Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... mám rada také diskusie, pri ktorých sa bavia ľudia o téme a probléme zadávateľa otázky bez zadávateľ otázky ... vtedy dávam poriadne zabrať mojej dedukčnej schopnosti
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Pre toto mám tak rada Poradu: pýtam sa na jednu vec a z odpovedí Vás - zlatých ľudí- sa dozviem, ze som tak zblbnutá (možno aj zo včerajšieho školenia o novom zákone o zdravotnom poistení), že som absolútne nedomyslela inú vec.

Spomínaný zamestnanec-konateľ má nízku mesačnú mzdu, ktorá ale presahuje 6500,- Sk. Ja som totiž v pôvodnej otázke výšku poistného posudzovala len zo strany zamestnanca vo výške 4%.
Takže vďaka za vrátenie do normálu.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

Ak by sme v roku 2005 časť príjmov dostávali ako zamestnanci /na 2 hodiny týždenne/, časť na príkaznú zmluvu /do hranice 75000 približne/ a ostatok času by sme boli dobrovoľne doma? Platil by za nás štát? (Klasický príklad ženy starajúcej sa o školopov.dieťa, privyrábajúcej si dve hodiny v obchode a sprostredkovaním napr. poistenia cez prik.zmluvu)
Štát by v takomto prípade (kratší úväzok) neplatil. Platil by zamestnanec a jeho zamestnávateľ z príjmu dosiahnutého ako zamestnanec - z pracovnej zmluvy. V takomto prípade na nový zákon doplatí zdravotná poisťovňa. Štát za zamestnanca platí len v mesiacoch, kedy zamestnanec nemá žiaden príjem - napr. je celý mesiac PN alebo má celý mesiac neplatené voľno.
TAK TOMU SOM CELKOM NEPOROZUMELA..JAKO NA TO DOPLATI STAT? ODKIAL BUDE ZDR.POISTOVNA VEDIET, ZA KTORY MESIAC MAM BYT ZDR.POISTENA A ZA KTORY NIE – PODAM DANOVE PRIZNANIE, PRIJEM DO 79500 A KRATSI UVAZOK PAR MESIACOV..JEDINE VYLUCIT DOBY UVAZKU A ZVYSOK JE DOBA POIST., KEDY PLATI STAT..Takze aj tym, ze nebudeme mat za cely kal.rok prijem vyssi, ale budeme mat pracov.zmluvu, tak v mesiacoch, kde sme zamestnanci, stat neplati. Pomalicky sa to „udupava“ a zacinam mať trochu jasno.
Vdaka za trpezlivost, i odpovede...Lebo dnes som sa to snazila v praxi ucit..a nebola som si ista..:-))
0 0
Bohacova Bohacova

Bohacova je offline (nepripojený) Bohacova

Dobry den,


prosim Vas o jednu radu.

Konateľ vo firme dostaval v roku 2003 aj v roku 2004 pravidelnu mesačnu odmenu na Zaklade zmluvy o vykone konatelskej funkcie. Z tohto prijmu si aj platil zdravotne poistenie vo vyske 4% a zamestnavateľ 10% , kedže je vo firme aj spolocnikom.

Moja otazka je ci bude v roku 2005 platit preddavky ako SZČO, alebo nie?
Povazuje sa tento pravidelny prijem ako prijem zo zavislej cinnosti aj z pohladu zakona o zdravotnom poisteni?

Dakujem.

Eva
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prikladám čo mi napísali zo Zdravotnej poisťovne - dúfam z toho nebudem mať problém:


Od 1. januára 2005 sa na účely zákona konateľ s.r.o (ďalej len konateľ) stáva SZČO, a preto si musí splniť svoju oznamovaciu povinnosť (na tlačive Oznámenie poistenca) tak, že do 8. januára 2005 sa prihlási do svojej zdravotnej poisťovne ako SZČO za predpokladu, že nie je SZČO už z iného dôvodu.
Praktické príklady:
 konateľ, ktorý nie je popri činnosti konateľa zamestnaný, ani SZČO z iného dôvodu
Konateľ si musí splniť oznamovaciu povinnosť a prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO. Od januára 2005 je povinný začať platiť preddavok v sume 910,-- Sk mesačne.
 konateľ, ktorý je aj zamestnancom (nezáleží či v tej s.r.o., v ktorej je konateľ alebo inde)
Konateľ si musí splniť oznamovaciu povinnosť a prihlásiť sa ako SZČO do tej zdravotnej poisťovne, v ktorej je poistený z titulu zamestnania. Výšku preddavku si určuje sám (ako nová SZČO). Ak si preddavok určí v nižšej sume ako 100,-- Sk, preddavok nemusí odvádzať.
 konateľ je zároveň SZČO (z iného dôvodu)
V tomto prípade sa konateľ do zdravotnej poisťovne ako SZČO nemusí prihlasovať, nakoľko činnosť konateľa (ako aj príjmy z tejto činnosti) budú zahrnuté do činnosti a príjmov dosiahnutých zo samostatnej zárobkovej činnosti, vykonávanej z iného dôvodu. Preddavky však bude odvádzať ako „sólo“ SZČO.
 konateľ je zároveň SZČO (z iného dôvodu) a tiež zamestnancom
Konateľ sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO nemusí prihlasovať, nakoľko činnosť konateľa (ako aj príjmy z tejto činnosti) budú zahrnuté do činnosti a príjmov dosiahnutých zo samostatnej zárobkovej činnosti vykonávanej popri konateľstve (z iného dôvodu).
Viac informácií nájdete na web stránke VšZP – platitelia poistného.
Poradňa VšZP
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jožko, neviem či dobre robíš, keď tu v tejto téme lámeš rekordy sledovanosti a príspevkov! Už sa v tom ani besná sviňa, tobôž účtovník vystresovaný koncoročnými výkazmi, príkazmi a zákazmi ... nemôže vyznať. Takže ak si moju otázku už niekde tuná riešil, nezabi ma prosím, stačí stručná odpoveď.

Citujem z tvojho materiálu (netuším odkiaľ, len viem že je od teba ):
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p> </o:p>

Konateľ nie je poistencom a nepovažuje sa na účel zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, ak:<o:p></o:p>

- má síce trvalý pobyt na Slovensku, ale je zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na Slovensku a je zdravotne poistený na území štátu, v ktorom má sídlo jeho zamestnávateľ<o:p></o:p>

- má síce trvalý pobyt na Slovensku ale je zamestnaný v služobnom úrade, ktorým je ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky, ktorým je služobne vyslaný na plnenie úloh v cudzine na čas dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a je zdravotne poistený počas takéhoto pobytu v cudzine na základe dohody so zamestnávateľom<o:p></o:p>

- ak sa zdržiava v cudzine dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a je zdravotne poistený v cudzine<o:p></o:p>

- nemá trvalý pobyt na Slovensku ale je už zdravotne poistený v inom členskom štáte EÚ ako zamestnanec<o:p></o:p>

- nemá trvalý pobyt na Slovensku, má trvalý pobyt v niektorom z členských štátov EÚ a je už v niektorom z členských štátov EÚ zdravotne poistený na zdravotné poistenie ako samostatne zárobkovo činná osoba<o:p></o:p>

Toľko tvoje stanovisko, a vot zdes stanovisko VšZP - stiahnuté z ich stránky:


Ak je konateľom s. r. o. v SR cudzinec, ktorý sa zdržiava v zahraničí a za výkon funkcie nepoberá príjem, je povinný sa registrovať do ZP a odvádzať poistné?<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

Áno, aj cudzinec sa musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako SZČO a začať odvádzať poistné v sume 910,-- Sk.
Pokiaľ pochádza zo štátu EÚ, môže požiadať oficiálne orgány EÚ prostredníctvom MPaSV SR o určenie ťažiska jeho záujmov mimo územia SR. Pri získaní takéhoto povolenia sa nemusí prihlásiť do zdravotnej poisťovne v SR.



Ja viem, že pravda v tomto prípade sa dá nájsť jedine vo víne (pive? ) ale čo mám robiť s konateľmi slovenských s.r.o., cudzincami, ktorí si vo svojej krajine platia ZP z titulu podnikania, zamestnania a pod a na Slovensko prídu tak max. 1x do týždňa? Zamestnaní tu nie sú. Prihlásiť, neprihlásiť, platiť, neplatiť?
0 0
draha24 draha24

draha24 je offline (nepripojený) draha24

Jozef Mihál
Platíte jedenkrát preddavky ale v konečnom dôsledku - v ročnom zúčtovaní - fakticky zaplatíte poistné z oboch zdrojov Vášho príjmu. Maximálny vymeriavací základ zo všetkých príjmov, podliehajúcich zdrav.poisteniu, je 517140 Sk za rok 2005.


Milý pán Mihál, ďakujem za odpoveď. Musím sa priznať, že vedenie účtovníctva a vôbec celá písomná agenda je pre mňa ta najnudnejšia časť podnikania. Na tejto stránke ste mi dokázali, že sa môžem zabaviť aj u tejto pre mňa nezáživnej činnosti. A hlavne som tu našla už veľa odpovedí na moje otázky. Ešte raz ďakujem !!!!
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

"Keďže konateľ sa považuje podľa zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, je platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Pritom nie je podstatná výška príjmu, ktorý má za výkon funkcie konateľa. Aj keby konateľ nemal za výkon funkcie žiaden príjem, aj tak bude platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Platiteľom poistného bude konateľ bez ohľadu na to, či je nezaopatreným dieťaťom (študentom), či je dôchodcom, či je súčasne zamestnancom alebo či už vykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby napríklad na živnostenský list a podobne. Nie je podstatné ani to, či spoločnosť s r.o. je „živá“ alebo „mŕtva“ – teda existuje „len na papieri“ ale fakticky nevykonáva žiadnu aktivitu, nie je podstatné, či spoločnosť je alebo nie je v likvidácií a pod. Podstatné je, či spoločnosť je zapísaná v obchodnom registri a kto je v zápise uvedený ako konateľ spoločnosti."

Co v pripade ak sa likvidacia s.r.o. skoncila v decembri 2004? O vymaz z OR sa ma poziadat v lehote do 90 dni. Ak tuto lehotu vyuzijem, znamena to, ze sa cas kym s.r.o. nebude vymazana z registra musim ako konatel s.r.o. zaplatit ZP? (cely rok 2005 som v zahranici, kde nemam ziadny prijem, ale ZP si tu platim)
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
suzuka
"Keďže konateľ sa považuje podľa zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, je platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Pritom nie je podstatná výška príjmu, ktorý má za výkon funkcie konateľa. Aj keby konateľ nemal za výkon funkcie žiaden príjem, aj tak bude platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Platiteľom poistného bude konateľ bez ohľadu na to, či je nezaopatreným dieťaťom (študentom), či je dôchodcom, či je súčasne zamestnancom alebo či už vykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby napríklad na živnostenský list a podobne. Nie je podstatné ani to, či spoločnosť s r.o. je „živá“ alebo „mŕtva“ – teda existuje „len na papieri“ ale fakticky nevykonáva žiadnu aktivitu, nie je podstatné, či spoločnosť je alebo nie je v likvidácií a pod. Podstatné je, či spoločnosť je zapísaná v obchodnom registri a kto je v zápise uvedený ako konateľ spoločnosti."
Mne bolo včera v ZP povedané, že keď som SZČO a zároveň konateľ bez príjmu, nemusím sa ani prihlásiť ako SZČO / lebo už som / a nemusím platiť 2x. Platím len ako SZČO .
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Týmto len potvrdzujem tvrdenie sway, čo jej napísali zo ZP ... a teda ..., že konateľ a zároveň SZČO neplatí 2x, platí len raz a to ako SZČO .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
luebchenko
...Ja viem, že pravda v tomto prípade sa dá nájsť jedine vo víne (pive? ) ale čo mám robiť s konateľmi slovenských s.r.o., cudzincami, ktorí si vo svojej krajine platia ZP z titulu podnikania, zamestnania a pod a na Slovensko prídu tak max. 1x do týždňa? Zamestnaní tu nie sú. Prihlásiť, neprihlásiť, platiť, neplatiť?
Ľuba, v mojom príspevku, ktorý si citovala, mám chybu, pardon.

Súhlasím so stanoviskom VšZP. Takýto konateľ - cudzinec, by sa mal prihlásiť do nejakej zdravotnej poisťovne, a tam sa zaregistrovať k 1.1.2005 ako nový poistenec, a to ako SZČO. A samozrejme platiť preddavky 910 Sk mesačne atď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
draha24
Milý pán Mihál, ďakujem za odpoveď. Musím sa priznať, že vedenie účtovníctva a vôbec celá písomná agenda je pre mňa ta najnudnejšia časť podnikania. Na tejto stránke ste mi dokázali, že sa môžem zabaviť aj u tejto pre mňa nezáživnej činnosti. A hlavne som tu našla už veľa odpovedí na moje otázky. Ešte raz ďakujem !!!!
Prosím.

Mojim cieľom tu na Porade je
- poradiť (ako dodržať zákon)
- naučiť (ako využiť diery v zákone)
- vychovať (aby ste sa nepýtali stále na to isté a stále len mňa)
- zabaviť (čím nie som si istý, či sa to aj darí)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
suzuka
Co v pripade ak sa likvidacia s.r.o. skoncila v decembri 2004? O vymaz z OR sa ma poziadat v lehote do 90 dni. Ak tuto lehotu vyuzijem, znamena to, ze sa cas kym s.r.o. nebude vymazana z registra musim ako konatel s.r.o. zaplatit ZP? (cely rok 2005 som v zahranici, kde nemam ziadny prijem, ale ZP si tu platim)
Ste ako konateľ zapísaná v OR? Ak ste, za každý začatý mesiac, počas ktorého ste zapísaná v OR sa považujete za SZČO atď.

Jediné čo by Vám mohlo pomôcť je vyžiadať si stanovisko Ministerstva zdravotníctva k tomuto problému.
0 0
vlko vlko

vlko je offline (nepripojený) vlko

Dobrý deň,
poradíte mi niekto? Po prečítaní tejto témy (a že je toho fakt veľa) a info na poisťovni mi nie je jasné či pri súbehu zamestnania a SZČO budem platiť aj ako SZČO aj keď som nemal za rok 2003,2004 žiaden príjem zo živnosti.
ďakujem.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Konateľ nie je poistencom a nepovažuje sa na účel zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, ak:>>

- má síce trvalý pobyt na Slovensku, ale je zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na Slovensku a je zdravotne poistený na území štátu, v ktorom má sídlo jeho zamestnávateľ>>

- má síce trvalý pobyt na Slovensku ale je zamestnaný v služobnom úrade, ktorým je ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky, ktorým je služobne vyslaný na plnenie úloh v cudzine na čas dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a je zdravotne poistený počas takéhoto pobytu v cudzine na základe dohody so zamestnávateľom>>

- ak sa zdržiava v cudzine dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a je zdravotne poistený v cudzine>>



Pán Mihál, ale toto platí, že ? /vytrhnutá časť z príspevku luebchenko č. 687/

To znamená, že keď je na slovensku osôbka s trvalým pobytom a zároveň je konateľom s.r.o. čky, na Slovensku však celý rok nie je, lebo je zamestnaný v inom štáte EU a tam je aj zdravotne poistený, nemusí platiť preddavky na poistné ?
A keďže nie je poistencom a nepovažuje sa za SZČO nemusí sa teda ako konateľ prihlásiť do poisťovne ?
Naposledy upravil Katarína STR : 26.01.05 at 08:14
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína, v príspevku o 6 čísel vyššie sa Ľube ospravedlňujem za chybu, ktorá je v citovanom mojom príspevku.
Osobitne sa teda ospravedlňujem aj Vám, to čo citujete, NEPLATÍ.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vlko
Dobrý deň,
poradíte mi niekto? Po prečítaní tejto témy (a že je toho fakt veľa) a info na poisťovni mi nie je jasné či pri súbehu zamestnania a SZČO budem platiť aj ako SZČO aj keď som nemal za rok 2003,2004 žiaden príjem zo živnosti.
ďakujem.
vlko a všetci ďalší, ktorí sa ešte chystáte opýtať sa na to isté.

Viem, že je toho tu veľa, preto algoritmus na výpočet preddavkov SZČO hľadajte v príspevku č.1 v téme:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mám silný pocit, že požiadam Richarda o uzamknutie tejto témy.

Bolo tu už povedané všetko.

Temer 700 príspevkov, temer 40.000 videní.

Treba to ukončiť.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Jozef Mihál
Katarína, v príspevku o 6 čísel vyššie sa Ľube ospravedlňujem za chybu, ktorá je v citovanom mojom príspevku.
Osobitne sa teda ospravedlňujem aj Vám, to čo citujete, NEPLATÍ.
Ja sa omluvam,
nechcela som ospravedlnenie, len som si myslela, že bola chyba len pri osobách, ktoré tu nemajú trvalý pobyt. /teda zahraničné osoby/
Naposledy upravil Katarína STR : 26.01.05 at 10:23
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Jozef Mihál
Ste ako konateľ zapísaná v OR? Ak ste, za každý začatý mesiac, počas ktorého ste zapísaná v OR sa považujete za SZČO atď.

Jediné čo by Vám mohlo pomôcť je vyžiadať si stanovisko Ministerstva zdravotníctva k tomuto problému.
Dakujem za odpoved p. Mihal. Este ma napadlo, ze niekde v tejto diskusii som citala, ze ak som v cudzine aspon sest po sebe iducich mesiacov a platim si poistku, tak nie som ako konatel poistencom. Ja som v cudzine uz dva roky (likvidaciu s.r.o. som ukoncila v ramci "Vianocnej dovolenky" v SR), a poistku si platim. Meni to teda situaciu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať