Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mimochodom, ak to neviete, novela zákona o zdravotnom poistení ak bude prijatá, bude mať účinnosť na 99% až k 1.septembru 2005.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

somij
Ak je dobrovoľne nezamestnaný, stačí to pri ročnom zúčtovaní. Sleduje sa či ročný úhrn príjmov z dohôd je menší ako 78000. Ale treba sledovať zmeny zákona k 1.8, resp. k 1.9..
Pri nezamestnanom to znamená ak zákon prejde bude rozhodovať či príjem za rok 2005 bol vyšší alebo menší ako 78000. Nič viac ani menej?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nič viac. Zaujímavý však bude ešte jeden fakt, a to, že ročné zúčtovanie pre poistencov a zamestnávateľov za rok 2005 bude dobrovoľné.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Jozef Mihál
Nič viac. Zaujímavý však bude ešte jeden fakt, a to, že ročné zúčtovanie pre poistencov a zamestnávateľov za rok 2005 bude dobrovoľné.
To zúčtovanie sa niekomu aj oplatí robiť? Ak predsa niekto zarobí viac, napríklad dobrovoľne nezamestnaý alebo živnostník , ktorý odvádzal tých 910 alebo aj viac a mal by doplácať tak si zúčtovanie predsa neurobí. ZP zrejme preplatky vracať nebude alebo áno. mňa sa to netýka iba ten nezamestnaný ale zrejme niekoho bude. Tá dobrovoľnosť sa bude týkať absolútne všetkých aj tých nezamestnaných, SZČO a pod? Nie je to nijak obmedzené?
0 0
arsen arsen

arsen je offline (nepripojený) arsen

poradte - obcan SR, bol poisteny ako zamestnanec V Ceskej republike, ku koncu februara ukoncil prac.pomer a zaregistroval sa vo VšZP ako dobrovolne nezamestnany. (takze odvtedy asi za neho plati stat)
V aprili si zalozil s.r.o., ktorej je konateľom, zatial bez akehokolvek prijmu.
Doteraz nie je zahlaseny ako konatel-SZCO (podla zakona platneho od 1.1.)
Od juna sa chysta uzavriet pracovny pomer so svojou s.r.o. s tym ze si bude platit min.mzdu a s tym spojene odvody.
Otazka: Je potrebne ho este predtym zahlasit ako konatela vo VsZP (aj ked oneskorene), ked to aj tak maju od 1.8. novelou zrusit?
Ak tak neurobi nebudu mat v poistovni s tym problem, ze tak neurobil, resp. zistia to vobec ze bol konatelom a nenahlasil to?
Co je najlepsie urobit, aby nebol sankcionovany?
dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zubo
To zúčtovanie sa niekomu aj oplatí robiť? Ak predsa niekto zarobí viac, napríklad dobrovoľne nezamestnaý alebo živnostník , ktorý odvádzal tých 910 alebo aj viac a mal by doplácať tak si zúčtovanie predsa neurobí. ZP zrejme preplatky vracať nebude alebo áno. mňa sa to netýka iba ten nezamestnaný ale zrejme niekoho bude. Tá dobrovoľnosť sa bude týkať absolútne všetkých aj tých nezamestnaných, SZČO a pod? Nie je to nijak obmedzené?
Tá dobrovoľnosť sa bude týkať všetkých poistencov - zamestnancov, dobr.nez., SZČO.

Je zopár ľudí, ktorí platia vyššie preddavky, ako im vyjde poistné v ročnom zúčtovaní. A preto sa im oplatí ročné zúčtovanie za rok 2005 urobiť.

Napríklad zamestnanci majúci viac zamestnaní, v ktorých platia preddavky z maxima.

Živnostníci, ktorí mali v minulosti vyšší základ dane, v tomto roku ho budú mať nižší, či dokonca budú mať stratu.

Poisťovňa im bude povinná do konca júna 2006 vrátiť preplatok, vyplývajúci z ročného zúčtovania.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
arsen - treba dodržať zákon.
0 0
zubo zubo

zubo je offline (nepripojený) zubo

Veľmi pekne ĎAKUJEM pán Mihál.
0 0
olga.valchovnikova olga.valchovnikova
využila som poradu prvý krát, zaujali ma vaše stanoviská, mohli by ste mi poradiť či ako SZČO s podnikaním popri zamestnaní som povinná platiť odvody do soc. a zdrav.poisťovne, keď príjem za rok 2004 zo SZČO som mala 2000,-Sk.
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kusá informácia. Na jej základe odpovedám, že nie, nie ste povinná platiť odvody ani do SP ani do ZP.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Olinka, doplň informáciu. Príjem = hrubý príjem alebo základ dane.?Vieš, každý pod príjmov rozumie niečo iné!
0 0
venec venec

venec je offline (nepripojený) venec

Dakujem za odpoved, pekny den
0 0
olga.valchovnikova olga.valchovnikova
Johanka
Olinka, doplň informáciu. Príjem = hrubý príjem alebo základ dane.?Vieš, každý pod príjmov rozumie niečo iné!
2000,-Sk je príjem celkom bez nákladov je základ dane 1400,-Sk. Mení sa niečo?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nič, neplatia sa odvody.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím! Možno sa to tu už niekde písalo, ale ja sa aj napriek tomu opýtam, či konateľ, ktorý nemá príjmy z konateľstva a je v pracovnom pomere vo firme, kde je konateľom, neposielal do poisťovne Apollo výpis z DP, lebo nepodával DP (posielal iba potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania), neplatí preddavky na ZP, ČI MUSÍ PODAŤ VÝKAZ DO ZP do 30.6.05??????? Stiahla som si ten vzor, ktorý mi doporučil pán Mihál, lebo v Apolle nič nemajú.

Ďakujem.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

ja mam takeho isteho konatela, pracuje iba ako zamestnanec a nema prijem ako konatel a on bol iba nahlasit, ze ma nulovy prijem ako konatel, cize ZP neplati. a volala som do VsZP a povedali, ze pokial v DP nemal prijem ako konatel, tak vlastne stale odvadza 0,- Sk
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
A čo s výkazom?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Každá SZČO (teda aj konateľ) je povinná do 30.6.05 doručiť do ZP výkaz preddavkov.

Viď vestník č.2/2005 Úradu pre dohľad, tam "Usmernenie o spôsobe vykazovania...", článok 2., bod 3.
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

Jozef Mihál
Každá SZČO (teda aj konateľ) je povinná do 30.6.05 doručiť do ZP výkaz preddavkov.
Viď vestník č.2/2005 Úradu pre dohľad, tam "Usmernenie o spôsobe vykazovania...", článok 2., bod 3.
to je nejaka dalsia buzeracia, okrem toho, ze konatel napisal poistovni, ze mal z konatelstva prijem 0,- Sk, alebo je to tym oznamom vybavene?
0 0
Beatrix Beatrix

Beatrix je offline (nepripojený) Beatrix

Ak som SZČO od 1/2005 musím tiež odvzdať výkaz do ZP do 30/6. Za odpoveď ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať