Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Ejha, to som ani nevedela, že spustím takú lavínu s autogramiádou :-)
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Jozef Mihál
Teší ma Váš záujem. Predpokladaný rozsah knižky bude cca 100 strán môjho výkladu plus kompletné znenie zákona s dôvodovými správami plus výňatky zo súvisejúcich predpisov (daň z príjmu, sociálne poistenie) plus aktuálne zverejnené vyhlášky k zdrav.poisteniu.

Predpokladaná pultová cena cca 500 Sk. Pre Vás, priateľov Poradcov viem získať zľavu vďaka distribúcii cestou dobierok alebo formou "autogramiády" v nejakom príjemnom občerstvovacom zariadení.
A koľko tá zľava asi tak bude? :-)
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

karkulka
... v niektorom nefajčiarskom zariadení kde čapujú dobre pivčo...:p
pekny oxymoron. kde sa nefajci, nemoze byt dobre pivo, pretoze kto by ho uz len pil?
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Jozef Mihál
Približne o 3-4 týždne mi vyjde knižôčka k novému zákonu o zdravotnom poistení. Mojich milých čitateľov tým chcem upozorniť, aby si šetrili korunky a dopredu sľubujem, že to bude zaujímavé čítanie.
P. Mihal a v ktorom vydavatelstve to vydate... ? Alebo jednoduchsie, kde sa bude dat knizka zohnat? Dakujem
PS: Uz sa tesim, ze budem mat normalny komentar k tomu super zakonu!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vydavateľstvo EPOS.

Zľava...? Určite bude a ak si pre knižku prídete osobne na "autogramiádu" alebo na Trnavskú 80, ušetríte i na poštovnom.

Ale prosím nevyrušovať, píšem...
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Na Trnavskú 80 v Blave? - a tá autogramiáda bude tiež v BA?? - to prídem určite!! - zdravím!
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

sway
Na Trnavskú 80 v Blave? - a tá autogramiáda bude tiež v BA?? - to prídem určite!! - zdravím!
Trnavská 80- tam je sídlo firmy AURUS.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Katarína STR
Nie, konateľ sa musí prihlásiť do 8.1.2005 do ZP. Nemusí sa len vtedy ak je popri fukcii konateľa aj SZČO živnostníkom.

Ak je konateľ s.r.o. aj zamestnancom, tak je povinný sa prihlásiť do ZP, ale ak nepoberá žiadnú odmenu, tak poistné neplatí. Platí ho len zo mzdy.
Takže, keď je konateľ zároveň aj zamestnancom a ako konateľ nepoberá žiaden príjem, dostáva len mesačnú mzdu ako zamestnanec, nemusí platiť preddavky ako konateľ, to je mi jasné. Ale keď ako zamestnanec platí poistné mesačne menej ako 910,- Sk, je to OK? Nemusí platiť mesačne minimálne 910,-Sk, keď je konateľom?
A čo podiely na zisku (dotyčný je zároveň aj spoločníkom), z tých sa neplatí zdravotné poistenie?
0 0
draha24 draha24

draha24 je offline (nepripojený) draha24

Dobrý deň! Som začínajúca podnikateľka, preto sa predom ospravedlňujem,keď moja otázka bude veľmi "jednoduchá". Mám príjem z maloobchodu a provízie zo sprostredkovania. Mám dva príjmy? Platím dvakrát zdravotné poistenie? Za odpoveď veľmi ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
silvia
Takže, keď je konateľ zároveň aj zamestnancom a ako konateľ nepoberá žiaden príjem, dostáva len mesačnú mzdu ako zamestnanec, nemusí platiť preddavky ako konateľ, to je mi jasné. Ale keď ako zamestnanec platí poistné mesačne menej ako 910,- Sk, je to OK? Nemusí platiť mesačne minimálne 910,-Sk, keď je konateľom?
A čo podiely na zisku (dotyčný je zároveň aj spoločníkom), z tých sa neplatí zdravotné poistenie?
Ak ako zamestnanec platí menej ako 910 Sk, napríklad preto, lebo má kratší úväzok alebo preto, lebo z rozličných dôvodov - PN, nepl.voľno... - neodpracoval plný počet dní, je stále zamestnancom a preto nemusí ako konateľ - SZČO, platiť minimálne preddavky 910 Sk. Inými slovami - je úplne jedno, aký má ako zamestnanec VZ, dôležité je, že je zamestnancom.

Z podielov na zisku sa neplatí zdravotné poistenie. A je jedno, či podiely dostane spoločník, alebo radový zamestnanec.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 24.01.05 at 18:30
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
draha24
Dobrý deň! Som začínajúca podnikateľka, preto sa predom ospravedlňujem,keď moja otázka bude veľmi "jednoduchá". Mám príjem z maloobchodu a provízie zo sprostredkovania. Mám dva príjmy? Platím dvakrát zdravotné poistenie? Za odpoveď veľmi ďakujem.
Platíte jedenkrát preddavky ale v konečnom dôsledku - v ročnom zúčtovaní - fakticky zaplatíte poistné z oboch zdrojov Vášho príjmu. Maximálny vymeriavací základ zo všetkých príjmov, podliehajúcich zdrav.poisteniu, je 517140 Sk za rok 2005.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

Jožko Mihál, prečítala som jeden z Tvojich príspevkov na tému zdravotné poistenie od 1.januára 2005 – ale úprimne sa priznám, že netuším, odkiaľ som k nemu prišla, lebo čítam takmer všetko, čo kde uverejníš a potom si nepamätám zdroj, ale predpoklad je, že to bolo na porade alebo aurus.. (materiál mal okolo 20 strán). Čo mi nie je jasné? SAMOPLATCI – kde vo vysvetlení, čo sa považuje za príjem zo závislej činnosti podľa zákona o DzP hneď v prvom odseku som si podčiarkla: ....“alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu“.....<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

Tvoj príspevok potom uvádza: <o:p></o:p>

„ V praxi pôjde najmä o príjmy: - plynúce z DoVP...atď,.. druhá odrážka – plynúce na základe prác, vykonaných ako „závislá činnosť“ na základe zmlúv o dielo a príkazných zmlúv“ koniec citovania<o:p></o:p>

Mohol by si mi povedať, či tento výklad je záväzný, resp. totožný s iným? Asi vieš, prečo sa pýtam... Nie je predsa možné všetky zmluvy o dielo resp. príkaz. zmluvy hodiť do paragrafu 5, lebo napr. zhotovenie sedačky na mieru (čalúnnik na dôchodku) určite nie je „závislá činnosť“, ani vykonávanie funkcie predsedu SVB na príkaz Zhromaždenia vlastníkov nie je závislá činnosť, neplní príkazy platiteľa, keď sám je tým platiteľom (štatutár) a podobne aj iné – napr. upratanie po maliaroch – jednorázová akcia...Ja sa prikláňam k názoru, že to patrí do paragrafu 8 medzi príjmy z príležitostných činností. <o:p></o:p>

Pripustím však, že treba citlivo posudzovať, čo kam patrí.<o:p></o:p>

A teraz ďalšia otázka:<o:p></o:p>

Ak by sme v roku 2005 časť príjmov dostávali ako zamestnanci /na 2 hodiny týždenne/, časť na príkaznú zmluvu /do hranice 75000 približne/ a ostatok času by sme boli dobrovoľne doma? Platil by za nás štát? (Klasický príklad ženy starajúcej sa o školopov.dieťa, privyrábajúcej si dve hodiny v obchode a sprostredkovaním napr. poistenia cez prik.zmluvu)<o:p></o:p>

Ak potom dedukujem: ak nechcem platiť poistné ako samoplátca, tak strážim hranicu príjmu do cca tých 79500 Sk, alebo sa zamestnám na hodinu mesačne..napr. Pochopila som to správne? Alebo si príjem zo závislej činnosti ustrážim do 79 500 Sk, zvyšok pôjde na príkaznú zmluvu tak, aby nebola naplnená litera zákona podľa paragr.5, ale par.8 – a nebudem platiť odvody do ZP, lebo ich bude za mňa platiť štát...Áno?<o:p></o:p>

Ďalej: v tejto chvíli sa zdá, že aj bezdomovci už majú právo na bezplatné lekárske ošetrenie, lebo za nich platí štát, ako za dobrovoľne nezamestnaných...Dá sa to tak pochopiť? <o:p></o:p>
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Jozef Mihál
Ak ako zamestnanec platí menej ako 910 Sk, napríklad preto, lebo má kratší úväzok alebo preto, lebo z rozličných dôvodov - PN, nepl.voľno... - neodpracoval plný počet dní, je stále zamestnancom a preto nemusí ako konateľ - SZČO, platiť minimálne preddavky 910 Sk. Inými slovami - je úplne jedno, aký má ako zamestnanec VZ, dôležité je, že je zamestnancom.

Z podielov na zisku sa neplatí zdravotné poistenie. A je jedno, či podiely dostane spoločník, alebo radový zamestnanec.
Srdečná vďaka, pán Mihál!
(Ako zamestnanec platí preto menej ako 910,- Sk, lebo jeho mesačná mzda je pomerne nízka. To si kompenzuje koncoročnou odmenou a podielmi na zisku.)
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Váženýn pán Miháľ, dnes som tu prvýkrát, neviem si poradiť so zákonom o zdravotnom poistení, budene mi vedieť pomôcť? Na zákoade príspevkov, ktoré som tu dnes čítala, tak verím , že sa v tom dosť vyznáte, tak mi prosím poradte, ak môžete. Ďakujem vopred.
Zamestnávateľ zamestnáva zamestnankyňu, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok, ktorý sa podľa § 263 odst. 1 zákona č. 461/2003 Z. Z. považuje od 1. januára za invalidný dôchodok. Na základe získaných informácií, k prehodnoteniu tohto dôchodku, teda aj k určeniu % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť dôjde až v decembri roku 2005.

V zmysle zákona č. 580/2004 Z. Z. o zdravotnom poistení je sadzba poistného pre zamestnanca 4%, ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu – tu je v zákone odkaz na § 9 zákona č. 5/2004 Z. Z. službách zamestnanosti, kde sa hovorí, že občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu
b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu

Keďže k prehodnoteniu uvedenej zamestnankyne ešte nedošlo, nevieme určiť, % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Ako postupovať v tomto prípade, od 1. 1. 2005 až do obdobia prehodnotenia invalidného dôchodku.
1. Môžem jej uplatniť znížený odvod zdravotného poistenia – 2% ? a na základe čoho?, stačí doklad, že je jej vyplácaný invalidný dôchodok – nezáleží na % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť?
2. alebo nechať jej plnú výšku odvodu – 4 % do obdobia, pokiaľ nedoloží doklad o % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a v prípade vzniku nároku jej tento spätne uplatniť, čím vznikne pri ročnom zúčtovaní preddavkov na zdravotné poistenie preplatok na poistnom?

Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ekin
... Nie je predsa možné všetky zmluvy o dielo resp. príkaz. zmluvy hodiť do paragrafu 5, lebo napr. zhotovenie sedačky na mieru (čalúnnik na dôchodku) určite nie je „závislá činnosť“, ani vykonávanie funkcie predsedu SVB na príkaz Zhromaždenia vlastníkov nie je závislá činnosť, neplní príkazy platiteľa, keď sám je tým platiteľom (štatutár) a podobne aj iné – napr. upratanie po maliaroch – jednorázová akcia...Ja sa prikláňam k názoru, že to patrí do paragrafu 8 medzi príjmy z príležitostných činností.<O:p</O:p

Pripustím však, že treba citlivo posudzovať, čo kam patrí.
<O:p</O:p

Eva, plne súhlasím. Je netvrdím, že akýkoľvek príjem na základe príkazných zmlúv, zmlúv o dielo, mandátnych zmlúv a pod. patrí do § 5 ZDP. Treba rozlišovať zmluvu a zmluvu. Záleží na koncipovaní zmluvy, záleží o akú činnosť vlatne ide atď.

ekin
...
ekin
Ak by sme v roku 2005 časť príjmov dostávali ako zamestnanci /na 2 hodiny týždenne/, časť na príkaznú zmluvu /do hranice 75000 približne/ a ostatok času by sme boli dobrovoľne doma? Platil by za nás štát? (Klasický príklad ženy starajúcej sa o školopov.dieťa, privyrábajúcej si dve hodiny v obchode a sprostredkovaním napr. poistenia cez prik.zmluvu)
Štát by v takomto prípade (kratší úväzok) neplatil. Platil by zamestnanec a jeho zamestnávateľ z príjmu dosiahnutého ako zamestnanec - z pracovnej zmluvy. V takomto prípade na nový zákon doplatí zdravotná poisťovňa. Štát za zamestnanca platí len v mesiacoch, kedy zamestnanec nemá žiaden príjem - napr. je celý mesiac PN alebo má celý mesiac neplatené voľno.<O:p</O:p<O:p</O:p

ekin
...Ak potom dedukujem: ak nechcem platiť poistné ako samoplátca, tak strážim hranicu príjmu do cca tých 79500 Sk, alebo sa zamestnám na hodinu mesačne..napr. Pochopila som to správne? Alebo si príjem zo závislej činnosti ustrážim do 79 500 Sk, zvyšok pôjde na príkaznú zmluvu tak, aby nebola naplnená litera zákona podľa paragr.5, ale par.8 – a nebudem platiť odvody do ZP, lebo ich bude za mňa platiť štát...
Presne tak. Ak viem, že dosiahnem príjmy zo závislej činnosti mimo činnosti zamestnanca vo výške nad 79500, tak sa symbolicky zamestnám a za rok 2005 nebudem platiť zdravotné poistenie z týchto príjmov zo závislej činnosti (príkazných zmlúv a pod.).

Alebo si ustrážim príjem z príkazných zmlúv "zo závislej činnosti" do hranice 79500 a ostatné príkazné zmluvy koncipujem tak, aby príjem z nich spadal pod § 8 ZDP.<O:p</O:p

ekin
...
ekin
v tejto chvíli sa zdá, že aj bezdomovci už majú právo na bezplatné lekárske ošetrenie, lebo za nich platí štát, ako za dobrovoľne nezamestnaných...

Tak, tak...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Reny
Zamestnávateľ zamestnáva zamestnankyňu, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok, ktorý sa podľa § 263 odst. 1 zákona č. 461/2003 Z. Z. považuje od 1. januára za invalidný dôchodok. Na základe získaných informácií, k prehodnoteniu tohto dôchodku, teda aj k určeniu % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť dôjde až v decembri roku 2005.

V zmysle zákona č. 580/2004 Z. Z. o zdravotnom poistení je sadzba poistného pre zamestnanca 4%, ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu – tu je v zákone odkaz na § 9 zákona č. 5/2004 Z. Z. službách zamestnanosti, kde sa hovorí, že občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu
b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu

Keďže k prehodnoteniu uvedenej zamestnankyne ešte nedošlo, nevieme určiť, % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Ako postupovať v tomto prípade, od 1. 1. 2005 až do obdobia prehodnotenia invalidného dôchodku.
1. Môžem jej uplatniť znížený odvod zdravotného poistenia – 2% ? a na základe čoho?, stačí doklad, že je jej vyplácaný invalidný dôchodok – nezáleží na % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť?
2. alebo nechať jej plnú výšku odvodu – 4 % do obdobia, pokiaľ nedoloží doklad o % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a v prípade vzniku nároku jej tento spätne uplatniť, čím vznikne pri ročnom zúčtovaní preddavkov na zdravotné poistenie preplatok na poistnom?
Správne citujete § 9 zákona č. 5/2004 Z. Z. službách zamestnanosti...občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu atď.

Osobitným predpisom je zákon o sociálnom poistení, kde za invalidného sa považuje občan, ak má percento poklesu vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% alebo (v zmysle príslušných prechodných ustanovení, viď § 263 zákona č.461/2003 Z.z.) ak poberá invalidný alebo čiast.inv.dôchodok priznaný podľa dovtedajších predpisov a nebol ešte preklasifikovaný podľa nového zákona.

Vaša zamestnankyňa ešte prehodnocovaná nebola, poberá čiast.inv.dôchodok, preto má nárok na polovičné sadzby poistného na zdravotné poistenie, takisto Vy ako jej zamestnávateľ.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 25.01.05 at 07:48
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
silvia
Ako zamestnanec platí preto menej ako 910,- Sk, lebo jeho mesačná mzda je pomerne nízka. To si kompenzuje koncoročnou odmenou a podielmi na zisku.
silvia, chcem vás upozorniť, že na Slovensku (od 1.10.2004) platí pojem "minimálna mzda" a to vo výške 6 500,- Sk. Ak máte zamestnanca, ktorý má trvalý pracovný pomer, tak musíte zachovať minimálnu mzdu v uvedenej výške a tak odvod do ZP (zamestnanec a zamestnávateľ) bude vo výške 6500*14% = 910,- Sk.
Pekný deň
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vladi, silvia nepochybne pozná zákon o minimálnej mzde. Ten jej zamestnanec má pravdepodobne kratší pracovný čas. Povedzme ak má pracovný čas hodinu mesačne, tak jeho minimálna mzda je 37,40 Sk. A ak ju aj dostáva, tak z nej platí preddavky na poistné 2 Sk...a je to OK.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jožko, a ja zasa poznám kratší pracovný čas (), ale zo silviinej odpovede nebolo vôbec jasné, že sa jedná práve o toto ... jej odpoveď bola: "zamestnanec platí preto menej, lebo jeho mesačná mzda je pomerne nízka" ... hm, kratší pracovný čas tu nevidím
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK Vladi, počkajme na silviu, nech sa vyjadrí ako je to s tým zamestnancom. Možno má plný pracovný čas, ale užíva si neplatené voľná, i tak še da.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať