Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

matafe
Čo sa týka prílohy k výkazu ZP, konkrétne stĺpca preddavok zamestnávateľa (mne osobne sa zdá byť zbytočný), ale ak sa tam vyčísli suma nie zaokrúhlene na koruny, ale vypočíta sa presne 10% VZ (vznikne hodnota s max. jedným desatinným miestom), tieto hodnoty sa sčítajú a súčet sa zaokrúhli na celé SK, tak výsledok musí byť rovnaký ako keď sa vypočíta 10% zo súčtu VZ a zaokrúhli na celé Sk.
vdaka. toto je presne riesenie, aj v sulade so zakonom aj poctami. malo ma to napadnut. idem prerabat. :-)
0 0
Káča Káča

Káča je offline (nepripojený) Káča

Myslím si, že sa to premietne až v konečnom ročnom zúčtovaní poistného.
Ale ja mám tiež podobný problém, trošku iný, prosím poraďte.
Mám tiež dohodárku- dôchodnkyňu (dohodnutá odmena 62,50 Sk/hod.). Má platiť preddavky, alebo sa to premietne pri ročnom zúčtovaní? Ďakujem
Naposledy upravil Káča : 15.02.05 at 10:18
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Preddavky neplatí. Ak zarobí viac ako 79.500,- zaplatí poistné. Ale ak sa zamestná aspoň na jednu hodinu, poistné platiť nebude.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Mňa by zaujímalo, že keď budeme ročne vysporiadavať preddavky na ZP u zamestnancov ako vyčísli zdrav. poisťovňa preplatky na poistnom u zamestnavateľov. Neviem či som dosť zreteteľne napísala čo trápi moju makovú hlavu, ale: napr.ak má zamestnanec viac prac. pomerov a napr. 4 prac. pomery na kratší pr. čas a príjem napr. po 50 tis. v každom /ja takeho napr. mám/ zamestnávateľ mu stiahne preddavky z max. sumy hoc aj u každého zamestnávateľa, veď on to nikomu nehlási aký má príjem. Taáááák... no a príde koniec roka 2005 a on si urobí sám ročné vysporiadanie za fyz. osobu a vrátia mu preplatok, ano? No a čo zamestnávatelia? Poisťovňa sa na nich pekne nabali, podľa mňa, lebo ako zamestnávateľ si ako vysporiadam tú preddavkovu daň? Možno predbieham, veď sa dozviem a možno aj Zajac vysvetlí...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jara,
ten Váš príklad nie je práve najlepší, pri príjme zamestnanca 4 x 50000 Sk to je spolu 200000 Sk a v ročnom zúčtovaní žiadne svetaborné rozdiely oproti preddavkom nevyjdú žiadnemu zamestnávateľovi.
Iné to ale bude, ak zamestnanec bude mať príjmy vcelku nad 517140 Sk, tam to už bude vážne a zamestnávatelia by sa skutočne mali vzájomne dozvedieť o príjmoch danej osoby dosiahnutých inde. Budú mať preplatky tým vyššie, čím vyšší bude celkový príjem zamestnanca.

Iná otázka ale je, či je v zmysle zákonov tohto štátu (ústava, zákon o ochrane osobných údajov), aby sa zamestnávatelia dozvedali o príjmoch, ktoré dotyčný má niekde inde.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Jozef Mihál
Jara,
ten Váš príklad nie je práve najlepší, pri príjme zamestnanca 4 x 50000 Sk to je spolu 200000 Sk a v ročnom zúčtovaní žiadne svetaborné rozdiely oproti preddavkom nevyjdú žiadnemu zamestnávateľovi.
Iné to ale bude, ak zamestnanec bude mať príjmy vcelku nad 517140 Sk, tam to už bude vážne a zamestnávatelia by sa skutočne mali vzájomne dozvedieť o príjmoch danej osoby dosiahnutých inde. Budú mať preplatky tým vyššie, čím vyšší bude celkový príjem zamestnanca.

Iná otázka ale je, či je v zmysle zákonov tohto štátu (ústava, zákon o ochrane osobných údajov), aby sa zamestnávatelia dozvedali o príjmoch, ktoré dotyčný má niekde inde.
Pán Mihál, myslela som mesačný príjem 4x50000,- nie ročný, čiže 4x50000x12, t.j. po 600 tis. u jedneho zamestnávateľa.
0 0
Albert Albert

Albert je offline (nepripojený) Albert

ODVODY
Dobrý večer, až je možné, prosím o odpoveď aké odvody musíme platiť.
Manžel je od 1998 SZČO
V roku 2005 sme založili s.r.o. kde sme obaja spoločníkmi a zároveň aj
konateľmi bez odmeny.
Ja som okrem toho ešte v riadnom pracovnom pomere.
Akosi sa mi nechce veriť, že by sme mali každý robiť odvody 2 x.
Prosím poradte.
Ďakujem Albert
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

z titulu konatela - SZCO mi vychadza, z tohto co pisete, ze ziadne preddavky na zdravotne poistene platit nemusite (ale vy - Albert kedze nieste registrovany/a ako SZCO z ineho titulu (vas manzel je) mali by ste sa registrovat na ZP za SZCO z titulu konatela... vzor oznamenia ZP je v tejto teme)... ale uz som niekde videla echo, ze sa blizi novela, kde vyjmu konatelov z povinnosti platit preddavky ako SZCO... takze tomuto zmatku co nastal bude hadam skoro koniec)).
0 0
Albert Albert

Albert je offline (nepripojený) Albert

Saman, diky za radu. Radšej ešte počkám, čo príde nového na trh.

Pekný večer želám.

Albert
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Chcem sa s vami podeliť o jednu peknú skúsenosť so SPOLOČNOU ZDRAVOTNOU POISŤOVŇOU.

Môj šéf, okrem iného, je aj SZČO živnostník a v roku 2003 bol platcom paušálnej dane.
Vždy som jeho príjem sledovala tak, aby neplatil poistné ani SP ani ZP.
Na platbu poistného od 1.7.2004 do 30.6.2005 sa vychádzalo z roku 2003. Ako je už známe SP sa platenia poistného od paušálnikov vzdala. Ale ZP od nás vyžadovala platenie poistného podľa predpokladaného príjmu uvedeného v daňovom priznaní paušálnej dane.

Pán Mihál iste sa na to pamätáte, keď som sa Vás pýtala, či má môj šéf platiť, alebo nie. Vtedy ste mi napísali perfektný článok. Podľa vás by nemal platiť, pretože bola novela zákona platná od 1.1.2004, kde sa zabudlo na paušálnikov. Jednoducho § 13 sa zmenil. V tomto § sa hovorí, že sa vychádza zo základu dane daňovníka. Ale paušálnik predsa nemá základ dane.

Takto som sa to snažila vysvetliť SZP, ale oni si stále hústli svoje, že oni majú tabuľku príjmov : od 0 - 500.000,- ....
Márne som sa snažila vysvetliť, že táto tabuľka už neplatí. Hrozili, že platiť proste musíme, že oni majú na to internú smernicu a hotovo. A že šéfa už dali vymáhačskej firme. Podotýkam, že ide len o sumu cca 3.000,- Sk za obdobie od 1.7.2004 do 31.12.2004.
Lebo od 1.1.2005 musíme platiť tak, či tak.
Nakoniec sa nám poradilo vybaviť osobne stretnutie s oddelením kontroly na SZP. Ukazovali mi ,,starý zákon,, platný do 31.12.2003. Celkom pekne sme sa tam začali hádal. Dokonca po mne začali kričať, že kto mi takúto blbosť poradil. Že vraj ,,čo to bolo za daňového pradcu,,

Šéf sa naštval, že on tých 3.000,- Sk zaplatí a nech už má pokoj.
S touto vetou sme sa rozlúčili so SZP.

Prišli sme do práce a asi za pol hodinku nás volali zo SZP, že sa strašne omlúvajú, že naozaj bola novela a tá ich tabuľka už neplatíííííííííí.
Pardón za výraz - kravy sprosté.
Ževraj nám pošlú list, kde nám napíšu, že podľa novely platnej od 1.1.2004 nie je šéf povinný platiť ZP, pretože v roku 2003 bol platcom paušálnej dane a teda sa nedá určiť základ dane.
No konečne, ale dopátrali sme sa k tomu po 4 mesiacoch.

Je možné, aby pracovníčky na oddelení kontroly nemali vedomosti o tom, že bola NOVELA ?

Tu je jednoduchý príklad, ako sa netreba dať. Ako je to možné, že poisťovne prekvitajú NEZNALOSŤOU ZÁKONA?
Naposledy upravil Katarína STR : 22.02.05 at 08:02
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Katarína STR, dobre ste mi zdvihli náladu (pokazenú istou T., inak členkou Porady), krásny a poučný príspevok.

Radové pracovníčky v poisťovniach robia to, čo ich naučia na školeniach ich metodici a právnici, držia sa svojich "tabuliek" a vlastný rozum majú obvykle zakázané používať. Takže chyba je u tých metodikov a právnikov dotyčnej zdravotnej poisťovne. A pri všetkej úcte k nim, šikovní právnici a dobrí metodici majú v týchto časoch obvykle lepšie platených zamestnávateľov, ako sú nejaké zdravotné poisťovne....

Celý problém pokiaľ ide o paušálnikov, vychádza z právneho odboru VšZP od Dr.Kopeckého, ktorý toto všetko horeuvedeným spôsobom vykladá a šíri i do ostatných poisťovní. Myslím, že i na jeho osobu sa vzťahuje veta o šikovných právnikoch.
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

p. Mihál ako to vyzerá s tou Vašou novou knihou ?
Kde by som ju mohla zohnať ?
ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Na zaklade predchadzajucich prispevkov sa chcem spytat, co myslite, ze sa da urobit s tym, ked poistenec - platitel pausalnej dane (2002 aj 2003) na zaklade urcenia pracovnicky Vseobecnej zdravotnej poistovne platil nou urcenych 700 Sk pocas celeho roku 2004 a podla vsetkeho platit nemal? Ak poziada o vratenie poistneho na zaklade zakona platneho od 1.1.2004, moze mu poistovna platbu vratit? Alebo sa da platba presunut do roku 2005? Zrejme to bude zavisiet od uspesnosti diskusie medzi platitelom a pracovnickou. Je skutocne smutne, ze pracovnicky poistovni vedia o zakone tak malo....Keby sa jednalo o nedoplatok zo strany poistenca, tak by mu urcite pekne zratali aj penale. No co uz, na Slovensku je to tak....
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Jozef Mihál
Katarína STR, dobre ste mi zdvihli náladu (pokazenú istou T., inak členkou Porady), krásny a poučný príspevok.

Radové pracovníčky v poisťovniach robia to, čo ich naučia na školeniach ich metodici a právnici, držia sa svojich "tabuliek" a vlastný rozum majú obvykle zakázané používať. Takže chyba je u tých metodikov a právnikov dotyčnej zdravotnej poisťovne. A pri všetkej úcte k nim, šikovní právnici a dobrí metodici majú v týchto časoch obvykle lepšie platených zamestnávateľov, ako sú nejaké zdravotné poisťovne....

Celý problém pokiaľ ide o paušálnikov, vychádza z právneho odboru VšZP od Dr.Kopeckého, ktorý toto všetko horeuvedeným spôsobom vykladá a šíri i do ostatných poisťovní. Myslím, že i na jeho osobu sa vzťahuje veta o šikovných právnikoch.

Pán Mihál, už naozaj neviem Tak som sa teraz naštvala. Myslím, že dnes obaja nemáme dobrý deň.
Práve som dohovorila s pracovníčkou SZP, ktorá mi iba oznámila, že dali dodaz na generálne riaditeľstvo, ktoré im povedalo, že vraj aj keď ten paragraf 13 ohľadne paušálnikov už neplatí, ževraj nám vyrúbia platbu podľa predpokladaného príjmu.

A je to tu zas. Zase ten istý kolotoč.

Ja som jej povedala, že v zákone je predsa napísané, že ak sa nedá určiť základ dane, ani čiastkový základ dane, tak sa určí minimálny a to je 3.000,- Sk a teda suma platby bude 420,- Sk. Ona : vraj máme od 1.7.2004 do 31.12.2004 dobehnúť ešte podľa starého zákona platného do 31.12.2003. Myslím, že je sama z toho blbá.

No teda, ale teda už ma štvú. Som zvedavá, keď príde šéf, čo na to povie.
A ešte viac som zvedavá, čo napíšu v tom oznámení. Aký použijú paragraf.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evanka
Na zaklade predchadzajucich prispevkov sa chcem spytat, co myslite, ze sa da urobit s tym, ked poistenec - platitel pausalnej dane (2002 aj 2003) na zaklade urcenia pracovnicky Vseobecnej zdravotnej poistovne platil nou urcenych 700 Sk pocas celeho roku 2004 a podla vsetkeho platit nemal? Ak poziada o vratenie poistneho na zaklade zakona platneho od 1.1.2004, moze mu poistovna platbu vratit? Alebo sa da platba presunut do roku 2005? Zrejme to bude zavisiet od uspesnosti diskusie medzi platitelom a pracovnickou. Je skutocne smutne, ze pracovnicky poistovni vedia o zakone tak malo....Keby sa jednalo o nedoplatok zo strany poistenca, tak by mu urcite pekne zratali aj penale. No co uz, na Slovensku je to tak....
Žiadajte o vrátenie zaplateného poistného.
Ak sa vyjadria, že nevrátia, dajte podanie na súd.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
barbadoss
p. Mihál ako to vyzerá s tou Vašou novou knihou ?
Kde by som ju mohla zohnať ?
ďakujem
Ďakujem za opýtanie,
tento týždeň má do BA doraziť zásielka z tlačiarne v Ružomberku.

Knihu zoženiete na krste 2.3.2005 o 17.00 v priestoroch Pravda café, viď téma

http://www.porada.sk/showthread.php?t=5796.

Ďalej osobne alebo na dobierku u nás, www.aurus.sk.

A samozrejme v každom dobrom kníhkupectve.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Tuším mi niečo podstatné ušlo.
P.Mihál, v januári sme sa tu dohadovali čo so SZČO popri zamestnaní. Vy ste tvrdili VZ 2003 /2/12*14% = odvod od.1.1.2005
Mna zo ZP poslali preč s tým že do 30.6.2005 platiť nemusím nič. Napriek tomu som sa rozhodla, že váš výklad je správny a použila som ho.
A teraz nie je pravda ani jedno a musím platiť 910.
Tak kde je pravda (v Ríme).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nike, nechápem o čo ide.

SZČO popri zamestnaní má preddavok od 1.1.2005 do 30.6.2005 určený ako základ dane roka 2003, deleno 2, deleno 12, krát 14%, výsledok zaokrúhlený na celé Sk nahor.

Ak je výsledok menší ako 100 Sk, neplatí do 30.6.2005 nič,
inak platí to, čo takto vyšlo a nemusí to byť najmenej 910 Sk.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

UF, Vďaka, asi potrebujem dovolenku.
Ale ZP mám dobre.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

to KatarinaSTR,

ahoj katarina...som velmi rada,ze sa nasiel tiez niekto s podobnym problemom...(teda netesim sa tomu, ze ho mas) No ja mam ten isty problem, no so Vseobecnou zdravotnou poistovnou....No u mna dotycny platil od 1.7 do 31.12.2004 poistne, no tych 420 Sk, no zo VsZP chcu doplatit, do sumy 560 Sk, lebo ze mal platit z vymeriavacieho zakladu 4000 Sk. Tiez bol v roku 2003 pausalnik...Prave sa pustam do patrania, takze ako vidím, mam sa na co tesit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať