Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Opakujem, že zúčtovanie poistného za 1.polrok 2005 sa s vysokou pravdepodobnosťou konať nebude. Takže nahlasovanie PN-iek je a bude zbytočné - štát za ľudí na PN aj tak poisťovniam nič nezaplatí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mistik
ak je SZCO student denneho studia. Ako to bude podla tej novely potom? Bude tam stale tych min. 910Sk? A ked pride vyuctovanie a ja budem mat prijmy cca 50000Sk, tj zaklad dane 0Sk (po odratanie nezdanitelneho minima) tak na tom budem ako? Zivnost mam uz par rokov a zaklad dane som mal vzdy 0Sk. VEEELMI DAKUJEM za odpoved, lebo prave na tomto stoji moje rozhodnutie si zivnost ponechat alebo zrusit. Ved o com to je, ak mesacne na zivnosti zarobim mozno 2000-3000 Sk a z toho budem 910Sk platit statu. Ak to spravim na dohodu, nebudem platit nic.... Som z toho uplny magor.
mistik, mám málo času, takže možno nenapíšem všetko OK, ale asi takto:

1. Za prvý polrok 2005 sa zrejme nebude robiť ročné zúčtovanie. Na tomto fakte niekto získa a niekto možno stratí. Získa ten, kto za prvý polrok 2005 bude mať príjmy vyššie, ako to, čo platí na preddavkoch a naopak stratí ten, kto bude mať príjmy nižšie.

2. V novele pravdepodobne bude, že študent - a súčasne SZČO alebo zamestnanec - bude platiť poistné len vtedy, ak jeho vymeriavací základ v prepočte na mesiac bude nižší ako min.mzda.
0 0
mistik mistik

mistik je offline (nepripojený) mistik

Dakujem, dufal som, ze to co si pisal do druheho bodu tam bude. Teda este to nie je iste ale oplati sa kvoli tomu pockat. A ak to neprejde, tak BYE-BYE zivnost. Neoplati sa to.

Na blogu som o tom napisal taku mensiu uvahu. Je na steskal.blog.sme.sk. Nie je to uplne odborne, ale pokusil som sa tam nieco nacrtnut. Zaujimal by ma nazor cloveka co sa vyzna. Ak budes mat cas
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mistik - na

http://mihal.blog.sme.sk

dnes, tj. 7.4.2005 o 9:04, zverejňujem príspevok na túto tému.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

V niektorom z príspevkov som zachytila, že od 1.7.2005 sa konatelia nebudú považovať za SZČO. Ak je to tak, potom by platilo, že čistý konateľ by si nemusel platiť minimum 910,- Sk?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak to bude tak, tak konateľ bude považovaný za zamestnanca v mesiaci, v ktorom dostane za výkon funkcie konateľa odmenu. Vtedy musí byť jeho VZ najmenej 6500 Sk a preddavok 910 Sk (ako 4% + 10% z 6500).

Ak "čistý" konateľ v nejakom mesiaci odmenu mať nebude, bude považovaný za dobrovoľne nezamestnanú osobu (DNO) a v takomto mesiaci si musí platiť poistné sám ako DNO, a to 14% zo základu najmenej 6500 Sk.

Upozorňujem, že novela zákona je dnes v štádiu posudzovania na LRV (legislatívna rada vlády), sú k nej stále nevyriešené niektoré pripomienky zo strany MF a MPSVR, takže je to otvorené.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Prosím Vás ako je to s tými konateľmi? Ak je konateľ normálny zamestnanec a poberá príjem zo závislej činnosti, nepoberá odmenu ako konateľ, musí sa nahlasovať do ZP ako SZČO a platiť preddavky? V každej poisťovni mi tvrdia ináč.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

marianna
Prosím Vás ako je to s tými konateľmi? Ak je konateľ normálny zamestnanec a poberá príjem zo závislej činnosti, nepoberá odmenu ako konateľ, musí sa nahlasovať do ZP ako SZČO a platiť preddavky? V každej poisťovni mi tvrdia ináč.
Nahlásiť sa musí ako SZČO ale preddavky platiť nebude.
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Dobry den pan Mihal,
  • ake mate prosim skusenosti so Vzajomnou zdrav. poist. Dovera, odpustaju penale? Do akej vysky, celkom?
  • Budu zhovievavi pri posudzovani ziadosti o odpustenie penal ak bude k nej pripojene potvrdenie zo sudu o trvani sudneho sporu kvoli vymahaniu pohladavky, ktorej neuhradenie sposobilo nedoplatky na poistnom?
  • Podla akeho §/c. zakona o ZP sa ma odvolat a podla akeho §/zakona o ZP ma byt ziadost o odpustenie penale?
  • Aky je Vas nazor na nizsie uvedeny prispevok z PORADY? Je pravdou, ze existuje premlcacia doba? Na nedoplatky z akych rokov sa vztahuje?
Dakujem Vam vopred za odpovede.

Rooiboska

******************************************
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorčích predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokovodo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1997.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:
§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a §
19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.
V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme. Môj názor je taký, ak vymáha poisťovňa nedoplatok za rok 1997 v. roku 2005, t.j. podľa teraz platného zákona, resp. aj keby tvrdila, že ho vymáha na základe zákona platného k 31.12.1997 prešla premlčacia lehota 5 rokov.
Chce to naozaj šikovného právnika.
************************************************** *
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
SZČO je momentálne na OČR-ke s dieťaťom. Má platiť preddavky v plnej výške alebo úľava platí až od 1.8.2005 ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Úľava platí až od 1.8.2005 (ak bude novela schválená a to v znení zaslanom v minulých dňoch do NRSR).
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ďakujem, pekný deň !
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Pan Mihal, poradite mi PROSIM, resp. odpoviete mi PROSIM na prispevok c. 890? DAKUJEM. Rooiboska
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rooiboska, majte zľutovanie...
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Rooibos
Pan Mihal, poradite mi PROSIM, resp. odpoviete mi PROSIM na prispevok c. 890? DAKUJEM. Rooiboska
Rooibos, daj si hladat temu nedoplatok na poistnom a penale. Tam som riesila podobny problem s EVINOU. Je dolezite, kedy si dostala platobny vymer a za ake obdobie. Zakon c. 273/1994 Z.z. bol zruseny s ucinnostou od 01.01.2005 zakonom c. 581/2004 Z.z. § 87. Od 01.01.2005 je premlcacia lehota 5-rokov. Ak mas vymer z r.2005 musis vzniest namietku premlcania, ak ju neuplatnis mozu od teba vymahaj aj premlcane poistne a s nim suvisiace penale a poplatky.
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

ik-a
Rooibos, daj si hladat temu nedoplatok na poistnom a penale. Tam som riesila podobny problem s EVINOU. Je dolezite, kedy si dostala platobny vymer a za ake obdobie. Zakon c. 273/1994 Z.z. bol zruseny s ucinnostou od 01.01.2005 zakonom c. 581/2004 Z.z. § 87. Od 01.01.2005 je premlcacia lehota 5-rokov. Ak mas vymer z r.2005 musis vzniest namietku premlcania, ak ju neuplatnis mozu od teba vymahaj aj premlcane poistne a s nim suvisiace penale a poplatky.
Ika, vymer poslali minuly tyzden a jedna sa o nedoplatky z r. 2002-4. Penale uctovali 0,2%. Teda ak to spravne chapem este to nie je premlcane? Pouzili sadzbu v zmysle zakona? Za ochotu dakuje Rooiboska
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Rooibos
Ika, vymer poslali minuly tyzden a jedna sa o nedoplatky z r. 2002-4. Penale uctovali 0,2%. Teda ak to spravne chapem este to nie je premlcane? Pouzili sadzbu v zmysle zakona? Za ochotu dakuje Rooiboska
Pozri si zakon 580/2004 par. 18 - Uroky z omeskania. Urok z omeskania je 2,5-nasobok zakl.urokovej sadzby NBS plarnje v den splatnosti poistneho alebo nedoplatku. Kolko to je v prepocte na precenta a den ti nepoviem. Utekam na stretko. Ak ti to nehori tak sa mozem k tomu vratit, ale neskor.
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

ik-a
Pozri si zakon 580/2004 par. 18 - Uroky z omeskania. Urok z omeskania je 2,5-nasobok zakl.urokovej sadzby NBS plarnje v den splatnosti poistneho alebo nedoplatku. Kolko to je v prepocte na precenta a den ti nepoviem.
IKa, dakujem ti za navigaciu. Zo stranok NBS som zistila, ze sa zakladna urokova sadzba klesla od r. 2002-2005 zo 7,75% na 3%. Teraz ak dobre rátam, tak ked nauctovali 0,2% su este celkom laskavi? Idem pisat ziadost, zajtra ju musim poslat.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Rooibos-NBS vyhlasuje úrokové sadzby za rok a zdravotná poisťovňa za deň.Tak si to prerátaj.
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Bepo, diki za upozornenie! Z tych cisel som bola v soku a zabudla som zaklady matematiky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať