Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte jedna rada. Nechcete platiť odvody? Založte si s.r.o. Podiely na zisku nepodliehajú odvodom.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem. A tak som sa potešila Vášmu súhlasu, predčasne. Takže keď sa nemôžem tešiť z Vásho súhlasu, teším sa z Vašich rád a z toho, že Vás tu máme. Pekný deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
.
0 0
olga.valchovnikova olga.valchovnikova
neviem, či mám správne znenie Zák.580/2004, ale v par. 16, odsst. 6 (definícia vymeriavacieho základu SZČO) neuvádza žiadny kooficient 2,14
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Máte správne znenie. Koeficient 2,14 je až v novele, ktorá by mala platiť od 1.9.2005 a tento koeficient sa "prejaví" až pri výpočte preddavkov od júla 2006.
0 0
olga.valchovnikova olga.valchovnikova
ďakujem, to som rada, že je to tak, už som myslela že z toho čítania zákonov už som celkom scvokla
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Prosím o Váš názor. Mám kolegyňu, ktorá je zamestnaná v s.r.o., od februára t.r. je PN, zároveň je v inej firme konateľom. Pretože je konateľ - zamestnanec, bola prihlásená v ZP z titulu zamestnania a zároveň ako konateľ - SZČO, ale poistné ako SZČO neplatila. Teraz ju vyzvali zo ZP, nakoľko je PN a zamestnávateľ za ňu neodvádza poistné, musí si spätne od februára doplatiť ako konateľ poistné vo výške mesačne 910,- Sk, teda z min. mzdy. Podľa mňa poistné platiť nemá.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Magma
Prosím o Váš názor. Mám kolegyňu, ktorá je zamestnaná v s.r.o., od februára t.r. je PN, zároveň je v inej firme konateľom. Pretože je konateľ - zamestnanec, bola prihlásená v ZP z titulu zamestnania a zároveň ako konateľ - SZČO, ale poistné ako SZČO neplatila. Teraz ju vyzvali zo ZP, nakoľko je PN a zamestnávateľ za ňu neodvádza poistné, musí si spätne od februára doplatiť ako konateľ poistné vo výške mesačne 910,- Sk, teda z min. mzdy. Podľa mňa poistné platiť nemá.
Vzhľadom k tomu, že je súčasne aj zemestnanec, tak ako konateľ, ktorý je považovaný pri súčasne platnej legislatíve ako SZČO odvod platiť nemá. Odvolajte sa v ZP na §16 ods.7 písm. c), ktorý znie:

c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom, je najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.

Ako teda vidíme, nemá stanovenú hranicu "najmenej", má stanovenú len hranicu "najviac".
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Hronská Iveta
Vzhľadom k tomu, že je súčasne aj zemestnanec, tak ako konateľ, ktorý je považovaný pri súčasne platnej legislatíve ako SZČO odvod platiť nemá. Odvolajte sa v ZP na §16 ods.7 písm. c), ktorý znie:

c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom, je najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.

Ako teda vidíme, nemá stanovenú hranicu "najmenej", má stanovenú len hranicu "najviac".
Ale ona je konateľka aj v inej firme, podľa mňa by mala platiť. Alebo stačí, keď je v jednej firme prihlásená ako zamestnanec, v ostatných ako konateľ nezamestnanec neplatí preddavky do zdr.poiť?

Hela
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

ALDA
Ale ona je konateľka aj v inej firme, podľa mňa by mala platiť. Alebo stačí, keď je v jednej firme prihlásená ako zamestnanec, v ostatných ako konateľ nezamestnanec neplatí preddavky do zdr.poiť?

Hela
To, že je konateľom vo viacerých firmách - toto nevadí. V prípade, že je zamestnancom a zároveň je konateľom a za výkon konateľa nemá odmenu, tak odvod do ZP platí len z príjmu zamestnanca, čo mu odvádza zamestnávateľ. Takýto je jednoznačne momentálne považovaný ako SZČO, ktorý je zároveň zamestnancom podľa vycitovaného zákona a takýto aj preto, že už platí odvod ako zamestnanec nemá z titulu (konateľ) SZČO ani stanovený odvod "najmenej".
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

mňa by zaujímalo, či po novele zákona o ZP ešte platí, že študent, ktorý sa zamestná aspoň na jeden deň v roku do riadneho pracovného pomeru a má uzavretú DoVP alebo DoBPŠ na celý rok, nebude musieť platiť odvody do ZP z dohody.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

alena
mňa by zaujímalo, či po novele zákona o ZP ešte platí, že študent, ktorý sa zamestná aspoň na jeden deň v roku do riadneho pracovného pomeru a má uzavretú DoVP alebo DoBPŠ na celý rok, nebude musieť platiť odvody do ZP z dohody.
Uz to bude inak. Z dohody nebude platit len v case subehu prace na dohodu a zamestnania. Ak napriklad bude v septembri zamestnany, tak prijmy z dohody za sept. akoby neexistovali. V oktobri uz zam, nebude a ak bude mat porijmy z dohody, tak tire sa budu brat do uvahy. pozrite si § 11 ods,9
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Kto je povinný odvádzať preddavok na poistné za študenta (dôchodcu) pracujúceho na dohodu podľa nového zákona? Podľa mňa sám študent alebo dôchodca a zamestnávateľ tento odvod nesleduje a neodvádza. (dohodár nie je jeho zamestnanec).Ako to vlastne bude?
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

zdravim. uz je niekde moznost stiahnut schvalenu finalnu verziu zakona?
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

jurajt
zdravim. uz je niekde moznost stiahnut schvalenu finalnu verziu zakona?
No napriklad tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10711
0 0
jurajt jurajt

jurajt je offline (nepripojený) jurajt

dakujem pekne.
0 0
Hanah Hanah

Hanah je offline (nepripojený) Hanah

Jozef Mihál
Ešte jedna rada. Nechcete platiť odvody? Založte si s.r.o. Podiely na zisku nepodliehajú odvodom.
p. Mihál,
keď už píšete o tom ako neplatiť odvody, chcem sa spýtať na prípad môjho šéfa, ktorý má príjmy z takýchto činností a platí momentálne takto:

- je spoločníkom vo firme "A" (v s.r.o.) - z podielov na zisku neplatí ani SP ani ZP
- je aj zamestnancom vo firme "A" (nie však konateľom), s mesačným príjmom 20.000 + 20.000 pravidelné prémie - platí aj SP aj ZP
- pracuje na dohodu vo firme "B" - platí len daň z príjmu
- pracuje na dohodu vo firme "C" - platí len daň z príjmu

Čo sa tu dá vymyslieť? Rozmýšľala som nad tým, že ak by nemal s firmou "A" pracovný pomer, ale bolo by to definované len ako odmena spoločníka, tak by platil iba ZP 4% a firma 10%? A akú by k tomu potreboval zmluvu?
Alebo ak by si dal na prac. zmluvu len napr. 6500, z toho by platil aj SP aj ZP, a zvyšok by si každý mesiac vyplácal ako odmenu spoločníkovi, nevadilo by, že to je pravidelná odmena? Ušetril by takto aspoň na odvodoch do SP... čo by mohlo mať dopad na výšku dôchodku, ale je to mladý 28 ročný chalan, takže toto by ho ešte nemuselo trápiť ...
Čo by ste navrhli Vy?
Ďakujem. Hanah
Naposledy upravil Hanah : 04.08.05 at 07:13
0 0
ajka ajka

ajka je offline (nepripojený) ajka

Hronská Iveta
To, že je konateľom vo viacerých firmách - toto nevadí. V prípade, že je zamestnancom a zároveň je konateľom a za výkon konateľa nemá odmenu, tak odvod do ZP platí len z príjmu zamestnanca, čo mu odvádza zamestnávateľ. Takýto je jednoznačne momentálne považovaný ako SZČO, ktorý je zároveň zamestnancom podľa vycitovaného zákona a takýto aj preto, že už platí odvod ako zamestnanec nemá z titulu (konateľ) SZČO ani stanovený odvod "najmenej".
A ak je zamestnancom a súčasne konateľom vo firme tak už nie je považovaný za SZČO a platí len ako zamestnanec? Za konateľstvo má odmenu.
Má sa odhlásiť ako zamestnanec SZČO?A prihlásiť len ako zamestnanec?
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
Hanah
p. Mihál,
keď už píšete o tom ako neplatiť odvody, chcem sa spýtať na prípad môjho šéfa, ktorý má príjmy z takýchto činností a platí momentálne takto:

- je spoločníkom vo firme "A" (v s.r.o.) - z podielov na zisku neplatí ani SP ani ZP
- je aj zamestnancom vo firme "A" (nie však konateľom), s mesačným príjmom 20.000 + 20.000 pravidelné prémie - platí aj SP aj ZP
- pracuje na dohodu vo firme "B" - platí len daň z príjmu
- pracuje na dohodu vo firme "C" - platí len daň z príjmu

Čo sa tu dá vymyslieť? Rozmýšľala som nad tým, že ak by nemal s firmou "A" pracovný pomer, ale bolo by to definované len ako odmena spoločníka, tak by platil iba ZP 4% a firma 10%? A akú by k tomu potreboval zmluvu?
Alebo ak by si dal na prac. zmluvu len napr. 6500, z toho by platil aj SP aj ZP, a zvyšok by si každý mesiac vyplácal ako odmenu spoločníkovi, nevadilo by, že to je pravidelná odmena? Ušetril by takto aspoň na odvodoch do SP... čo by mohlo mať dopad na výšku dôchodku, ale je to mladý 28 ročný chalan, takže toto by ho ešte nemuselo trápiť ...
Čo by ste navrhli Vy?
Ďakujem. Hanah
ja by som asi zrušila šéfa...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

1karkulka1
ja by som asi zrušila šéfa...
-------------------


0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať