Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Zdá sa mi, že zatiaľ dôchodcom neschválili ani nezdaniteľnú časť, čo si myslíte, schvália to ešte? Lebo čo sa týka odvodov- tak to vidím, že u nás nebudú zamestnaní žiadni dôchodci ale samí študenti...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
____________________________

To je skutočne hrubá čiara urobená za doteraz známou podobou zákona. Čo bolo doteraz v zákone, na to prosím zabudnite. Po prijatí novely bude veľa vecí úplne inak.
Možno vyznie hlúpo moja otázka, ale fakt som to nikde nepočula ... Takže jeden zo šiestich zákonov, ktoré vrátil prezident do parlamentu - konkrétne Zákon o zdravotnom poistení - bol už pánmi a dámami sediacimi v parlamente schválený? ... a už ho idú novelizovať? ... či som fakt až taká ťažkopádna
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, zákon o zdravotnom poistení bol v nezmenenej podobe (viď vyššie v príspevku č.8 dokument NR640.doc) schválený. Áno, už ho idú novelizovať. Novela by mala platiť hneď k 1.1.2005. Na školení sa všetko dozviete.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Porada je "best off" centrum informácií pre účtovníkov a podnikateľov, preto tu nesmie chýbať návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Zdroj:

http://www.health.gov.sk
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

jeeeeeeeeej dakujeme p. Mihal, ved aj tak sa iba "nudím"
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Danka, ďakujete za informáciu o novele, alebo za jej obsah ?
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

za info..... este som ju necitala....ved hovorim, ze sa "nudím", makam a makam a vonku je tak kráááááááááásne u nas, akoby sa jar vratila :-)))
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čo prináša novela:

Napríklad, to, že...
SZČO podnikajúca popri zamestnaní nebude musieť platiť mesačné preddavky na zdravotné poistenie vo výške najmenej 910 Sk (ako hovoril nový zákon v schválenom znení), ale výšku preddavkov pre január až jún 2005 si vypočíta ako 1/12 z 14% z polovice základu dane, dosiahnutého z činnosti SZČO za rok 2003.
Ak v roku 2003 nepodnikala alebo platila paušálnu daň, preddavky v uvedenom období platiť nebude.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 28.10.04 at 10:46
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ak základ dane nevznikne, tak sa preddavky nebudú platiť?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

To je uz konecne ? Lebo mna sa to dost tyka, tym padom by to bolo len okolo 200 Sk. Este som nezachytila zakon v Z.Z.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...ak základ dane nevznikne, preddavky sa nebudú platiť - pokiaľ SZČO má súbežne nejaké zamestnanie.

Je to tak v návrhu novely, tá je teraz v pripomienkovom konaní a v decembri sa bude schvaľovať v NRSR. Čiže definitívne to ešte nie je.
0 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Ak som si dobre všetko prečítala, tak tí, ktorí doteraz platili ZP z toho dôvodu, že napr. boli v zahraničí vo výške 420 ,- Sk mesačne nebudú musieť od nového roka platiť nič. Keď sa vrátia zo zahraničia, kde si načierno zarobili miliónik budú mať nárok na takú istú zdravotnú starostlivosť ako ten kto ten miliónik zarobil na Slovensku a poctivo zaplatil odvody do ZP. No super. Nobelovu cenu tomu kto toto vymyslel.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
evuša, naše reformy sú obdivované po celom svete, nedávno dostal cenu Mikloš, takže možno i tá Nobelka nakoniec bude. Držte palce.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Jozef, v tomto príspevku píšeš, že paušálnici v prvom polroku 2005 nemusia platiť odvody do ZP, ale v inom príspevku, kde je na stiahnutie novela, je napísané že budú platiť 910,-Sk. Už som z toho magor, čo je pravdou. Môžeš mi to objasniť, ako to s nimi vlastne bude?
Ďakujem.

Jozef Mihál
Čo prináša novela:

Napríklad, to, že...
SZČO podnikajúca popri zamestnaní nebude musieť platiť mesačné preddavky na zdravotné poistenie vo výške najmenej 910 Sk (ako hovoril nový zákon v schválenom znení), ale výšku preddavkov pre január až jún 2005 si vypočíta ako 1/12 z 14% z polovice základu dane, dosiahnutého z činnosti SZČO za rok 2003.
Ak v roku 2003 nepodnikala alebo platila paušálnu daň, preddavky v uvedenom období platiť nebude.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
juko:

Niečo je z napísaného textu jasné viac, niečo menej (malý reklamný brejk: "Preto kto chce poznať nový zákon o zdravotnom poistení, nech príde na školenie").

Skúsim ešte raz poriadne vysvetliť, aká bude situácia SZČO podnikajúceho popri zamestnaní od 1.1.2005 pokiaľ ide o platenie poistného na zdravotné poistenie.

Podľa nového zákona, ktorý bol definitívne (po vete prezidenta) schválený 21.10.2004, malo platiť, že takáto SZČO platí mesačné preddavky vo výške najmenej 910 Sk a po skončení roka 2005 vykoná ročné zúčtovanie poistného. Zákon nedefinoval bližšie ako toto ročné zúčtovanie vykoná - z akého príjmu, ako bude dodržané ustanovenie o povinnom minime a najväčšom možnom maxime, dá sa hovoriť v tomto prípade o chaose v zákone.

V súčasnosti beží pripomienkové konanie k novele nového zákona. Novela by mala byť (v záujme víťazstva zdravého rozumu na Slovensku) schválená na decembrovej schôdzi NR SR a platiť by mala k 1.1.2005.

Podľa návrhu v novele:

SZČO podnikajúca popri zamestnaní si výšku preddavkov pre január až jún 2005 vypočíta ako 1/12 z 14% z polovice základu dane, dosiahnutého z činnosti SZČO za rok 2003. Ak v roku 2003 ešte nepodnikala alebo platila paušálnu daň, preddavky v uvedenom období platiť nebude. V čase od júla do decembra 2005 bude platiť preddavky vypočítané ako 1/12 z 14% z polovice základu dane, dosiahnutého z činnosti SZČO za rok 2004.

Po skončení roka 2005 vykoná takáto SZČO ročné zúčtovanie poistného. Vymeriavací základ bude daný ako súčet vymeriavacích základov dosiahnutých v zamestnaní a polovica základu dane dosiahnutého z činnosti SZČO za rok 2005.

Tento VZ musí byť
- najmenej vo výške súčtu minimálnych miezd, platných v jednotlivých mesiacoch roka 2005
- najviac vo výške 36-násobku priemernej mesačnej mzdy za rok 2003, teda 36 x 43095 Sk.

Z takto stanoveného VZ sa vypočíta poistné sadzbou 14%. Vypočítané poistné sa porovná s preddavkami, ktoré dotyčný zaplatil počas roka 2005 ako zamestnanec a zároveň ako SZČO (viď vyššie). Rozdiel je preplatok alebo nedoplatok, ktorý si vyrovná so svojou poisťovňou.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 01.11.04 at 10:13
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Pán Mihál, takže živnostník, ktorý začal podnikať napr. v marci 2004 by na tom mal byť nasledovne (čo sa týka zdrav.poistenia): ??

od 1/05 do 6/05 zdrav.poistenie nemusí platiť žiadne
od 7/05 do 6/06 zdrav.poist.platí vo výške 455,- Sk (polovica minima - teda pri predpoklade, že zisk za rok 2004 bol do výšky 78.000 ?)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
iva:

A. Ak podniká popri zamestnaní.

1/05 - 6/05 žiadne preddavky
7/05 - 12/05 1/12 krát 14% z polovice základu dane za rok 2004, na minimum nepozerajme. Napr. ak základ dane (tj."zisk") za rok 2004 = 70.000, mesačný preddavok je 1/12 krát 14% z 35.000 = 409 Sk.

B. Ak len podniká a zamestnaný nie je.

1/05 - 6/05 preddavok 910 Sk mesačne
7/05 - 12/05 1/12 krát 14% z polovice základu dane za rok 2004, minimálne však 910 Sk.

Ale to sú v oboch prípadoch PREDDAVKY.
V marci 2006 robí ročné zúčtovanie, kde VZ = polovica základu dane za rok 2005. V prípade B bude ročné zúčtovanie najmenej zo základu daného ako súčet min.miezd platných v roku 2005.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.11.04 at 06:11
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Jozef, veľmi pekne ďakujem za obsiahle vysvetlenie. Nepostrehol som totiž tú vec, že ešte neprijatý zákon sa ide novelizovať. To ma trochu zmietlo. Ale už som si to dal do súladu.

Ešte raz ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak, že je na svete novela, zaregistrovali už aj v SME:

http://www.sme.sk/clanok-1809404.html

Hlavne diskusia je, ako je tam zvykom, zábavná a hlavne k veci.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odpoveď na otázku koalko http://www.porada.sk/showthread.php?t=2822

...citujem:

Čítal niekto novelu zákona o zdravotnom poistení č.580/04 Z.z. zaujal ma §11 poistenie je povinný platiť poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo SZCO, ak má príjem,ktorý podlieha dani z príjmov vyšší, ako minimálna mzda.
T.z., že z DOVP, príkaznej zmluvy a neviem ešte z čoho, pokiaľ by mal príjem 6501.-Sk musí odviesť sám zdravotnej poisťovni 14% z tejto sumy.
Pochopila som to správne? Ale to platí až od 1.1.2005!


Niekto čítal zákon č.580/04 Z.z. i jeho novelu.
Od 1.1.2005 by malo platiť, že ak občan, ktorý nie je ani zamestnancom ani SZČO bude mať za rok 2005 základ dane - napríklad z príjmov na základe príkaznej zmluvy alebo dohôd o prácach mimo prac.pomeru - vyšší, ako súčet minimalnych miezd, platných počas roka 2005 (čo bude cca 80000 Sk), tak v termíne do 31.3.2006 zaplatí zdravotné poistenie 14% z tohto základu.
<!-- / message -->
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať