Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
sunflower sunflower

sunflower je offline (nepripojený) sunflower

Prosim o radu.

Som spolocnik aj konatel v sro. Ako spolocnik budem poberat odmenu vo vyske 7600 sk a firma za mna zaplati odvod do ZP 10% a ja si odvediem 4%. Potom ako konatel nemusim odvadzat do ZP?
Ked budem dostavat peniaze ako spolocnik jediny naklad firmy na mna bude tych 7600 + 10% odvod? Alebo ma musi firma zaregistrovat aj do SP?
Dakujem
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Mala som za to, že do ZP už zamestnancov neprihlasujem a neodhlasujem, že túto povinnosť majú sami zamestnanci oznámiť ZP zmenu platiteľa. V ZP Apollo
ma však pracovníčka vysmiala že kde som také niečo počula.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aňuška
...Dúfajme, že aj pri kontrole zo SP sa tým budú riadiť.
V prípade nejednoznačného výkladu zákona sa zvyknú skôr prikloniť
k tomu, aby sa platilo.
V našom, ako iste viete - právnom - štáte platia určité právne zásady. Jedna z najdôležitejších je, že občan má konať to, čo mu zákon prikazuje. Čo zákon neprikazuje, to "robiť netreba".

Druhá zásada je, že v prípade nejednoznačného výkladu zákona sa postupuje podľa výkladu priaznivejšieho pre občana, nie podľa výkladu priaznivého pre pološtátnu inštitúciu alebo pre štát.

Zapamätajte si to, ak ste to nevedeli a pripomeňte to prípadnej kontrole zo SP.

Ak je v zákone chyba, nie je to chyba občana.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.05.05 at 12:04
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
sunflower
Som spolocnik aj konatel v sro. Ako spolocnik budem poberat odmenu vo vyske 7600 sk a firma za mna zaplati odvod do ZP 10% a ja si odvediem 4%. Potom ako konatel nemusim odvadzat do ZP?
Ked budem dostavat peniaze ako spolocnik jediny naklad firmy na mna bude tych 7600 + 10% odvod? Alebo ma musi firma zaregistrovat aj do SP?
Dakujem
Presne tak.

Ak máte ako spoločník príjem, považujete sa za zamestnanca a tým pádom ako konateľ - SZČO - nemusíte platiť preddavky. Treba však túto skutočnosť oznámiť v zdravotnej poisťovni.

Áno, firma platí len tých 10%, do SP Vás neprihlasuje, na účely zákona o SP nie ste považovaný za zamestnanca.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VieraM
Mala som za to, že do ZP už zamestnancov neprihlasujem a neodhlasujem, že túto povinnosť majú sami zamestnanci oznámiť ZP zmenu platiteľa. V ZP Apollo
ma však pracovníčka vysmiala že kde som také niečo počula.
Striktne podľa zákona sa zamestnanci prihlasujú a odhlasujú sami. Ak je však poisťovňa ústretová, môže sa "dohodnúť" so zamestnávateľmi, že prihlasovať-odhlasovať budú oni. Apollo je zrejme jedna z tých ústretových poisťovní.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Ja by som to negeneralizoval na poisťovne. U nás mám skúsenosť, že jedna zamestnankyňa povie ANO a druhá NIE.
A to som ich nežiadal o ruku... :p
Skôr je to o ľuďoch. O ich vedomostiach, schopnostiach a ochote.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

ja mam kamaratku v jednej nemenovanej zdravotnej a ta chuda vravela, ze oni bezne dostanu jeden tyzden jeden prikaz "zhora" ako reagovat a druhy tyzden iny a ze oni potom same nevedia kam skocit, takze ono to zalezi aj od toho kto si ako co vysvetli a fakt je to o ludoch.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
evae
ja mam kamaratku v jednej nemenovanej zdravotnej a ta chuda vravela, ze oni bezne dostanu jeden tyzden jeden prikaz "zhora" ako reagovat a druhy tyzden iny a ze oni potom same nevedia kam skocit, takze ono to zalezi aj od toho kto si ako co vysvetli a fakt je to o ludoch.
Je to presne tak ako píšeš - ľavá ruka nevie , čo robí pravá.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Prepáčte, že Vás ruším v diskusii, ale potrebovali by sme sa uistiť, či odvody
do ZP za zamestnávateľa sa zaokrúhľujú za každého pracovníka zvlášť alebo
sa zaokrúhli len celkový odvod za zamestnávateľa.
Dakujeme
0 0
olgaduri olgaduri

olgaduri je offline (nepripojený) olgaduri

čau,
čo ja viem tak za každého zamestnanca zvlášť!!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lila
...odvody do ZP za zamestnávateľa sa zaokrúhľujú za každého pracovníka zvlášť alebo sa zaokrúhli len celkový odvod za zamestnávateľa.
Zaokrúhľuje sa len celkový odvod za zamestnávateľa - na celé koruny nahor.

Pozor ale, vo výkaze preddavkov, v prílohe, sa uvádza preddavok zamestnávateľa za jednotlivých zamestnancov zaokrúhlený na celé koruny nahor.
0 0
venec venec

venec je offline (nepripojený) venec

Mozte mi potvrdit resp. opravit toto: ak zamestnavam na hl.pr.pomer a dotycny ma aj doh.o VP tak odvody na ZP plati aj z dohody ak zarobi viac ako 78000 rocne? a je lepsie platit preddavkovo (z DoVP) al. az pri rocnom zuctovani?

Dakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Ahojte ludkovia, mam gulasik v hlave . Takto sa chcem spytat nemam cas teraz citat tak ak je niekto zamestnany tak z DVP neplati zdravotne poistenie aj ked ma vacsi prijem ako 6500 SK na mesiac alebo napr. ma jednorazovu dvp a dostane 20 000 SK za mesiac ale potom uz v roku nic tak neplati nic pretoze mu to nepresiahlo ten uhr min. miezd Help I needs somebody help
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

neviem, ci to pomôže, ale niekde tu boli tabuľky na odvody, ja ich mam u seba v pocitaci....tak priliepam
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V.O.:
Ak je niekto zamestnancom, môže mať na dohodu akúkoľvek sumu a ZP platiť nebude.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Dakujem pan J.M. a takto ak je nezamestnany dobrovolne potom ako sa to sleduje....ked ma vacsi prijem ako 6500 Sk musi odviest alebo az pri zucovani preddavkov to staci.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

venec
Mozte mi potvrdit resp. opravit toto: ak zamestnavam na hl.pr.pomer a dotycny ma aj doh.o VP tak odvody na ZP plati aj z dohody ak zarobi viac ako 78000 rocne? a je lepsie platit preddavkovo (z DoVP) al. az pri rocnom zuctovani?

Dakujem
Keď má dohodu popri pracovnom pomere, v žiadnom prípade z dohody ZP neplatí.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Vladimír Ozimý
Dakujem pan J.M. a takto ak je nezamestnany dobrovolne potom ako sa to sleduje....ked ma vacsi prijem ako 6500 Sk musi odviest alebo az pri zucovani preddavkov to staci.
Ak je dobrovoľne nezamestnaný, stačí to pri ročnom zúčtovaní. Sleduje sa či ročný úhrn príjmov z dohôd je menší ako 78000. Ale treba sledovať zmeny zákona k 1.8, resp. k 1.9..
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Zaujíma ma kedy sa mení max. VZ pre odvod do zdravotných poisťovní pre zamestnancov a zamestnávateľov. Podľa mňa k 1.januáru, ale dnes som počula správu, že max VZ do ZP sa mení k 1.7.2005 tak ako do Soc. poisťovne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V zdravotnom poistení platí princíp, že od 1.1. do 31.12. je stanovený

- minimálny VZ vo väzbe na minimálnu mzdu platnú od 1.10. predošlého roka,
- maximálny VZ vo väzbe na priemernú mzdu za 2 roky dozadu.

Teda počas celého roka 2005 vychádzame z minimálnej mzdy 6500 Sk a z priemernej mzdy 14365 Sk.

Až k 1.1.2006 dôjde k zmenám minima i maxima.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať