Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Beatrix a si LEN SZČO ? alebo si zdravotne poistená ešte niekde?
0 0
Beatrix Beatrix

Beatrix je offline (nepripojený) Beatrix

Som len SZČO.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Myslím si, že by si si mala platiť zdravotné poistenie.
0 0
olga.valchovnikova olga.valchovnikova
Poraďte, kde si možno na internete stiahnuť tlačivo výkazu preddavkov do ZP
Ďakujem
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

a do ktorej poistovne ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
olga.valchovnikova
Poraďte, kde si možno na internete stiahnuť tlačivo výkazu preddavkov do ZP
Ďakujem
VZP je tuto http://www.vszp.sk/main/platitelia/plat_fr0.asp

0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

jurajt
to je nejaka dalsia buzeracia, okrem toho, ze konatel napisal poistovni, ze mal z konatelstva prijem 0,- Sk, alebo je to tym oznamom vybavene?
tak si teda samoodpovedam: ano, aj konatelia, co maju prijem z konatelstva 0,- Sk a poistovni to nahlasili, vratane stanovenia 0- Sk preddavkov, musia teraz, do 30.6., predmetnym hlasenim skutocne vykazat, ze tych 0,- Sk preddavkov naozaj platia, aspon podla tetusky z VSZP, s ktorou som prave dohovoril. maju vsak na vyber, lebo mozu to vyplnene tlacivo alebo poslat, alebo osobne priniest. cest praci.

ps: takze po registracii na poistovni ako SZCO, oznameni vysky prijmu z titulu konatelstva za rok 2004, tu mame treti prepotrebny pravny ukon v tomto roku. pevne verim, ze stvrtym pravnym ukonom uz bude len odhlaska z poistovne ako SZCO.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Poteší Vás (?) informácia, že po novele k 1.9.2005 už SZČO nebude musieť nosiť do poisťovne výkaz preddavkov - postačí, že vykoná ročné zúčtovanie - z neho bude poisťovni jasné, aké bude od 1.7. platiť preddavky...
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Aku celkovui sumu musi uhradit SzCo na zdravotne poistenie za rok 2005 ak prvu polovicu roka odvadza preddavky z minimalneho a druhu polovicu z maximalneho VZ?

Konkretne z vypisu za rok 2004:
prijem paragr. 5 (prijmy zo zahranicia) - 1 300 000 Sk
paragr 6 - 1 090 000 Sk

Bude musiet doplatit maximalne poiistne?
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Ako sa posudzuje pri zuctovani preddavkov na Zdrav. poistenie ak FO zrusila zivnost v priebehu roka a po case ju opat zalozila (Stale je to ta ista osoba predsa).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
bachorikova
Aku celkovui sumu musi uhradit SzCo na zdravotne poistenie za rok 2005 ak prvu polovicu roka odvadza preddavky z minimalneho a druhu polovicu z maximalneho VZ?

Konkretne z vypisu za rok 2004:
prijem paragr. 5 (prijmy zo zahranicia) - 1 300 000 Sk
paragr 6 - 1 090 000 Sk

Bude musiet doplatit maximalne poiistne?
Poistné za rok 2005 sa počíta z VZ daného ako základ dane dosiahnutý za rok 2005 podľa § 6 zákona o dani z príjmov, okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, deleno 2,14.
Takže ak ten VZ je 517140 Sk a viac, platí sa maximálne poistné.

Príjem z roka 2004 je zaujímavý len na stanovenie preddavkov. Preddavky sú len záloha, podstatné je to, čo vyjde v ročnom zúčtovaní.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
bachorikova
Ako sa posudzuje pri zuctovani preddavkov na Zdrav. poistenie ak FO zrusila zivnost v priebehu roka a po case ju opat zalozila (Stale je to ta ista osoba predsa).
Viď predošlá odpoveď. Preddavky nie sú podstatné. Podstatné je to, čo SZČO vyjde v ročnom zúčtovaní za daný rok. Preto nie je podstatné, či SZČO ruší a znovuzakladá živnosť - tým si nepomôže.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

pan Mihál, pochopila som správne, že schválením novely zákona o zdravotnom poistení musím ako dôchodkyňa zamestnaná na DoVP vo výške Sk 6000.- platiť okrem 19 % dane aj navyše 14 % zdravotné poistenie, lebo prekročím Sk 3250,- a štát, ktorý mi ubral na dôchodku 4000.-, lebo som ho mala priznaný v r.2003 teraz ešte potrebuje odo mňa späť Sk 1.980.- /daň - 1140.-, poistne 840.-/? Ako sa tomu mám vyhnúť, prestať si privyrábať?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Máte zlého dôchodkového poradcu, keď ste si požiadali o dôchodok v roku 2003...

Plateniu dane sa nevyhnete.

Z DoVP sa zdravotné poistenie platí, len ak dotyčná osoba nie je ani zamestnancom ani SZČO a v prípade že je dôchodca, ak je príjem v priemere vyšší ako 3250 Sk mesačne.

Plateniu zdravotného poistenia z DoVP se teda dá vyhnúť - ak sa strafíte do jednej z troch vyššie uvedených podmienok - napr. ak sa popri DoVP aj zamestnáte na riadny pracovný pomer na kratší pracovný čas - stačí na 1 hod. mesačne so mzdou povedzme 40 Sk/hod.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď a radu. Sama som sa už doplietla zmenami zákonov a ich novelizáciami. Mala som živnosť, kde mi nevyšiel základ dane a keďže som mala platiť do zdravotnej poisťovne z "ničoho", tak som si ju pozastavila a našla si činnosť na DovP na Sk 6000.- a zmenou zákona som spadla z blata do kaluže.. Teraz neviem, či by nebolo vhodné obnoviť živnosť, keďže som nemala daňový základ, /moje príjmy nepresiahli Sk 3250.- mesačne a daňový základ som mala minúsový a tým mnou určený VZ by nepresiahol Sk 100.- čo by som nemusela platiť a zdravotné by platil za mňa štát, ktorý ma už pripravil o značnú časť na dôchodku, alebo sa mylim, a musela by som platiť 14 % z minim.mzdy Sk 6500.- - od októbra zo sumy Sk 6800.-? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
No presne na Vás zákonodarca myslel. Aby ste si mohli popri dôchodku "drobne" privyrobiť ako SZČO a neplatiť odvody.

Ak si od 1.9.2005 založíte živnosť, preddavky na ZP nemusíte platiť, a ak Váš vymeriavací základ zo živnosti za celý rok 2005 (presnejšie od 9 do 12/2005) neprevýši 4 x 3250 Sk, poistné na ZP ani doplácať či platiť nebudete.

Takže vo Vašom prípade doporučujem živnosť. Pozor na výšku obratu a prípadnú budúcu povinnosť platiť do SP.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Jozef Mihál
Plateniu zdravotného poistenia z DoVP se teda dá vyhnúť - ak sa strafíte do jednej z troch vyššie uvedených podmienok - napr. ak sa popri DoVP aj zamestnáte na riadny pracovný pomer na kratší pracovný čas - stačí na 1 hod. mesačne so mzdou povedzme 40 Sk/hod.
Jozef, takže nestačí ak sa zamestná a vzápätí si vezme neplatené voľno (naša debata v PC) ? T.j. žiaden príjem, len prihláška do prac.pomeru?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri neplatenom voľne je problém so stanovením minimálneho základu. Vym.základ musí byť aspoň vo výške minimálneho základu (min.mzdy) a ten sa neznižuje v prípade neplateného voľna.

Pozor, toto platí až od 1.9.2005, dovtedy platí to, čo som hovoril v P.C.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Vážený pán Michál,
hoci ste, IMHO, zbožňovaná ikona provinčných mzdových účtovničiek, nedá mi povedať poznámku. Z jednej strány veľmi agitujete za to, aby poistenci platili do SP čo najmenej odvodov, z druhej strany nechate v zákone o zdravotnom poistení, k autorstvu ktorého sa hrdo hlásite, platby poistného dennými študentami a pracujjúcimi dôchodcami (§ 11 ods. 10 ZZP).
Tento zákon bol nedobrý, a takýmto aj zostal.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Uff.

V novele (k 1.9.2005) je v § 11 ods.9 uvedené - voľne povedané, toto:
štát platí poistné za denných študentov a dôchodcov aj keď sú zamestnancami alebo SZČO, ak ich vymeriavací základ zamestnanca alebo SZČO nedosahuje polovicu úhrnu minimálnych miezd.

Takže napr. študent môže byť SZČO, ak jeho vymeriavací základ za rok 2006 nedosiahne cca 41000 Sk, poistné na ZP platiť nebude.

Priznám sa, že som sa snažil o zvýšenie tohto limitu až na úhrn minimálnych miezd ale...

A tento zákon bude nedobrý, pokým budeme hovoriť o zdravotnom poistení a nie o zdravotnej dani, pokým bude existovať platba zamestnávateľa, pokým bude existovať limit na minimum i maximum, ročné zúčtovanie, spústa rôznych výnimiek atď.

Teším sa na pokračovanie tejto debatky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať