Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Prosim Vas, ak chcete, aby sa niekto zamyslel na Vasim problemom, dajte si v prvom rade Vy tu namahu, aby ste zrozumitelne napisali Vasu otazku.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Chcel by som sa opýtať na zamestnancov vlastnici preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím.Možno takýchto zamestnancom podľa § 12 považovať za osoby so zdravotným postihnutím a uplatniť im znížené poistné, keďže sa novelou zákona doplnila poznámka 40 pod čiarou aj o 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov?

Pred novelou zákona nie je možné zamestnancom (ŤZP) uplatniť znížené poistné?
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

Ano, po novele, teda po 1.9., maju zinizene sadzby. Spätne to neplati.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Rišinko-je rozdiel byť SZCO a považovať niekoho za SZCO pre účely ZP.Konatelia bez pracovnej zmluvy len s odmenou sú teraz považovaný za SZCO a sami si platia ZP,od septembra budú považovaný za zamestnanca a platia 4%+ 10 %.
Do SP zamestananec platí vždy,konateľ nie.
0 0
Rišinko Rišinko

Rišinko je offline (nepripojený) Rišinko

Ospravedlňujem sa Vám Téry, zle som zadala čísla príspevkov. Nechcela som to znovu rozpisovať a tak som zadala len čísla príspevkov - samozrejme zlé čísla. Poradu navštevujem len krátky čas, tak ešte neviem niekedy čo a ako. Ale to nie je ospravedlnenie ja viem. Ak môžem požiadať ešte o radu tak veľmi prosím.
Konateľ spoločnosti je u nás vedení ako zamestnanec s pracovnou zmluvou. Chce byť SZČO. Do ZP sa budú odvádzáť aj naďalej odvody ako za zamestnanca (4% + 10%).Musím ísť na ZP nahlásiť zmenu? A zo SP ho môžem odhlásiť, keďže zatiaľ nechce platiť odvody do SP?
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

marek32
Chcel by som sa opýtať na zamestnancov vlastnici preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím.Možno takýchto zamestnancom podľa § 12 považovať za osoby so zdravotným postihnutím a uplatniť im znížené poistné, keďže sa novelou zákona doplnila poznámka 40 pod čiarou aj o 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov?

Pred novelou zákona nie je možné zamestnancom (ŤZP) uplatniť znížené poistné?
Téry
Ano, po novele, teda po 1.9., maju zinizene sadzby. Spätne to neplati.
Tak tomuto presne nerozumiem. Z akého dôvodu si pred 1.9.05 nemohli podľa vyššie uvedeného príspevku zamestnanci ZŤP uplatniť znížené sadzby poistného (zamestnanec 2%, jeho zamestnávateľ 5%) ???

Možno sa teda bavíme o rozdielnych veciach, ale v pôvodnom zákone o ZP, je v §12 uvedené, že sadzba poistného je 4% z vym.základu. Ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím - odvolávka 40) na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti, kde je podľa mňa jednoznačne aj ZŤP zamestnanec. Jedná sa predsa o ten najvyšší stupeň postihnutia, preto nevidím dôvod, aby práve pri takomto zamestnancovi nemali byť nižšie sadzby poistného (zamestnanec/zamestnávateľ), pričom tieto platia už od 1.1.2005.
0 0
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Je to presne tak, ako píše Téry, § 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov v ktorom je definovaný občan s ŤZP bol do poznámky 40) pod čiarou doplnený až zákonom č. 352/05, ktorý má účinnosť od 1. 9. 2005. Zákon platný do 31. 8. 2005 na občana s ŤZP podľa z. č. 195/98 bohuziaľ zabudol, takže to opravili až od 1. 9. 2005. Aj pri ročnom zúčtovaní si tento občan bude 8 mesiacov započítavať platenie preddavkov vo výške 4% a za 9-12/05 vo výške 2%.
Pôvodná odvolávka 40) - na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti nezahŕňa občana s ŤZP, nakoľko tento zákon takého občana nedefinuje.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Hronská Iveta
Možno sa teda bavíme o rozdielnych veciach, ale v pôvodnom zákone o ZP, je v §12 uvedené, že sadzba poistného je 4% z vym.základu. Ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím - odvolávka 40) na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti, kde je podľa mňa jednoznačne aj ZŤP zamestnanec. Jedná sa predsa o ten najvyšší stupeň postihnutia, preto nevidím dôvod, aby práve pri takomto zamestnancovi nemali byť nižšie sadzby poistného (zamestnanec/zamestnávateľ), pričom tieto platia už od 1.1.2005.
§9 zákona o zamestnanosti sa odvoláva na zákon o sociálnom poistení a ods.2) - občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu ... rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu (to sú policajti a vojaci). Ak má teda pracovník rozhodnutie Sociálenej posiťovne, že má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 20% a viac percent, má nižšie odvody do ZP už od 1.1. Niektorí ľudia ale nemajú takéto rozhdnutie, ale majú rozhodnutie o ťažkom zdravotnom postihnutí (funkčné postihnutie %), ktoré vydáva útvar (odbor) práce, sociálnych vecí a rodiny (mestský úrad) - toto sa vydáva na základe Zákona o sociálnej pomoci - a to do 1.9. nestačí pre nižšie odvody na ZP.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

somij
Janka, v uvedenom príklade sa jednalo o SZČO popri zamestnaní, takáto SZČO nemá stanovené minimum.
Platí to aj pre občana SR v pracovnom pomere v ČR, ktorý je súčasne SZČO v SR?
Ďakujem.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Marína
Platí to aj pre občana SR v pracovnom pomere v ČR, ktorý je súčasne SZČO v SR?
Ďakujem.
Ak sa nemylim, tak zdravotne poisteny moze byt len v jednom state EU a to tam kde ma riadny PP, takze u nas by si platit nemal vobec...

Ale ak sa mylim ma opravte, prosim
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

Oľa
Je to presne tak, ako píše Téry, § 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov v ktorom je definovaný občan s ŤZP bol do poznámky 40) pod čiarou doplnený až zákonom č. 352/05, ktorý má účinnosť od 1. 9. 2005. Zákon platný do 31. 8. 2005 na občana s ŤZP podľa z. č. 195/98 bohuziaľ zabudol, takže to opravili až od 1. 9. 2005. Aj pri ročnom zúčtovaní si tento občan bude 8 mesiacov započítavať platenie preddavkov vo výške 4% a za 9-12/05 vo výške 2%.
Pôvodná odvolávka 40) - na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti nezahŕňa občana s ŤZP, nakoľko tento zákon takého občana nedefinuje.
somij
§9 zákona o zamestnanosti sa odvoláva na zákon o sociálnom poistení a ods.2) - občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu ... rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu (to sú policajti a vojaci). Ak má teda pracovník rozhodnutie Sociálenej posiťovne, že má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 20% a viac percent, má nižšie odvody do ZP už od 1.1. Niektorí ľudia ale nemajú takéto rozhdnutie, ale majú rozhodnutie o ťažkom zdravotnom postihnutí (funkčné postihnutie %), ktoré vydáva útvar (odbor) práce, sociálnych vecí a rodiny (mestský úrad) - toto sa vydáva na základe Zákona o sociálnej pomoci - a to do 1.9. nestačí pre nižšie odvody na ZP.
Podľa jednotlivých zákonov to tak teda skutočne je, ja osobne to však vidím tak, že ZŤP boli voči ostatným postihnutým v tomto smere diskriminivaný. Z toho dôvodu to v novele zdravotného zákona preto zrejme aj upravili (doplnili).
Neviem, ako by sa na to pozerali v prípade, keby si aj ZŤP uplatnil znížené odvody už od 1.1.05, čo by odôvodnili práve ich diskrimináciou. To už je však o inom.
Ďakujem za vysvetlenie Oli a Somij, ani som totiž nevedela, že ZŤP posudzuje a preukazy vydáva útvar (odbor) práce, sociálnych vecí a rodiny (mestský úrad). Predpokladala som, že aj ZŤP je posudzovaný Sociálnou poisťovňou a keďže je ZŤP, musí byť invalidný s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť určite nad 70%. Nemám so ZŤP bližšie skúsenosti, nemala som extra dôvod ich doposiaľ riešiť, z tohto dôvodu by som tie odvody teda aj pre ZŤP odvádzala zrejme nižšie.
Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Len poznámka - presne toto sme včera riešili (užívateľ zadal ŤZP ako pracovníka so zmenenou prac. schopnosťou 20-40%) a zitili sme, že aj keď má funkčné postihnutie 55%, zmenenú prac. schopnosť podľa tabuliek by mal len 20-30%.
Spoločná ZP (kontrolórka) nám povedala, že aj toto rozhodnutie (ŤZP) budú už od 1.1.2005 akceptovať pre znížené zdravotné odvody.
Kedysi sme s právnikom riešili nejaký odkaz pod čiarou a vtedy nám povedal, že odkaz pod čiarou je len informatívny (nie záväzný) a ak by sme tento konkrétny odkaz pod čiarou tiež považovali za nie záväzný, možno by aj právne prešli tie nižšie odvody pre ŤZP.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahojte poradaci, tiez potrebujem poradit. Ak je konatel zaroven SZCO a ako konatel nema odmenu, plati preddavky do ZP len ako SZCO? Ak by mal odmenu tak plati 4+10% z odmeny a mal by byt prihlaseny ako zamestnanec?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ak je konateľ súbežne aj SZČO živnostník a nepoberá ako konateľ odmenu, tak platí preddavok na zdravotné poistenie len ako SZČO živnostník.
Konatelia boli povinní sa prihlásiť do svojej zdravotnej poisťovne do 8.1.2005
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

somij
Len poznámka - presne toto sme včera riešili (užívateľ zadal ŤZP ako pracovníka so zmenenou prac. schopnosťou 20-40%) a zitili sme, že aj keď má funkčné postihnutie 55%, zmenenú prac. schopnosť podľa tabuliek by mal len 20-30%.
Spoločná ZP (kontrolórka) nám povedala, že aj toto rozhodnutie (ŤZP) budú už od 1.1.2005 akceptovať pre znížené zdravotné odvody.
Kedysi sme s právnikom riešili nejaký odkaz pod čiarou a vtedy nám povedal, že odkaz pod čiarou je len informatívny (nie záväzný) a ak by sme tento konkrétny odkaz pod čiarou tiež považovali za nie záväzný, možno by aj právne prešli tie nižšie odvody pre ŤZP.
Ja osobne by som bola za to, aby aj pre ZŤP pracovníka boli nižšie odvody už od 1.1.05 a predpokladám, že aj pracovníci kontroly budú v tomto prípade postupovať humánne.
Odvolávka pod čiarou - je veľmi ošemetná záležitosť, v zákone je jej definícia skutočne taká, že odkaz má len informatívny charakter, ... čo sa podľa niektorých ustanovení zákonov "hodí", inokedy však zase nie. S tým už však zrejme nič neurobíme.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Katarína STR
Ak je konateľ súbežne aj SZČO živnostník a nepoberá ako konateľ odmenu, tak platí preddavok na zdravotné poistenie len ako SZČO živnostník.
Konatelia boli povinní sa prihlásiť do svojej zdravotnej poisťovne do 8.1.2005
Dakujem velmi pekne. Tyka sa to aj obdobia od 1.9.2005?
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

No ak ti mám povedať pravdu, mám to vytlačené, ale ešte som to neprebehla, takže neviem.
Toto ti bude presne vedieť napísať pán Mihál.
Určite ti odpovie.

Ale myslím si, že budú konatelia platiť zdravotné poistenie len ak budú brať odmenu.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Konatelia s.r.o. sa už nebudú považovať za SZČO ale budú sa považovať za zamestnancov - a to v prípade, ak za výkon funkcie konateľa budú poberať odmenu. K 1.septembru 2005 sa všetci konatelia, ktorí boli z tohto titulu v zdravotnej poisťovni prihlásení ako SZČO, odhlásia ako SZČO. Ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu a sú občanmi s trvalým pobytom na Slovensku ich spoločnosť – ich „zamestnávateľ“ - ich prihlási ako „zamestnancov“.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pekný citát Katka.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem vsetkym za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať