Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Doplnam : V OR je zapisany ako konatel, pracovna zmluva uzatvorena na funkciu riaditel. Odmenu ako konatel nepobera ziadnu. Ako SZCO nemal ziadny prijem zo zivnosti. Jedniny jeho prijem za rok 2003, 2004 je z pracovnej zmluvy. P. Mihal, viete mi poradit?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Hanka
Doplnam : V OR je zapisany ako konatel, pracovna zmluva uzatvorena na funkciu riaditel. Odmenu ako konatel nepobera ziadnu. Ako SZCO nemal ziadny prijem zo zivnosti. Jedniny jeho prijem za rok 2003, 2004 je z pracovnej zmluvy. P. Mihal, viete mi poradit?
Aj keď nie som p. Mihál, odpoviem vám:
Zrejme je už prihlásený ako SZČO, takže nanovo sa ísť prihlasovať nemusí. Výšku preddavku za SZČO si stanoví sám, no môže to byť aj nula slovenských korún, pretože už je poistený ako zamestnanec.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

I.H. :

Možno máš pravdu, ja som našla staré zmluvy z roku 1995 a tam boli pracovné zmluvy aj na fukcie konateľa. Možno je to zlé a možno nie. Neviem.

Hanka:
Ak nepoberá odmenu ako konateľ - neplatí žiadné preddavky na poistné, nie je povinný sa prihlásiť do ZP.
Ako SZČO živnostník - je povinný platiť od januára 2005 minimálne 910,-Sk mesačne.
Ako zamestnanec - platí poistné podľa príjmu z pracovnej zmluvy.

Teda platí odvody 2x.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

RICIJ :

Podľa mňa nemáš pravdu, že to môže byť aj nula.
Podľa mňa by mal platiť tých 910,- Sk mesačne ako SZČO živnostník.

p. Mihál ako to je ?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Čo príspevok, to iný názor. Tak ako to vlastne je s tým SZČO popri zamestnaní?
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Katarína STR
I.H. :

Možno máš pravdu, ja som našla staré zmluvy z roku 1995 a tam boli pracovné zmluvy aj na fukcie konateľa. Možno je to zlé a možno nie. Neviem.

Hanka:
Ak nepoberá odmenu ako konateľ - neplatí žiadné preddavky na poistné, nie je povinný sa prihlásiť do ZP.
Ako SZČO živnostník - je povinný platiť od januára 2005 minimálne 910,-Sk mesačne.
Ako zamestnanec - platí poistné podľa príjmu z pracovnej zmluvy.

Teda platí odvody 2x.
Takže, pokiaľ je konateľ zamestnaný vo firme ako napr. riaditeľ a z funkcie konateľa nepoberá žiadnu odmenu a nie je ani SZČO, nemusí sa prihlásiť do ZP? Dobre som to pochopila?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Daju sa nejako odvody zahr. konateľa, kt. musí po 1.1.2005 platiť minim. preddavky na ZP ako SZČO v sume 910 sk premietnut do nakladov firmy? Asi nie, ked ich plati ako SZCO, ze? Je to poistne na jeho päsť?!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Katarína STR
RICIJ :
Podľa mňa nemáš pravdu, že to môže byť aj nula.
Podľa mňa by mal platiť tých 910,- Sk mesačne ako SZČO živnostník.
Katka, ak si pozrieš na čo konkrétne reagoval riči, tak zistíš, že mal pravdu. Lebo Hanka píše, že živnostník nemal príjem ... z toho vyplýva ... že jeho výpočet preddavku na verejné zdravotné poistenie bude určite menej ako 100,- Sk a už zdravotne poistený ako zamestnanec je ... takže nebude platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie ako SZČO, ale len ako zamestnanec
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Mne konkrétne odpovedal p. Mihal, na otázku, že SZČO bola v roku 2003 platcom paušálnej dane a teda sa nedá dokázať koľko mal v skutočnosti príjem. A teda by nemal platiť.

Pred novevou mi p. Mihál odpovedal, že by nemal platiť v prvom polroku 2005.
Po novele mi povedal, že musí platiť minimálne 910,- SK

Takže si stále myslím, že aj keď SZČO nemá príjem, je povinná platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie vo výške minimálne 910,- SK.



Už si to nemyslím. oprava 10:19
Naposledy upravil Katarína STR : 19.01.05 at 08:18
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

anka1
Takže, pokiaľ je konateľ zamestnaný vo firme ako napr. riaditeľ a z funkcie konateľa nepoberá žiadnu odmenu a nie je ani SZČO, nemusí sa prihlásiť do ZP? Dobre som to pochopila?
Nie, konateľ sa musí prihlásiť do 8.1.2005 do ZP. Nemusí sa len vtedy ak je popri fukcii konateľa aj SZČO živnostníkom.

Ak je konateľ s.r.o. aj zamestnancom, tak je povinný sa prihlásiť do ZP, ale ak nepoberá žiadnú odmenu, tak poistné neplatí. Platí ho len zo mzdy.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Katarína STR
Nie, konateľ sa musí prihlásiť do 8.1.2005 do ZP. Nemusí sa len vtedy ak je popri fukcii konateľa aj SZČO živnostníkom.

Ak je konateľ s.r.o. aj zamestnancom, tak je povinný sa prihlásiť do ZP, ale ak nepoberá žiadnú odmenu, tak poistné neplatí. Platí ho len zo mzdy.
Ďakujem Katka, už bežím
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
vladan
Katka, ak si pozrieš na čo konkrétne reagoval riči, tak zistíš, že mal pravdu. Lebo Hanka píše, že živnostník nemal príjem ... z toho vyplýva ... že jeho výpočet preddavku na verejné zdravotné poistenie bude určite menej ako 100,- Sk a už zdravotne poistený ako zamestnanec je ... takže nebude platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie ako SZČO, ale len ako zamestnanec
Konečne ma tu niekto pochopil.
Na otázku, či sa dajú preniesť náklady konateľa na firmu, odpoveď znie áno, aj keď je to škrabanie sa pravou rukou za ľavým uchom. Keďže je konateľ, dá si odmenu za výkon konateľa vo výške 910,- Sk. Táto odmena sa mu musí preddavkovo zdaniť, keďže je to príjem podľa § 5 ZDP. O rok si podá ročné zúčtovanie, preddavky sa mu uznajú ako výdavky a daň mu vrátia.
Lepšie je to, ak je zároveň spoločníkom s.r.o. Dá si odmenu za vykonávanie činnosti spoločníka vo výške 7.600,- Sk. Z pohľadu ZP je zamestnancom, 10% platí firma, 4% on, podpíše vyhlásenie, neplatí daň, SP sa neplatí. A firme ide 8.360,- Sk do daňovo uznateľných nákladov mesačne. Toto sa oplatí urobiť, ak nie je zamestnancom.
Naposledy upravil ricij : 19.01.05 at 08:08
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Jasné, OK opravujem a omluvam sa za chybu,

Ak je SZČO živnostník aj zamestnancom jeho vymeriavací základ na poistné je1/24 zo základu dane za rok 2003. Ak vyjde poistné menšie ako 100,-Sk neplatí sa.


RICIJ mal pravdu.
Naposledy upravil Katarína STR : 19.01.05 at 08:22
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Katarína STR
Jasné, OK opravujem a omluvam sa za chybu,

Ak je SZČO živnostník aj zamestnancom jeho vymeriavací základ na poistné je1/24 zo základu dane za rok 2003. Ak vyjde poistné menšie ako 100,-Sk neplatí sa.


RICIJ mal pravdu.
Takže, keď som za rok 2003 mala stratu, tak moje preddavky budú 0,- Sk. A musím sa ísť prihlásiť na ZP alebo netreba?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ale podľa mňa ty ako SZČO už si prihlásená v poisťovni , nie ?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

1. Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Katarína STR
Ale podľa mňa ty ako SZČO už si prihlásená v poisťovni , nie ?
Som, jasné.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Bod 2. sa netýka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom.

4. Preddavok je najviac 14% z 3-násobku priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.

5. Preddavok sa neplatí, ak jeho výška je menej ako 100 Sk.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Katarína STR
1. Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.
Môj základ dane za rok 2003 bol zo živnosti 0,- Sk (mala som stratu), takže preddavky mi nevýjdu. Ale ja si mám sama dobrovoľne určiť nejakú sumu a tú budem platiť? Tak?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Preddavok sa NEPLATÍ, ak jeho výška je menej ako 100 Sk. Ale tu sa vychádza z toho, že si mala nejaký základ dane - výška preddavku sa dala vypočítať.
Ak ale základ dane nemáš a teda nedá sa vypočítať poistné - máš si jeho výšku určiť sama.

Tvoj základ dane za rok 2003 je O - nemáš platiť preddavky od januára do júna 2005.
Urči si platiť 101,- SK mesačne.

Tvoj základ dane za rok 2004 je zatiaľ X - platíš/neplatíš preddavky od júla do decembra 2005.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať