Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2012

Dobrý deň,

mám takúto otázočku, kamarátka mala:
od 01.01.2012 do 31.08.2012 - poberala rodičovský príspevok
od 01.09.2012 do 30.11.2012 - evidovaná na ÚP
od 01.12.2012 - zamestnaná HMZ 550 EUR

Chcem sa opýtať či má požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane aj ona keď jej manžel si bude uplatňovať na ňu nezdan.čiastku na manželku za rok 2012/nezdan.čiastka na manželku za rok 2012 - jej príjem rok 2012/.
Usporiadat
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
kika70 Pozri príspevok
Dobry den, ak bola manzelka cast roka nezamestnana, potom riadne zamestnana, moze si manzel uplatnit nejaky bonus-ulavu? je to urcene nejakou vyskou jej prijimu pocas toho roka?
a este mozno trivialny dotaz,ale neviem si stym rady: Vo vyhlaseni na 3.strane je-Vyhlasujem,ze v kutocnotich........zmenam.
Na zdanovacie obdobie 2012 datum ...................Podpis
ten datum predosla mzdarka davala koniec januara toho isteho roka ako zdanovacie obdobie,teda dala by napr. 23.1.2012, ja by som dala 23.1.2013 ktory rok je spravny?
daujem
Ak tvoja manželka nezarobila za rok 2012 viac ako nezdaniteľnú časť tak si možeš na nu uplatnit rozdiel NCZD a jej vlastného príjmu do ktorého sa ráta príjem o závislej činnosti znížený o zaplatené poistné na socialne a zdravotné poistenie a dalsie príjmy ako nemocenske dávky, dávky v nezamestnanosti, materská, príspevok na opatrovanie, atd...
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

Dobrý deň, prosím o radu v nasledujúcich prípadoch:
1. zamestnanec v trvalom precovnom pomere priniesol potvrdenie o ďalšom príjme a oznámenie o vyplatení dividendy. musí si sám podať daňové priznanie k dani z príjmu, správne?
2. zamestnankyňa žije s partnerom v spoločnej domácnosti. počas roka nastúpila na materskú. daňový bonus na spoločné dieťa uplatňuje otec. zamestnankyňa má ešte jedno nezaopatrené dieťa z predchádzajúceho manželstva. počas roka poberala len príjmy zo závislej činnosti a materskú. v ročnom zúčtovaní sa uplatní bonus na staršie dieťa za mesiace, počas ktorých bola na materskej? sumu minimálneho príjmu pre rok 2012 splnila. ďakujem za každú radu.
0 0
koprdo koprdo

koprdo je offline (nepripojený) koprdo

Dobrý deň, prosím o radu: manželka zamestnaná vo firme svojho manžela ,ktorý na vytvorené pracovné miesto poberal 9 mesiacov dotáciu z úradu práce (refundácia odvodov §50A). Môže si manžel uplatniť NCZD na manželku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

koprdo Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu: manželka zamestnaná vo firme svojho manžela ,ktorý na vytvorené pracovné miesto poberal 9 mesiacov dotáciu z úradu práce (refundácia odvodov §50A). Môže si manžel uplatniť NCZD na manželku?
Môže, ale len rozdiel medzi jej príjmami(zníženými o odvody) a NČ.
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

dobry, chcem si len potvrdit, ze mozem urobit rocne zuctovanie a netreba podat DP: cast roka zamestnany, cast na UP - podpora, potom chvilu nezamestnany dobrovolne, december odmena na zaklade mandatnej zmluvy ako konatel.

dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

korduľa Pozri príspevok
dobry, chcem si len potvrdit, ze mozem urobit rocne zuctovanie a netreba podat DP: cast roka zamestnany, cast na UP - podpora, potom chvilu nezamestnany dobrovolne, december odmena na zaklade mandatnej zmluvy ako konatel.

dakujem
Príjem z mand.zmluvy je považovaný za závislú činnosť ?
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

ano, preto som si chcela potvrdit ci mozem urobit to RZ
0 0
zamborskyjan zamborskyjan

zamborskyjan je offline (nepripojený) zamborskyjan

Mám otázku. Zamestanec v roku 2012 pracoval v ČR od januára až do júna.Potom bol na úrade práce 4 mesiace . Od novembra až do decembra pracoval. na Slovensku. Požiadal o RZD v poslednom zamestnaní. Všetko vydokladoval . Má posledný zamestnávateľ urobiť RZD, alebo si zamesnanec musí podať DP Typu A ?
0 0
zamborskyjan zamborskyjan

zamborskyjan je offline (nepripojený) zamborskyjan

Chcem ešte dodať, že v ČR aj SR mal príjem zo závislej činnosti . ďakujem.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Musí podať DP typu A, lebo zamestnávateľ v RZD nevie vypočítať príjmy z ČR. Sú to príjmy zo zdrojov v zahraničí, v DP sa vyplňuje r. 49 - 53 - daň uznaná na zápočet.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

chcela by som sa spýtať
1.zamestnanec pracoval v roku 2012 u jedného zamestnávateľa a potom u nás.takže mu spočítam oba príjmy na ročnom zúčtovaní,áno?
2.zamestnali sme pani po materskej od decembra.príjem mala menší ako 1822,37 aj tak jej robím ročné zúčtovanie? vyšiel jej preplatok 24€
3.zamestnankyna išla od septembra na dôchodok, robím teda ročné zúčtovanie ale dôchodok sa jej nepočíta do príjmov,že? jej vyšiel preplatok okolov 170 €.To jej vráti danový úrad na účet?
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lilien 15 Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať
1.zamestnanec pracoval v roku 2012 u jedného zamestnávateľa a potom u nás.takže mu spočítam oba príjmy na ročnom zúčtovaní,áno?
2.zamestnali sme pani po materskej od decembra.príjem mala menší ako 1822,37 aj tak jej robím ročné zúčtovanie? vyšiel jej preplatok 24€
3.zamestnankyna išla od septembra na dôchodok, robím teda ročné zúčtovanie ale dôchodok sa jej nepočíta do príjmov,že? jej vyšiel preplatok okolov 170 €.To jej vráti danový úrad na účet?
ďakujem
AK títo zamestnanci požiadali o RZD musíš im ho urobiť. Na všetky otázky je odpoveď áno.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Lilien 15 Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať
1.zamestnanec pracoval v roku 2012 u jedného zamestnávateľa a potom u nás.takže mu spočítam oba príjmy na ročnom zúčtovaní,áno?
2.zamestnali sme pani po materskej od decembra.príjem mala menší ako 1822,37 aj tak jej robím ročné zúčtovanie? vyšiel jej preplatok 24€
3.zamestnankyna išla od septembra na dôchodok, robím teda ročné zúčtovanie ale dôchodok sa jej nepočíta do príjmov,že? jej vyšiel preplatok okolov 170 €.To jej vráti danový úrad na účet?
ďakujem
1 a 2 áno
3/ ak jej urobíš RZD vyplatíš preplatok na dani, DU odvedieš preddavok na daň za 03/2013 znížený bude o preplatky z RZD.....
ak si D podá sama DP typ A tak potom jej vráti DU preplatok.....
1 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

3/ ak jej urobíš RZD vyplatíš preplatok na dani, DU odvedieš preddavok na daň za 03/2013 znížený bude o preplatky z RZD.....
ak si D podá sama DP typ A tak potom jej vráti DU preplatok.....[/QUOTE]

ďakujem
myslím,že pani nevie že si má podať daň.priznanie,zajtra jej chcem zavolať....
neviem či ma pustí mzdový program,kedže ju mám mimo evidencie,ak ju dám do evid.stavu bude mi ju ťahať do odvodov. z toho preplatku nejdú odvody,že?
0 0
VÍNO NITRA VÍNO NITRA

VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

Pre Lilien 15: Nemusíš jej volať. Urobíš jej Ty RZD, ak požiada do 15.2. 2013 o jeho vykonanie, do evidenčného stavu ju nemáš dôvod dávať pre rok 2013. RZD robíš predsa v roku 2012. Bude to pre ňu jednoduchšie, ako keby si ona sama robila DP.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

VÍNO NITRA Pozri príspevok
Pre Lilien 15: Nemusíš jej volať. Urobíš jej Ty RZD, ak požiada do 15.2. 2013 o jeho vykonanie, do evidenčného stavu ju nemáš dôvod dávať pre rok 2013. RZD robíš predsa v roku 2012. Bude to pre ňu jednoduchšie, ako keby si ona sama robila DP.
myslela som to tak,že do toho 15teho nepožiada lebo o tom nevie.To je jasné,že to pre nu bude jednoduchšie...
áno robím RZD v 2012 ale myslela som že musím zadať v tom programe že jej to vyplácam.... Robím to 1x tak sa toho trocha bojím
0 0
VÍNO NITRA VÍNO NITRA

VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

Ak si ju v roku 2012 nevymazala z evidencie, mala by Ti automaticky prejsť do roku 2013 ako osoba mimo evidenčný stav a tam jej to vyplatíš. Ak si ju vymazala, potom si ju musíš znova do programu nahodiť so všetkými údajmi, ktoré si mala u nej v roku 2012 aj s dátumom výstupu, a skontroluj si, či ju máš mimo evidenčný stav teraz v roku 2013. Nie je to žiadny problém, určite to zvládneš. A urobíš pre ňu dobre, že jej to RZD vykonáš Ty.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

VÍNO NITRA Pozri príspevok
Ak si ju v roku 2012 nevymazala z evidencie, mala by Ti automaticky prejsť do roku 2013 ako osoba mimo evidenčný stav a tam jej to vyplatíš. Ak si ju vymazala, potom si ju musíš znova do programu nahodiť so všetkými údajmi, ktoré si mala u nej v roku 2012 aj s dátumom výstupu, a skontroluj si, či ju máš mimo evidenčný stav teraz v roku 2013. Nie je to žiadny problém, určite to zvládneš. A urobíš pre ňu dobre, že jej to RZD vykonáš Ty.
nie nevymazala len je mimo evid.stavu. Dúfam,že zvládnem
RZD spravím,aspon si nemusí robiť starosti...
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Manželka 8.7.2013, kedy dcéra dovŕši tri roky, prestane poberať rodičovský príspevok. Ja si v roku 2014 uplatním nezdaniteľnú čiastku na manželku alikvótne za mesiace január až júl 2013. Ak bude mať manželka vlastné príjmy v mesiacoch august až december 2013, ovplyvní výška týchto príjmov nezdaniteľnú čiastku napriek tomu, že tieto príjmy dosiahne v iných kalendárnych mesiacoch, ako sú kalendárne mesiace, za ktoré si uplatňujem nezdaniteľnú čiastku ?
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Posúvam ...
0 0
Načítať ďalšie