Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VZ bude 79500.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Jozef Mihál
Yuya, keď je raz niekto SZČO, tak musí platiť preddavky, najmenej vo výške 910 Sk mesačne. Tá výnimka - nemusí platiť preddavky - sa týka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom, a ktorej preddavok vypočítaný horeuv.postupom vyjde menej ako 100 Sk.

Ale pozor, preddavky sú PREDDAVKY. To je ako pri daniach - platia sa nejakým spôsobom určené preddavky, ale po skončení roka je ROČNÉ ZÚČTOVANIE.

A v ročnom zúčtovaní sa vypočíta "skutočné" poistné odvodené zo základu dane dosiahnutého za rok 2005. Vymeriavací základ SZČO, ktorý nebol zamestnaný ale bude musieť byť najmenej cca 80000 Sk.
A ak VZ za rok 2005 bude menej ako cca 80000,- preddavky mu vrati v plnej vyske? Mam na mysli napr. tomu dochodcovi. A samozrejme zamestnancovi v subehu so SZCO.
0 0
Evička Evička

Evička je offline (nepripojený) Evička

Poraďte mi prosím, čo v prípade, že konateľ berie za výkon funkcie napr.50.000 Sk mesačne. Odvody do zdravotnej poisťovne si platí sám ako SZČO alebo mu to mám ztrhnúť z výplaty ako v prípade zamestnanca??

Prosím o radu....
0 0
Evička Evička

Evička je offline (nepripojený) Evička

Pán Mihál, prosím skúste sa k tomu vyjadriť.... veľká vďaka
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Evička
Pán Mihál, prosím skúste sa k tomu vyjadriť.... veľká vďaka
Aj keď nie som Jožko....
Keďže je SZČO, tak si platí sám. Každé SZČO si platí sám.
0 0
jan2 jan2

jan2 je offline (nepripojený) jan2

Čítam, čítam je tu toho more...Pán Mihál možno sa to tu už objavilo, tak sa ospravedlňujem, ale čo v prípade:
- dôchodca sa stal od 1.1.2005 konateľom a z pozície konateľa, ktorú vykonáva viac menej formálne, nepoberá žiadny príjem???
Z výkladu zákona na tomto fóre mi vychádza, že dôchodca je na tom najhoršie. Z čoho má preboha platiť preddavok? Vráti mu niekto niekedy odvedené peniaze?
Tvorcovia tohoto zákona museli byt minimálne v stave nepríčetnosti alebo v kóme ked ho tvorili!!!!!!!!!
Preboha ako vyzeralo pripomienkové konanie, k takejto novele, ked je v takom stave, o parlamente radšej pomlčím??!!

Ďakujem
Naposledy upravil jan2 : 02.02.05 at 09:00
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
VZ bude 79500.
Jožko, myslíš si, že je nádej že to do konca roku zmenia? Lebo asi by ma nikto nepochválil, ak teraz síce preddavky platiť nebude, ale v marci či v júni 2006 ZP natrčí ruku a on bude musieť vycálovať 11060,-Sk (14% z 79500) - veď ma všetci obesia, ak im takto poradím!
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Toto je moj prvy prispevok na PORADE, tak vas najskor vsetkych zdravim.

Preluskal som sa cez celych 75 stran tejto temy a musim povedat, ze som sa velmi vela dozvedel, no polovica otazok je tu stale o tom istom. Pan Mihal sa musi citit miestami ako ucitel v materskej skolke, kde treba detom vsetko 100x vysvetlit. Nastastie pre PORADU - jeho trpezlivost je asi bezodna...

Ale k zakonu.
Jednemu odseku z §23 dobre nerozumiem.
Viete mi ho niekto ozrejmit, please?

(5) Poistenec, ktorý mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 11 ods. 2, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov, a to najneskôr do ôsmich dní od uplynutia posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania na daň z príjmov fyzických osôb



Preco by mal poistenec oznamovat ZP zaklad dane z prijimov a preco v termine do 8.4.?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Oznamovať preto, aby sme si vedeli určiť preddavky od 1.7. a prečo do 8 dní , lebo .... Nevyjadrujem sa. Tiež si myslím, že by im to mohlo stačiť do 30.6.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
No jasne, vdaka.

Takze do 31.3. treba podat zuctovanie preddavkov na ZP a do 8.4. duplicitne oznamit zaklad dane z prijmov, ktory uz maju na tlacive o zuctovani preddavkov...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Za rok 2004 ešte nebude zúčtovanie preddavkov. Preto musíme podať výpis. A na budúci rok Nechajme sa prekvapiť. Myslím si, že konečná verzia ZP bude až keď budeme všetci samoliečitelia.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Muška
Za rok 2004 ešte nebude zúčtovanie preddavkov. Preto musíme podať výpis. A na budúci rok Nechajme sa prekvapiť. Myslím si, že konečná verzia ZP bude až keď budeme všetci samoliečitelia.
"Samoliečitelia" to je geniálne - ja som syna v rámci prevencie strčila študovať na LF . Ale veď Richard založí novú poradu "Lieč a operuj sa sám" a tam si budeme radiť, ako najlepšie na kurie oká, čo zaberá na seknuté kríže, ako vytrhnúť babičke stoličku alebo si prípadne budeme vzájomne zapožičiavať skalpely, röntgeny, ultrazvuky a pod
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ľubka, OK. Prídem sa liečiť k Tvojmu synovi. A nežer ten krémeš /ako hovorí Edita Papeky/ a radšej si zapáľ. Pozri na mňa ako dobre vyzerám. Cmuk
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Muška
Ľubka, OK. Prídem sa liečiť k Tvojmu synovi. A nežer ten krémeš /ako hovorí Edita Papeky/ a radšej si zapáľ. Pozri na mňa ako dobre vyzerám. Cmuk
Na strednej si ma nenaučila - teraz mám dobiehať? :p A nepredbiehaj udalosti, dieťa sa šplhá len cez 1 semester ! 8 skúšok im naparili kua! A keď pánboh dá a motyka vystrelí, bude z neho "len" rehabilitátor - ale to je na naše úradnícke kríže ideálne nie?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Shaman
Jednemu odseku z §23 dobre nerozumiem.
Viete mi ho niekto ozrejmit, please?

(5) Poistenec, ktorý mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 11 ods. 2, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov, a to najneskôr do ôsmich dní od uplynutia posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania na daň z príjmov fyzických osôb

Preco by mal poistenec oznamovat ZP zaklad dane z prijimov a preco v termine do 8.4.?
Myslím, že tento § 23 ods. 5 sa týka tých poistencov, ktorí budú mať príjmy zo závislej činnosti vyššie ako cca 80 000,- a nie sú zamestnancami a nie sú ani SZČO (v rýchlosti ma napadajú dôchodcovia pracujúci na dohodu, resp. študenti, nezamestnaní alebo dobrovoľne nezamestnaní na dohodu).
... a popravde, ani ja nerozumiem aký základ dane z príjmov mal zákonodarca na mysli!
... "základ dane z príjmov fyzických alebo právnických osôb"???
... "čo je to základ dane z príjmov"???
... nikde v zákone o zdravotnom poistení nie je definovaný pojem základ dane z príjmov!!!

... a termín do 8 dní odkukali od SZČO
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Poviem svoj skromný názor. Zákon o zdravotnom poistení hovorí o základe dane a odvoláva sa na zákon o dani z príjmu. Keď si pozrieme §2 pís.j) ZDP = "základom dane je rozdiel o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky..."
t.j. zisk - nemyslí zákon o zdrav.poi. toto.
No a možno aj nie.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Súbeh príjmov, teraz mi bolo povedané na zdravotnej poisťovni že pokiaľ bol doteraz dobrovolnym platitelom ako SZČO alebo neplatil lebo nepresiahol tych 3000 SK povinných, tak potom nemusi platit ako SZČO odvody pokiaľ si preddavok stanoví menší ako 100 sk na mesiac, pretože a to zúčtuje potom až po podaní daňového priznania. Inak prosím Vás neviete do kedy sa teraz budú podávať tlačivká na poisťovne, do teraz to bolo do 30.6. platí to stále?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vladimír Ozimý
. Inak prosím Vás neviete do kedy sa teraz budú podávať tlačivká na poisťovne, do teraz to bolo do 30.6. platí to stále?
Do 8 dní po dátume povinnosti podať daňové priznanie.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Katarínka, už sme spolu túto tému preberali a riešili dôchodcu. Vysvetlilila si to presne takto ako to teraz cituješ. Avšak na dvoch školeniach v Košiciach lektori tvrdili, že ak má dohodár popri hlavnom prac. pomere príjmy úhrnom od všetkých zamestnávateľov - myslím tým, kde robí na dohody, vyššie ako 79500,- Sk, robí si ročné vyúčtovanie bez ohľadu na to, či je poistený z HPP alebo nie. V takom prípade by bolo výhodnejšie si dať priebežne u všetkých dohodárových zamestnávateľov zrážať preddavky na zdr. p.... A dá sa to takto?. Veď to potom na konci roka bude pohroma a čo zarobíme to vrazíme do ZP.
Pán Mihál, čo vy na to?
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Jožko, ako to vyzerá časovo s vydaním tvojho diela o ZP. Ja osobne na to čakám ako môj syn na Harryho Pottera 6. V tom čo je už na PORADE popísané mám zmätok a osobne potrebujem pekne v kľude a lopatisticky lúskať a najlepšie na príkladoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať