Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Hanah Hanah

Hanah je offline (nepripojený) Hanah

1karkulka1
ja by som asi zrušila šéfa...
Prečo? Poznám aj horšie kombinácie, napr. k tomu čo som napísala je jeden známy ešte aj SZČO a konateľom v ďalšej s.r.o. v zahraničí ...
Každý sa obracia ako vie. Keď im to páli, tak prečo nie?
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

zaujal ma clanok v pravde este spred par tyzdnov (13.7.2005) - k teme "rocne zuctovanie poistneho"
co si o tom myslite?

moze to byt vec zaujimava pre SZCO, ktory sme zacali prave tento rok (2005)
- napr. ja som si mesacny preddavok stanovil na 2500 Sk, namiesto 910 Sk, co bolo minimum, lebo viem, ze aj tak by som to musel po rocnom zuctovani doplatit a takto si to aspon mozem odratat zo zakladu dane a platit nizsiu dan uz za rok 2005
- ak vsak rocne zuctovanie poistneho nahodou zrusia, tak nemam dovod platit si preddavky 2500,- mes, kedze bude stacit tych 910,- Sk (resp. nove min. od septembra): nad tuto sumu su to peniaze vyhodene do vzduchu (=nase zdravotnictvo), ktore mi stat nikdy neda spat


V tejto krajine nie je teda vobec ziadna istota...vid clanok nizsie


clanok z Pravdy:
13.07.2005 - 161/05 - Slávka Sélešová - str. 03


Zajac priznáva ťažkosti s kontrolou odvodov

BRATISLAVA - Ročné zúčtovanie poistného, ktorého sa tak zamestnávatelia obávajú, možno zo zákona vypadne. Túto povinnosť zaviedla ešte v januári reforma zdravotníctva Rudolfa Zajaca, pre jej komplikované vykonanie sa ju však poslanci snažili teraz v júni zjednodušiť. Či to naozaj bude pre samoplatcov a zamestnávateľov jednoduchšie, nie je isté, už teraz minister pripúšťa, že od neho celkom upustí. "Ročné zúčtovanie bude náročné. Možno úžitok, ktorý prinesie, bude menší ako množstvo komplikácií s tým spojených. Čas ukáže," priznal minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Ročné zúčtovanie poistného je vlastne spôsob, ako má poisťovňa zistiť, či jej poistenec odviedol toľko korún, koľko mal. Ide o porovnanie odvedených prostriedkov so skutočnými príjmami poistenca. Zložité je to najmä vtedy, keď má poistenec viacerých zamestnávateľov, alebo sa stal zo zamestnanca živnostník, či pri iných zmenách pracovno-právnych vzťahov. "Prišli na to, že je to naozaj komplikované a technicky náročné. Zaťaží to poisťovne, Úrad pre dohľad, zamestnávateľov aj poistenca. Myslím si, že efekt, ktorý ročné zúčtovanie prinesie, ak prinesie, nebude až taký výrazný, kým problémov s tým spojených bude veľa," reagoval bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Marián Kováčik, dnes zamestnanec zdravotnej poisťovne Dôvera. Prvý raz by ho mali platitelia poistného vykonať začiatkom budúceho roka. Dovtedy sa však zákon bude podľa Zajacových slov pravdepodobne opäť meniť, existuje aj možnosť, že ministerstvo príde s celkom novým zákonom. "Z vecí, ktoré by sa mohli zmeniť, je výška vymeriavacích základov a ročné zúčtovanie poistného," potvrdil Zajacov hovorca Karol Farkašovský.

Čo napríklad novely nevyriešili

* ročné zúčtovanie poistného - napriek snahe o jeho zjednodušenie sám minister priznáva, že môže priniesť viac problémov ako osohu
* vymeriavací základ na odvody do zdravotných poisťovní je stále odlišný od vymeriavacieho základu na odvody do Sociálnej poisťovne
* vydávanie lacnejších liekov - lekárnik musí informovať lekára, ak vydá pacientovi iný liek, ako je na recepte; zákon však nič nehovorí o tom, ako to má urobiť
* oslobodenie asistentov zdravotne ťažko postihnutých od platenia poistného
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Z dobre informovaných zdrojov mám informácie, podľa ktorých ročné zúčtovanie za rok 2005 zrušené nebude. Takže to, že platíš 2500 Sk mesačne, vyhodené peniaze nebudú. K 1.1.2006 sa síce pripravuje novela, ale bude na rozdiel od septembrovej "malá" - jej text je verejne dostupný na internete na www.health.gov.sk.

Okrem iného táto novela vyrieši problém osobných asistentov, ktorý spomínajú v Pravde.

Ročné zúčtovanie bude síce zaťažujúce pre SZČO, ale cesta nie je v ich zrušení ale zjednodušení v tom, že by sa podávali ako súčasť daňového priznania. Ročné zúčtovanie je totiž spravodlivé - SZČO zaplatí poistné vychádzajúc zo základu dane, ktorý skutočne dosiahol v danom roku a nie v rokoch minulých. Výhoda to je pre tých, čo majú súbeh so zamestnaním (majú napriemerný prííjem) - ich VZ sa spočíta a v súčte sa porovnáva na maximum. V tomto je existencia ročného zúčtovania spravodlivejšia ako pri soc.poistení.
0 0
krikra krikra

krikra je offline (nepripojený) krikra

ano, suhlasim, ze takto je to maximalne spravodlive (aj ked zamestnanci s 11x rocnym platom na urovni zivotneho minima a 500 tisicoveho platu s odmenami v decembri asi suhlasit nebudu ;-)) ,

podla mna by si mal vsak minister rozmysliet, co kde hovori a nie takto plasit ludi. Myslim, ze za ten cas, co vedia o tom, ze pripravuju taketo zmeny, si mohli dokazat uvedomit, co to spravi s ich uradnickym aparatom a pripravit ho na to, a nie teraz spekulovat o tom, ze to bude pre nich komplikovane a pustat taketo veci do novin. Ved si to predsa sami navrhli...
A bolo by dost hlupe, ked sa uz konecne v januari dohodli vydat spravnou cestou, aby ich vlastne organizacne problemy zastavili.

Inak dufam, ze touto cestou to pojde aj v SP.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

........ .
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

ajka
A ak je zamestnancom a súčasne konateľom vo firme tak už nie je považovaný za SZČO a platí len ako zamestnanec? Za konateľstvo má odmenu.
Má sa odhlásiť ako zamestnanec SZČO?A prihlásiť len ako zamestnanec?
Do 31.8.05 je ako SZČO aj ako zamestnanec. Keďže je zamestnanec, ako SZČO osobitne platiť nemusí (ak nemá príjem za konateľstvo - odmena za výkon konateľa, ani príjem z inej SZČO ako konateľ).
Od 1.9.05 - ak nie je SZČO (skutočne, teda nie z dôvodu konateľa), tak konateľ je už považovaný ako bežný zamestnanec. Ak teda bude mať príjem ako zamestnanec + príjem ako konateľ, toto sa spočíta, jedná sa o jeden vymeriavací základ a urobí sa odvod 4% zamestnanec + 10% zamestnávateľ. Odvod uskutoční zamestnávateľ (mzdárka).
Ak nie je evidovaný na Živnostenskom úrade ako živnostní SZČO, nebude teda z dôvodu, že je len konateľom, od 1.9.05 ako SZČO ani považovaný. Odhlási sa do 8 dní z príslušnej ZP ako SZČO a zostáva prihlásený len ako zamestnanec.
Aspoň predpokladám.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Som tu síce nový, ale vidím, že okrem pána Mihála je tu viac ľudí ktorí sa vyznajú v zákone o ZP. Napríklad pani Iveta Hronská.
0 0
urs urs

urs je offline (nepripojený) urs

Téry
Som tu síce nový, ale vidím, že okrem pána Mihála je tu viac ľudí ktorí sa vyznajú v zákone o ZP. Napríklad pani Iveta Hronská.
Pani Hronská robí Olymp, takže sa "vyzná".

Ale v každom prípade jej patrí vďaka čas ktorý venuje porade, aj za všetky rady.
0 0
jana7 jana7

jana7 je offline (nepripojený) jana7

Jozef Mihál
Príjem...........113619
Výdavky.........28405
Základ dane....85214
1/2 ZD...........42607
Z toho 1/12......3550
Z toho 14%........498 (po zaokrúhlení nahor)

Resumé: Máte platiť preddavky ako SZČO, a to 498 Sk mesačne.
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť.
Tak tomuto ja už celkom nerozumiem. Nevenujem sa zdravotnému poistenie , ale v príspevku starobný dôchodca som sa pýtala či starobný dôchodca musí platiť ak je samostatne hospodáriaci roľník / bez príjmu-nepracuje/ od 1.1.2005 910,-. Sk mesačne zdravotné poistenie. A tu sa píše v citovanom príspevku , že musí platiť preddavok, ak má príjmy, len 498,- . Ako to teda je ?
Starý dôchodca, ktorý má povolenie- samostatne hospodariací roľník , nemá žiadne príjmy musí platiť 910,- Sk poistné? Prišlo mu doplatiť 5460,- za obdobie od 01.01.2005 na čo musí použiť svoj dôchodok , lebo nemá žiadne príjmy.
Nevenujem sa tejto oblasti, tak sa vopred ospravedlňujem ak to v tejto téme niekde bolo spomenuté , ale aj tak prosím o odpoveď. Chcem pomôcť dôchodcovi a neviem ako.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Janka, v uvedenom príklade sa jednalo o SZČO popri zamestnaní, takáto SZČO nemá stanovené minimum.
0 0
jana7 jana7

jana7 je offline (nepripojený) jana7

somij , nechcela som týmto spochybniť tvoju odpoveď , ale ako sa hovorí topiaci sa aj slamky chytá.
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Mám zopár otázok. Môže byť konateľ spoločnosti, ktorý tam aj pracuje (je to jeho jediné zamestnanie) považovaný len za SZČO a bude si odvádzať do ZP ako SZČO 910,- Sk? Na priblíženie: spoločnosť vznikla iba v júni a rozbieha sa. Zatiaľ sme ho viedli ako zamestnanca a platil si odvody aj do ZP aj do SP. Ale teraz chce platiť menšie odvody (teda nechce platiť do SP). Môže byť iba SZČO, keď od 1. septembra zasa konatelia majú byť zamestnancami? Viem, že sme asi nejakí opační ale prosím o radu.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

jana7
Starý dôchodca, ktorý má povolenie- samostatne hospodariací roľník , nemá žiadne príjmy musí platiť 910,- Sk poistné?
Pre správnu odpoveď by bolo potrebné vedieť, či tento človek mal nejaký a aký základ dane z činnosti SZČO v rokoch 2003 a 2004.

Pri predpoklade, že žiadne takéto príjmy v týchto rokoch nemal, platí nasledovné:

Od 1.1.2005 mal platiť preddavok na zdravotné poistenie 910 Sk mesačne.

Od 1.9.2005 preddavok na zdravotné poistenie platiť nemusí, lebo je starobný dôchodca.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Rišinko
Mám zopár otázok. Môže byť konateľ spoločnosti, ktorý tam aj pracuje (je to jeho jediné zamestnanie) považovaný len za SZČO a bude si odvádzať do ZP ako SZČO 910,- Sk? Na priblíženie: spoločnosť vznikla iba v júni a rozbieha sa. Zatiaľ sme ho viedli ako zamestnanca a platil si odvody aj do ZP aj do SP. Ale teraz chce platiť menšie odvody (teda nechce platiť do SP). Môže byť iba SZČO, keď od 1. septembra zasa konatelia majú byť zamestnancami? Viem, že sme asi nejakí opační ale prosím o radu.
Zákon o ZP a zákon o SP sú dva rôzne zákony, dve rôzne filozofie.

Ak ten konateľ bude mať príjem len za funkciu konateľa a nebude mať v spoločnosti pracovnú zmluvu, tak:

- na účely zákona o ZP bude považovaný za zamestnanca, odvody 4% + 10% z odmeny konateľa,
- na účely zákona o SP nebude považovaný ani za zamestnanca ani za SZČO, odvody do SP žiadne,
- zdanenie príjmu ako závislá činnosť, z odmeny sa platí mesačný preddavok na daň, je nárok na daňový bonus a na nezdaniteľnú čiastku.
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Ďakujem pekne, pomohlo mi to. Ale ešte mi nie je jasné. Teraz keď je v ZP prihlásený ako zamestnanec tak netreba nič ísť meniť. Ale áno? A zo SP ho odlásiť?
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Neviete mi niekto poradiť? Prosííííím
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Risinko, a aka bola vlastne otazka?
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Príspevok 1056 s nadväznosťou na príspevok 1058.
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

No comment.
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Mám to chápať že je to tak ako som to napísala alebo je to úplná somarina? Už som z toho taká zmagorená že neviem už nič.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať