Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
suzuka, to je pekný problémik, na ktorý by som odpovedal asi tak, že:

- ak máte trvalé bydlisko v SR a platíte si zdravotnú poistku inde, tak nie ste poistencom podľa slovenského zákona a ako konateľ slovenskej s.r.o. nie ste SZČO.

Otázka ale v tomto prípade je, či by ste nemali zrušiť poistku v cudzine preto, lebo ako občan s trvalým pobytom v SR by sa malo pri posudzovaní, kde máte byť poistená, uprednostniť fakt, že ste na Slovensku konateľ, teda že tu "vykonávate samostatne zárobkovú činnosť".

- ak nemáte trvalý pobyt na Slovensku tak napriek tomu, že si platíte poistku v cudzine, by ste sa mali prihlásiť ako konateľ - SZČO a platiť poistné duplicitne - v cudzine i na Slovensku.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Jozef Mihál
suzuka, to je pekný problémik, na ktorý by som odpovedal asi tak, že:

- ak máte trvalé bydlisko v SR a platíte si zdravotnú poistku inde, tak nie ste poistencom podľa slovenského zákona a ako konateľ slovenskej s.r.o. nie ste SZČO.

Otázka ale v tomto prípade je, či by ste nemali zrušiť poistku v cudzine preto, lebo ako občan s trvalým pobytom v SR by sa malo pri posudzovaní, kde máte byť poistená, uprednostniť fakt, že ste na Slovensku konateľ, teda že tu "vykonávate samostatne zárobkovú činnosť".

- ak nemáte trvalý pobyt na Slovensku tak napriek tomu, že si platíte poistku v cudzine, by ste sa mali prihlásiť ako konateľ - SZČO a platiť poistné duplicitne - v cudzine i na Slovensku.
P. Mihál,

závisí predsa od toho aké aktivity vykonáva SUzuka v cudzine a či sa nejedná o štát EÚ resp. taký s ktorým má SR zmluvu v sociálnej oblasti. Ak napr. je zamestnaná na základe riadneho PP v ČR a v SR je konateľom prednostne platí poistné na ZP v ČR z výkonu činnosti zamestnania. Ak je v ČR SZČO i v SR SZČO platí poistné na ZP tam kde má bydlisko a to je podľa nariadenia EÚ 1408/71 miesto kde má stredisko životných záujmov, a to vôbec nemusí byť miesto kde má "na polícii nahlásené trvalé bydlisko".
Okrem toho sa môže jednať o vyslanie, alebo výnimku podľa čl. 17 spomínaného nariadenia....atď
Takže Suzuka treba vedieť podrobnosti - aký štát a čo tam robíte.
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Trvaly pobyt mam stale v SR. Momentalne som v New Jersey, nepracujem tu, mam viza H4 (t.j. som manzelka osoby, ktora ma pracovne viza, ale ako drzitel H4 ja nemam pravo pracovat). Kedze som tu rezidentom a zijem tu uz dva roky, samozrejme, ze si platim zdravotnu poistku. Ako som uz uviedla, s.r.o. som zlikvidovala v decembri 2004. Vo februari som planovala poziadat o vymaz z O.R. (uz mam po danovej kontrole a mam aj suhlas od DU) a konatelom v danej s.r.o. budem teda len do vymazu. Zda sa mi totalne uletene, ze by som mala platit ZP za tu dobu. Co vy na to?
Naposledy upravil suzuka : 26.01.05 at 14:11 Dôvod: Doplnenie informacie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Plne súhlasím, barbadoss. Suzuka by najlepšie urobila, keby sa osobne informovala v nejakej zdravotnej poisťovni a tam objasnila svoju situáciu.

...nechcem tu tu povedať úplne otvorene, ale najlepšie by urobila, keby sa zahrala na mŕtveho chrobáka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
suzuka -
prepisujem to tu každú minútu, pardon.

z upresňujúcich informácií (kedže máte trvalý pobyt v SR) mi vychádza, že -

nie, prihlásiť sa na Slovensku ako SZČO - konateľ netreba. Viď § 3 ods.2 písm.b) zákona - ste osoba s trvalým pobytom v SR ale ste zdravotne poistená v cudzine.


Inak aké počasie je takto zrána v New Yersey?
Naposledy upravil Jozef Mihál : 26.01.05 at 14:19
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Jozef Mihál
suzuka - z upresňujúcich informácií (kedže máte? trvalý pobyt v USA) mi vychádza, že áno, prihlásiť sa na Slovensku ako SZČO - konateľ treba. Inak aké počasie je takto zrána v New Yersey?
Resp. skúste si zistiť či neexistuje nej. zmluva medzi SR a USA o spolupráci v oblasti sociálneho zabezpečenia, ak nie súhlasím s p.Mihálom, bohužial do výmazu poistné treba platiť.

Pekný deň

P.S. p.Mihál moja prezentácia vo firme dopadla vďaka Vám na 1+ -
ďakujem
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Je tu zima ...... napadlo asi 20 cm snehu a je tu z toho kalamita. Skoly su zatvorene, cesty su neupravene ...... maju tu z toho humbuk. Nase zlate Slovensko. Nas nic nezaskoci (iba daniari a zakonodarcovia nas zbytocne trapia).
A este k tomu trvalemu pobytu - nemam v USA trvaly pobyt, len som "nonimmigrant resident".
0 0
suzuka suzuka

suzuka je offline (nepripojený) suzuka

Dakujem p. Mihal aj Barbadoss. Hned sa mi zlepsil den.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Jozef Mihál
suzuka -
prepisujem to tu každú minútu, pardon.

z upresňujúcich informácií (kedže máte trvalý pobyt v SR) mi vychádza, že -

nie, prihlásiť sa na Slovensku ako SZČO - konateľ netreba. Viď § 3 ods.2 písm.b) zákona - ste osoba s trvalým pobytom v SR ale ste zdravotne poistená v cudzine.


Inak aké počasie je takto zrána v New Yersey?
Snazim sa najst odpoved na podobnu otazku ako Suzuka... a nie je mi jasne jedno:
- p. Mihal pise, ze sa konatel s.r.o. v SR, ktory ma trvaly pobyt v SR a je zdravotne poisteny v cudzine (napr. prac.pomer v CR) nemusi registrovat za konatela v SR a nemusi platit preddavky, lebo nie je verejne zdravotne poistena osoba.
- barbadoss pise, ze suhlasi s p. Mihalom, ze treba platit.

Zaver: som z toho magor?!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
saman - neviem, s čím vlastne súhlasil(a) barbadoss, keďže dotyčný príspevok som najskôr zapísal a o 5 minút opravil a úplne zmenil jeho zmysel.

Citujem z § 3 zákona:

"Verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a) je zamestnaná<O:p</O:p
1. u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na území Slovenskej republiky a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom má sídlo jej zamestnávateľ,<O:p</O:p
2. v služobnom úrade, ktorým je ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky, ktorým je služobne vyslaná na plnenie úloh v cudzine na čas dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a je zdravotne poistená počas takéhoto pobytu v cudzine na základe dohody so zamestnávateľom,<O:p</O:p

b) sa zdržiava v cudzine dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a je zdravotne poistená v cudzine.

(3) Verejne zdravotne poistená je aj fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a<O:p</O:p

a) je zamestnaná u zamestnávateľa, ktorý má sídlo na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak je zamestnaná v Slovenskej republike u zamestnávateľa, ktorý požíva diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva,<O:p</O:p

b) vykonáva na území Slovenskej republiky samostatnú zárobkovú činnosť,<O:p</O:p

c) je azylant,

d) je zahraničný študent na škole v Slovenskej republike na základe medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná,<O:p</O:p

e) je maloletý cudzinec, ktorý sa zdržiava na území Slovenskej republiky bez zákonného zástupcu alebo fyzickej osoby zodpovednej za jeho výchovu a poskytuje sa mu starostlivosť v zariadení sociálnych služieb,

f) je cudzinec zaistený na území Slovenskej republiky,

g) je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody."

Čiže - ak niekto má trvalý pobyt na Slovensku, nie je poistencom, ak sa zdržiava v cudzine viac ako 6 mesiacov a je tam zdravotne poistený. A kedže nie je poistencom, pokojne môže na Slovensku byť zamestnancom alebo konateľom, náš zákon sa na neho nevzťahuje.

Príklad.
XY má trvalý pobyt v Bratislave. Zdržiava sa však viac ako 6 mesiacov v USA kde je aj zdravotne poistený. Je konateľom slovenskej s.r.o.
Keďže spadá pod § 3 ods.2 písm.b), nie je verejne zdravotne poistený podľa slovenského zákona.

Pozrite si ešte pozorne § 4 a § 5...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 29.01.05 at 22:14
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Hm, som si precitala aj predtym som si to citala. A prave to co ste vo vasej citacii zakona hrubym vyznacili mi nejde do hlavy, ze ci to plati len pre zahranicnych konatelov (nemaju trvaly pobyt na uzemi SR), ze sice su poisteny v zahranici ale musia platit aj u nas. To je potom nespravodlive. Dotycna osoba A, ktorej s tym pomaham je zamestnanec v CR s trvalym pobytom v SR a je konatelom v slovenskej s.r.o.. Sme stali pred otazkou ci sa ma registrovat v zdravotnej poistovni ako SZCO - konatel, alebo nema. Na zaklade toho co pisete, nema. Ja by som povedala, oznamime im to ze je konatelom, ale napiseme ze pretoto a pretoto § 3 ods. 2 pism. a) bod 1. nie je fyzickou osobou verejne poistenou a preto nebude platit a budeme cakat co odpisu. Alebo radsej neposielat nic? Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
saman, je to na Vás.
To o čom sa tu bavíme, vyplýva zo zákona. Osobne si myslím, že toto zákonodarca "nechcel povedať" a že ide o chybu v zákone. Skutočne nemá logiku, aby Čech - konateľ na Slovensku, bolo považovaný za SZČO a platil tu poistné, a prípad ako máte, neplatil.
Ale to čo je uvedená vyššie, je citácia zákona...
Potešilo by ma, keby ste opáčili nejakú ZP, čo na to povie.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ok, opacime (teda ak kamarat bude suhlasit).
Inak uz to "opacil" slovne - bol tam osobne to prekonzultovat (len neviem ci sa vyjadril v zmysle prislusnych paragrafov) a povedali mu, ze bude platit. Tak sa nechame prekvapit!
Dobru... aj malej veducej... strasne zlata je na tych fotkach)).
0 0
mniXo mniXo

mniXo je offline (nepripojený) mniXo

Stale tomu dobre nerozumiem aj po precitani vsetkych prispevkov. Je ich hodne. [img]images/icons/icon12.gif[/img] Co v takom pripade, ak som konatelom v s.r.o., ale aj zamestnancom v inej spolocnosti. Ale s.r.o. v ktorej som konatelom vznikla az v roku 2005. Som povinny platit a v akej vyske?
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ak si zamestnancom v SR a sucasne konatelom v s.r.o. v SR (ina s.r.o. ako ta, v ktorej si zamestnancom) si povinny prihlasit sa do poistovne ako SZCO - konatel, ale kedze si aj zamestnancom a nemal si v r. 2003, 2004 prijem z funkcie konatela urcis si preddavky sam = O. Pozri si prilepeny list od p. Mihala v tejto sekcii - oznamenie zmeny platitela poisteneho.
0 0
mniXo mniXo

mniXo je offline (nepripojený) mniXo

saman
Ak si zamestnancom v SR a sucasne konatelom v s.r.o. v SR (ina s.r.o. ako ta, v ktorej si zamestnancom) si povinny prihlasit sa do poistovne ako SZCO - konatel, ale kedze si aj zamestnancom a nemal si v r. 2003, 2004 prijem z funkcie konatela urcis si preddavky sam = O. Pozri si prilepeny list od p. Mihala v tejto sekcii - oznamenie zmeny platitela poisteneho.
Dik za informacie saman. Cize z mojho hladiska sa nemeni nic ohladom platieb, akurat im musim odniest list Oznamenie zmeny platitela poistneho. Este raz dakujem za informacie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak, texty pre knihu "Nové zdravotné poistenie v praxi" dnes odišli do vydavateľstva. Teším sa (a dúfam že spolu s Vami), kedy uvidím ďalšie svoje "dietko" na svete.

P.S. Autogramiáda sa už chystá, rezervujte si Váš čas, niekedy ku koncu februára v priestoroch Pravda café (nová budova Pravdy, na Trnavskej za športovou halou Mladosť).
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pán Mihál,
klobúk dolu! Čo Vy všetko stiháte!
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Jozef Mihál
Tak, texty pre knihu "Nové zdravotné poistenie v praxi" dnes odišli do vydavateľstva. Teším sa (a dúfam že spolu s Vami), kedy uvidím ďalšie svoje "dietko" na svete.

P.S. Autogramiáda sa už chystá, rezervujte si Váš čas, niekedy ku koncu februára v priestoroch Pravda café (nová budova Pravdy, na Trnavskej za športovou halou Mladosť).
Naozaj klobúk dolu. Vy asi ani nespíte, alebo žeby Váš deň mal takých 30 hodín? Dúfam, že knižka bude k mání - určite si ju zakúpim.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
saman, je to na Vás.
To o čom sa tu bavíme, vyplýva zo zákona. Osobne si myslím, že toto zákonodarca "nechcel povedať" a že ide o chybu v zákone. Skutočne nemá logiku, aby Čech - konateľ na Slovensku, bolo považovaný za SZČO a platil tu poistné, a prípad ako máte, neplatil.
Ale to čo je uvedená vyššie, je citácia zákona...
Potešilo by ma, keby ste opáčili nejakú ZP, čo na to povie.
Jožko, ja som opáčila - opísala som moju skúsenosť v príspevku "moji obľúbení zahraniční konatelia" ale tu je ešte raz :

Môj telefonát (realizovaný niekedy okolo 27-28.1.2005) s nemenovanou ZP:
Ja:" Prosím vás, máte už ujasnené, ako je to v prípade cudzinca, konateľa v s.r.o, bez zamestnania v SR a jeho povinnosťou prihlásiť sa na ZP a platiť odvody?"
poradca za ZP: "Nemusí sa ani prihlasovať ani platiť"
Ja: "Ale na stránke VšZP píšu že musí"
poradca za ZP: "My máme usmernenie, že nemusí"
Ja: "A prosím vás, na základe čoho, viete mi povedať odvolávku na paragraf?"
poradca za ZP: "Dám vám vedúceho"
vedúci: ".... v zákone je uvedené že poistenec sa musí prihlásiť"
Ja: "A vy vychádzate z toho, že ako cudzinec nie je poistenec?"
vedúci: " áno, veď inak by sme tu museli poistiť polovicu EU!"
Ja: "No ja si to preverím"
Po opätovnom x-tom prečítaní si zákona som žiaľ dospela k záveru, že aj cudzinec ak je konateľom je poistencom. Volám do ZP opäť:
Ja: "Prosím vás, mne to podľa zákona vychádza, že ten konateľ je poistencom!"
poradca za ZP (značne rozrušeným hlasom): "Vidím, že vy ho silou mocou chcete prihlásiť, no tak ho prihláste"
V debate sme pokračovali vzájomným presviedčaním - on mňa presviedčal že chcem len vyrábať zbytočné "problémy" tam, kde by som nemusela (vraj to nikto nebude pokutovať ) a ja som presviedčala jeho, že nie, že sa určite nenudím, ale chcem byť krytá, že som klientovi poradila jeho povinnosti podľa platného zákona, keby dačo. Nuž a na moju otázku či mi dá písomne, že prihlasovať netreba, skonštatoval že nech ho teda prihlásim, ale keby ste počuli tú zmes odporu, zúfalstva a nechutenstva sa so mnou vôbec baviť....
No comment
Ba: Slovenskóóóóóó, slovenskóóóóóó héja héja hej<!-- / message --><!-- sig -->
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať