Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Katarína STR
ANDREJ AHOY:

Podľa mňa ty musíš platiť poistné už od januára 2005 do septembra vo výške 910,- Sk mesačne.
Od októbra by si mal platiť cca 980,- Sk.
Pozor, nie poistné, ale preddavky. V marci 2006 budeš musieť podať ročné zúčtovanie.
Čo sa týka SP, sám musíš vedieť (ak si často chorý, ak sa chystáš na NÚP, tak vtedy možno), ale vo všeobecnosti platí, že do SP sa neoplatí platiť.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

ricij :

Ja viem že sa platia už PREDDAVKY na verejné zdravotné poistenie.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

chcem sa uistit...studentka vysokej skoly-denne studium a sucasne SZCO, vek 29 rokov. Poistne na zdravotne poistenie si platí sama a to vo výske 910,-Sk.

dakujem
0 0
Neelinka Neelinka

Neelinka je offline (nepripojený) Neelinka

Dobry den,nasla som tuto uzitocnu stranku plnu skvelych uctovnikov.

Chcela by som sa opytat jednu vec z praxe:ked je uzavreta dohoda o vykonani prace.pri nej sa neplatia odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne iba dan? ale co ak tuto dohodu uzavrie clovek uz niekde zamestnany? netyka sa ho rocne zuctovanie zdravotneho poistenia ?
dakujem vam velmi pekne
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

áno platí 910,- Sk mesačné preddavky
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Neelinka
Dobry den,nasla som tuto uzitocnu stranku plnu skvelych uctovnikov.

Chcela by som sa opytat jednu vec z praxe:ked je uzavreta dohoda o vykonani prace.pri nej sa neplatia odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne iba dan? ale co ak tuto dohodu uzavrie clovek uz niekde zamestnany? netyka sa ho rocne zuctovanie zdravotneho poistenia ?
dakujem vam velmi pekne
Pri dohode o vykonaní práce sa platí len daň 19% a zamestnávateľ platí 0,8 % úrazové poistenie za toho zamestnanca.
Môže ju uzavrieť aj človek, ktorý je už inde zamestnaný.
Nie, zdravotné poistenie sa z dohody o vykonaní práce neplatí.
Ani ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa nerobí.

Len ak by človek pracoval celý rok 2005 na dohodu o vykonaní práce a jeho odmena celkovo za rok presiahne sumu 79.500,- Sk musí si urobiť ročné zúčtovanie preddavkov zdravotného poistenia za rok 2005 do 31.3.2006 a do 30.6.2006 musí z tohto príjmu zaplatiť 14% poistné. Mesačne takýto človek preddavky neplatí.
Ale takýto človek nesmie byť ani jeden deň v tomto roku zamestnancom, ani jeden deň SZČO.
Ak by mal príjem menší ako 79.500,- nemusí robiť zúčtovanie poistného.
Naposledy upravil Katarína STR : 11.01.05 at 08:34
0 0
Neelinka Neelinka

Neelinka je offline (nepripojený) Neelinka

dakujem velmi pekne za odpoved.
ak by som upresnila, tak odmena za cinnost vykonanu na zaklade dohody o vykonani prace by bola jednorazova a vo vyske cca 400 000 Sk osobe, ktora je uz zamestnana v inej firme na plny uvazok.
takze preddavok neplati, ale do rocneho zuctovania poistneho tento prijem musi priznat ?
a musi platit aj nieco ine (teda okrem dane) ?
dakujem a velmi si vazim vasu odpoved
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Andrej Ahoy
Pan Mihál, teda ak som ako zivnostnik nedostiahol za prvy rok (3 mesiace) hruby prijem 78000, moj zaklad dane bude nulovy, kolko budem platit zdrav. poistenie od 7/2005?

Ako to bude so soc. poistovnou v tomto konkretnom pripade? Nie je lepsie si predsa len platit dobrovolne poistne?

Dakujem
K tým preddavkom Vám už kolegovia a kolegyne odpovedali, ja len dodám, že:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243, príspevok č.1.

Sociálne poistenie sa dobrovoľne platiť vo všeobecnosti neoplatí, ale sú prípady, kedy áno... je to na dlhšie, pozrite www.aurus.sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Danka Kosibová
...studentka vysokej skoly-denne studium a sucasne SZCO, vek 29 rokov. Poistne na zdravotne poistenie si platí sama a to vo výske 910,-Sk...
Áno, je SZČO, nie je súčasne zamestnanec, takže musí platiť preddavky, výška viď
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Neelinka
dakujem velmi pekne za odpoved.
ak by som upresnila, tak odmena za cinnost vykonanu na zaklade dohody o vykonani prace by bola jednorazova a vo vyske cca 400 000 Sk osobe, ktora je uz zamestnana v inej firme na plny uvazok.
takze preddavok neplati, ale do rocneho zuctovania poistneho tento prijem musi priznat ?
a musi platit aj nieco ine (teda okrem dane) ?
dakujem a velmi si vazim vasu odpoved

Nie do ročného zúčtovania poistného sa príjem z dohody nezapočitáva.

Prijem z dohody sa započitáva len do ročného zúčtovania dane.

Z dohody sa platí len daň a to úrazové poistenie 0,8 %.
Naposledy upravil Katarína STR : 11.01.05 at 10:45
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neelinka
...ak by som upresnila, tak odmena za cinnost vykonanu na zaklade dohody o vykonani prace by bola jednorazova a vo vyske cca 400 000 Sk osobe, ktora je uz zamestnana v inej firme na plny uvazok.
takze preddavok neplati, ale do rocneho zuctovania poistneho tento prijem musi priznat ?
a musi platit aj nieco ine (teda okrem dane)?
Katarína STR Vám tu už veľmi výstižne odpovedala,
takže len doplním na Vašu upresňujúcu otázku -

Z tej dohody sa žiadne poistné platiť nebude, je úplne jedno v akej bude výške. Ani preddavky, ani to nejde do ročného zúčtovania, kedže je už zamestnanec.

Len ten, kto tú odmenu vyplatí (zamestnávateľ na dohodu), musí odviesť 0,8% zo sumy dohody do Sociálnej poisťovne na úrazové poistenie.

Ešte raz - do ročného zúčtovania zamestnanca sa odmeny z dohôd neuvádzajú.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ja by som mala otázku, či tomu rozumiem správne. Odvod do Sociálnej poisťovne sa ráta z mesačného príjmu, kde je obmedzený max.vymeriavací základ. Ale Zdravotná poiťovňa berie ročný VZ. Takže ak odvediem napr. v januári z max. základu, vo februári len z napr. 15.000,-, v marci dostanem 50.000,-,tak teda vlastne v marci odvediem v konečnom dôsledku z celých 50.000,-.
A teda taký človek, ktorý je napr. nezamestnaný pol roka a potom sa zamestná za 70.000,- mesačne, tak odvádza ZP zo všetkého...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno Sany, tak je to pekne vymyslené...maximum sa posudzuje za celý rok...a je to 517140 Sk.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Tak to je fakt super vymyslené. Predpokladám, že sa nám pekne rozbehne vyplácanie výplat načierno. Ešte by som to skôr pochopila pri nejakom starobnom poistení, kde to človek raz v budúcnosti možno pocíti, ale toto? Aspoň keby sa to zdravotníctvo zmenilo, ale zákon nič nezmení. To musia ľudia.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Sany, zdravotné poistenie = daň.
Akurát že pri dani je dané minimum, z ktorého sa daň neplatí,
a pri zdravotnom poistení naopak - je dané maximum, za ktorým sa už poistné neplatí.

Mimochodom, sú isté snahy zjednotiť to. Tj. dať na jednu roveň základ dane a vymeriavacie základy na zdravotné i sociálne poistenie a zjednotiť princípy, kedy sa platí, kto platí, kto neplatí...
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jozef Mihál
Sany, zdravotné poistenie = daň.
Akurát že pri dani je dané minimum, z ktorého sa daň neplatí,
a pri zdravotnom poistení naopak - je dané maximum, za ktorým sa už poistné neplatí.

Mimochodom, sú isté snahy zjednotiť to. Tj. dať na jednu roveň základ dane a vymeriavacie základy na zdravotné i sociálne poistenie a zjednotiť princípy, kedy sa platí, kto platí, kto neplatí...
Veru je to daň, pri sociálke je to aspoň trochu poistenie. Nielenže je stanovené maximum, ale aj minimum pre aktívnych ľudí. A zjednotiť by to bolo treba, pretože ak niekto, kto si privyrába popri zamestnaní má okrem dane zaplatiť aj zdravotnú daň, tak bude zasa hľadať cestičky ako, hoci aj nelegálne, znížiť základ dane.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

To by už nebol ani obmedzený max. VZ pri poisteniach? To bude úplne super. Všetky firmy budú len tak prekvitať! A zamestnaci budú určite tiež celí vytešení...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prečo?
ja by som to videl takto:
Bol by jeden jediný základ (dane, poistenia).

Daň by bola 19% z tohto základu, pričom pri výpočte dane by sa uplatnila aj naďalej nezdaniteľná čiastka (87936 Sk). Mohol by sa na druhej strane zaviesť strop základu pre výpočet dane.

Zdravotné poistenie by bolo 14%, pričom strop pre výpočet by bol zachovaný a naopak by sa mohlo ako pri dani uvažovať o zavedení "čiastky nepodliehajúcej poisteniu". A celé poistenie by si platil zamestnanec, celých 14%! Firma nič, ale na druhej strane by bola povinná pri prechode na tento systém upraviť platy o ušetrených 10%.

Sociálne by malo byť riešené rovnako, ako v predošlom odseku zdravotné, plus možnosť dobrovoľného dopoistenia za výhodnejších podmienok, ako je tomu dnes.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ľudia boží,prečo sa v 1 téme pýtate 15-krát stále to isté?Stačí si to prečítať o 4 otázky vyššie a je po probléme.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

No, takto to nevyzerá až tak hrozivo... Len mám obavy, že naši zákonodarcovia to upravia úplne inak



Jozef Mihál
Prečo?
ja by som to videl takto:
Bol by jeden jediný základ (dane, poistenia).

Daň by bola 19% z tohto základu, pričom pri výpočte dane by sa uplatnila aj naďalej nezdaniteľná čiastka (87936 Sk). Mohol by sa na druhej strane zaviesť strop základu pre výpočet dane.

Zdravotné poistenie by bolo 14%, pričom strop pre výpočet by bol zachovaný a naopak by sa mohlo ako pri dani uvažovať o zavedení "čiastky nepodliehajúcej poisteniu". A celé poistenie by si platil zamestnanec, celých 14%! Firma nič, ale na druhej strane by bola povinná pri prechode na tento systém upraviť platy o ušetrených 10%.

Sociálne by malo byť riešené rovnako, ako v predošlom odseku zdravotné, plus možnosť dobrovoľného dopoistenia za výhodnejších podmienok, ako je tomu dnes.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať