Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
bepo, bepo... skalný Poradca je predsa na Porade celý deň a happy hour nemôže premeškať ! Ale že ste to Vy, dajte Vašu adresu.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jozef Mihál
Že je dnes taký pekný deň, ešte niečo na prilepšenie:
Dúfam, že tam 0 zostane na videnie. Poraďáci kašlite na to. Neklikajte!!!
A takýto bude aj vianočný darček.
Naposledy upravil ricij : 16.12.04 at 12:03
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ricij
Dúfam, že tam 0 zostane na videnie. Poraďáci kašlite na to. Neklikajte!!!
ricij..nula zostane jedine vtedy, keby sa to zaseklo..
no..ale ste nás zase dobehli..p. Mihál...ale aspoň vidieť, že máte aj zmysel pre humor
Naposledy upravil Hlinkovx : 16.12.04 at 11:57
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Milá téma "Nový zákon o zdravotnom poistení".
Ako prvá si dosiahla na Porade bájnu hranicu 10.000 videní.
V mene všetkých členov i hostí Ti blahoželám a prajem ešte dlhý život.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Skúsim zrekapitulovať, ako to je so zdravotným poistením občanov EÚ:

1. Zdravotné poistenie sa platí len v jednom štáte, do jednej zdravotnej poisťovne, ktorú si občan EÚ vybral.
2. O tom, v ktorom štáte občan EÚ platí, sa rozhoduje v tomto poradí:
- kde je zamestnaný,
- ak nie je nikde zamestnaný, kde vykonáva činnosť SZČO,
- ak nie je nikde zamestnaný ani nevykonáva činnosť SZČO, tak rozhoduje miesto trvalého bydliska.


Dovolím si k tejto téme dodať citáciu z listu od Ing. A.Gálikovej - vedúcej odboru európskej integrácie (pýtala som sa ohľadom ZP pre Rakúšana, rakúsku SZČO, ktorý je zamestnaný v HPP v slovenskej s.r.o.) - musím prepisovať, ešte som sa na tej novej diabolskej mašine nenaučila skenovať:

citujem "Podľa čl. 14c (a) Nariadenia osoba zamestnaná na území jedného členského štátu a samostatne zárobkovo činná (podnikajúca napr. na základe živnostenského oprávnenia) na území druhého členského štátu podlieha legislatíve štátu, kde pracuje v platenom zamestnaní - vo Vašom prípade legislatíva Slovenskej republiky. To neplatí, ak je v prílohe č. VII k Nariadeniu uvedené inak. Slovenská republika má podľa vyššie uvedenej prílohy úpravu, podľa ktorej osoba, ktorá je samostatne zárobkovo činná v SR a zároveň zamestnaná v inom členskom štáte podlieha právnym predpisom oboch členských štátov. Rakúsko nemá v Prílohe č. VII uvedený žiaden zápis, preto platí vyššie uvedené ustanovenie čl. 14c (a) Nariadenia.
Rakúsky pracovník bude podliehať slovenskej legislatíve a bude zúčastnený na zdravotnom poistení v Slovenskej republike. Poistné na zdravotné poistenie bude odvádzať aj z príjmov dosiahnutých zo samostatnej zárobkovej činnosti v Rakúsku. V prípade, že by Váš zamestnanec chcel požiadať o výnimku z uplatniteľnej legislatívy (slovenskej) podľa Nariadenia, musí sa so svojou žiadosťou obrátiť na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, odbor EÚ a medzinárodných vzťahov." koniec citátu.

Takže všetko závisí od toho, čo je v prílohe k Nariadeniu.... A ako budem zisťovať jeho príjem zo SZČO netuším ani náhodou. Vie niekto????
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Vážený pán Mihál.
§11 zákona hovorí o tom, kto je platiteľom poistného. Platiteľom je:
a) zamestnanec
b) SZČO
c) zamestnávateľ
d) štát
Z pohľadu mzdára ma zaujíma teda len písm. a) zamestnanec a písm. c) zamestnávateľ, ktorý musí v zmysle §16 ods.3 vypočítať a odvádzať poistné za seba aj za zamestnanca.
Pozastavujem sa však na odvolávke pod čiarou na §11 Zákonníka práce, kde je definované, že za zamestnanca je považovaný ten, ktorý v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu. Tu teda vidím aj dohodárov. Na školení k tomuto zákonu som dostala tú informáciu, že za zamestnanca nepovažujeme dohody o vykonaní práce ani brigádnické práce študentov. Toto sú údajne poistenci, ktorí sú definovaní v §11 ods.2 a že zo zamestnávateľom nemajú nič spoločné. Ako si mám teda vysvetliť odvolávku na §11 ZP, lebo v tejto definícii vidím aj tie DoVP a BPS. Viete mi na toto povedať prosím Váš názor? Na školení bolo taktiež povedané, že ak je súbežne riadny pracovný pomer + napr. DoVP, odvod poistného na ZP vypočítam len z príjmu z riadneho prac. pomeru, dohodu si vôbec nevšímam. Toto je vraj na poistencovi. Z akého znenia zákona mám však toto vyčítať. Lepšie je to totiž vidieť v zákone ako jedná pani povedala.
Ďakujem za Váš čas.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
I.H.:
Dobrá otázka.

§ 11 ods.3 zákona 580/2004:
Zamestnanec na účely tohto zákona je
a) fyzická osoba v pracovnom pomere 20),
....
kde odkaz 20) je na § 11 Zákonníka práce.

§ 11 Zákonníka práce skutočne zahŕňa aj zamestnanca na dohodu. Tu je však podstatné, že § 11 ods.3 písm.a) zákona 580/2004 hovorí o fyzickej osobe v pracovnom pomere. Odkaz 20) je možno trošku nešťastne riešený ako odkaz na § 11 ZP.

Takže zamestnanec podľa § 11 ods.3 písm.a) zákona 580/2004 je len fyzická osoba v pracovnom pomere (s pracovnou zmluvou). Nie dohodár.
Dohodári spadajú pod § 11 ods.2 zákona 580/2004.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 17.12.04 at 20:54
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Posledných "x" poraďáckych príspevkov je ako hamburger . Zákon-srandička-zákon-srandička-zákon. Ďakujem úprimne za zrušenie mojej párdňovej depresie.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Pán Mihál, chcem sa spýtať ako to bude v prípade, že SZČO má prerušenú živnosť v r.2005 a zároveň je zamestnancom. Ako bude platiť odvody do ZP?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prerušená živnosť = nevykonáva činnosť SZČO = v danom čase neplatí preddavky ako SZČO. Avšak ak bude mať za rok 2005 ako SZČO nejaký základ dane, polovica základu dane bude vymeriavacím základom, z ktorého zaplatí v ročnom zúčtovaní zdravotné poistenie.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.12.04 at 14:02
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

Moja otazka sa sice tyka zdravotneho poistenia v tomto roku a nie noveho zakona, ale napriek tomu by som Vas chcela poprosit o radu.

Moj klient -podnikatel- uzavrel so studentom pred dvoma mesiacmi kupnu zmluvu - student mu predal svoj software fungujuci v exceli, ktory sice nema licencovany, ale podnikatel ho vie vyuzit pri projektovej cinnosti, ktoru vykonava. Studentovi zaplatil 65tisic a to je jeho jediny prijem v roku 2004.

Ako sa ma prijem zdanovat /preddavok?/ a musi student odviest aj zdravotne a urazove poistenie? Moze vobec takyto vztah na zaklade kupnej zmluvy nastat, alebo by malo ist o zmluvu o dielo, resp, kedze student mal program hotovy uz pred podpisanim dohody, islo by teda o autorsku zmluvu?

Dakujem vopred za Vasu odbornu radu
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
som tu krapytko kratko, ale co je to ta 'Happy Hour' ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuzubalu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3618
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Daska - prihláste sa na Poradu 24.12. o 18.00, uvidíte čo je HH.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Velmi pekne dakujem, ale chcem vsetkych poprosit, aby mi nevykali Dakujem
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Daska...Happy hour..je niečo také..ako ježiško vo forme p. Mihála...jednoducho..p. Mihál sprístupní na hodinku nejaké svoje dielo, uverejní ho..a my všetci sťahujeme...v tom diele sa totiž dozvieš novinky, čo a ako......to je tak v skratke povedané..

A ohľadom toho vykania..p. Mihál je tu asi jediný, ktorý vyká a jemu je vykané..
Naposledy upravil Hlinkovx : 20.12.04 at 11:17
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Daska, k tomu tykaniu si pozri prípadne diskusiu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=1175&page=1&pp=10
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

V súvislosti s tým, že keď zamestnám občana na DoVP, zamestnám ho s príjmom 6501 Sk (nemá u mňa trvalý PP), tak odvod poistného na ZP si odvádza ako poistenec sám. Toto mňa ako zamestnávateľa nezaujíma. (teda len na okraj, keďže sa pri posudzovaní príjmu má zohľadňovať celý Zákon o minimálne mzde, toto sa bude taktiež úplne perfektne posudzovať, lebo fakt neviem, ako ten úbožiak má vedieť, či už povinnosť platiť má, alebo nemá, lebo musí byť znalý, že ak je na dohode dohodnutá mesačná odmena, alebo hodinová odmena, alebo ak je invalid, tak jeho hranica minimálnej mzdy je 50%, alebo 75%, ... a toto celkové posúdenie ostáva na toho úbohého človiečika ...).
Z pohľadu mzdára ma však zaujíma čo bude ďalej pri vypočítavaní dane, čo je povinnosťou zamestnávateľa. Z daň. zákona vyplýva, že z hrubej mzdy odpočítavam poistné. Ak si toto poistné má platiť sám, ako sa ja ako mzdár dozviem, jednak to, či si sám to poistné zaplatil a v akej výške. Alebo ako mám postupovať.
1/ Pri výpočte dane nebudem odvod poistného zohľadňovať a toto všetko si vysporiada on sám až pri podaní daňového priznania???
2/ Alebo si ako mzdár musím to poistné vypočítať, aj keď odvod nebudem realizovať a odpočítam z hrubej mzdy pre výpočet dane???
Ďakujem
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

Taktiež ma zaujíma, ako postupovať pri Civilnej vojenskej službe. Zamestnám zamestnanca na CVS. Dostáva služné, oštatné, stravné, ktoré sú predpokladám aj od 1.1.2005 bez odvodov.
V zákone o zdravotnom poistení vidím tohto civilkára v §11 ods.2 "Poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo SZČO, ak má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti vyšší ako úhrn minimálnych miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia". Čo teda v prípade, že takémuto vyplatím nejakú odmenu. Tu mám ja ako mzdár sledovať to, či táto odmena je vyššia ako je minimálna mzda? Ak áno, tak aká? Mesačná? Hodinová? Podľa stupňa invalidity? Podľa veku? ...
0 0
I.H. I.H.

I.H. je offline (nepripojený) I.H.

A dnes to zavŕšim ešte jednou otázkou, ak mám zamestnanca, ktorého vyšlem v zmysle Zákona o medzinárodnom prenájme pracovnej sily (zamestnávanie občanov SR na území ČR a naopak, čo je od 01.01.1993 osobitne upravené zmluvou medzi SR a ČR o vzájomnom zamestnávaní občanov) na prácu do Čiech k Českému zamestnávateľovi. Kde bude takýto zamestnanec odvádzať poistné na ZP?
1/ vypočítam ako mzdár a odvádzam za zamestnanca aj zamestnávateľa v SR?
alebo
2/ vypočítam ako mzdár a odvádzam za zamestnanca aj zamestnávateľa do ČR?
alebo
3/ nevypočítavam a odvod na ZP si odvádza v ČR sám zamestnanec?
alebo
4/ sledujem, či tam pracuje viac ako 6 po sebe nasledujúcich mesiacov a v prípade, že tam pracuje menej, tak odvádzam poistné v SR, ak pracuje viac ako 6 po sebe nasledujúcich mesiacov, odvádza sa v ČR a kto, sám zamestnanec, alebo Slovenský zamestnávateľ?
alebo
???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať