Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Katarína STR
Preddavok sa NEPLATÍ, ak jeho výška je menej ako 100 Sk. Ale tu sa vychádza z toho, že si mala nejaký základ dane - výška preddavku sa dala vypočítať.
Ak ale základ dane nemáš a teda nedá sa vypočítať poistné - máš si jeho výšku určiť sama.

Tvoj základ dane za rok 2003 je O - nemáš platiť preddavky od januára do júna 2005.
Urči si platiť 101,- SK mesačne.

Tvoj základ dane za rok 2004 je zatiaľ X - platíš/neplatíš preddavky od júla do decembra 2005.
Jasné, takže od januára do júna budem platiť napríklad tých 101,- Sk a od júla do decembra 14% z 1/24 základu dane za rok 2004.

A musím to ísť nahlásiť na ZP, že budem platiť tých 101,- Sk.... :-))))
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Teraz som rozprávala s pani zo Spoločnej ZP ohľadom konateľov. Stačí poslať list ohľadom prihlásenia konateľa do poisťovne s priloženou fotokópiou z OR. Treba to prihlásiť na pobočku kde má trvalý pobyt konateľ.

Prosím Vás aké je to číslo zákona o zdravotnom poistení 718/2004??
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

janaGT
ak je konateľ zároveň zamestnancom s pracovnou zmluvou, tak sa prihlasuje len ako zamestnanec?
vyššie to už bolo vysvetlené. Prihlasuje sa aj ako konateľ. Pokiaľ nemá príjem z funkcie konateľa, tak neplatí preddavky. Platí ich iba ako zamestnanec.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

anka1
Teraz som rozprávala s pani zo Spoločnej ZP ohľadom konateľov. Stačí poslať list ohľadom prihlásenia konateľa do poisťovne s priloženou fotokópiou z OR. Treba to prihlásiť na pobočku kde má trvalý pobyt konateľ.

Prosím Vás aké je to číslo zákona o zdravotnom poistení 718/2004??

ZÁKON č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonom v znení zákona č. 718/2004 Z.z.

Takto to znie v zbierke zákonom.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pred chvíľou som dotelefonoval s pani z VšZP ohľadne konateľov. Uvediem jej vysvetlenia:

1.prípad: konateľ v sro má prac.zmluvu, tak prihlásiť sa musí ale platiť nie, lebo si určí preddavok nižší ako 100,- Sk.

2.prípad: konateľ bez prac.zmluvy, ale zároveň je SZČO (má živnosť), tak ani prihlásiť sa nemusí ani platiť

3.prípad: konateľ bez prac.zmluvy na materskej dovolenke, prihlásiť sa musí, ale platiť nie lebo si určí preddavok nižší ako 100,- SK.

Ešte budem zvedavý ako sa bude vykonávať zúčtovanie s ZP na konci roka.

Z.Kovács
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Čiže zahraničny konatel platený za výkon konateľa vo výške 910 sk mesacne mi buduci rok poda ziadost o rocne zuctovanie, tam sa mu uplatni nezdanitel. cast a vsetky preplatky sa mu vratia
ricij
rKonečne ma tu niekto pochopil.
Na otázku, či sa dajú preniesť náklady konateľa na firmu, odpoveď znie áno, aj keď je to škrabanie sa pravou ukou za ľavým uchom. Keďže je konateľ, dá si odmenu za výkon konateľa vo výške 910,- Sk. Táto odmena sa mu musí preddavkovo zdaniť, keďže je to príjem podľa § 5 ZDP. O rok si podá ročné zúčtovanie, preddavky sa mu uznajú ako výdavky a daň mu vrátia.
Lepšie je to, ak je zároveň spoločníkom s.r.o. Dá si odmenu za vykonávanie činnosti spoločníka vo výške 7.600,- Sk. Z pohľadu ZP je zamestnancom, 10% platí firma, 4% on, podpíše vyhlásenie, neplatí daň, SP sa neplatí. A firme ide 8.360,- Sk do daňovo uznateľných nákladov mesačne. Toto sa oplatí urobiť, ak nie je zamestnancom.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vzor oznámenia konateľa, že sa stal SZČO.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Pán Mihál, prilepili ste najlepšie tlačivo za posledné obdobie.

VĎAKA
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Pán Mihál, môžem na toto vami priložené tlačivo napísať aj osobu - konateľa s.r.o. na Slovensku, kde nie je ani zamestnanacom ani SZČO živnostník, skrátka nič. Ale je celý rok v zahraniční, kde je zamestnaný a je tam aj zdravotne poistený.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To tlačivo bez úprav - len doplnením konkrétnych údajov o osobe a firme, prípadne inej zdravotnej poisťovni - môže použiť konateľ, ktorý už je poistený a prihlásený ako zamestnanec, a od 1.1.2005 oznamuje, že sa stal aj SZČO.

Katarína, Váš človek sa musí prihlásiť ako poistenec, čo je niečo iné.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Áno ja viem, prihlási sa na jednom tlačive ako konateľ.

A môže potom na druhom tlačive /to Vaše/ oznámiť, že nebude platiť toto poistné, lebo sa zdrživa v zahraničí a je tam aj zdravotne poistený ?


Dúfam, že nie je povinný platiť poistné ak je len konateľ a je celý rok v Nemecku ?
Naposledy upravil Katarína STR : 19.01.05 at 11:31
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
I.H.
Na stránke VŠZP je uvedená celkom prehľadná tabuľka s percentuálnymi sadzbami pre jednotlivých platiteľov poistného na ZP s výškou minimálneho a maximálneho preddavku. Zaráža ma tu však informácia o minimálnom vymeriavacom základe pre zamestnanca, ktorý je so zdravotným postihnutím. Takýto je predsa v členení na invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20 do 40% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom jemu prináleží minim. 6.500,- Sk - toto je Ok.
Ďalej máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 40% do 70% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zákona o minimálnej mzde takémuto prináleží 75% z 6.500, teda v jeho prípade by sa malo jednať minimálne z 4.875, čo mi v tejto tabuľke na stránke VŠZP chýba.
Nakoniec máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%" - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zák.o minim.mzde takémuto prináleží 50% z 6.500, teda z 3.250, čo je aj v tabuľke VŠZP uvedené.
Napíšte mi teda prosím Vaše stanovisko k tejto problematike. Či sa stotožňujete s mojim názorom a pri tvorbe tabuľky VŠZP pozabudla na tú invaliditu od 40% do 70% a teda či môj pohľad na vec je správny, alebo sa mýlim, čo by som potom poprosila bližšie vysvetliť.
Ďakujem.
Plne s vami súhlasím, zabudli tam uviesť invalidov s kráteným invalidným dôchodkom, teda s poklesom 40-70%. Ich sadzba poistného je 2% + 5% a minimálna mzda 4875 Sk.

Inak všetka česť VšZP, že ako prvá a tuším jediná ZP aspoň takto komentuje nový zákon a to dokonca už 2 týždne po nadobudnutí jeho účinnosti.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Pán Mihál, to Vaše tlačivo znie ako prihláška konateľa do svojej zdravotnej poisťovne, že je konateľ tej a tej spoločnosti. A zároveň oznamuje, že nebude platiť poistné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína, niečo ma v posledných minútach nadhadzuje na stoličke a neviem prísť na to, že čo, či kto to je.

To nie je prihláška podľa § 8.

To je oznámenie podľa § 23.

A komu sa to nepáči, nech si vymyslí svoje "tlačivo".
0 0
angie angie

angie je offline (nepripojený) angie

dacascoss
podla zakona 580/2004 z.z. za SZCO povazuje aj konatel s.r.o., co v praxi znamena, ze takyto konatel sa ma povinnost prihlasit do ZP rovnako ako akakolvek ina SZCO, vynimkou je len pripad, kedy uz konatel je v ZP evidovany ako SZCO...
A co konatel, ktory nie je zamestnancom ani nepobera odmenu konatela? Proste nema vobec ziadny prijem, lebo spolocnost este nevykazuje zisk?
Ospravedlnujem sa, ak to tu uz bolo riesene.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Jozef Mihál
Katarína, niečo ma v posledných minútach nadhadzuje na stoličke a neviem prísť na to, že čo, či kto to je.

To nie je prihláška podľa § 8.

To je oznámenie podľa § 23.

A komu sa to nepáči, nech si vymyslí svoje "tlačivo".

Ale mne sa páči. Len som chcela vedieť /vlastne šéf/ na čo všetko sa dá použiť. Jemu sa tam totiž nechce ísť osobne. Lenivosť nadovšetko.

Inak to tlačivo si vytlačil môj šéf, ktorý to chcel vedieť pre svojho syna a mne len diktoval : opýtajste sa či to môžem takto a takto napísať.
A potom vyzerám ako blbec ja.

Ak to znelo inak, ospravedlňujem sa.
Naposledy upravil Katarína STR : 19.01.05 at 12:30
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

vladan
Jožko, niečo niečoho nejako pretečie? ... sa priznám, že v niektorých momentoch aj mne ... ale život je krásny!!!

Ak niekto niečo nevie opýta sa.
Ak to niekomu tečie na nervy, tak nech sa potom ani nesnaží odpovedať formou ...
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Pán Mihál, ako to bude v januári pri ZP berie sa to len na pracovné dni výpočet VZ na odvody alebo sa to prepočíva na kalendárne dni ako v SP?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

p. Mihál prosím Vás, študent denného štúdia na VŠ má živnosť a v roku 2003 dosiahol zdanit. príjmy 60 tis. Sk. podnikal od 6-12/03. Pre rok 2005 mú vznikla povinnosť platiť preddavky na zdr. poistenie vo výške 910,- Sk i napriek tomu, že je študentom. Pochopila som to správne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Môže si zahr. konateľ uplatniť nezdaniteľné minimum, ak mu je vyplácaná odmena z titulu konateľa pri ročnom zúčtovaní?
misurka
Čiže zahraničny konatel platený za výkon konateľa vo výške 910 sk mesacne mi buduci rok poda ziadost o rocne zuctovanie, tam sa mu uplatni nezdanitel. cast a vsetky preplatky sa mu vratia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať