Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Danka Kosibová :

Ja som už z toho jeleň.

Najskôr sa s nimi hádame či vôbec SZČO má platiť poistné, alebo nie.
Stále tvrdili, že áno a ukazovali mi stále tú blbú tabuľku, ja som sa nedala, lebo podľa novely platnej od 1.1.2004 už tá tabuľka neexistuje. V § 13 sa hovorí len o základe dane. Lenže paušálnik predsa nemá základ dane.

Ale dohaduj sa s niekým, kto ani o tej novele nevie.

Potom na to prišli, že novela existuje, sláva, a povedali, že nebudeme platiť nič a že nám na to pošlú papier.

Za 3 dni nám volali zas, že to tak nie je. A že predsa budeme platiť. Už ma tá pani tak naštvala.

Hovorím jej :
JA : "to sa chcete držať starého zákona, ktorý platil len do 31.12.2003 ? "
ONA : " podľa nášho generálneho riaditeľstva, máte dobehnúť rok podľa starého zákona"
JA : " ja neviem, ale čo je viac, vaša interná smernica, alebo zákon ?"
ONA: " no ona len chcela zavolať, aby sme neboli prekvapení, že nám povedala, že nebudeme platiť a príde nám výmer s listom."
JA : " keď sa podľa zákona zvýši minimálna mzda, tak sa okamžite toho chytíte a chcete platiť hneď z tej vyššej sumy, a keď sa podľa nového zákona nemá platiť vôbec, tak sa radšej držíte starého zákona, ktorý už neplatí. Som zvedavá čo napíšete v tom liste a ktorý § mi tam uvediete."
ONA : " no ja neviem, mne bolo povedané, že proste máte platiť. "
JA : " no dobre, keď už chcete platiť, tak potom podľa zákona by sa malo platiť zo sumy minimálnej a to je 3.000,- Sk."
ONA : " no s týmto môžte oponovať, ale až keď vám príde
list od nás.

JA : " no dobre, počkáme si na ten list a uvidíme, čo tam bude napísané. "
ONA : " no ja neviem presne. "

No ja mám dosť.

Môj šéf nie je lakomý, keď je to treba, tak zaplatí, len on je taký, že presne musí vedieť ZAČO a PREČO platí a či vôbec má platiť.
Myslím, že to je správne.
Pretože dnes každý chce len pýtať prachy za nič.

Pretože môj šéf bol do 31.3.2004 zamestnaný ako riadný zamestnanec vo svojej s.r.o čke a teda si platiť riadné a pekne veľké odvody kôli dôchodku, na ktorom je od 1.4.2004.
Takže je jasné, že teraz keď za neho platí odvody štát /dôchodca/ a vo svojej SZČO nemá žiadné príjmy ani výdaje, sa mu zdá zbytočné platiť toto poistné. Navyše, keď to podľa mňa nemá oporu v zákone.
Je mi jasné, že ten, kto je len SZČO si musí platiť odvody, aby bol zdravotne poistený, ale môj šéf je už na dôchodku.
Podľa mňa je to len výmysel ZP, aby získali čo najviac prachov.


Šéf už asi kašle na to, zaplatí a budeme mať pokoj, lebo od 1.1.2005 musíme aj tak platiť.

Ahoj
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na www.aurus.sk je prilepený príspevok "Odvody na zdravotné poistenie od 1.januára 2005".

Dúfam, že Vám tento príspevok narobí chuť na knihu, kde je všetko skompletizované, podrobnejšie vysvetlené a bohato dokumentované na príkladoch. Kniha bude k dispozícií od budúceho týždňa, na www.aurus.sk od zajtra nájdete objednávkový lístok. A nezabudnite prísť na krst!
Naposledy upravil Jozef Mihál : 24.02.05 at 08:37
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Jozef Mihál
Na www.aurus.sk je prilepený príspevok "Odvody na zdravotné poistenie od 1.januára 2005".
super článok, už asa teším na tú knihu, dúfam, že to bude samé takéto pekné čítanie.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

to katarinaSTR

ja som uz prestudovala snad vsetko,kde by mohol byt nejaky zadrhel ohladom toho poistneho....a stale som presvedcena, ze sme v prave, nakolko v roku 2004 platil zakon o zdravotnom poistení, ktorý nehovoril nic o platení poistného pre pausalnikov ....takze ak platit poistne od 1.7.2004, tak z VZ 3000 Sk, teda 420 Sk a bodka.

danka
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ja som tiež povedala, keď sa už chcú biť o prachy, tak nech je to aspoň zákonom doložené. A keď už chcú, aby sme platili dobre, ale len zo sumy 3.000,- Sk. Suma 4.000,- Sk, z ktorej od nás chcú platiť v zákone nie je a hotovo.

Potom ti napíšem, čo mi to vlastne prišlo v tom liste, ktorý mi chcú poslať.
Som zvedavá, na ten §.

Ahoj
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Katarina STR hodis nam to vsetkym na net ?
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

nEVIEM CI OD JANuara 1.2005 mal, ci stretol sa niekto s takýmto problemom. Vieme snad vsetci SZCO je malokedy chory a ked je chorý tak pracuje i tak.. ale niet co robit ked zalahne do nemocnice. . Stalo sa to i jednemu mojmu znamemu. Samozrejne ofotil kopiu "kladenky" do troch dni original zaniesol (nie on ja) na soc.poist. to bolo v poriadku povedali že preklenutie mesiaca bude treba dokladovat (február/marec) a že mu platia nemocenske od 1.dna. to je OK. ale na zdravotnej poistovni mi zacali rozpravat o tom že napriek tomu že je PN, musi platit preddavok , ale že je chyba v zákone a oni predpokladanju že zakonodarca to do konca roka odstrani pravdepodobne pri rocnom zuctovaní preddavku sa zohladni aj ten "kvazi preplatok" ktorý zaplati teraz svojej PN . lebo vlastne to nemusi zaplatit , ALE podla sucastnosti platneho zakona to musi zaplatit. cele to vyznelo tak že zaplat a potom už dajako bude.. Chcel by som sa spýtať na Vas nazor.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SZČO musí platiť preddavky, aj keď je celý mesiac PN.
Tak je to dané súčasným zákonom.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Janca
Katarina STR hodis nam to vsetkym na net ?

Jasné, že hodím.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

katarina str, ok, ja tiez dam vediet, ci vobec s tym nieco robia...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Danka a Katka, zabojujte o svoje práva (či práva Vašich šéfov), ZP si predsa nemôžu robiť čo chcú a aj ich sa týkajú zákony tohto štátu.

Logiku, podľa ktorej ZP chcú aj v roku 2004 poistné od bývalých paušálnikov tak, ako v roku 2003, by som prirovnal k tomu, že by som si ako bývalý paušálnik chcel aj v daňovom priznaní za rok 2004 uplatniť paušálnu daň - veď predsa do roku 2003 to platilo, tak to predsa určite platí aj v roku 2004!!!

To by ma na daňovom hnali!
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Jaááááj p. Mihál, veď to je hruza, ved s nimi sa neda ani komunikovat....to ako keby som hrach na stenu hadzala a oni si stale svoje a svoje omielaju....aj tak nechapem, akymi listami sa to chcu ohanat, zakon je jasny!!!!!!
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Vo VŽP Dôvera majú taký názor, že z odmeny člena predstavenstva je povinnosť platiť odvod do zdravotnej poistovni.

Nepomohlo ani konstatovanie:

- podla zak. c. 580/2004 v zneni neskor. predp. o zdrav. poisteni § 11 Platitelia poistneho su:

ods. 1
1. zamestnanec
2. SZCO
3. zamestnavatel
4. stat

ods. 2
- poistne je povinny platit aj poistenec, ktory nie je zamestnancom alebo SZCO, ak ma v rozhod. obd. prijem zo zavislej cinnosti (§ 5 zak. 595/2003 Z. z. - o dani z prijmov...) vyssi ako uhrn min.miezd za kazdy mesiac rozd. obdobie.

Podla § 5 zak. 595/2003 Z. z. su prijmami zo zavislej cinnosti:
okrem ineho aj podla pism. d./ odmeny za vykon funkcie v stat. organoch atd., ak nejde o prijmy podla pism. a./ alebo b./ alebo odmeny za vykon funkcie, ak nejde o prijmy uvedene v pism. a./, b./ a g./

0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To Ingrid: Áno, za istých okolností je to pravda - ak by šlo o poistenca podľa § 11 ods.2, ktorý by celý rok 2005 nebol ani zamestnancom, ani SZČO a v súčte za rok 2005 by jeho príjem z týchto odmien a prípadné ďalšie príjmy zo závislej činnosti boli vyššie ako súčet min.miezd roka 2005.

Druhá "možnosť" je, že by šlo o
- družstvo a člena družstva alebo o
- s.r.o. a spoločníka,
pre ktorých je to samozrejme príjem zo závislej činnosti a tým pádom sú na účely zákona o zdr.poistení považovaní za zamestnancov.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Jozef Mihál
Danka a Katka, zabojujte o svoje práva (či práva Vašich šéfov), ZP si predsa nemôžu robiť čo chcú a aj ich sa týkajú zákony tohto štátu.

Logiku, podľa ktorej ZP chcú aj v roku 2004 poistné od bývalých paušálnikov tak, ako v roku 2003, by som prirovnal k tomu, že by som si ako bývalý paušálnik chcel aj v daňovom priznaní za rok 2004 uplatniť paušálnu daň - veď predsa do roku 2003 to platilo, tak to predsa určite platí aj v roku 2004!!!

To by ma na daňovom hnali!

Jasné, že budem bojovať. Je to síce len cca 3.000,-SK, ale tie tiež nenájdete na ulici, že ?
Tu ide skôr o princíp. Ako bol povedal môj šéf.

Je to pravda, čo hovorí Danka, s tými poisťovňami sa nedá normálne komunikovať. Oni mi omieľali stále tie isté 3 vety dookola. A keď som chcela vysvetlenie, oni nevedia, jednoducho to máme takto zaplatiť a hotovo. A toto ma štve.

Uvidíme.

Necháme sa prekvapiť.

Rada by som sa porozprávala aj s ich daňovým poradcom, nech mi dá rozumné vysvetlenie, prečo robia to čo robia.
By som chcela veľa, že ?

Prečo sa nedržia zákona, veď SZČO nemôžu predsa za dieru v zákone, no nie ?


Ále, počkám si na ten vzácny list od nich a podľa neho sa zariadime.
0 0
JKK JKK

JKK je offline (nepripojený) JKK

evuša
Jedna podotázka p. Mihál, vy ste už čítali aspoň jeden, jedinký zákon vydaný na slovensku, ktorý by bol rozumný? Ja už pomaly ale isto začínam z tých sprostých zákonov aj sama osprostievať a bojím sa dňa, keď vláda konečne prijme nejaký rozumný zákon, lebo potom zistím, že už som sprostá. Takže na Slovensku nič nového jedna sprostosť nahradila inú. A my sa môžme tešiť, že ešte nie sme až takí sprostí ak pochopíme aj túto sprostosť. Takže veľa šťastia!!!!!
Výborný príspevok zchuti sme sa všetci zasmiali.Aspoň trochu humoru v spletiach §.SUPER!!!
(buhužial sa už môžeme smiať len nad vlastnou bezmocnosťou)
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Jozef Mihál
SZČO musí platiť preddavky, aj keď je celý mesiac PN.
Tak je to dané súčasným zákonom.
NEPOTEšILI STE ma ,,.napriek tomu vsak dakujem
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

ahoj katarinaSTR,

no ako? nieco nove? ja nic, nikto sa neozyva,ziadny list neprisiel, no zato ja som im jeden poslala do poradne na stranke www.vszp.sk, biju sa tam do prs,ze do 7 dní odpovedia mailom a bude to zverejnene, no ten moj sa im tam velmi nehodi...lebo som im napisala pravdu...a akosi sa mi k tomu nevedia vyjadrit, pockam do konca tyzdna a potom im napisem znovu.

presne, ja hovorim ako Tvoj sef...ide o princip!!! to nie je normalne,ze si robia, co chcu...vies, si predstavit, ze by si im Ty dlzila ubohých par korun...vypisuju Ti za to listy, vyzvy a sami maju v tom bordel....vedela by som popísat par skusenosti so Všeob.zdr.poist., isto by sa mnohí chytali za hlavu...
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ahojky, ani u nás nič nové. Zatiaľ nám nič neprišlo. Ideme tam zo šéfom písať doporučený list, aby nám dali písomne čo vlastne máme platiť a koľko a na základe akého zákona a §.

Na toto už musia reagovať. Lebo u nich sme si zvykli, že povedia, že to pošlú a prejde mesiac či dva a nič nepošlú.

Ale vraví sa, všetko treba mať na papieri.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

presne tak, aj ja to dam na papier a poslem doporucene....dobry napad...co je na papieri, to platí...:-)

len tie zakony akosi nie pre kazdeho rovnako...ahoj
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať