Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Šľak ma ide trafiť, práve som sa dozvedela, že MP a SV žiadne určenie ťažiska záujmov konateľov-cudzincov mimo územia SR nevykonáva, že to len VšZP takto "zavádza" poistencov!!! Cudzinci-konatelia podľa platného zákona poistenie platiť musia! Viacnásobné platenie ZP v rámci EU je vraj schválené v prílohe 7 k Nariadeniu EU 1408/71 T.j. cudzinci podnikatelia si budú platiť poistku a čerpať zdravotnú starostlivosť doma, no napriek tomu si musia na Slovensku vybrať zdravotnú poisťovňu ktorej budú prispievať 11000/ročne len za to, že sme im tu láskavo dovolili založiť si firmu. Ak by ste chceli argumentovať, že nech sa odhlási doma, tak na to rýchlo zabudnite. Jeden z klientov sa o to pokúsil a tam (v Rakúsku, kde je takisto živnostníkom) mu veľmi rýchle vysvetlili, že ak by sa chcel odhlásiť, musí zrušiť živnosť v Rakúsku! Ktorá loby si toto vymyslela? Na 1 ks telesnej schránky si takto medzinárodne podnikajúci človek bude platiť x krát poistenie, ako keby v prípade ochorenia hltal nie jednu, ale x dávok potrebného liečiva. Alebo, ako keby jeho jedno jedinké slepé črevo vyberalo naraz x chirurgov. Som zvedavá, či bude daná možnosť požadovať náhradu za už raz preplatené zdravotné výkony v zahraničí nejakým spôsobom aj v ZP u nás? Alebo za čo vlastne títo ľudia plata?!!!! Prípadne - máte tip, ktorú posiťovňu mám týmto klientom poradiť? Ktorá potrebuje podporiť? Lebo čerpať starostlivosť si zrejme títo ľudia u nás nebudú žiadnu. Poisťovne skásnu 11000 čistého za rok bez hrozby akýchkoľvek nákladov v súvislosti s týmto poistencom - mali by sa o takýchto klientov trhať!
Asi začnem lobovať na MF aby uzákonili napríklad povinnosť zahraničných konateľov predkladať našim daňovým úradom daňové priznania, už raz v ich domovine vypracované z ich príjmov v zahraničí, prostredníctvom výlučne slovenských daňových poradcov. Povinnosťou slov.daňového poradcu bude toto, zahraničným kolegom vypracované daňové priznanie len opečiatkovať a podať na DU a môže natrčiť ruku. Alebo by zahr.konatelia mohli mať povinnosť(aby kolegovia mzdári nakrátko neobišli ) prikladať, opäť prostredníctvom zákonom privilegovanej skupiny napr. mzdových účtovníkov k výkazom pre slovenské ZP kópie ich výkazov ZP z domu. A aj mzdári budú môcť natrčiť ruku! Len sa čudujem prečo nenatrčí ruku aj Sociálna poisťovňa, živnostenský úrad, matrika, (REGOB sprostredkovane natŕča , musia mať pridelené rod.číslo ), miestne úrady, kataster a Marianum (veď šľak ich trafí zaručene, a čo na tom že ich pochovajú doma - podnikali tu, tak nech platia!!!!!!!) Bude to to isté ako s týmto geniálnym zdravotným poistením, len v zelenom!!!

Alebo sa mýlim?
Skutočne si tento zákon zaslúži potlesk. Kto ide lobovať so mnou?
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Sory že som tak vypenila, v prílohe prikladám ešte aj dokument od MP a SV, vysvetľujúci príslušné zákony a prečo sa musí platiť na ZP viacnásobne.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
kuratenko, sa divím že sa divíš...nerozčuľuj sa, nedožiješ ani päťdesiatky...radšej porozmýšľaj, kam pojdeme na kávu...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ľuba a všetci, ktorí tu zastupujete záujmy konateľov - viete asi, že existuje www.reformazdravotnictva.sk.

Je to srdcová stránka ministra Zajaca. Zaregistrujte sa tam (je to zadarmo) a môžete do vôle protestovať voči zaradeniu konateľov medzi SZČO.

Minister sa tam diskusii nevyhýba a aj viem, čo vám odpovie - že sa chystá novela a podľa nej už konatelia medzi SZČO patriť nebudú, chyby sa stávajú, čo už.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Lubenka, čítam, čítam a rozmýšľam: čo by sme robili, keby nebolo tých konateľov v tomto zákone? Celý, celučičký čas čo sme sa im venovali?

A oni nám ich chcú teraz zobrať zo zákona!!!!! Teraz, keď už (hlavne za pomoci Jožka) všetko tak dobre ovládame?

Takže sa nerozčuľuj, veď prídu ďalšie zákončeky a novielky - a bude znova čo robiť!
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Yuya
Nevie niekto poradit?
Z toho co som v porade citala mi vychadza, ze prerusit zivnost musi, lebo inak by pri rocnom zuctovani /v pripade ak mala zo zamestnania napr. 15000,-/mes./ musela doplatit cca 9720,-.

1/ preddavky 15000 x 4%=600/mes. x 2 mesiace /1,2/05/ = 1200,-
2/ prijmy zo zivnosti = 0 , ale zivnost nebola prerusena
3/ 25.2.05 nastup na matersku

Rocne zuctovanie preddavkov = 12x910,- = 10920,- minus zaplatene preddavky 1200,- = 9720,- nedoplatok

Spravne som to pochopila?
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Yuya
Zamestnankyna + SZCO nastupi vo 2/05 na matersku dovolenku. Povinnost platit preddavky na ZP jej nevznikla. Pocas materskej nebude vykonavat ziadnu cinnost, ale prerusenu zivnost nema. Nie je mi jasne ci pri rocnom zuctovani sa bude vychadzat z toho, ze minimum musi zaplatit lebo zivnost nebola prerusena alebo ju radsej prerusit.
Prepacte predchadzajuci prispevok sa tykal tohto prispevku
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Pán Mihál, prosím o Vašu radu:
1, Som členka s.r.o. , mám uzatvorený pracovný pomer. Ako občan prenajímam tejto
s.r.o. budovu. Musím z príjmu za prenájom platiť do zdravotnej poisťovne?

2.,Brat je živnostník a má príjmy podľa § 6. Takisto ako spoluvlastník prenajíma túto
budovu sr.o. Vo Výpise z daňového priznania..... za rok 2004 sa uvádza ČZD z príjmov uvedených v § 6 /r.60 daň.priznania/. Znamená to, že bude platiť do zdravotnej poisťovne z príjmu zo živnosti a taktiež z príjmu za prenájom, nakoľko spadajú tieto príjmy pod ten istý § ?

Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ide o príjem za prenájom dosahovaný ako "občan" podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov, teda mimo živnosti, z tohto príjmu sa neplatí poistné na zdravotné poistenie.

Ak je príjem za prenájom dosahovaný v rámci živnosti - v rámci príjmov podľa § 6 ods.1 písm.b), tak z neho živnostník bude platiť zdravotné poistenie.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
Ľuba a všetci, ktorí tu zastupujete záujmy konateľov - viete asi, že existuje www.reformazdravotnictva.sk.

Je to srdcová stránka ministra Zajaca. Zaregistrujte sa tam (je to zadarmo) a môžete do vôle protestovať voči zaradeniu konateľov medzi SZČO.

Minister sa tam diskusii nevyhýba a aj viem, čo vám odpovie - že sa chystá novela a podľa nej už konatelia medzi SZČO patriť nebudú, chyby sa stávajú, čo už.
Jožko, toten vypenený príspevok som skopírovala z toho, čo som na vyššie uvedenej stránke ministrovi napísala Zatiaľ ministerský neodpovedal Myslíš, ak sa im to zadarí znovelizovať správne a títo ľudia z povinnosti platiť vypadnú, že sa bude čas do novely dáko sledovať, či a kto sa poprihlasoval, poplatil a ak nepoplatil a neprihlásil tak budú penalizovať alebo oči "milosrdne" privierať? Nie som právnik - majú možnosť to napraviť so spätnou platnosťou?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Pán Mihál, srdečná vďaka za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte predtým, než ozaj začnem štrajkovať -
krásne si to Ľuba na www.reformazdravotnictva.sk napísala, práve to paralelne čítam.
Zajac to ešte určite nečítal (ten Tvoj posledný príspevok), je to zrejmé z celkovej diskusie - všetkých tém, nikde nepridal svoju odpoveď.
Ako som tu pred chvíľou písal, od 1.7.2005 môžeme čakať v rámci novely vyhodenie konateľov spomedzi SZČO a potom tí Tvoji milí zahraniční konatelia budú mať od nášho zdravotného poistenia pokoj. A peniažky čo za toho polroka zaplatia im snáď nejakým inteligentným spôsobom budú vrátené.

...osobne by som potichu doporučoval - ak sa ešte neprihlásili alebo nezaplatili - nech tak ani nerobia...
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

RIESIM OTAZKU: "DVA SUBEZNE PRACOVNE POMERY A ZDRAVOTNE A SOCIALNE POISTENIE od 1.1.2005"
Poznamka: jeden PP je na plny pracovny uvazok a druhy na kratsi pracovny cas. Poistne pri PP na plny pracovny uvazok je bez debat, ide mi o poistne pri kratsom pracovnom case. Pracovne pomery su u dvoch roznych zamestnavatelov.
DOSLA SOM K TOMUTO ZAVERU (pre poistne pri kratsom pracovnom case):
1. zdravotne poistenie musi platit zamestnavatel aj zamestnanec z vymeriavacieho zakladu zamestnanca, ktorym je minimalne minimalna mzda (samozrejme pri kratsom pracovnom case umerne upravena). Je jedno kolko zamestnanec zaraba v PP na plny pracovny uvazok,
2. socialne poistenie zamestnavatel musi platit zo mzdy zamestnanca do max. limitov ktore stanovuje zakon; pokial ide o odvody zamestnanca tie plati zamestnanec len vtedy ak v prvom PP nedosiahol maximum vymeriavacich zakladov. Ak v prvom PP dosiahol zamestnanec maximum VZ, v druhom PP uz poistne zo mzdy neplati. Inak povedane zamestnanec plati odvody z maximalneho VZ v uhrne zo vsetkych pracovnych pomerov aj zo samostatne zarobkovej cinnosti.
- vsetko co som uviedla v bode 1. a 2. platilo aj v r. 2004!
Budem vdacna, ak napisete, co vy na to???
Naposledy upravil saman : 12.02.05 at 16:38
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
saman, pri dvoch súbežných pracovných pomeroch je úplne jedno, či sú na plný pracovný úväzok alebo či v jednom alebo dokonca oboch prípadoch ide o kratší pracovný čas.

Ad Vaše body.
1. OK
2. OK

Platilo to aj v roku 2004, jeden malý rozdiel však je, a to, že v roku 2004 v zamestnaní s kraším pracovným časom neexistoval maximálny VZ na zdravotné poistenie.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Dakujem velmi pekne.
K tomu neobmedzenemu max.VZ v r. 2004 len tolko, ze som na to dosla v 12/04, resp. som to vedela aj skor ale nechcela som tomu verit (bolo to nespravodlive ustanovenie). A predstavte si podala som opravne vykazy do poistovne a aj sprievodny list som im poslala ze preco to menim. A oni mi volali, ze ako som to myslela ze ten maximalny VZ je predsa pre vsetkych rovnaky, tak som ich poucila, ze nie je. Tak povedali, ze si to preveria a keby nieco ze este zavolaju. Samozrejme, uz nezavolali.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

no a uz je to tu. vidim, ze nikoho moj problem so zaokruhlovanim a vykazovanim poistneho nezaujal, kym bol v teoretickej rovine, tak teraz to tu uz mam prakticky:

vseobecna zdrav poistovna, tlaciva stiahnute z netu

predna strana, "vykaz_preddavky_zam.doc"
riadok 6 - celkovy vymeriavaci zaklad podla §13 (vsetci zamestnanci spolu)
riadok 7 - sadzba v % / preddavok za zamestnavatela
riadok 8 - sadzba v % / preddavok za zamestnancov

vycislim, vypocitam a dostanem sumu ...65,00 Sk

potom idu prilohy "vykaz_preddavky_zam.doc" a tam sa pisu jednotlivi zamestnanci podla rodneho cisla a ku kazdemu sa vycisluje sume preddavku zamestnanec a suma preddavku zamestnavatel a potom sucet tychto dvoch hodnot "preddavok spolu v Sk"

zatial vsetko fajn. akurat do okamihu, kedy tieto sumy "preddavok spolu v Sk" nespocitam po stlpci, pretoze takto dostanem sucet ...66,00 Sk

vie mi niekto pradit :-) kolko penazi mam teda slovutnej VSZP poslat?

inak to je fascinujuce, to nikoho z tvorcov zakona netrklo, ze ked cisla najprv scitam, potom vynasobim zlomkom a nakoniec zaokruhlim, nie je to iste, ako ked cisla vynasobim zlomkom, zaokruhlim a az potom scitam???

sucasne som na pochybach, ze to zatial nikoho z vas netrapi, takze je tu moznost, ze JA nieco robim zle. ale co???
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Ja som to v prílohe nezaokrúhľovala na koruny, ale na haliere a potom nebol problém. Vyšlo mi to isté.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

babetka
Ja som to v prílohe nezaokrúhľovala na koruny, ale na haliere a potom nebol problém. Vyšlo mi to isté.
jasne, ked sa ani jedno nezaokruhli, vyjde to iste. ale aj ked nezaokruhlis v prilohe, sucet sa nemusi rovnat na koruny zaokruhlenemu vypoctu na vykaze, akurat nebude lietat cela koruna a jej nasobky, ale len desiatky halierov. okrem toho to nie je v sulade s §16 ods. 1. ja som sa teda rozhodol, ze to vyriesim slovensky a znasilnim pocty, t.j. na vykaze som vypocital, ze 10% z ...750 je ...76. :-) uvidime, co na to VSZP. :-)
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

jurajt
no a uz je to tu. vidim, ze nikoho moj problem so zaokruhlovanim a vykazovanim poistneho nezaujal, kym bol v teoretickej rovine, tak teraz to tu uz mam prakticky:


inak to je fascinujuce, to nikoho z tvorcov zakona netrklo, ze ked cisla najprv scitam, potom vynasobim zlomkom a nakoniec zaokruhlim, nie je to iste, ako ked cisla vynasobim zlomkom, zaokruhlim a az potom scitam???
Čo sa týka prílohy k výkazu ZP, konkrétne stĺpca preddavok zamestnávateľa (mne osobne sa zdá byť zbytočný), ale ak sa tam vyčísli suma nie zaokrúhlene na koruny, ale vypočíta sa presne 10% VZ (vznikne hodnota s max. jedným desatinným miestom), tieto hodnoty sa sčítajú a súčet sa zaokrúhli na celé SK, tak výsledok musí byť rovnaký ako keď sa vypočíta 10% zo súčtu VZ a zaokrúhli na celé Sk.
Podobne to funguje pri poistencoch so ZPS a sadzbou 5% (hodnota preddavku zamestnávateľa za zamestnanca bude vychádzať maximálne na 2 desat. miesta).

Takto to funguje pri súčasných sadzbách 10%, 5%. Ak ich zmenia, napr. na 10,4%, potom už 2 desatinné mista budú málo a až vdety by to začalo byť zaujímavé (problém by začal byť podobný ako so zaokrúhľovaním napr. nemocenského poist. )
0 0
alica alica

alica je offline (nepripojený) alica

Som z toho jeleň, prosím poraďte:

máme dohodárku zatiaľ na tri mesiace /mes. príjem do 2000,-/ dôchodkyňu, ktorá je zároveň zamestnaná v inej organizácii na TPP, odvody platí ako bežný zamestnanec. Má si platiť zálohu na ZP aj z dohody? Alebo sa to premietne až v konečnom ročnom zúčtovaní poistného?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať