Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

jozef, vcera som narazila na problem kde si odbornikom...tak ta prosim o radu: študenti denného štúdia - majú viac ako 25 rokov - ako to je s ich odvodmi? nikde nepracujú, čize by mal za nich platit štát..to bude platiť do účinnosti novely, a čo potom? Doposiaľ mali výnimku aj preto, že pracovali bez nároku na odmenu pre charitatívnu činnosť... a keby nepracovali? a keby mali nejaky príjem, bol by limitovaný (dohoda o vyk.práce)? Hľadala som odpoveď sama, ale asi bola medzi riadkami. Rada by som mať oporu v zákone, aby som im to mohla ukázať. Vdaka vopred
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Eva -
do 30.6.05 určite takíto študenti (denné štúdium, nad 25 rokov, pracujú bez nároku na odmenu pre charitu) poistné neplatia - platí za nich štát.

V novele sa navrhuje, že štát bude plati za osobu, ktorá vykonáva pracovnú činnos pre cirkevné, rehožné a charitatívne spoločenstvo a nemá z tejto alebo z inej činnosti príjem. Takže ak to prejde a asi prejde, tak vďaka práci pre charitu nebudú plati poistné ani od 1.7.05.

Keby nerobili tú charitu, tak od 1.7.05 platia poistné, lebo majú nad 25 rokov.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

jozef vdaka za rychlu odpoved..oni su studenti knazskeho seminara...takze ich sa to dotyka a pracuju dobrovolne...tak sa snad pomodlia, aby to prešlo :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak tak, nech sa pomodlia, liberál minister Zajac ich určite vyslyší...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.03.05 at 06:38
0 0
jaro.jaro jaro.jaro

jaro.jaro je offline (nepripojený) jaro.jaro

Jozef Mihál
Tak tak, nech sa pomodlia, liberál minister Zajac ich určite vyslyší...

treba vyskusat aj tuto poslednu moznost lobbyngu...
-a udelit Zajacovi dobry bodik za tu charitativnu cinnost.Kiezby mu to uznal aj sv.Peter.
Naposledy upravil jaro.jaro : 09.03.05 at 16:43
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem všetkým krásny deň a prosím o radu -

ako je to so študentom - VŠ, má 26 rokov - musí si platiť zdravotné poistenie sám, alebo za neho platí štát. Do 31.12.2004 mu platili rodičia vo výške 420,- Sk mesačne a teraz nevedia, či majú platiť 910,- Sk, alebo netreba platiť vôbec.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu, krásny deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Monika: od 1.1.2005 do 30.6.2005 takýto študent zdravotné poistenie neplatí - platí zaňho štát.
Od 1.7.2005 bude zrejme platiť opäť sám, a to 910 Sk mesačne.
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

Monika
Prajem všetkým krásny deň a prosím o radu -

ako je to so študentom - VŠ, má 26 rokov - musí si platiť zdravotné poistenie sám, alebo za neho platí štát. Do 31.12.2004 mu platili rodičia vo výške 420,- Sk mesačne a teraz nevedia, či majú platiť 910,- Sk, alebo netreba platiť vôbec.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu, krásny deň.
platí za neho štát, len musí ísť do zdravotnej poisťovne vyplniť tlačivo a podpísať čestné prehlásenie, že nepoberá žiadne príjmy a doniesť potvrdenie, že je študentom.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Ďakujem veľmi pekne za rady, krásny deň a víkend.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Mám taký pocit, že sa to tu už niekde riešilo, ale po polhodine hľadania som rezignovala, takže:
musí zamestnanec hlásiť do ZP: začiatok a koniec PN, nepl. voľna, OČR aj keď je to menej ako kalendárny mesiac?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Toť problém.
"Duch" zákona je taký, že hlásiť by sa mali tieto neprítomnosti v zamestnaní vtedy, ak kryjú najmenej jeden celý mesiac. Ale v zákone to žiaľ nie je dostatočne presne napísané. Dôverne Vám prezradím, že je to jedno, lebo celé je to o tom, že štát by mal doplatiť poistné poisťovniam za takéto osoby v rámci ročného zúčtovania za seba - tj. za štát - ale nič také sa zrejme za 1.polrok konať nebude, takže škoda rozmýšľať o tomto probléme.

...tým som chcel povedať, že hlásiť kratšie neprítomnosti by som neodporúčal, pri dlhších ako kalendárny mesiac doporučujem pre istotu radšej nahlásiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pár horúcich problémov bolo vyriešených metodickým usmernením,

nájdete ho na adrese:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....2?OpenDocument
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Jozef Mihál
Pár horúcich problémov bolo vyriešených metodickým usmernením,

nájdete ho na adrese:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....2?OpenDocument
To je sice pekne co tam napisali, ale od 1.7. to zas bude ine aspon vypoctu za zamestnanca, vsak?
Co sa tyka tych preddavkov - tiez nie je to usmernenie bohvieco, lebo nakoniec moze vyjst zamestnancovi pri rocnom zuctovani nedoplatok cca 1200 Sk. Urcite sa ten zamestnanec potom potesi!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adinka:
1. Ročné zúčtovanie sa bude robiť len za 7-12/2005, takže 1.polrok bude taký aký bude
2. Keby sa aj RZ robilo, tak v RZ sa zohľadní, že minimálny VZ zamestnanca sa alikvótne znižuje o celú dobu PN, OČR, materskej a pod., tj. za všetky kalendárne dni týchto období.
Bude to vyriešené spravodlivo a korektne.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pán Mihál , prepáčte , že odbočujem z témy ale mám nasledovný problém .

Na porade sme sa už dosť bavili o tom , že čí príjem z prenájmu bytu v OV vstupuje do DZ alebo nie. Záver debaty bol , že nie !

Môj klient podával Výpis z DP v Liptovskom Mikuláši a tento príjem z prenájmu bytu v OV mu započítali do ZD , aj napriek tomu , že osobne do tlačiva som napísala DZ bez prenájmu . To škrtli a sumu navýšili . Som rozhodnutá , že napíšem na menovanú zdravotnú poisťovnu .

Aký mate prosím Vás názor na to ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Momentálne môj názor nezáväzne asi taký, že príjem z prenájmu je príjem zdaniteľný, takže nechápem, prečo by nemal ísť do DZ. Ale nemám teraz čas pohľadať si tu prebehnuvšiu debatu o tomto probléme, čiže nie som v obraze.

...a čo s tým má spoločné zdravotná poisťovňa?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jozef Mihál
Momentálne môj názor nezáväzne asi taký, že príjem z prenájmu je príjem zdaniteľný, takže nechápem, prečo by nemal ísť do DZ. Ale nemám teraz čas pohľadať si tu prebehnuvšiu debatu o tomto probléme, čiže nie som v obraze.

...a čo s tým má spoločné zdravotná poisťovňa?
Prepáčte za neucelené informácie . Je to SZČO a okrem príjmov z podnikania vykazuje aj príjmy z prenájmu bytu v OV .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zita, pre dnes končím vzhľadom na to, že o 1 hod začína jedna z udalostí storočia, ak máte chuť, popíšte problém noch ein mal trošku zrozumiteľnejšie, cez VN sa vyjadrím.
0 0
mistik mistik

mistik je offline (nepripojený) mistik

Jozef Mihál
iva:

A. Ak podniká popri zamestnaní.

1/05 - 6/05 žiadne preddavky
7/05 - 12/05 1/12 krát 14% z polovice základu dane za rok 2004, na minimum nepozerajme. Napr. ak základ dane (tj."zisk") za rok 2004 = 70.000, mesačný preddavok je 1/12 krát 14% z 35.000 = 409 Sk.

B. Ak len podniká a zamestnaný nie je.

1/05 - 6/05 preddavok 910 Sk mesačne
7/05 - 12/05 1/12 krát 14% z polovice základu dane za rok 2004, minimálne však 910 Sk.

Ale to sú v oboch prípadoch PREDDAVKY.
V marci 2006 robí ročné zúčtovanie, kde VZ = polovica základu dane za rok 2005. V prípade B bude ročné zúčtovanie najmenej zo základu daného ako súčet min.miezd platných v roku 2005.
caute. ja by som sa chcel opytat na C.
ak je SZCO student denneho studia. Ako to bude podla tej novely potom? Bude tam stale tych min. 910Sk? A ked pride vyuctovanie a ja budem mat prijmy cca 50000Sk, tj zaklad dane 0Sk (po odratanie nezdanitelneho minima) tak na tom budem ako? Zivnost mam uz par rokov a zaklad dane som mal vzdy 0Sk. VEEELMI DAKUJEM za odpoved, lebo prave na tomto stoji moje rozhodnutie si zivnost ponechat alebo zrusit. Ved o com to je, ak mesacne na zivnosti zarobim mozno 2000-3000 Sk a z toho budem 910Sk platit statu. Ak to spravim na dohodu, nebudem platit nic.... Som z toho uplny magor.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Dnes som bola na ZP-všeobecnej a dostala som tlačivá na ohlasovanie PN, OČR, ktoré sa vraj majú ohlasovať pri začatí a ukončení bez ohľadu na to ako dlho trvali t.j. napr. aj 3 dni. Na otázku čo s PN a OČR, ktoré už vznikli od januára mi povedali, že tie nech nehlásim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať