Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

barbadoss
super, lepšie neskôr ako nikdy.
Predsavte si 20 naježených koncipientov a advokátov + office managérku ktorá mi vypisuje urazené maily s desiatimi výkričníkmi.
Moja neschopnosť odpovedať im "dostatočne presvedčivo" začína nadobúdať
podobu "honu na bosorku". Ako keby tá úbohová bosorka nemala inú prácu, že.
ďakujem za nádej, teším sa
nezabudnite na mňa prosím ...prosím
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

zas som na nieco narazil. :-)

zamestnavatel je platitelom. Vymeriavací základ zamestnávateľa je úhrn vymeriavacích základov jeho zamestnancov. Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor. <O:p></O:p>

Preddavok na poistné sú povinní vypočítať, platiť a odvádzať ... zamestnávateľ vo výške 10% z úhrnu príjmov jeho zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) dosiahnutých v príslušnom kalendárnom mesiaci<O:p></O:p>

lenze ak je pomaly kazdy zamestnanec v inej zdravotnej poistovni, tak aby som zistil, ktorej poistovni mam kolko poslat, neviem to vyratat inak, len tak, ako doposial, ze vyratam 10% za kazdeho zamestanca z JEHO vymeriavacieho zakladu, podla poistovni to nascitam aspolu s JEHO preddavkom to poslem prislusnej poistovni.<O:p></O:p>

a to, podla mna, vdaka tomu zaokruhlovaniu, nie je to iste, ako hovori zakon. co s tym, kde sa mylim? :-)<O:p</O:p
0 0
Nikina Nikina

Nikina je offline (nepripojený) Nikina

dobry, chcela by som sa este spytat, tych 79 000 co mozu zarobit za rok dôchodcovia na dohodu bez platenia zdravotneho poistenia, do tejto sumy sa zaratava aj dôchodok? Vdaka vopred za odpoved
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Nikina
dobry, chcela by som sa este spytat, tych 79 000 co mozu zarobit za rok dôchodcovia na dohodu bez platenia zdravotneho poistenia, do tejto sumy sa zaratava aj dôchodok? Vdaka vopred za odpoved
pozri § 11 ods. 2 - ak dôchodca nie je ani zamestnanec ani SZČO a nemá príjmy zo závislej činnosti vyšie ako súčet min.miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia tak POISTNE NEPLATI.
Dôchodok podľa mňa nepatrí medzi príjmy zo závislej činnosti (ledaže by sa dal zaradiť do §5 ods.1 písm.g) ?) a ak aj omylom podľa môjho názoru toto nebolo cieľom zákonodarcu a prakticky sa dôchodky do tejto sumy započítavať nebudú.
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

Mám jeden dotaz:

Som iba konateľkou s.r.o. doteraz bez zmluvy, bez príjmu. Podľa starého som bola tzv. dobrovoľne nezamestnaná a platila 420,- Sk.
Podľa nového som SZČO a platim 910,- Sk.
Ak sa od 1.3.2005 sama zamestnám v s.r.o. na pracovnú zmluvu na čiastočný (skrátený) úväzok - 4 hodiny mesačne á 100,- Sk/hod. stanem sa zamestnancom a konateľom(SZČO) budem popri zamestnaní. Chcem sa opýtať, či je pravda nasledovné:
1. Ako za zamestnanca bude platené zdravotnej poisťovni 10% + 4% z mesačnej mzdy 400,- Sk, teda 56,- Sk.
2. Ako SZČO popri zamestnaní nebudem platiť - lebo mi nevychádza.
+ otázka
3. Budem niečo doplácať pri ročnom zúčtovaní poistného v r. 2006?
Naposledy upravil dvd : 04.02.05 at 08:44
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Yuya
Zamestnankyna + SZCO nastupi vo 2/05 na matersku dovolenku. Povinnost platit preddavky na ZP jej nevznikla. Pocas materskej nebude vykonavat ziadnu cinnost, ale prerusenu zivnost nema. Nie je mi jasne ci pri rocnom zuctovani sa bude vychadzat z toho, ze minimum musi zaplatit lebo zivnost nebola prerusena alebo ju radsej prerusit.
Nevie niekto poradit?
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Pan Mihal,

mam otazku. Som zamestnana na trvaly pracovny pomer + SZČO + momentalne na materskej. Napriek tomu musim zacat platit poistne na ZP 910Sk/mes? To sa mi zda trochu vela z rodicovskeho prispevku 4tis!!! Ako SZČO nemam teraz prijmy ale rada by som ich mala, ak sa mi moja namaha pracovat na MD vobec vyplati.

Ako mi este vysvetli niekto fakt, ze VsZP podla doterajsich mojich zistovani pozaduje platit preddavky napriek nulovym prijmom a Dovera nie?? Je to dost drasticke este aj na materskej uverovat tento stat a cakat ze mi to niekedy o rok a pol vratia. Je naozaj jedina moznost bezat si pozastavit zivnost?????? Dakujem.
P.S. Neviete mi este prosim povedat, ci uz je schvalene ze rodicovsky prispevok sa nebude kratit, ak bude mat zena zaroven aj prijem?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Prosím pán Mihál, alebo niekto, kto ma vie usmerniť v nasledovnej veci:

Moji šéfovia sú konateľmi s.r.o. a zároveň aj zamestnancami na zákl. prac.zmluvy. Nemajú iné príjmy, iba výplatu, ktorú dostávajú mesačne od zamestnávateľa. Ako je to v praxi s tým platením preddavkov? V zákone sa píše, že ak je SZČO aj zamestnancom, preddavky si vypočíta a platí sám.
Tak v tomto prípade zamestnávateľ nebude odvázdať? Ale to mi predsa program neumožní. Na druhej strane na pobočke hovorili, že vraj preddavky odvedie aj zamestnávateľ, ako doteraz, a pokiaľ bude mať aj iné príjmy, môže (ale nemusí) si sám vypočítať preddavky a zaplatiť.

Stále neviem, ako to má byť, zajtra je 1.termín úhrady, a ja som zúfalá.
Vďaka.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Anonymka
Prosím pán Mihál, alebo niekto, kto ma vie usmerniť v nasledovnej veci:

Moji šéfovia sú konateľmi s.r.o. a zároveň aj zamestnancami na zákl. prac.zmluvy. Nemajú iné príjmy, iba výplatu, ktorú dostávajú mesačne od zamestnávateľa. Ako je to v praxi s tým platením preddavkov? V zákone sa píše, že ak je SZČO aj zamestnancom, preddavky si vypočíta a platí sám.
Tak v tomto prípade zamestnávateľ nebude odvázdať? Ale to mi predsa program neumožní. Na druhej strane na pobočke hovorili, že vraj preddavky odvedie aj zamestnávateľ, ako doteraz, a pokiaľ bude mať aj iné príjmy, môže (ale nemusí) si sám vypočítať preddavky a zaplatiť.

Stále neviem, ako to má byť, zajtra je 1.termín úhrady, a ja som zúfalá.
Vďaka.
V poisťovni oznámia, že majú príjem zo zamestnania a tým pádom z "konateľstva" nebudú odvádzať nič, v r. 2006 urobia zúčtovanie, porovnanie so skutočným príjmom - min. však z minima v r. 2005 (uvažuje sa o cca 79500 Sk), takže by bolo dobre odvádzať zo zamestnania za nich minimálne 910,- Sk aby nemuseli doplácať. Zamestnávateľ robí odvody tak ako doteraz. Samozrejme vychádzam z predpokladu, že v r. 2003 nemali živnosť, z ktorej by boli mali príjmy a szčo sa stali len z toho geniálneho zákona o ZP ktorý platí od januára
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Ako sa Vám podarilo vyriešiť to zaokrúhľovanie.
Zaokrúhľujete poistné za zamestnávateľa vždy u každého zamestnanca?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
luebchenko
V poisťovni oznámia, že majú príjem zo zamestnania a tým pádom z "konateľstva" nebudú odvádzať nič, v r. 2006 urobia zúčtovanie, porovnanie so skutočným príjmom - min. však z minima v r. 2005 (uvažuje sa o cca 79500 Sk), takže by bolo dobre odvádzať zo zamestnania za nich minimálne 910,- Sk aby nemuseli doplácať. Zamestnávateľ robí odvody tak ako doteraz. Samozrejme vychádzam z predpokladu, že v r. 2003 nemali živnosť, z ktorej by boli mali príjmy a szčo sa stali len z toho geniálneho zákona o ZP ktorý platí od januára
Vďaka Ti Ľubi, a ešte niečo: v poisťovni oznámia akým spôsobom? Lebo na pobočke, keď som zobrala prihlášky, pýtala som sa tej baby, že či treba niečo oznámiť v súvislosti s týmito zmenami, a ona hovorila, že nič. Majú napísať nejaký list alebo čestné prehlásenie?
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Anonymka
Vďaka Ti Ľubi, a ešte niečo: v poisťovni oznámia akým spôsobom? Lebo na pobočke, keď som zobrala prihlášky, pýtala som sa tej baby, že či treba niečo oznámiť v súvislosti s týmito zmenami, a ona hovorila, že nič. Majú napísať nejaký list alebo čestné prehlásenie?
skús tak ako Jožko Mihál v prílohe - pripájam to znovu, kto by to tu aj našiel v tej hromade, že?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Díky moc a ešte tisíc krát dík!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
barbadoss
Vyjadrenie p.XXX k problému OZNAMOVACEJ POVINNOSTI ZAMESTNANCA VOČI ZP Z DOVODU JEHO NASTUPU NA PN :

ust. §, na ktore sa odvolava, hovori o oznamovacej povinnosti - "skutocnosti rozhodujuce pre vznik a zanik povinnosti statu platit za neho poistenie (§11 ods.8)" - ust. uvedene v zatvorke sa vztahuje na platenie poistneho statom za poistenca, ktory NIE JE SZCO a NIE JE zamestnancom podla ods. 2, resp. je zamestnancom ale nema prijem za vykonanu pracu, ktory podlieha dani z prijmu podla os.predpisu - odvolavka 39a - priamo na ust. § 3 ods.1 pism a) zak.o DzP (595/2003 Z.z.) .
§ 3 ods. 1 pism a) zak. o DzP hovori, ze predmetom dane su prijmy zo zavislej cinnosti (§5)

Minimalne pocas prvych 10 dni PN zamestnanec pobera nahradu prijmu - t.j. ma prijem zo zavislej cinnosti - avsak takato nahrada je od zdanenia oslobodena !!

Ust., na ktore sa vasa kolegyna odvolava, ma na mysli dobu, kedy zamestnanec nepobera u svojho zamestnavatela ziaden prijem, ani nahradu mzdy - tzn. ak zamestnanec napr. cerpa neplatene volno.

Nakolko predmetny zakon bol velmi nesystemovo zmeneny 4 dni pred jeho vstupom do platnosti, nachadzaju sa v nom mnohe ustanovenia, ktore su neaplikovatelne a nevykonatelne, resp. nedostatocne upravene - napr. doba PN a platenie odvodov zamestnavatelom, chudaci konatelia, a mnohe ine perly... - na internetovej str. VsZP napr. poistovna ODPORUCA zamestnavatelovi, ak tento zisti, ze jeho zamestnanec nema v danom obd. ziaden prijem, obratit sa na prislusnu ZP a oznamit jej danu skutocnost. Urcite to vsak nevyplyva zo zakona, ze hned, ako zamestnanec zostane PN, musi utekat nahlasovat.
Stranka SZP napr. informuje o tom, ze ak zamestnanec pobera davky nemocenskeho poistenia - tzn. az po 10. dni PN, znamuje tuto skutocnost zdravotnej poistovni.

MOJA ODPOVEĎ :
Súhlasím s tým že náhrada príjmu je síce predmetom dane ale je od dane oslobodená a odvolávka je správna (i keď nie som si istá čo chcel zákonodarca presne povedať výrazom ...štát je platiteľom poistenca ktorý je zamestnancom ale nemá príjem za vykonanú prácu ktorý podlieha dani z príjmov - čo to je podlieha ?)

Jedno je ale isté náhrada príjmu ktorú vám vypláca prvých 10 dní PN zamestnávateľ je oslobodená od dane ale i od POISTNÉHO, tzn. že prvých 10 dní PN za vás neplatí zdravotku zamestnávateľ (z náhrady sa žiadna zdravotka nepočíta). Podľa môjho názoru aj za toto obdobie by nielen podľa zákona ale celkom logicky mal platiť zdravotné poistenie za zamestnanca ŠTÁT, tzn. že spomínaná oznamovacia povinnosť by sa mala vzťahovať podľa môjho názoru aj na toto obdobie.

RESP.ZE BY TO BOLO CELE INAK ????

RESP. AJ USTNOVENIE ZAKONA KTORE SA TYKA VYMERIAVACIEHO ZAKLADU § 13 ods.1 a) hovorí ....že VZ je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov FO podľa osobitného predpisu ....
ČO TO JE PODLIEHA ??? Je predmetom alebo je zdaniteľný (čiže nie je oslobodený ????)
Lebo potom buď zamestnávateľ platí za zamestnanca zdravotku aj z náhrady príjmu počas prvých 10 dní PN (to je ale novinka !!!!) alebo ju platí od prvého dňa štát a potom si chudák zamestnanec musí splniť oznamku voči svojej poisťovni už od prvého dňa PN tak ako som vravela.
Takto:

Zmyslom toho, že štát platí poistné aj za zamestnanca, ktorý nemá príjem...je, aby v mesiacoch, kedy nejaký zamestnanec má nulový VZ na výpočet preddavku, platil poistné štát. Aby zdravotná poisťovňa dostala aspoň poistné od štátu, keď už od zamestnanca samotného (a samozrejme ani od zamestnávateľa) žiadne poistné neuvidí. Pri riešení tohto §-fu som bol v rámci práce na novele 718/2004 osobne zaangažovaný a je to do značnej miery i z mojej hlavy.

Takže nemá význam špiritizovať o tom, či náhrada príjmu pri PN je alebo nie je predmetom dane atď. Podstatné na veci je, že ak zamestnanec v nejakom mesiaci má z akéhokoľvek dôvodu nulový vymeriavací základ, tak v tom mesiaci zaňho bude platiť poistné štát. Zamestnanec si ale musí splniť ohlasovaciu povinnosť a ohlásiť svojej zdravotnej poisťovni túto skutočnosť, a to formou, ktorú určí jeho zdravotná poisťovňa.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Jozef Mihál
Takto:

Zmyslom toho, že štát platí poistné aj za zamestnanca, ktorý nemá príjem...je, aby v mesiacoch, kedy nejaký zamestnanec má nulový VZ na výpočet preddavku, platil poistné štát. Aby zdravotná poisťovňa dostala aspoň poistné od štátu, keď už od zamestnanca samotného (a samozrejme ani od zamestnávateľa) žiadne poistné neuvidí. Pri riešení tohto §-fu som bol v rámci práce na novele 718/2004 osobne zaangažovaný a je to do značnej miery i z mojej hlavy.

Takže nemá význam špiritizovať o tom, či náhrada príjmu pri PN je alebo nie je predmetom dane atď. Podstatné na veci je, že ak zamestnanec v nejakom mesiaci má z akéhokoľvek dôvodu nulový vymeriavací základ, tak v tom mesiaci zaňho bude platiť poistné štát. Zamestnanec si ale musí splniť ohlasovaciu povinnosť a ohlásiť svojej zdravotnej poisťovni túto skutočnosť, a to formou, ktorú určí jeho zdravotná poisťovňa.
Ďakujem za odpoveď, ešte si dovolím dva poddotazy :
1. je povinnosť oznámiť túto skutočnosť od prvého dňa PN ?
2. apriori vstupuje náhrada príjmu do základu pre výpočet odvodov ?
(myslím sociálku i zdravotku)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
2. Náhrada príjmu pri PN nejde do VZ ani na sociálne ani na zdravotné poistenie.

1. Napríklad za január 2005 bude zamestnanec mať VZ = 0, lebo bol celý mesiac PN. Do 8.2.2005 musí oznámiť svojej ZP, že za neho za január má platiť poistné štát.

Takže - do 8 dní nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom zamestnanec nemal VZ, musí ohlásiť, že..
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

ďakujem, dúfam že týmto už je moja neplodná diskusia s osadenstvom tejto kancelárie ukončená,
ešte raz vďaka
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

pan Mihal, mohol by ste sa mi mrknúť na príspevok 787 v tejto téme. Dík. DVD
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dvd
Som iba konateľkou s.r.o. doteraz bez zmluvy, bez príjmu. Podľa starého som bola tzv. dobrovoľne nezamestnaná a platila 420,- Sk.
Podľa nového som SZČO a platim 910,- Sk.
Ak sa od 1.3.2005 sama zamestnám v s.r.o. na pracovnú zmluvu na čiastočný (skrátený) úväzok - 4 hodiny mesačne á 100,- Sk/hod. stanem sa zamestnancom a konateľom(SZČO) budem popri zamestnaní. Chcem sa opýtať, či je pravda nasledovné:
1. Ako za zamestnanca bude platené zdravotnej poisťovni 10% + 4% z mesačnej mzdy 400,- Sk, teda 56,- Sk.
2. Ako SZČO popri zamestnaní nebudem platiť - lebo mi nevychádza.
+ otázka
3. Budem niečo doplácať pri ročnom zúčtovaní poistného v r. 2006?
Odpovede k jednotlivým bodom:
1. Áno, poistné bude 4% + 10% zo základu 400 Sk
2. Áno, preddavok nebudete ako SZČO platiť, lebo budete SZČO popri zamestnaní
3. Budete doplácať v ročnom zúčtovaní, pretože Váš ročný VZ za rok 2005 bude musieť byť najmenej cca 79500 Sk, teda najmenej vo výške súčtu minimálnych miezd platných v mesiacoch, počas ktorých ste bola konateľom.
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

tak sa nam zakon bude novelizovat-s pravdepodobnou platnostiu od 1.7.-dnes v Radiozurnali to povedal p. minister.Hlavne uprava vymedzenia okruhu platitelov.Zrejeme su problemy o ktorych odbornici -legislativci a poslanci nevedeli.Aj ked by clovek myslel, ze to mohli vediet- pri tych moznostiach.Takze pokus-omyl a tak...nejak.Hlavne nejak. Takze treba sledovat web, tuto stranku, aj ine stranky(hadam iba Narodna rada to bude mat v predstihu pred Zbierkou) ,lebo to s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou nebude prijate inym stylom nez doteraz(si ja myslim- ale mozno si ostatni myslite ine).A kedze budu letne dovolenky, treba si ako nutnu vybavu vziat notebook(a nie opalovacie kremy...) s moznostou pripojenia na internet.Aby nam nic neuniklo.Az teraz docenujem slova velikana: Ucit sa,ucit sa...
Naposledy upravil jaro.jaro : 08.02.05 at 11:50
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať