Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

vladan
dávam do pléna otázku, koľkí z vašich konateľov študujú zákony?
neboj sa, je ich dost. zalezi od firmy, velkosti, struktury, pracovnych povinnosti. lenze zo studia zakonov sa nenajedia a tak musia robit aj ine veci, ktore sa v danom okamihu zdaju dolezitejsie, nez studium zakonov. a preto je vyborna vec prave takato porada, nieco podobneho som uz dlho hladal.
0 0
dacascoss dacascoss

dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

Anonymka
No ja sa pýtam na konateľov, ktorý sú zároveň aj zamestnancami a nemajú živnosť. Majú pracovnú zmluvu. Mne sa zdá že by sme mali podať iba oznámenie o zmene, ale na pobočke tvrdia, že by to mala byť prihláška platiteľa.
podla zakona 580/2004 z.z. za SZCO povazuje aj konatel s.r.o., co v praxi znamena, ze takyto konatel sa ma povinnost prihlasit do ZP rovnako ako akakolvek ina SZCO, vynimkou je len pripad, kedy uz konatel je v ZP evidovany ako SZCO...
0 0
Zlatica Zlatica

Zlatica je offline (nepripojený) Zlatica

p.Mihál, dnes som bola na náhradnom školení, keďže Vaše, hoci som ho už mala zaplatené, som kvôli zdrav. stavu nemohla absolvovať/12.1.05/ a chcem Vá poprosiť o potvrdenie alebo vyvrátenie tejto absurdnej informácie. Konateľ spoločnosti je zároveň jediným jej spoločníkom, má s touto spoločnosťou uzatvorený normálny pracov.pomer a ešte je zároveň aj SZČO-fyzická osoba podnikateľ.
Nestačí, že si ako SZČO-ponikateľ musí platiť zdrav.poistenie /preddavky/ aj počas PN-ky,ako konateľ hoci nemá žiaden príjem/ lebo je zároveň zamestnancom/, musí platiť mesačne z minimálneho VZ, t.j. 910 ,- Sk. Detto to platí pre spoločníka, t.j. druhý krát 910,- mesačne? Ako SZČO-FO podnikateľ taktiež/ nemá príjem, ale živnosť nestihol zrušiť/ platí 910,- mesačne? No a ešte aj ako zamestnanec, t.j. 4x mesačne?
Bolo nám vysvetlené, že SZČO je aj konateľ, aj spoločník ,aj FO-podnikateľ a všetci, hoci nemajú príjem musia platiť z minima, hoci ide o tú istú osobu.
Takže toto je asi podporovanie malého a stredného podnikania.
A ešte, teraz 1.1.05 som ho prihlasovala ako zamestnanca. Treba ešte jednu, alebo niekoľko prihlášok ako za konateľa, spoločníka? Ďakujem, Zlatica.
Naposledy upravil Zlatica : 14.01.05 at 19:42
0 0
Zlatica Zlatica

Zlatica je offline (nepripojený) Zlatica

Pre Indiana
dnes som bola na školení, presne tak, ako píšeš ZP od 20% a SP od 40%
Jaj, veď už Ti odpovedal p. Mihál...
Naposledy upravil Zlatica : 14.01.05 at 19:40
0 0
dacascoss dacascoss

dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

Zlatica
Konateľ spoločnosti je zároveň jediným jej spoločníkom, má s touto spoločnosťou uzatvorený normálny pracov.pomer a ešte je zároveň aj SZČO-fyzická osoba podnikateľ.
Nestačí, že si ako SZČO-ponikateľ musí platiť zdrav.poistenie /preddavky/ aj počas PN-ky,ako
konateľ hoci nemá žiaden príjem/ lebo je zároveň zamestnancom/, musí platiť mesačne z minimálneho VZ, t.j. 910 ,- Sk.
Detto to platí pre spoločníka, t.j. druhý krát 910,- mesačne?
Ako SZČO-FO podnikateľ taktiež/ nemá príjem, ale živnosť nestihol zrušiť/ platí 910,- mesačne?
No a ešte aj ako zamestnanec, t.j. 4x mesačne?

Bolo nám vysvetlené, že SZČO je aj konateľ, aj spoločník ,aj FO-podnikateľ a všetci, hoci nemajú príjem musia platiť z minima, hoci ide o tú istú osobu.

A ešte, teraz 1.1.05 som ho prihlasovala ako zamestnanca. Treba ešte jednu, alebo niekoľko prihlášok ako za konateľa, spoločníka? Ďakujem, Zlatica.
- nemusi platit 4x mesacne, pri subehu SZCO a zamestnanec nie je urcene MINIMUM na odvod preddavku do ZP, vysku preddavku si ako SZCO urci sam...
- plati vsak, ze pri sume mensej ako 100 Sk sa preddavok neplati...
---moj nazor je: kazda SZCO, ktora je sucasne zamestnancom by si mala odvadzat preddavok vo vyske minimalne 101Sk ---
- cisto SZCO (bez zamestnaneckeho pomeru) odvadza minimalne 910SK
- ak je konatel uz v ZP registrovany ako SZCO, nemusi sa registrovat ako SZCO druhy krat...
Naposledy upravil dacascoss : 14.01.05 at 20:19
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

hron
Ano, kluc je v tom "nezamestnany". Kopec casu. Ti zamestnani ( a nie len konatelia ) maju hadam ine problemy. Alebo sa mylim? Jedinym zivotnym problemom kazdeho je studovanie zakonov?
presne to som cakal:-). Chudaci zamestnani....
Takze ostanme v tom, ze "chudak" konatel vie vsetko mozne ,len nepostrehol v mediach diskusiu o novele zdravotnickeho zakona- proste Zajac je neviditelny:-). Ze konatel nemusi byt JUDr., to je OK.Ale zeby nemal lepsie pravne povedomie ako "bezny"clovek...?
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

vladan
jaro, to z ktorej krajiny pochádzaš, keď tvrdíš, že konateľ je, podľa tvojho predpokladu, právnicky vzdelaný?
... dávam do pléna otázku, koľkí z vašich konateľov študujú zákony?
... moji ani náhodou
z ktorej krajiny? prave ze zo Slovenka-kde urologovia robia zakony, ktorym potom nikto(malokto) nerozumie...
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

jaro.jaro
presne to som cakal:-). Chudaci zamestnani....
Takze ostanme v tom, ze "chudak" konatel vie vsetko mozne ,len nepostrehol v mediach diskusiu o novele zdravotnickeho zakona- proste Zajac je neviditelny:-). Ze konatel nemusi byt JUDr., to je OK.Ale zeby nemal lepsie pravne povedomie ako "bezny"clovek...?
Neviem, co si cakal, ale nasiel si nieco, co vobec nebolo. A to co tam bolo, si nenasiel. A bolo tam o kopci casu.
A v mediach diskusia bola, aj je. Len nie je na prednych strankach, ale v zakulisi - v diskusiach toho tzv. plebsu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zlatica
...Konateľ spoločnosti je zároveň jediným jej spoločníkom, má s touto spoločnosťou uzatvorený normálny pracov.pomer a ešte je zároveň aj SZČO-fyzická osoba podnikateľ...
Zlatica, škoda že ste neboli na mojom školení...
K problému:
1. Ohlasovaciu povinnosť ako SZČO nemá, lebo predpokladám, že ako SZČO už ohlásený/prihlásený je.
2. Preddavky bude platiť ako zamestnanec z titulu existencie pracovnej zmluvy, rovnako, ako každý iný zamestnanec.
3. Preddavky ako SZČO sa vypočítajú ako
14% z 1/24-tiny základu dane, ktorý dosiahol ako SZČO - živnostník - zo živnosti v roku 2003. Ak takto vypočítaná suma je menšia, ako 100 Sk, preddavky ako SZČO neplatí.

Bodka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jaro.jaro
...Takze ostanme v tom, ze "chudak" konatel vie vsetko mozne ,len nepostrehol v mediach diskusiu o novele zdravotnickeho zakona- proste Zajac je neviditelny:-)...
jaro.jaro:

kde preboha v médiách bola nejaká diskusia o novom zákone? Okrem webov www.porada.sk a www.reformazdravotnictva.sk som si ja osobne nikde žiadnu diskusiu o obsahu nového zákona nevšimol a trúfam si povedať, že na Slovensku niet nikoho, kto by toto sledoval pozornejšie.

A ku konateľom - v pôvodnom novom zákone 580/2004 ešte konatelia ako SZČO zaradení neboli - overte si to, stačí otvoriť Zbierku zákonov. Až novela 718/2004, ktorá oficiálne vyšla 28.12.2004, zaradila konateľov medzi SZČO...
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Jozef Mihál
jaro.jaro:
www.porada.sk a www.reformazdravotnictva.sk som si ja osobne nikde žiadnu diskusiu o obsahu nového zákona nevšimol a trúfam si povedať, že na Slovensku niet nikoho, kto by toto sledoval pozornejšie.
To ovsem neznamena, ze ine stranky s diskusiou nie su, a ze niet nikoho, kto by to sledoval pozornejsie. Su, aj ked nie tak uzko specializovane, ale o to sirsi maju zaber.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK hron,
tak tu hoďte link na tie iné stránky, na tie iné diskusie, rád si to pozriem.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Jozef Mihál
OK hron,
tak tu hoďte link na tie iné stránky, na tie iné diskusie, rád si to pozriem.
Pred pouzitim linku dorazne varujem, ze je to len pre otrlych. Nepreberam ziadnu zodpovednost za ujmu, ktora sa niekomu po pouziti tohoto linku pripadne stane.
Tak napr.
http://www.mbs.sk/ds-l/2004/Apr/Msgs/l2w23637.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hron, čakal som link na diskusiu k obsahu zákona, nie na jednu z trápnych diskusií na SME o tom, či Zajac je takový či makový a či zdravotné poisťovne budú zoštátnené a podobné "politikárčenie".
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Nuz, ona tam ta diskusia je, to bol len zaciatok. Treba prejst na dalsie datumy.
http://www.mbs.sk/ds-l/2004/Apr/index.html
http://www.mbs.sk/ds-l/2004/Apr/Day04.html a hned ten prvy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hron, zabíjame týmto náš drahocenný čas, dajte niečo lepšie.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Jozef Mihál
hron, zabíjame týmto náš drahocenný čas, dajte niečo lepšie.
Ale ved ja sa nepretekam o tom, kde to bolo lepsie. Len hovorim, ze boli diskusie aj inde, nebolo mlkvo.
Lenze skor je to z pohladu PRECO a NACO a nie z pohladu AKO sa vysporiadavat so stavajucim stavom. O to su cennejsie tieto stranky, lebo ked sa neriesia tie prve dve otazky, o to narocnejsie a zlozitejsie je riesenie tej tretej. Samotna existencia porady a jej rozsah je toho dokazom.
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

Jozef Mihál
jaro.jaro:

kde preboha v médiách bola nejaká diskusia o novom zákone? Okrem webov www.porada.sk a www.reformazdravotnictva.sk som si ja osobne nikde žiadnu diskusiu o obsahu nového zákona nevšimol a trúfam si povedať, že na Slovensku niet nikoho, kto by toto sledoval pozornejšie.

A ku konateľom - v pôvodnom novom zákone 580/2004 ešte konatelia ako SZČO zaradení neboli - overte si to, stačí otvoriť Zbierku zákonov. Až novela 718/2004, ktorá oficiálne vyšla 28.12.2004, zaradila konateľov medzi SZČO...
peboha....:-).
Ja chapem,ze kazda ciarka a pismeno ma vyznam(hlavne v zakonoch), ale diskusia nemusi znamenat diskusiu odbornikov len na www. porada .sk. Vratim sa tam, kde to zacalo- chudaci konatelia urcite postrehli, ze od 1.1. bude novy zakon o zdrav. poisteni. Ked "obycajni " ludia vidia(tusia) ze budu zmeny v plateni, preco by si prave konatelia mali bohorovne mysliet,ze ich sa to tykat nebude? TAk sa informujem- Google.sk. Ze to skoncilo na porade.sk. je asi preto, ze ostatne bolo viacmenej blablabla....
PS. nemam zaujem zaberat miesto- bola to len poznamka k niecomu, co sa mi nezdalo ako argumet. Ze su niektori z tej poznamky podrazdenejsi, je ich vec.
Svetu mier:-)
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

dodatok. Novela sice oficialne vysla toho 28.12..ale schvalenu novelu som neoficialne stiahol z vasej stranky dostatocne skor. A na web strane Narodnej rady je uz tiez dost dlho....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jaro.jaro:
Nejde mi o nič iné, len o dve veci:

1. Dobrovoľne uznajte , že www.porada.sk je najlepšie informačné médium, pokiaľ ide o informácie k novému zákonu o zdravotnom poistení. Viď Váš dodatok - príspevok č.560.

2. Konatelia sú v tom skutočne nevinne. Podľa starého zákona platili poistné ako zamestnanci - ak mali za výkon funkcie odmenu. Ako mali preboha tušiť, čo sa na nich chystá? Naviac keď ku zmene došlo až v novele. Na Vašom mieste by som sa im tu ospravedlnil a odvolal príspevok č.533.

A potom bude i svetu mier.

Inak osobne oceňujem, že ste ako jeden z mála preštudovali zákon už v decembri.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 16.01.05 at 12:17
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať