Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ahoj Editka,
dielo bolo mnou v pondelok odovzdané na korektúry, skraja budúceho týždňa by sa toto malo uzavrieť a poputuje to do tlače, sám vydavateľ dobre vie, že rohlíky najlepšie chutia čerstvé, o pol roka by to už nikoho nezaujímalo...

Osobne dnes dosť ľutujem toho, kto sa pustí na Porade do čítania napr. tejto témy, skoro 800 príspevkov...

V knihe bude všetko prehľadne usporiadané a vysvetlené - v prvej časti výklad jednotlivých §-ov, v ďalšej časti zaradom rozbor zdravotného poistenia za zamestnancov, SZČO, samoplatcov. Osobitne sú zaradené kapitoly ku konateľom, autorom a dohodárom. A napokon pár trikov...Všade veľa príkladov. Máš môj manuál k školeniu ale toto bude asi tak 4x lepšie.
...a hneď ako bude kniha na svete, zo 100 ks beriem do svojej "distribúcie", na druhý deň sa zastav...ak nevyčkáš do autogramiády.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ata111
...na dvoch školeniach v Košiciach lektori tvrdili, že ak má dohodár popri hlavnom prac. pomere príjmy úhrnom od všetkých zamestnávateľov - myslím tým, kde robí na dohody, vyššie ako 79500,- Sk, robí si ročné vyúčtovanie bez ohľadu na to, či je poistený z HPP alebo nie. Pán Mihál, čo vy na to?
...žiadajte od tých lektorov vrátenie poplatku za školenie...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya
A ak VZ za rok 2005 bude menej ako cca 80000,- preddavky mu vrati v plnej vyske? Mam na mysli napr. tomu dochodcovi. A samozrejme zamestnancovi v subehu so SZCO.
Toto je vzorová odpoveď, na ďalšie otázky k ročnému zúčt. SZČO už pravdepodobne nebudem odpovedať. Ďakujem za pochopenie.

S tým ročným zúčtovaním je to asi takto:

1. Ak je niekto len SZČO.

Vypočíta sa jeho VZ ako polovica základu dane za rok 2005. Takto stanovený VZ musí byť najmenej vo výške súčtu minimálnych miezd platných v mesiacoch, počas ktorých bol dotyčný SZČO. Ak niekto bude SZČO celý rok, jeho VZ teda musí byť najmenej cca 80000 Sk.

Na druhej strane takto určený VZ nesmie byť vyšší, ako suma 43095 krát počet mesiacov, počas ktorých bol dotyčný SZČO. Ak niekto bude SZČO celý rok, jeho VZ môže byť najviac 517140 Sk.

Vypočíta sa poistné ako 14% (prípadne 7%) z takto stanoveného VZ. Poistné sa porovná so zaplatenými preddavkami. Výsledok - preplatok alebo nedoplatok, si SZČO vyrovná so zdravotnou poisťovňou do 30.6.2006


2. Ak je niekto SZČO a súčasne aj zamestnanec.

Vypočíta sa jeho VZ z činnosti SZČO ako polovica základu dane z činnosti SZČO za rok 2005.

Pripočíta sa jeho VZ dosiahnutý v zamestnaní.

Výsledný sumár musí byť najmenej vo výške súčtu minimálnych miezd platných v mesiacoch, počas ktorých bol dotyčný SZČO. Zároveň musí byť najmenej vo výške súčtu jeho konkrétnych minimálnych miezd zamestnanca v mesiacoch, počas ktorých bol dotyčný zamestnancom (táto podmienka by mala byť dodržaná vždy).

Ak niekto bude SZČO celý rok, jeho "sumárny" VZ teda musí byť najmenej cca 80000 Sk.

Na druhej strane takto určený sumárny VZ nesmie byť vyšší, ako suma 43095 krát počet mesiacov, počas ktorých bol dotyčný zamestnancom alebo SZČO. Ak niekto bude zamestnancom alebo SZČO celý rok, jeho sumárny VZ môže byť najviac 517140 Sk.

Ak sumárny VZ bolo potrebné upraviť, či už voči dolnej alebo voči hornej hranici, stanoví sa koeficient ako podiel výsledného - upraveného VZ a neupraveného sumárneho základu.

Pokračuje sa výpočtom poistného. Poistné sa musí počítať osobitne z VZ, dosiahnutého v zamestnaní ako 4% (2%) z tohto základu, upraveného horeuvedeným koeficientom.

A osobitne z VZ, dosiahnutého ako SZČO ako 14% (7%) z tohto základu, upraveného horeuvedeným koeficientom.

Obe takto vypočítané sumy sa spočítajú do výsledného ročného poistného.

Poistné sa porovná so súčtom zaplatených preddavkov, ktoré zaplatil jednak ako zamestnanec, jednak ako SZČO (ak nejaké platil).

Výsledok - preplatok alebo nedoplatok, si vyrovná so zdravotnou poisťovňou do 30.6.2006.


Skúste si horeuvedený postup sami demonštrovať na Vašich konkrétnych príkladoch.

A komu to nie je jasné, nech počká na knihu...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.05 at 18:41
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evička píše:

Poraďte mi prosím, čo v prípade, že konateľ berie za výkon funkcie napr.50.000 Sk mesačne. Odvody do zdravotnej poisťovne si platí sám ako SZČO alebo mu to mám ztrhnúť z výplaty ako v prípade zamestnanca??

Tak ako si SZČO - živnostník platí preddavky sám, si sám platí i SZČO - konateľ. S.r.o., v ktorej je konateľom a berie odmenu konateľa, s jeho zdravotným poistením nemá nič spoločné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jan2
...čo v prípade:
- dôchodca sa stal od 1.1.2005 konateľom a z pozície konateľa, ktorú vykonáva viac menej formálne, nepoberá žiadny príjem???
Z výkladu zákona na tomto fóre mi vychádza, že dôchodca je na tom najhoršie. Z čoho má preboha platiť preddavok? Vráti mu niekto niekedy odvedené peniaze?
Tvorcovia tohoto zákona museli byt minimálne v stave nepríčetnosti alebo v kóme ked ho tvorili!!!!!!!!!
Preboha ako vyzeralo pripomienkové konanie, k takejto novele, ked je v takom stave, o parlamente radšej pomlčím??!!
Dôchodca, nedôchodca, je konateľ, tak bude platiť preddavky. Aj dôchodca živnostník alebo SAHOR musí platiť preddavky, tak prečo by mal mať dôchodca-konateľ výnimku. Je to jeho problém, že je konateľom. Nech mu s.r.o., v ktorej je? konateľom, nejakým spôsobom refunduje tieto náklady alebo nech sa nechá vymazať z obchodného registra.

...toľko sprostredkovane v mene predkladateľa zákona, teda MZ SR, prečo platiť.

Ako vyzeralo pripomienkové konanie si pohľadajte na internete. Na rozdiel od neexistujúcej "jednoty mzdových účtovníkov" ale existuje organizácia "Jednota dôchodcov", ktorá účastníkom pripomienkových konaní je. Opýtajte sa ich, prečo boli ticho.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Jozef Mihál
Po novom - ak študent na DoBPŠ zarobí mesačne do 6500 Sk, neplatí zdravotné poistenie - platí štát.
Ak zarobí nad 6500 Sk mesačne, v tomto mesiaci si platí zdravotné poistenie sám.
Ak mal v kalendárnom roku aspoň 1 takýto mesiac, podáva ročné zúčtovanie poistenia za daný rok.
Pán Mihál, može sa opýtať? Týka sa to nielen študentov, ale aj dohodárov akýchkoľvek, ktorý podľa § 11 ods. 2 sú samoplatitelia, keď prekročia sumu určenú Zákonom o minimálnej mzde - týka sa to ale celého tohto zákona, takže aj keď neprekročí študent 6500,-Sk mesačne, ale prekročí hodinovú mzdu, čo je 37,40 Sk, tak sa automaticky stáva samoplatiteľom. Je to tak? Dobre som to pochopila?
Ďakujem. Machulka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zle ste to pochopila. Hranica ktorá je podstatná pre samoplatiteľov, je daná ako súčet minimálnych miezd zamestnanca, odmeňovaného mesačnou mzdou - "normálneho", teda neinvalida, nemladistvého. Čiže pre akúkoľvek osobu je tá hranica daná pre rok 2005 ako 9x6500 + 3xmin.mzda platná od októbra.

Inak, môj príspevok, ktorý ste citovali, je z dávnych čias ešte pred prijatím novely č.718/2004. To už dnes neplatí! Od týchto príspevkov radím ruky preč, nečítať! Túto tému čítajte až od príspevku č.85.

Príspevky 1 až 84 sú dobré akurát tak na zasmiatie počas dlhých zimných večerov.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.05 at 19:28
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
Na skoleni, ktore som absolvovala v Liptovskom Mikulasi, nam prednasajuca povedala: "dajte si pozor, ked budete zamestnavat na DoVP, alebo na DoBPŠ, aby ste neprekrocili hranicu minimalnej mzdy, kde § 11ods. 2 sa odvolava na cely zakon o minimalnej mzde, cize nielen mesacna, ale aj hodinova, lebo akonahle prekroci co len hodinovu minimalnu mzdu, tak dohodar si uhradza 14% sam a samozrejme sa nahlasuje aj v prislusnej zdravotnej poistovni ako samoplatitel." Ak mozte, prosim o rychlu odpoved. Dakujem. Machulka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, je pravda, že § 11 ods.2 sa odvoláva na celý zákon o min.mzde. Presne to som aj vytkol pracovníkom Ministerstva pri mojej práci na novele 718/2004, táto moja pripomienka nebola rešpektovaná, resp. sa na ňu zrejme zabudlo.

Napriek tomu tvrdím, že tu ide o minimálnu mzdu zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, v zmysle zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, § 2 ods.1 písm.b).

Ak by tomu tak nebolo, už pri zárobku 1 halier by dohodár musel platiť zdravotné poistenie z dohody. Toto zákonodarca naozaj nechcel. V praxi sa bude uplatňovať výklad uvedený o 6 riadkov vyššie.

Pripomínam, že i odmena dohodára by mala rešpektovať (z morálnych dôvodov) zákon o minimálnej mzde, ak keď to Zákonníkom práce ani zákonom o min.mzde nie je priamo dané.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.05 at 20:04
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

p. Mihál, naozaj zabudlo? To isté bolo v KE, len som to nie tak presne vo svojej otázke na Vás definovala. Prečo to lektori takto interprétujú? Kam to smeruje? ...SZČO popri HPP = DOVP popri HPP? Dobrú noc.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Interpretujú to preto, lebo ten odkaz 19) je naozaj na celý zákon o min.mzde. Takže im to zasa nemožno až tak vyčítať.

Som zvedavý ako by interpretovali napr. bývalú definíciu max.VZ (s odkazom na priemernú mzdu v AKTUÁLNOM roku), keby to neopravila novela 718/2004.

Skrátka v zákone ešte zostalo pár tzv. legislatívno-technických chýb - napr. odkaz na konateľov - nie je na § 133 Obch.zákonníka ale tiež je od veci.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

No veď áno, lenže každý podnikateľ od svojej účtovníčky očakáva patent na rozum a ešte navyše, ak jej zaplatí školenie, nie je čo riešiť. Veľmi ste mi pomohli si to ujasniť a aspoň budem vedieť argumentovať, ale čo ak druhá strana /myslím ZP/ príjme výklad lektorov? Želám Vám už naozaj dobrú noc a ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...dúfam, že druhá strana /aj ja myslíím ZP/ prijme výklad Ministerstva.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Prosím stretli ste sa už niekdo v tomto roku s PN zamestnanca ?
Tzn. ako sa praktizuje § 22 e) a § 23 ods.1 písm.d) ?
Treba ohlásiť zdravotke PN aj keď trvala 2 - 3 dni, t.j. nie celý
mesiac (oznámenie zmeny platiteľa poistného). Zo zákona to
takto vyplýva, ale výklady poisťovní sú rôzne.

ďakujem
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Zamestnankyna + SZCO nastupi vo 2/05 na matersku dovolenku. Povinnost platit preddavky na ZP jej nevznikla. Pocas materskej nebude vykonavat ziadnu cinnost, ale prerusenu zivnost nema. Nie je mi jasne ci pri rocnom zuctovani sa bude vychadzat z toho, ze minimum musi zaplatit lebo zivnost nebola prerusena alebo ju radsej prerusit.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Pán Mihál,

niekde 8 strán dozadu okolo príspevku 700 ste chcel túto tému uzatvoriť. Chcem povedať, že som poctivo študovala zákon do druhej v noci a prelúskala všetky tieto príspevky a naozaj to bolo treba uzatvoriť, pretože keď už už mám pocit, že tomu rozumiem, tak ďalší príspevok má zase utvrdí v tom, že som z toho jeleň a to chce pauzu a radšej ísť na pivo...
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Prosím veľmi p.Mihál keď budete mať chvíľku skúste sa mi k tomuto vyjadriť :
(moja diskusia s p.účtovníčkou)

Vyjadrenie p.XXX k problému OZNAMOVACEJ POVINNOSTI ZAMESTNANCA VOČI ZP Z DOVODU JEHO NASTUPU NA PN :

ust. §, na ktore sa odvolava, hovori o oznamovacej povinnosti - "skutocnosti rozhodujuce pre vznik a zanik povinnosti statu platit za neho poistenie (§11 ods.8)" - ust. uvedene v zatvorke sa vztahuje na platenie poistneho statom za poistenca, ktory NIE JE SZCO a NIE JE zamestnancom podla ods. 2, resp. je zamestnancom ale nema prijem za vykonanu pracu, ktory podlieha dani z prijmu podla os.predpisu - odvolavka 39a - priamo na ust. § 3 ods.1 pism a) zak.o DzP (595/2003 Z.z.) .
§ 3 ods. 1 pism a) zak. o DzP hovori, ze predmetom dane su prijmy zo zavislej cinnosti (§5)

Minimalne pocas prvych 10 dni PN zamestnanec pobera nahradu prijmu - t.j. ma prijem zo zavislej cinnosti - avsak takato nahrada je od zdanenia oslobodena !!

Ust., na ktore sa vasa kolegyna odvolava, ma na mysli dobu, kedy zamestnanec nepobera u svojho zamestnavatela ziaden prijem, ani nahradu mzdy - tzn. ak zamestnanec napr. cerpa neplatene volno.

Nakolko predmetny zakon bol velmi nesystemovo zmeneny 4 dni pred jeho vstupom do platnosti, nachadzaju sa v nom mnohe ustanovenia, ktore su neaplikovatelne a nevykonatelne, resp. nedostatocne upravene - napr. doba PN a platenie odvodov zamestnavatelom, chudaci konatelia, a mnohe ine perly... - na internetovej str. VsZP napr. poistovna ODPORUCA zamestnavatelovi, ak tento zisti, ze jeho zamestnanec nema v danom obd. ziaden prijem, obratit sa na prislusnu ZP a oznamit jej danu skutocnost. Urcite to vsak nevyplyva zo zakona, ze hned, ako zamestnanec zostane PN, musi utekat nahlasovat.
Stranka SZP napr. informuje o tom, ze ak zamestnanec pobera davky nemocenskeho poistenia - tzn. az po 10. dni PN, znamuje tuto skutocnost zdravotnej poistovni.

MOJA ODPOVEĎ :
Súhlasím s tým že náhrada príjmu je síce predmetom dane ale je od dane oslobodená a odvolávka je správna (i keď nie som si istá čo chcel zákonodarca presne povedať výrazom ...štát je platiteľom poistenca ktorý je zamestnancom ale nemá príjem za vykonanú prácu ktorý podlieha dani z príjmov - čo to je podlieha ?)

Jedno je ale isté náhrada príjmu ktorú vám vypláca prvých 10 dní PN zamestnávateľ je oslobodená od dane ale i od POISTNÉHO, tzn. že prvých 10 dní PN za vás neplatí zdravotku zamestnávateľ (z náhrady sa žiadna zdravotka nepočíta). Podľa môjho názoru aj za toto obdobie by nielen podľa zákona ale celkom logicky mal platiť zdravotné poistenie za zamestnanca ŠTÁT, tzn. že spomínaná oznamovacia povinnosť by sa mala vzťahovať podľa môjho názoru aj na toto obdobie.

RESP.ZE BY TO BOLO CELE INAK ????

RESP. AJ USTNOVENIE ZAKONA KTORE SA TYKA VYMERIAVACIEHO ZAKLADU § 13 ods.1 a) hovorí ....že VZ je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov FO podľa osobitného predpisu ....
ČO TO JE PODLIEHA ??? Je predmetom alebo je zdaniteľný (čiže nie je oslobodený ????)
Lebo potom buď zamestnávateľ platí za zamestnanca zdravotku aj z náhrady príjmu počas prvých 10 dní PN (to je ale novinka !!!!) alebo ju platí od prvého dňa štát a potom si chudák zamestnanec musí splniť oznamku voči svojej poisťovni už od prvého dňa PN tak ako som vravela.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Na druhej strane takto určený sumárny VZ nesmie byť vyšší, ako suma 43095 krát počet mesiacov, počas ktorých bol dotyčný zamestnancom

Z toho mi vyplýva, že to nie je tak, ako som to chápala doteraz, že ak napríklad žena po materskej nastúpi v septembri s platom "100.000,-" mesačne, tak vlastne zaplatí ZP z celých 400.000,-, - ročný VZ bude menej ako 517.140,-. To totiž nevyzeralo bohvieako. Tie sumy sú prehnané, ale ktovie? Ale potom je asi fajn byť 11 mesiacov nezamestnaný a v decembri sa zamestnať a vyplatiť si plat za celý rok.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
barbadoss - neskôr,
Sany - áno, to je finta "schody" aktualizovaná na rok 2005. Čiže nie malý plat 11 mesiacov a potom veľká odmena, ale 11 mesiacov nezamestnaný a potom 1 mesiac zamestnaný s veľkou mzdou. Ale pozor na zákon o nelegálnej práci!
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Jozef Mihál
barbadoss - neskôr,
Sany - áno, to je finta "schody" aktualizovaná na rok 2005. Čiže nie malý plat 11 mesiacov a potom veľká odmena, ale 11 mesiacov nezamestnaný a potom 1 mesiac zamestnaný s veľkou mzdou. Ale pozor na zákon o nelegálnej práci!
super, lepšie neskôr ako nikdy.
Predsavte si 20 naježených koncipientov a advokátov + office managérku ktorá mi vypisuje urazené maily s desiatimi výkričníkmi.
Moja neschopnosť odpovedať im "dostatočne presvedčivo" začína nadobúdať
podobu "honu na bosorku". Ako keby tá úbohová bosorka nemala inú prácu, že.
ďakujem za nádej, teším sa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať