firma) je povinná registrovať sa v ZP len a len vtedy, keď skutočne je zamestnávateľ, teda zamestnáva aspoň 1 zamestnanca - v prc.pomere, prípadne spoločníka s odmenou spoločníka a pod. Ak tá firma má len konateľa - ten nie je zamestnancom. Vysvetli im to prosím Ťa, nech sa trošku zamyslia nad zákonom a jeho logikou.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
M3G
1. Prihlásiť za SZČO sa musí aj konateľ, ktorý je zároveň zamestnaný a nemá žiadne odmeny a aj keď bude platiť 0 Sk preddavky?
2. Tie pokuty platia aj pri neprihlásení(alebo odhlásení) zamestnancov do 8 dní?
3. Školenie 12.1. kde v BA je? Nemôžem nájsť druhú časť návratky.
1. Áno.
2. Áno.
3. Zadunajská 10, polyfunkčná budova Tatrabanka. Oproti Inchebe.

Príjazd - po diaľnici, cez Prístavný most, po Einsteinovej - vpravo Aupark, vpravo Incheba, na konci Einsteinovej je svetelná križovatka - tam doľava o 180 stupňov (je to dovolené, nie je to za pokutu), asi 100 m návrat naspäť po Einsteinovej, treba vojsť do prvej pravej odbočky (ešte pred Novým mostom), na konci tejto odbočky križovatka tvaru T, kde treba odbočiť doľava, asi po 100 m je tá budova, parkovať sa dá bez problémov napríklad napravo na parkovisku.
0 0
majar majar

majar je offline (nepripojený) majar

Pan Mihal,
je prosim Vas mozne, tak ako v zakone o socialnom poisteni upravit hornu hranicu VZ (prepocitat VZ podla poctu kalendarnych dni zamestnania) aj hornu hranicu VZ na zdravotne poistenie v pripade, ze zamestnanec nastúpil alebo ukoncil pracovny pomer pocas mesiaca?
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

Neviete ci uz je niekde k dispozicii novy mesacny vykaz a potvrdenie o zaplatenych preddavkoch na zdravotne poistenie? Pozerala som internetovu stranku Ministerstva zdravotnictva, poistovni, ale zatial som tam nic nenasla.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
majar:
Mesačná horná hranica sa neprepočítava, je pevných 43095 Sk.
Mesačný výkaz má vydať novozriadený "Úrad pre dohľad...", zatiaľ sa tak nestalo. Aký bude sa dá vycítiť z vyhlášky 769/2004 Z.z. - bude obsahovať i menný zoznam jednotlivých poistencov s ich VZ, a poistným...
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Vážený pán Mihál,

Bol ste mi doporučený ako jediný možný kompetentný "poraďák", ktorý by mi vedel pomôcť. Dcéra odchádza 18.1. do Anglicka pracovať ako operka. Do 31.12.2004 bola zamestnaná, od 1.1. sa nahlásila na úrad práce, nevieme sa teraz zorientovať v zdravotnom poistení, tak, aby bola "dobre" poistená, ale aby neplatila nekresťanské peniaze zbytočne. Každý ma na to totižto iný názor. Viete mi, prosím poradiť, pekne ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je tu ešte jeden, ale ten Vám asi nenapíše nič, že T.?

Od 1.1.2005 za Vašu dcéru platí poistné štát. Je to jedna z noviniek nového zákona o zdravotnom poistení. Doporučujem aby pred odchodom do Spojeného kráľovstva navštívila svoju zdravotnú poisťovňu a tam si dohodla - či "končí" ako poistenec na Slovensku alebo zostáva poistencom (samozrejme s tým, že aj naďalej platí štát) a nafasuje si formuláre potrebné pre poskytovanie zdrav.starostlivosti v krajinách EÚ.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Veľmi pekne ďakujem, ale vedia o tom aj poisťovne?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nenájde sa tu nikto, kto by rosemary odpovedal v mene nejakej zdravotnej poisťovne? Zamestnanci zdravotných poisťovní, nehanbite sa a vyjdite z anonymity!
0 0
ingkajo ingkajo

ingkajo je offline (nepripojený) ingkajo

Vážený pán Mihál,

SZČO začala podnikať 11/2004 (dovtedy nezamestnaný), za mesiace od 1/2005 od 6/2005 bude platiť 910 Sk, od 7/2005 .. bude platit 1/24 zo 14% z VZ ?? alebo sa 14% z 1/2 VZ podelí 2 mesiacami, v ktorých vykonával činnosť ako SZČO. Pýtam sa preto, lebo vo výpisoch z DP za rok 2004 je v tabulke posledný riadok: Počet mesiacov vykonávania SZČO. A ak by ste ešte vedeli nejaký rýchly vzorec na výpočet poistenia do soc. poi, ako budú brať tento VZ v tomto prípade oni.
Za odpoveď pekne ďakujem.
<!-- / message -->
Naposledy upravil ingkajo : 10.01.05 at 19:32
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

rosemary
Veľmi pekne ďakujem, ale vedia o tom aj poisťovne?
Šéfova dcéra odišla /pravdepodobne natrvalo/ bývať do Ameriky.
Keď u nás skončila pracovný pomer, odhlásila som ju z poisťovne.
Do mesiaca nám prišlo tlačivo od poisťovne, že aby sme ho vyplnili a napísali či je dobrovoľne nezamestnaná, či si sama platí poistné, alebo či je v zahraničí a pod.
Vyplnili sme, že je v zahraničí a že tam asi zostane a tam sa aj zdravotne poistní. ALe oni chceli ešte presne vedieť, v ktorej pisťovni tam bude poistená a aby sme doložili kópiu zmluvy zo zahraničia.
Lenže to ja bohužiaľ neviem a nič podobné nemám, tak som zatiaľ neposlala nič. Prešiel rok a nikto /poisťovňa/ od nás nič nepýta.

Tak neviem čo ďalej.

Skús ísť do poisťovne a povedz im, že odchádza na dlhšie do zahraničia a teda pravdepodobne bude poistená tam. A je logické, že na Slovensku platiť poistné nebude. Určite tam majú nejaké podobné tlačivo ako poslala naša poisťovňa nám.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ingkajoSZČO začala podnikať 11/2004 (dovtedy nezamestnaný), za mesiace od 1/2005 od 6/2005 bude platiť 910 Sk, [b
od 7/2005 .. bude platit 1/24 zo 14% z VZ ??[/b] alebo sa 14% z 1/2 VZ podelí 2 mesiacami, v ktorých vykonával činnosť ako SZČO. Pýtam sa preto, lebo vo výpisoch z DP za rok 2004 je v tabulke posledný riadok: Počet mesiacov vykonávania SZČO. A ak by ste ešte vedeli nejaký rýchly vzorec na výpočet poistenia do soc. poi, ako budú brať tento VZ v tomto prípade oni.
Pokiaľ ide o preddavky na zdravotné poistenie, v prvom polroku 2005 platí 910 Sk, v druhom polroku 14% z 1/24 základu dane z činnosti SZČO z roka 2004. Nie je podstatné, koľko mesiacov v roku 2004 činnosť vykonával (podľa starého zákona by to podstatné bolo, podľa nového nie - po novom je to pre SZČO samozrejme výhodnejšie).

Na soc.poistenie je to inak, tam sa VZ stanovuje ako pomerná časť polovice základu dane. Takže VZ = základ dane deleno 2 a to celé deleno 2 (mesiace). Inak povedané, v danom prípade je VZ = 1/4 základu dane.

Treba dodať, že daná osoba bude povinne poistená v Soc.poisťovni od 1.7.2005, ak jej hrubý príjem z činnosti SZČO za rok 2004 dosiahol 78000 Sk (bez ohľadu na počet mesiacov vykonávania činnosti).
0 0
Andrej Ahoy Andrej Ahoy

Andrej Ahoy je offline (nepripojený) Andrej Ahoy

Pan Mihál, teda ak som ako zivnostnik nedostiahol za prvy rok (3 mesiace) hruby prijem 78000, moj zaklad dane bude nulovy, kolko budem platit zdrav. poistenie od 7/2005?

Ako to bude so soc. poistovnou v tomto konkretnom pripade? Nie je lepsie si predsa len platit dobrovolne poistne?

Dakujem
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

ANDREJ AHOY:

Podľa mňa ty musíš platiť poistné už od januára 2005 do septembra vo výške 910,- Sk mesačne.
Od októbra by si mal platiť cca 980,- Sk.
Naposledy upravil Katarína STR : 11.01.05 at 07:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať